Strumfi de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

'Neata.

Cafea? ? Doreste cineva? De aia, de Moldova.


Mai, cu ce minunatii imi incep eu si Victor dimineata!!! Cu o frumusete de fetita - Karli, ti-am mai spus eu, dar e atat de fina Adela ca daca nu o faci printesa tr sa inventam un alt statut special pentru ea. A! Iar tu esti bestial de emotionanta, ca mie, pe bune, mi-au dat lacrimile cand te-am auzit bucurandu-te de primul "mama". Sa fiti fericiti si sa mai faceti copii, mai, ca tare minunati sunteti!

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata

o si sus ca avem treaba

hai ca azi petrecem ... la chef de 8 martie cu colegii de serviciu, abia astept ca nu i-am mai vazut de anul trecut din aprilie, ocupata peste cap fiind cu "pinguinii" mei ... si ca sa o fac lata, merg si maine la o petrecere

nu-i asa ca v-a revenit cheful de viata, mai ales ca azi se arata si soarele

hai fetele

am pus filmulete noi cu copilasii mei, sper sa va placa

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

'Neata.

Cafea? ? Doreste cineva? De aia, de Moldova.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"





multumesc de cafea, cred ca e tare buna, mai ales ca azi am o zi plina ... si trebuie sa fiu in forma

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

oana multumim de cafea!
karli e adorabila,exact asa rade si gagalicea mea.si a fost un "mama" de milioane!
eli zice mama de multisor,cand e nacajita si se maraie atunci ma striga"mammmmmmaaa",aseara am auzit primul "tat...".si tacsu' era in avion venea de la bucuresti,am incercat sa o filmez dupa sa-i arat da degeaba nu a mai vrut...ea acum de ceva vreme sospteste,vorbim amandoua asa in soapta,se ssss-ie zzz-ie tzzz deastea...si apui urmeaza buuu asa serioasa ghe-ghe ni-ni,si vorbim asa ore.cel mai mult ii place sa jucam ascunsea:eu imi pun o perna pe fata si ii zic"unde e mama?" atunci incepe chinuiala sa dea perna la o parte si e in extaz cand "ma descopera".sau o fac "avioana" o tin de burtica si-l alergam pe tata prin casa,apoi el o face "supermen" si ma alearga pe mine....asa trec serile si weekand-ul ca la casa de nebuni frate daca e sa ne filmezi...
ma uitam karli si la voi si ma bucur ca nu suntem singuri,cateoadata am impresia ca am inebunit amandoi de cand cu copilul asta,ne prostim in fel si chip.sotul meu era seriozitatea intruchipata,daca l-ar vedea de la lucru cineva cum face cu copilul acasa cred ca nu l-ar recunoaste....

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nu am prea reusit sa citesc din urma si probabil s-a discutat. dar am si eu doua intrebari:
1. Ce meniu mai au copilasii vostri? Eu am sa scriu cam ce mananca Victor si daca mai aveti sugestii pentru diversificare, va rog sa-mi spuneti si mie.
Ora 7 san
Ora 9-10 fruct (mar, para, borcanase - piersica, caisa, afine) in care adaug 1-2 lingurite de cereale (Orez cu roscove - ce alte tipuri de cereale imi recomandati, din cele ce se prepara cu apa?
Ora 14 piure de legume in care de doua ori pe sapt adauga carnita, cam cat un galbenus, iar in alte doua galbenus. ar trebui sa-i dau mai rar/des carne?
Ora 18 branza cu fruct, iaurt cu fruct, cereale, intentionez branza cu iaurt si mamaliguta
Intre mese, la cerere san

2. Ce activitati mai au copilasii vostri? Poate e mult spus "activitati", dar cum petreceti timpul cu ei? In casa, ma refer. Eu, cat fac treaba il tin in carucior si vorbesc cu el, ii povestesc ce fac. Recunosc ca il las cam putin timp sa stea pe covor si sa exerseze mersul de-a busilea. Ce altceva as mai putea face? Ii dau in carucior diverse obiecte/jucarii pe care le rasuceste pret de cateva clipe apoi le arunca pe jos. La mine in casa e asa, ca in Hansel si Gretel, te iei dupa semne ca sa vezi pe unde am fost.

Na, cam astea sunt nelamurilrile mele, deocamdata, privind viata lui Victor.

A! Si anunt ca ne preagtim de al cincilea dintisor si facem, din nou, nazuri la mancare.


Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Neata!

In primul rand, multumim tuturor de urari

Vive imi creste inima cand cineva imi lauda fetita, iti dai seama, cioara ce sunt Si noua ne plac ochii ca albastrelele ai lui Davidush, si ce s-ar mai juca ei doi
Nonna sa nu te superi, ca avem o slabiciune si pt baietii tai Dupa cum se vede suntem plini de slabiciuni
Lia stiu ca e greu cu diversificarea asta, si la noi prima luna a fost destul de grea, cu nervi, suparari, dezamagiri... Dar la un moment dat am facut o pauza de trei zile si pe cuvantul meu ca Lori a mancat mai bine dupa aceea. Lorinei, de ex, nu-i place morcovelul, poate nici Unei nu-i place. Incearca sa treci la un alt aliment, ceva tot trebuie sa-i placa. Poate e prea atasata de san si refuza orice ar indeparta-o de el. Eu ii spuneam Lorinutei ca dupa papa ii dau si desert cum ii place ei si functioneaza si acum. E greu pana se obisnuieste cu mancarea solida, deci rabdare. Impune-ti un termen cat mai indepartat cu putinta (de genul "Una va manca bine pe la 9 luni si pana atunci trebuie sa fiu rabdatoare") si vei putea fi mai relaxata si te vei bucura de fiecare lingurita pe care o inghite Una. Incearca, cum mai spunea cineva, sa-i dai cu lingurita lapte de al tau si poti alterna cu mancarea solida. In rest, sustinere si incurajari din partea noastra si multi
Valabil si pt Petra si broscuta gargarita

Dana e tare dulce Dariuta. Chicoteam cand ma uitam la clip.

Alina.a mult succes la bb2! Dar pana una-alta, Eli e o scumpete si zambeste asa de frumos Ati avut ceva de tras cu sarcina si apoi cu nasterea, dar uite pt ce comoara Sunt sigura ca sarcina nr 2 va fi mai usoara.

Diana te ateptam cu vesti bune

Ioana da, merge faza cu "fragezitul" cupilei Ce toanta ma simt ca nu am incercta pana acum, ma tot tineam de regulile alea care nu-i placeau ei. Cred ca pana la urma seamana cu mine, ca nici mie nu-mi plac chestiile impuse

Valen wooow, ce fetita dulce ai si cum stie ea sa faca asa de multe Vrem si noi Felicitari pt dublarea greutatii

Fetelor, asta-noapte am reusit sa-mi readorm fata in patut la ea numai cu mangaieri si pupici , ca sa nu mai spun ca nici nu mai protesteaza cand trebuie sa o adorm fara san. Urmeaza sa incerc sa o adorm direct in patut la ea, ca un copil cuminte ce este, ptiu-ptiu! Ideea mea era ca daca nu are nevoie de papica (pt ca se trezea mai des de o ora si doar suzetea) poate adormi si fara san. Nici eu nu as putea sa o las pe Lori sa planga, de aceea am incercat mai intai sa o adorm in brate si apoi in patut la ea. De ce vreau asta? Si eu ma intrebam uneori cand imi era mai greu sa o conving, dar cred ca e mai bine pt ea asa, ca nu se mai trezeste asa de des si se odihneste si ea mai bine, implicit si eu. Decat 10 treziri pe noapte, mai bine 2-3. Parerea mea. Oricum deciziile astea se iau in functie de copil, de dispozitia mamei si a copilului.
Cred ca am depasit si perioada antisociala, pt ca ieri a fost toata ziua o gazda buna cu verisorul ei mai mic de la Cluj si cu alte n persoane pe care le-a mai vazut sau nu
Cat despre pusul la olita, eu una am sa las teoria deoparte si am sa-mi ascult instinctul, am sa tin cont de nevoile fetei. Daca ea da semne ca ar constientiza, cum zic americanii, ca face number 1 sau no 2, atunci voi incerca si olita. Pana atunci, nu are rost sa fac eu pe-a zeloasa sau sa fiu ambitioasa (vorbesc strict in numele meu). Pana acum nici marac nu are olita, avem in schimb un reductor pt closet (de la cineva care are baietel si a cumparat, din greseala, unul pt fetita).



Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

Nu am prea reusit sa citesc din urma si probabil s-a discutat. dar am si eu doua intrebari:
1. Ce meniu mai au copilasii vostri? Eu am sa scriu cam ce mananca Victor si daca mai aveti sugestii pentru diversificare, va rog sa-mi spuneti si mie.
Ora 7 san
Ora 9-10 fruct (mar, para, borcanase - piersica, caisa, afine) in care adaug 1-2 lingurite de cereale (Orez cu roscove - ce alte tipuri de cereale imi recomandati, din cele ce se prepara cu apa?
Ora 14 piure de legume in care de doua ori pe sapt adauga carnita, cam cat un galbenus, iar in alte doua galbenus. ar trebui sa-i dau mai rar/des carne?
Ora 18 branza cu fruct, iaurt cu fruct, cereale, intentionez branza cu iaurt si mamaliguta
Intre mese, la cerere san

2. Ce activitati mai au copilasii vostri? Poate e mult spus "activitati", dar cum petreceti timpul cu ei? In casa, ma refer. Eu, cat fac treaba il tin in carucior si vorbesc cu el, ii povestesc ce fac. Recunosc ca il las cam putin timp sa stea pe covor si sa exerseze mersul de-a busilea. Ce altceva as mai putea face? Ii dau in carucior diverse obiecte/jucarii pe care le rasuceste pret de cateva clipe apoi le arunca pe jos. La mine in casa e asa, ca in Hansel si Gretel, te iei dupa semne ca sa vezi pe unde am fost.

Na, cam astea sunt nelamurilrile mele, deocamdata, privind viata lui Victor.

A! Si anunt ca ne preagtim de al cincilea dintisor si facem, din nou, nazuri la mancare.


Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"





2. Chiar zilele astea incercam sa ma documentez ce activitati mai pot face cu Lori. Cica la varsta asta, din citite spun, nu poti face mare lucru, doar atat cat sa le stimulam simturile. Adica jucat, cantat, plimbat prin casa, aratat dulapuri, usi, geamuri, carti colorate, vorbit dar si lasat sa vorbeasca si sa se auda (adica sa nu fie intrerupt cand incearca sa vb). Eu, una, incerc sa o invat sa ne jucam cu mingea, o arunc inspre ea si ea reuseste sa o arunce, chiar daca nu cu directie. Mai jucam "cucu-bau" si ea acum stie ca ma ascund dupa palme sau dupa o perna si imi da deoparte mainile sau perna cu satisfactie. Aveam un document pdf in care erau date exemple de activitati, desi unele sunt dificile pt un copil asa de mic (parerea mea) sau sunt invechite mijloacele, dar se pot adapta la mijloace mai... moderne. O sa-l trimit pe mailul comun.

1. Nu e gresit ce faci, ma refer la carnita si la ou. Tot asa ii dau si eu Lorinei. Meniurile noastre sunt asemanatoare cu ale voastre. Incearca si ficatelul, poate ii place.
Si daca tot suntem la capitolul asta: cam cand le putem introduce painea sau pastele? Citisem ca de la 8 luni putem sa le dam cereale care contin gluten. Voi cum procedati sau veti proceda?




Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by Gabrielabv
Despre olita pot spune din viata mea, ca eu la 10 luni, primii pasi i-am facut ducandu-ma la baie, singurica, am luat olita si m-am pus sa fac pisu, iar mama mea a venit dupa mine sa vada ce fac. Deci noile descoperiri cum ca sfincterele sunt controlate abia la 2 ani mi se par gogorite. Sau poate copii de azi sunt mai retardati decat eram noi? Eu pa Dragos l-am pus de pe la 7 luni pentru ca avea scaun regulat,iar pentru pisu pe la un an .Dar a tinut de mine sa se invete sa ceara olita, pentru ca ei se joaca si uita ca le vine sa faca. Cam asta e parerea mea si propria experienta.
http://gabrielabv.hi5.com
Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)



Deci..hmmm...ffff urat spus. In primul rand nu poti sa ii cataloghezi asa , fiecare are ritmul lui de dezvoltare...si asta putem vedea chiar aici, uite ce multi copii de aceeasi varsta si cat de diferit progreseaza fiecare.

In al doilea rand...Sa nu aruncam atat de usor cu pietre in stiinta. Sfincterele nu pot fi controlate in sensul ca nu se pot tine pana venim noi cu olita, eventual sa terminam ce avem de facut, sa ne spalam pe maini....Ei simt ca vor sa faca. Asta e altceva, nu se cheama control.

Si eu il pun pe Matei dimineata pe olita pentru ca de obicei face caca imediat dua ce se trezeste. Asta nu inseamna ca il tin pe olita pana face. Face in 2-3 minute, bine! Nu face? Tot bine! Thanks God ca avem pampersi!!!

Rezumat: copilul meu nu e retardat pentru ca nu face la olita sau nu merge la 1 an sau nu spune povesti cu zane la nu stiu ce varsta!


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

oana programul de masa al elisei nu difera prea mult de cel al lui victor,singura diferenta ar fi ca eu ii dau ceai intre mese(ii dadeam lapte dar iar imi ia 1 kg pe luna) daca nu e jale cu constipatia.eu ii dau elisei de 4-5 ori pe saptamana carne,ea inca are probleme cu anemia.galbenus de ou nu i-am dat ,mi-a facut alergie cand am mancat eu ,e exclus sa-i dau ei.ficatul nu-i place dar azi ii pun si mar copt in piure si ii dau si ficatel poate o pacalesc....
in legatura cu activitatile si eu astept sugestii.ca si tine lavinia ma plimb cu ea,stam pe geam,cant dansez in fata ei,dansez cu ea in brate,mingea nu-i palce sub nici o forma(am zis io ca fata asta nu prea are atractii sportive spre ciuda mea),incercam sa mergem sau sa stam in picioare dar ea inca nu-si poate sustine greutatea si corpului si se lasa repede jos...acum vad ca incepe sa se faca vreme buna si gata, plimbari la greu ,am inebunit cu statul in casa...
lavinia dupa varsta de 8 luni se poate introduce glutenun in alimentatie,deci inclusiv fainoasele.eu nu i-am dat nici pana acum am asa o retinere....

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Si ca sa umplu pagina acu cat mai pot, din capitolul "ce mai poate face Lori"... Intelege mai mult decat vorbeste, adica intelege cand ii spun ca nu e voie, intelege cand ii spun sa ia o anumita jucarie (am incercat sa ii ascund sub o paturica o jucarie si cu explicatiile de rigoare, stie unde sa caute jucaria ascunsa), isi recunoaste de multa vreme numele, intelege cuvinte precum bebe, tata, mama, catelu' si daca intreb "unde e...?" cauta din priviri prin camera. Intelege cand iesim la plimbare si, vorba Liei, face "dansul bucuriei", dar tot plange cand ii pun caciula. A spus "mam" si "tat" in repetate randuri, dar eu, nemultumita, defect profesional, astept un "mama" sau "tata" spus frumos. Zice "nene" cand ii este somn. Si cam atat imi amintesc. A, sta multisor in picioare la marginea patului sau la marginea fotoliului, merge sustinuta destul de bine, se ridica singurica in picioare agatata de noi (mai nasol e cand se agata de parul meu). Inca nu merge de-a busilea dar nu cred ca mai este mult.

Karli felicitari pt "mama" frumos spus se Adeluta


Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput