Strumfi de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

"When is the right time to start toilet training?

There is no set age at which toilet training should begin. The right time depends on your child's physical and psychological development. Children younger than 12 months have no control over bladder or bowel movements and little control for 6 months or so after that. Between 18 and 24 months, children often start to show signs of being ready, but some children may not be ready until 30 months or older.

Your child must also be emotionally ready. He needs to be willing, not fighting you or showing signs of fear. If your child resists strongly, it is best to wait for a while.

It is best to be relaxed about toilet training and avoid becoming upset. Remember that no one can control when and where a child urinates or has a bowel movement except the child. Try to avoid a power struggle. Children at the toilet-training age are becoming aware of their individuality. They look for ways to test their limits. Some children may do this by holding back bowel movements.
................................................................
If any concerns come up before, during, or after toilet training, talk with your pediatrician. Keep in mind, most children achieve bowel control and daytime urine control by 3 to 4 years of age. Even after your child is able to stay dry during the day, it may take months or years before he achieves the same success at night. Most girls and more than 75% of boys will be able to stay dry at night after 5 years of age."


Published online: 3/07
Source: Toilet Training (Copyright © 1993 American Academy of Pediatrics, Updated 4/03)

Healthcare professionals may order this publication in multi-copy packs.


Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Acest subiect este foarte delicat, poate si pentru faptul ca toate dintre noi stim multi parinti care si-au abuzat copiii pentru ca nu puteau sa faca la olita. Metode ca:"daca face pipi in pat mergi cu o hartie aprinsa ca copilul sa se sperie de foc, sau daca scapa kk baga-l cu capul in ea sa se invete minte...." am auzit si eu. Stiu ca nici una dintre voi nu ar face asa ceva.
Daca as auzi ca cineva ar face asa ceva la un copil as suna la protectia copilului imediat. Sper ca fiecare dintre voi ar face la fel.

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Vivela

Citesc si eu pe bucatele.

Diana2007, te admir si te respect . Dar nu sunt de acord cu termenul folosit de tine: "dresaj". Dresaj pentru cine? Pt mama ca vine cu olita la copil? Sau pentru copil? Daca e sa folosim acest termen, cred ca tot dresaj s-ar numi si la 2-3 ani, cand mamele duc o adevarata lupta cu copiii lor sa-i invete/dreseze sa faca la olita. Nu mi se pare cu nimic diferit (asta strict relativ la termen).



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)






Da, poate e dur termenul, imi cer scuze. Dar eu l-am folosit in legatura cu ce am scris legat de invatarea cainelui de a invata sa ceara afara. Ceea ce am vrut sa spun este ca nu e nici o problema sa-i inveti pe copii inca de la varste mici sa faca la oala, depinde cum o faci si de ce anume te folosesti: de un reflex (de la sapte luni) sau de intelegerea si cooperarea copilului (de la doi ani).
A si uite am cautat si in dex, a dresa are si intelesul "a obisnui pe cineva sa se poarte intr-un anumit fel in diferite ocazii", deci nu e chiar asa departe de ce voiam sa zic, si totusi e un cuvant dur, recunosc ...

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Eu cred ca depinde foarte mult de copil.
Daria adoarme seara singura de la 2 luni si doarme toata noaptea (o trezire pe noapte pentru a-i mufa suzeta cand isi aduce aminte de ea nici nu o consider trezire) insa ziua nu adoarme, de fapt nu doarme, fara sa o tin de manutza. Si uite asa bag eu cate un somnic de frumusete langa ea ziua. Mai grav e cu carutul prin oras si o ia somnul. Stau aplecata intr-o parte sa o tin de mana pana adoarme si cu o mana imping, zici ca fac yoga.

Cat despre olitza, mie una mi se pare tare complicat. Daria nu sta sa-i schimb pampersul, se suceste pe toate partile, ma intreb va sta oare linistita pe oala? Cred ca trebuie sa constientizeze si ea un pic ca face ceva acolo.

Valen, la multi ani pentru scumpa de Ines.
Si nu iti mai incarca constiinta ca nu te-ai dus la controlul de 6 saptamani.Eu am fost si s-a uitat la operatia, m-a intrebat de anticonceptionale si mi-a zis sa astept un an pana sa mai raman iar insarcinata. Si gata. 2 minute.Nu e un mare control, e ceva de rutina.
Ce ma mira este cat de ocupati sunt medicii de familie acolo. Adica, un medic de familie sa te programeze in 2 saptamani mi se pare enorm.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Valen, felicitari pt Ines.

Nu vreau sa te vad asa. Tu esti de regula tonica si asa vreau sa ramai asa. Nu poti sa fii si harnica si slaba si sa te simti si superodihnita. Sunt sigura ca o sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

fetili... oare sa fi zis adeluta primul "mama" aici la minutul 1.20 ??????? eu cred ca da! l-a zis! un fel de "mama", un "mmmmoammma"... eu sunt topita!


ma duc la nanica pt.ca nu mai rezist... m-am ocupat cu diverse emailuri si poze si alte treburi decat somn pana acum! offffff!

zzzzzzzz si bai bai!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Eu zic ca "mama" a fost!!! Felicitari!
Super tari relatiile intre tatici si fetite nu-i asa?
Pupicei Adelutei !! E o scumpica cum rade cu tati!


MADA mamica de Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by karligutza

fetili... oare sa fi zis adeluta primul "mama" aici la minutul 1.20 ??????? eu cred ca da! l-a zis! un fel de "mama", un "mmmmoammma"... eu sunt topita!


ma duc la nanica pt.ca nu mai rezist... m-am ocupat cu diverse emailuri si poze si alte treburi decat somn pana acum! offffff!

zzzzzzzz si bai bai!



karligutza
sunt mamica Adelutei





Felicitari! E tare dulce si cred ca "mama" a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Karligutza Felicitari ti-a zis mama Adeluta. Eu sunt asa de emotionata ca mi-au dat lacrimile. Ingridutza mea zice numai tata, dada, da-di, te-te, te-ti mai nou. Nu mai vrea sa zica mama. Dar e ok, tot o ador.

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Am pus filmulete sunt mai vechi dar merita vazute

Ingrid; filmuletul lui Ingrid

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0%20br%20/" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput