Strumfi de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ioana, iti schimbi locul de munca? Stiam de pe aici ca-ti cautai altceva, dar de plecat am aflat de pe "Piticodrom", unde mai intru asa sporadic, caci sunteti f multe de la strumfi si acolo

Multa bafta!

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

valen draga, uneori cel mai mare dusman al tau esti tu. Nici eu nu am fost la controlul de 6 saptamani dupa ce l-am nascut pe Paul. De fapt nu am fost la dr pentru mine pana nu am ramas gravida cu Ingrid si am fost la primul control de sarcina. Eu iti recomand sa iti faci o programare si sa mergi sa vezi doctorul tau, doua saptamani nu e chiar asa de mult. Apoi stii cum is si doctorii astea uneori. Parca vad ca scapa de tine in 3 minute, iti va zice exact ce ti-a zis asistenta si apoi va pleca asa de repede din cabinet de o sa te intrebi daca chiar o fost pe acolo sau ti s-a parut (sper ca te-am facut sa zambesti). Pupici la printesele frumoase si Felicitari pentru progresele lui Ines.

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

valen, nici eu nu am fost la control la 6 saptamani dupa ce am nascut ... daca ai probleme e bine sa te duci ...

noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Am citit disputele din ultimele pagini referitor la somn, olita, societatea de consum.
Imi place ca fiecare isi exprima parerea, mai ales atunci cand este bazata pe experienta.
Eu am ales sa-l invat pe Victor sa adoarma singur de pe la cinci luni dar asta numai pentru somnul de zi, seara adormea la san pana am inceput seara sa-i dau biberon,dar era deja obisnuit sa adoarma singur. De cele mai multe ori am rezistat cu stoicism plansetelor, nu credeam ca va invata vreodata sa adoarma singur si totusi in timp a facut-o. Dar in timpul asta mi-am dat seama ca sunt mai multi factori care influenteaza adormitul lin, fara plansete si anume:
- gradul de oboseala (minim 3 ore de la ultimul somn)
- rutina (strangem jucariile si ne uitam pe o carticica, il duc la patut intr-un anumit fel si ii zic doar nani-nani, nu povesti, dam drumul la muzica de la pat)
- sa fi mancat cel mult cu o ora inainte de somn
Acum, la sapte luni inca mai are dati cand plange, chiar si cu toate astea indeplinite,si atunci stiu ca s-ar putea sa fie o problema, il las zece minute, si daca plange in continuare e sigur ceva in neregula, ma duc la el, il iau in brate si daca e nevoie il pun la san sa-l linistesc. Si la fel mai adoarme la san daca ii dau chiar inainte de ora de somn. Noapte doarme, de vreo doua saptamani, foarte rar se mai trezeste sa suga. Recunosc ca atunci cand inca se mai trezea, am incercat sa-l las sa planga si noaptea de cateva ori dar fara succes, il puneam pana la urma la san si adormea, dar treptat, cand ma resemnasem la gandul ca pana la 1 an doi se va trezi sa suga noaptea, nu s-a mai trezit. Mai sunt si accidente bineinteles cu o trezire la 4-5 in loc de sase ca de obicei, dar urmatoarea noapte lunga imi dau seama ca a fost doar o exceptie.
Si chiar daca doarme acuma noaptea, imi dau seama ca vor mai fi perioade cand se va trezi, din diferite motive, important este sa fiu acolo pentru el si sa inteleg cum il pot ajuta.
Asadar, pledez pentru ECHILIBRU, sunt situatii si situatii, incercati sa le analizati si va veti da seama ca lucrurile au mai multe fete, depinde de voi cum le priviti. Mie imi creste inima in mine cand stiu ca inchid usa la camera lui, il aud gangurind si apoi doarme, mi se pare o minune ca bebelusul meu care adormea numai la san, care a plans de mi se rupea sufletul, adoarme acum linistit si se scoala vesel (nu tot timpul e adevarat, dar nimeni nu e perfect).
Si stiu ca vor urma minuni din astea, si cu renuntatul la pampers, si cu mersul la cresa si tot asa, viata noastra cu un copil/doi/trei este plina de minuni, bucurati-va de ele !



Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by valen



Anunt si eu fericita ca Ines a reusit sa-si dubleze greutatea de la nastere reusind sa acumuleze pana in prezent (adica in 9 luni de viata) impresionanta greutate de 7500 g. E sanatoasa, mananca bine, doarme toata noaptea, merge in 4 labe prin toata casa, se baga sub canapea, in dulap, rastoarna cosul de gunoi, rupe carti si mananca paginile rupte, se pune in fund singurica si aplauda, se vara sub scaun si nu mai stie sa iasa de acolo, incearca sa ne imite cand tusim sau stranutam. E dulce foc.

Altfel, io sunt la pamant cu moralul (desi azi parca sunt ceva mai bine in comparatie cu zilele trecute); nu am fost la dr. dupa ce am nascut si nici bine nu ma simt asa ca pana voi merge la medic stau si-mi fac tot felul de ganduri negre, da' negre negre.

Sa aveti o zi frumoasa si linistita.




www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie




Ines!!!!!!!! sa fii sanatoasa si frumoasa si iubita ca acum toata viata! te pupam cu drag si noi! iar mamicii tale multa forta sa treaca peste greutati.... Valen cu ce am putea sa te incurajam? ai grija de tine si nu te mai gandi chiar asa, ca n-o fi *** asa de negru! mult optimism si te pupam si pe tine. Felicitari pt. Ines care azi sarbatoreste cu tort sau cu foi rupte din carti? e o dulce; eu am vazut-o mergand de-a busilea si batand din palme si e o frumusica! si o dulcitzica.... ce daca are doar 7500? si adeluta are tot atat (si noi ne apropiem de 8 luni...) .... insa speram ca am incheiat sezonul de viroze.... noi azi am fost la control si suntem OFICIAL BINE.






karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Gabrielabv

Lia copii la varsta asta nu trebuie invatati sa doarma ci sa adoarma singuri. eu la asta m-am referit. De exemplu Dragos nu a mai vrut sa doarma peste zi de la aproape 2 ani. Asta e si cand am vazut ca ne chinuim degeaba l-am lasat in pace. Daca vrea doarme daca nu, ne vedem mai departe de treburile zilei, de joaca, plimbari etc.Despre olita pot spune din viata mea, ca eu la 10 luni, primii pasi i-am facut ducandu-ma la baie, singurica, am luat olita si m-am pus sa fac pisu, iar mama mea a venit dupa mine sa vada ce fac. Deci noile descoperiri cum ca sfincterele sunt controlate abia la 2 ani mi se par gogorite. Sau poate copii de azi sunt mai retardati decat eram noi? Eu pa Dragos l-am pus de pe la 7 luni pentru ca avea scaun regulat,iar pentru pisu pe la un an .Dar a tinut de mine sa se invete sa ceara olita, pentru ca ei se joaca si uita ca le vine sa faca. Cam asta e parerea mea si propria experienta.
http://gabrielabv.hi5.com
Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)



Nu cumva asta se cheama dresaj ? Stii cand trebuie sa faca si atunci il pui la olita.
Scuzati comparatia, dar eu asa l-am invatat pe Chicco (catelul nostru) sa iasa afara. Pentru el nu existau pampersi dar daca existau sunt sigura ca si acum ar fi facut in ei, in schimb copii evolueaza.
Eu cred ca chestia cu "sfincterele sunt controlate abia la 2 ani" nu este o noua descoperire, ci doar o noua abordare. La fel ca si cu introducerea solidelor, pot sa ii dau de la patru luni dar pot si de la opt luni.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna seara si de la noi,

Timi 07 ai dreptate cateodata parca mi se pare ca visez. Imi este frica sa nu ma trezesc. Ma simt implinita si fericita!!!

In legatura cu somnul eu m-am documentat intens si cred ca toate fetele de pe forum au citit ca de cand Catarina are 2,5 luni nu doarme bine. Nici cu mine nici singura. La 3 luni am mutat-o in camera ei. A fost greu o saptamana. Am reusit far sa o las sa planga mai mult de 2 min. Fiecare isi simte copilul si stie daca plansul e de foame, daca e de somn sau de durere. I-am dat san din ora in ora timp de aproape 3 luni, acum e din 2 in 2 ore. Nu cred ca are nevoie sa manance atat dar i-am dat pt ca stiu ca e important pana pe la 6 luni.
Tot ceea ce am citit e in aceeasi directie. Dupa 6 luni copilul diversificat mananca suficient in timpul zilei ca sa nu se trezeasca pt a manca noaptea.
Eu sunt la primul copil si cum nu am experienta ma bazez pe instinct, pe ceea ce citesc si pe ceea ce va aud pe voi povestind. In final adopt decizia care mie imi spune instinctul ca e corecta. Nu cred in extreme.Nu cred ca trebuie sa lasi copilul sa adoarma plangand. Obiceiurile de somn sanatoase se invata. Fiecare copil are ritmul lui.
Catarina e un copil energic si nu sta nici o clipa. Cred ca de aceea are si somnul asa. Incerc sa o ghidez si sa o invat ca noaptea nu se mananca. De la 00 la 05.00 nu vreau sa ii mai dau san dar asta nu inseamna ca o las sa planga de foame. O iau in brate o pup pe cap si ii dau suzeta in 2 minute adoarme iar. Maraie cand o pun in patut dar adoarme repede.
Cred ca pe toate ne doare sa ii lasam sa planga.
Gata ca m-am intins cat o zi de post.

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Valen - Felicitari pt progresele lui Ines!!! Sa fie sanatoasa si sa creasca mare!!! Sunt sigura ca medicul o sa spuna ca esti 100% sanatoasa important e sa iti faci timp sa te duci .

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Buna seara.

Am adormit copilul (de fapt a adormit singur ) si profit si eu de un moment de respiro.

Vad ca vorbiti despre somn, olite, deprinderi. Ce sa zic, sper sa nu fie intr-un ceas rau, dar eu n-am avut niciodata probleme cu adormitul lui David. Il pun treaz in patut, el ia paturica in brate, se intoarce pe o parte si se culca. Cu lumina stinsa, iar daca in camera e lumina isi trage patura in cap si face el intuneric. Nici macar nu mai respect un ritual anume, doar ora de somn e aproximativ aceeasi. Deci nu cred ca am eu un merit prea mare pt ca e copilul docil si adoarme repede, asa ca nu stiu cum poti determinina un copil sa adoarma.
Cred ca sunt copii si copii, fiecare e unic. Unii adorm mai usor altii mai greu (al meu adoarme usor), unii plang mai mult (ca al meu, de ex), altii nu plang mai deloc...

Acelasi lucru cred ca e valabil si in cazul olitei. Nu toti copiii sunt traumatizati daca ii pui pe olita de la 7 luni. Asa cum poate unii sunt traumatizati si la 3 ani.
De ex., David cand se screme sa aiba scaun, e mai agitat, se foieste, il vad ca se chinuie. Daca il dezbrac si il pun pe paturica absorbanta, se simte confortabil si face. Eu ce sa fac acum, sa il las cu scutecul, doar ca sa nu fie copilul traumatizat? Evident, face si in scutec, atunci cand nu suntem acasa, dar chinuit, asa cum va ziceam. De ce sa-i inoculez acum ideea ca natural este sa faca in scutec, ca peste 2 ani sa-i schimb ideea asta la 180 de grade? Nu ar insemna, chiar si in cazul meu, izolat, sa il zapacesc mai rau? Daca el simte ca e natural sa faca in afara scutecului (eu nu l-am fortat niciodata, am constatat din intamplare lucrul asta), eu n-am de gand sa generalizez o regula care nu se aplica si copilului meu.





www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citesc si eu pe bucatele.

Valen, Ines e o frumoasa si o desteapta. Bravo ei . Cand citesc cate face, ma apuca invidia , lenesul meu nici in fund nu sta nesprijinit si ma ingrijoreaza ca nici nu prea ii place. E drept, are doar 6 luni, dar tot intru la idei. Ne facem noi mari...

Nici eu n-am ajuns la controlul de 6 sapt. Nici pana azi . Si eu care credeam ca sunt singura in situatia asta...Nu-ti face ganduri negre, poate e doar oboseala (nu-ti zic sa te odihnesti mai mult, ca sigur ai face-o daca ai putea). Totusi, gandeste pozitiv, gandurile astea negre mai mult rau iti fac.

Stefania, , si eu gandesc la fel. Copiii trebuie invatati obiceiurile sanatoase. Eu cred ca traumele apar numai atunci cand modalitatea de a-i invata este defectuoasa. Daca stii sa-ti observi copilul, sa simti ce simte el, atunci nu ai cum sa gresesti.

Diana2007, te admir si te respect . Dar nu sunt de acord cu termenul folosit de tine: "dresaj". Dresaj pentru cine? Pt mama ca vine cu olita la copil? Sau pentru copil? Daca e sa folosim acest termen, cred ca tot dresaj s-ar numi si la 2-3 ani, cand mamele duc o adevarata lupta cu copiii lor sa-i invete/dreseze sa faca la olita. Nu mi se pare cu nimic diferit (asta strict relativ la termen).



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput