Strumfi de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Ieri am fost la petrecere cu al meu sot. M-am simtit ca la 20 de ani. Am dansat, am cantat, am primit folriiiiiiiiiiiii. M-am simtit fericita, implinita si iubita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Salutari si multe

Carla Sabina e o dulceata cu plete-n vant!

Am inceput si noi diversificarea, dar nu la modul organizat si nu cu piureuri. Am hotarat sa ma las pe mana lui Matei si sa merg pe varianta baby-led weaning. El e pregatit, vrea sa guste orice, se stramba dar continua. I-am dat si cu lingurita dar mi s-a parut mai bine sa-l las pe el la conducere. Asa ca a mancat( bine, mancat e mult spus) a molfait ieri o www.flickr.com/photos/14295400@N03/2318883357/" target="_blank">para
, inainte incercase putin www.flickr.com/photos/14295400@N03/2316596647/" target="_blank">brocolli
, si chiar si putin avocado. Binenteles ca am avut de spalat carucior dar nu ma plang, ca stiu ce ma asteapta.

Si am fost si la piscina si puiului mic i-a placut tare mult. S-a balacit, a chiuit, a studiat toata omenirea din jurul sau( mai ales copii).

Nu ma bag la discutia cu olita ca nu am apucat sa ma gandesc deloc si sincer, nu am nici o parere. Mi se pare prea devreme pt mine.

Si am uitat iar sa anunt 76,2 kg si azi sunt la disociat. Mananc numai mucenici.

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

fianna si eu sunt la regimul tau disociat.am vazut pozele e superb!abia astept sa mergem si noi la inot,dar eu astept sa se faca putin mai cald.
am uita sa-i urez unei si dl D multa sanatate si liei putere sa-i rabde pe amandoi.
luna bine ai sosit,daca avema nr tau de telefon te sunam,intrasem la mari idei....


alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

!
Ma bucur mult ca ati sarbatorit frumos 8 martie - noi suntem toti cu mucii inodati in barba, mai ales Una arata de milioane cu muci pe la nasuc, dondanind toata ziua ta-ta-ta si smotocind jucariile .

Vivela, cred ca in atitudinea ta ma regasesc si eu in mare parte. E grozav ca se fac studii si cercetari si ca ne putem informa, insa primordiala e observarea propiului copil. Acum, desi eu stiu ca in medie bebelusii se ridica in fundulet, spre exemplu, pana in luna x si a mea nu, ce-ar trebui sa insemne asta? Pur si simplu ca a mea are alt ritm de dezvoltare decat media si ca trebuie sa-i dau timp, iubire multa si sa nu-i impun nimic din afara, inainte ca ea sa fie pregatita. Cu siguranta nu crede nimeni ca atunci cand nastem primim in brate niste "robotei", cum scria cineva zilele trecute.

Eu deja am gresit prosteste in privinta asta cand am inceput diversificarea. Cand am depasit pragul celor 6 luni am incercat sa-i dau Unei sa manance fara sa tin seama de faptul ca ea efectiv nu era interesata de mancare - nu intindea manuta spre nimic din ce duceam la gura, daca incercam sa-i apropii un mar de buze intocea capul, etc. Statea bine in fundulet, isi sustinea capul etc. - avea deci toate celelalte semne ca ar putea fi hranita si altfel decat cu laptele meu. N-am fortat-o sa inghita (desi in sinea mea tare as fi vrut sa manance), dar simplul fapt ca eram din 5 in 5 minute cu lingurita pe langa ea, in ideea ca poate va deschide gura sa guste a fost o prostie. Nervi aiurea pentru mine, sacaiala pentru Una.

Dupa ce trece raceala asta o s-o luam de la capat cu alta abordare, sper eu mai echilibrata din punctul asta de vedere.

Cat despre campaniile astea de dezinformare conduse de producatorii de scutece, mie personal imi suna a teoria conspiratiei. Si chiar daca ar fi asa, as prefera sa cumpar Huggies pana implineste Una 3 ani in loc s-o bruschez in vreun fel. Probabil ca la un moment dat, inainte de un o sa cumparam si noi o olita sa fie in casa, o sa ne jucam cu ea pentru ca Una sa stie ca exista si la ce foloseste. Dar mai mult de atat nu pot sa anticipez deocamdata. In orice caz, valen a ridicat niste probleme de ordin practic legat de cat e de comod cu olita in afara casei la care chiar nu ma dusese mintea. Asa ca am tema de gandire/de documentare.

Fianna, foarte tare disociatul tau! Eu astept mucenicii de la bunica-mea, am balit toata tastatura gandindu-ma la ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria1111 spune:

Valen, ce am scris legat de companiile de scutece am citit pe ceva bloguri, deci opinii personale; clar ca nu ar recunoaste nimeni (din companii vreau sa zic) ca ar dezinforma publicul :) Pe mine m-a pus pe ganduri ca m-am gandit ca poate au dreptate, dar nimeni nu poate sa stie care-i adevarul.
Cu pusul mai devreme la olita, nu cred ca e concurs ca cine face mai repede, dar stiu ca toate lucrurile care trebuie invatate iau timp (uite, noi inca ne luptam cu diversificarea de vreo 2 luni si nu vad super progrese, ci progrese in pasi de melc; inca nu avem nicio masa fara completare cu lapte de san de exemplu); de asta zic eu ca daca incepi la 7-10 luni, sunt sanse mai mari ca pana pe la 2 ani copilul sa nu mai aiba nevoie de scutece si sa ceara singur la olita/toaleta, decat daca incepi la 1.5-2 ani sau mai tarziu.

Vivela sunt foarte de acord cu tot ce ai scris, si eu cred ca moderatia e cheia in toate si ca trebuie sa ne lasam ghidati si de copiii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Alina, multumim! Noi ne imbolnavim in valuri, acu e randul lui D. sa ma suporte ca el si Una par sa fi trecut hopul. Una mai tuseste asa, destul de incarcat, dar se simte ca Ambroxolul ala isi face treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Luna bine ai revenit, ma bucur ca sunteti bine

noi avem ceva mucisori, David a fost darnic cu Mara asa ca ea e putin plangacioasa, mai ales azi noapte a cam plans, acum se joaca aici langa mine ... voi ce le dati bebeilor in caz de raceala usoara ca la noi la David nu functiona doar ci vitamina C s picaturi in nas cu ser fiziologic, racelile se complicau imediat si ajungeam la suspensii ... acum cu Mara nu stiu cum sa procedez, daca sun la medicul de familie imediat imi da antibiotic si nu stiu daca e cazul (la noi e moda sa dai antibiotic "preventiv") ... ajutati-ma, va rog, poate medicii vostri au alte pareri


noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Lia, la noi a functionat foarte bine ceaiul de patlagina dupa Ambroxol, haraia urat din gat dar dupa 2 zile s-a rezolvat.
Fianna, multumim, si pentru voi, chiar m-am uitat in poze si am gasit una cu Saby cu pletele in vant, zici ca e Base cu suvita .

Azi vreau sa fac mucenici moldovenesti, dar mi-e o lene de zile mari, daca face cinste cineva nu ma supar .

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

n-am net acasa.... o sa va citesc cand revine... asta multumita lu' compania i-link.... sa le fie rusine! eu platesc abonamentul in avans cate 3 luni si ei se joaca pe banii clientilor... ma scuzati pt.off-topic!!!!!!!! cica nu lucreaza baietii de la interventii in weekend... si eu de vineri seara la 10 stau fara net ca deh' ... nu le lucreaza baietii!


va pup



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Ma bucur ca ati mai scris despre olita. Vivela si eu ma gandesc la marile descoperiri din viitor si abia o astept pe aia de-o sa spuna cat de daunator e sa alaptezi. Nici eu nu stiu cum e bine sa cresti un copil ci doar pot sa ma informez cum e bine sa-i cresc pe ai mei (intre noi fie vorba, tinand cont ca fi-mea are 2 ani jumate si cere la toaleta doar daca este dezbracata, incepusem sa ma simt iresponsabila de cate ori citeam exemple de genul: "...si uite ca face in pampers si la 2 ani"...)Revenind la oile noastre, tin neaparat sa ma laud ca am facut aseara mucenici moldovenesti. Mirosea in casa ca-n vremea copilariei mele, a cozonac aburind, a vanilie si a coaja de portocala. La noi a nins viscolit ieri, de-am zis c-o sa se ingroape blocul in zapada, asa incat pt. moment, tot decorul asta de care zic, m-a facut sa cred ca vine Craciunu' si mai mai ca-mi venea "sa-i dau drumu' lu' Hrusca", sa impodibim bradul si sa-l asteptam cuminti pe Mosu'. Doar ursuletii polari lipsesc de pe strazi, ca-n rest te simti ca la Polul Nord.www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput