Strumfi de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Intru doar sa spun ca urat !! tare urat ca vorbiti de funie in casa spanzuratului!!! Sunt sigura ca nici nu sunt buni mucenicii!!!! ..n_am mai mancat de 3 ani!!! Valen nu-ti faci pomana si arunci cativa peste ocean!!!!

MADA mamica de Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna ziua dragelor,

Sper ca ati petrecut bine ieri.
Eu am fost la serv de la 7-11:30, iar apoi am luat masa in oras cu inca 8 fete, a fost super-.

Citesc un pic din urma si vreau sa scriu acum ceva ca sa nu uit.

Impotriva constipatiei:
- se recomanda sa puneti o lingurita de ulei in pireul de legume;
- si bineinteles, mai multa para si mai putina banana in pireul de fructe, apa intre mese, tot ce s-a spus deja.

Oana(ghinetz), de doua ori pe sapt galbenus de ou mi se pare cam des, eu stiam maxim o data pe saptamana. Parerea mea, of course . In schimb ii poti da carnita in fiecare zi, cu exceptia zilei in care-i dai ou, bineinteles.

Valen, felicitari pentru progresele lui Ines. Iar pt gandurile negre un Bau! de la mine sa-si ia talpasita si pt tine un si o sa te incurajez sa te duci la primul dr care-ti face programare.
Eu am fost la controlul de 6 sapt, testul papa-nicolau nu a iesit tocmai bine, trebuie sa-l repet in aprilie si apoi vom vedea ce va mai fi. Pana atunci nu vreau sa ma gandesc la asta, am si asa destui gargauni proprii si personali.


Acus va pup si ma duc sa lecturez din urma,

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

quote:
Originally posted by Simo78

quote:
Originally posted by Gabrielabv
Despre olita pot spune din viata mea, ca eu la 10 luni, primii pasi i-am facut ducandu-ma la baie, singurica, am luat olita si m-am pus sa fac pisu, iar mama mea a venit dupa mine sa vada ce fac. Deci noile descoperiri cum ca sfincterele sunt controlate abia la 2 ani mi se par gogorite. Sau poate copii de azi sunt mai retardati decat eram noi? Eu pa Dragos l-am pus de pe la 7 luni pentru ca avea scaun regulat,iar pentru pisu pe la un an .Dar a tinut de mine sa se invete sa ceara olita, pentru ca ei se joaca si uita ca le vine sa faca. Cam asta e parerea mea si propria experienta.
http://gabrielabv.hi5.com
Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)



Deci..hmmm...ffff urat spus. In primul rand nu poti sa ii cataloghezi asa , fiecare are ritmul lui de dezvoltare...si asta putem vedea chiar aici, uite ce multi copii de aceeasi varsta si cat de diferit progreseaza fiecare.

In al doilea rand...Sa nu aruncam atat de usor cu pietre in stiinta. Sfincterele nu pot fi controlate in sensul ca nu se pot tine pana venim noi cu olita, eventual sa terminam ce avem de facut, sa ne spalam pe maini....Ei simt ca vor sa faca. Asta e altceva, nu se cheama control.

Rezumat: copilul meu nu e retardat pentru ca nu face la olita sau nu merge la 1 an sau nu spune povesti cu zane la nu stiu ce varsta!


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!



Simo, de acord cu tine.
In calitate de "posesoare" a unui copil de 2 ani si 5 luni care inca foloseste pampersi, pot sa spun ca aceste generalizari si catalogari nu au nici un rost.

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:



Am pus si eu poze noi la semnatura, cu www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/2320520885/" target="_blank">mergaretul meu


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

quote:
Originally posted by Simo78
Am pus si eu poze noi la semnatura, cu www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/2320520885/" target="_blank">mergaretul meu
Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007) www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de MateiLet your kids paint on the wall!
m-ai innebunit.www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Simo, waw, chiar ca-i mergaret, ce devreme a luat-o din loc. Si ce dulcic e, m-au cucerit ochii lui albastri.
Sa va traiasca!

Bre, bun e serviciul asta in weekend, uite asa mai citesc si eu un pic din urma.

Gogosel, bine ai venit in gasca.

Nikole, distractie placuta la botez, asteptam poze.

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by Simo78



Am pus si eu poze noi la semnatura, cu www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/2320520885/" target="_blank">mergaretul meu


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!




Simo, eu cred ca a luat-o din loc dupa fete, ca jucariile vad ca nu le-a gasit. E voinic margaretul, nu gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Vad ca-s pusa pe laudat azi ...nu e un sunet minunat?


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Simo,imi vine sa-l mananc,si al meu rade uneori asa cand se joaca tati cu el.
Lia,sanatate multa Unei.
Vivela,eu cand m-am hotarat sa-l intarc pe Iosua,am luat-o treptat,pana am ajuns sa-i dau san numai noaptea,am luat lapte praf Nan,nu a vrut nicicum sa primeasca,ii dadeam un pic de san apoi bibi,prima saptamana ma trezeam cam de doua ori pe noapte pt biberon.Aveam in camera apa calda in termos,puneam laptele praf si o masura doua de cereale...deci nu prea apuca sa faca scandal,in timp ii dadeam seara si apoi pe la 3,4 s-au 5 dimineata.L-am intarcat usor si nici cu sanii nu am avut probleme.Stiu ca tu ai intrebat doar cum vei proceda cu laptele praf,eu am scris mai mult
Nu stiu cu Aaron cum va fi,mai e oricum pana la un an cand voi incepe cu intarcarea,problema e ca el nu prea primeste bibe,apa bea din cana cu cioc si supapa,rar mai bea suculet de portocala din biberon,dar numai din acela Nuk,cu tetina mare...
Vreau sa va spun sa nu uit,cel mai frumos cadou de 8 Martie a fost "MAMI"spus de Aaron,dar atat apoi nu a mai spus,dar cum credeti ca fuse inima mea????
In alta ordine de idei,avem 2 dinti,papam cam tot ce-i da mami,ce-i drept de piure nu e deosebit de incantat,papa preferata e para cu iaurt si cereale.
Anto,ce mai faci?Am vazut ca zici de galbenus ca e indicat doar unul pe saptamana,aici se recomanda trei pe saptamana,Cat ar trebui sa le dam totusi?
Va pup,ma duc sa ma culc,ca se trezeste Bubu acusi si suge cate o juma de ora de nu mai suport,am impresia ca se rupe sanul..si m-a si muscat strasnic azi.


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Legat de olita si de confortul meu...sincer imi e totuna daca il iau si-l spal dupa ce face in pampers sau daca il iau si-l spal dupa ce sta 2 minute pe olita...nu vad niciun stres in a-l tine cateva minute pe olita, dar refuz sa stau si sa-l tin pe olita si sa ma screm pana imi ies ochii sa priceapa copilul ca olita e pt caca (sau sa-i cant pisa-te ca vine trenu` sa faca pipi ). Plus ca la varsta lor exista pericolul de prolaps (sa iasa efectiv "matu`" afara) cum bine zicea Jadi.

Despre programul de somn astept sa nu se mai trezeasca de 6 ori pe noapte si dupa aia ma bag in discutie.

Nikole sa aveti o ceremonie frumoasa la botez.

Anto sper ca sunteti toti bine, sanatosi.


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput