Piticodromul de Sept - Oct 2005 (201)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Buna dimineatza si de la mine!
Sanatate multa Briana, sper sa se rezolve repede si usor! Catush, sa ne spui si noua ce-ai facut, cred ca esti stresata, iti tinem pumnii!
Bravo Miruna! Deci se vad progrese clare, Ioana, cred ca esti incantata de gradi dupa cum te vad!
Fetele cu experienta in ale gradinitelor, spuneti-mi si mie cum e cu ora de venire la gradi, banuiesc ca e in functie de gradinita dar exista o strictete, sa zic intre 7 jumate si 8 sau intre 8 si 8 jumate sau in functie de programul parintilor se poate negocia ora cat de cat? Adica ma intereseaza cam ce limite sunt. Si sa-nteleg ca timpul asta e un timp mort adica e o vanzoleala in gradi, vin rand pe rand, la fel si la plecare pentru cei care stau la programul lung. Asa-i? Evident, chestia asta se discuta la fata locului, probabil ca fiecare gradinita e cu principiile ei, dar ma intereseaza asa, o conduita generala. De exemplu, fi-mea se scoala greu, nu vreau s-o scol devreme, o las sa doarma, ii dau sa manance acasa si o duc de exemplu la 9 jumate-10. Cred ca pana la ora aia nu pierde nimic din activitatile zilei. Pe de alta parte nu cred ca voi face asa pentru ca e interesant sa manance impreuna cu toti copiii...


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Neatza!!! Arata super gradi Mirunei, bravo!

Miflore, in general gradinitele sunt destul de stricte. La noi de exemplu nu e voie sa intarzie peste ora 9 la gradi, atunci e masa de dimineata si imediat dupa incep activitatile. Daca pierde masa, se da totul peste cap.
Asa ca...nu cred sa gasesti o gradi care sa inceapa mai tarziu de ora 9, dar iti tin pumnii

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Kid, mercic!
E ok max. ora 9 de primire la gradi, nu e totusi 8. Cu toate ca daca parintii duc copiii la gradi si serviciile incep la 8, 8 jumate e clar ca piticul ajunge inainte de 8. Chiar, care-i limita inferioara? 7 dimineatza? Sunt culmea, nu? Ba asa, ba asa, nici eu nu stiu ce vreau, de fapt strang informatii ca sa stiu ce sa vorbesc cu personalul din gradi cand ma voi duce in vizita.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Miflore, eu cred ca intr-o luna se obisnuieste Ana sa fie mai matinala, se va culca mai devreme seara. Unii parinti isi pregatesc copiii inainte cu o sapt-doua, ii trezesc mai devreme, ii culca mai devreme, cu somn de pranz cam la ora de la gradinita.
Poti s-o iei gradat cu cate un sfert de ora decalaj. Imediat se adapteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Mifloricico, depinde de gradinita. Eu l-am avut pe Matei la gradi particulara si apoi la stat. La particulara trebuia sa mearga mancat de dimineata si sa ajunga pana la 9. Primeau o gustare la 10 si pe la 12.30 - maxim 13.00 trebuia luat (era pe program scurt). La stat trebuie sa ajunga pana la 8.30 (in realitate la 8.30 abia pleaca de acasa) dar cred ca de fapt cam 9 e ora oficiala. Primesc micul dejun la gradinita, dar la noi la grupa toti parintii au fost de acord ca educatoarele sa nu incerce sa oblige copiii sa manance, asa ca al meu nu vrea micul dejun (ii dau eu niste lapte acasa). La 12.30 au masa de pranz si pe la 13.30 ii culca. Ii trezeste pe la 15.30, primesc gustarea si pe la 16.30 il luam de la gradi. Oficial programul e 7.00 - 17.30, dar pe la 8 abia vin educatoarele .
Bafta la gradi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

De obicei este ora 8, ora de primire a copiilor, dar parca am vazut ca unele gradinite ii primesc de la 7.30. La noi este ora 8 si maxim de venire ora 9, atunci iau masa si e musai sa fie toti la un loc, ca apoi aia intarziatii mananca singuri si pierd primele activitati etc...

Noi ne-am linistit deocamdata, iar are muci si mi-a facut si un pui de febra in weekend, tare nasol acest anotimp in Romania si virozele care nu se mai termina...Am fost ieri la camera de garda la Medlife si m-am speriat de cati copii tushitori erau...si Alex era cea mai ok dintre toti, doar cu un pic de febra si muci, fara complicatii. Asa ca stam din nou acasa si ratez serbarea de maine...cea de 8 martie. Ma oftic ca a facut si Alex ceva pentru mine, drept cadou si tare mai eram curioasa sa ii vad "opera"...

E spinoasa treaba cu gradinitele. Si eu ii dau dreptate Tonniei, la varsta lor, pana in 4 ani, cel mai important lucru este sa se simta bine, sa nu fie multi in grupa, sa aiba personal dragut, amabil si f apropiat de ei, sa fie mancarica buna (si pregatita acolo) si sa se simta intre prieteni, nu intr-o competitie, care invata cel mai repede sa numere pana la 100 in franceza etc...Oricum activitatile astea extra scolare sunt mai mult, cred, pentru fala parintilor. Ei daca mazgalesc ceva pe o hartie pot sa o faca si cu educatoarea, nu le trebuie musai profesor de desen, iar la orele de dans ce sa mai zic. Alex are ore de dans si profesorul ei mi-a marturisit ca daca reuseste sa ii puna pe toti sa stea in cerc, tinandu-se de maini e o mare realizare. Nu mai zic si daca ii face pe toti sa se miste in aceeasi directie si sa tina cercul mai mult de juma de minut... Pai cu asemenea "target"-uri, multumesc, dar chiar nu e dans asta (mi-a mai zis ca dupa 5 ani pot fi copiii receptivi la dans in formatie, pana atunci sunt individualisti si daca invata ceva mecanic tot nu ii ajuta in vreun fel). Deci nu programa super incarcata trebuie sa fie un principiu la varsta asta, eu asa cred.

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Mi-a placut faza cu cercul!!! Chiar, ce nebunie o fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

uau, ruxi, ce veste! clara sa fie .

tonnia, gradi la o ora departare de casa nu are votul meu. iar "educatia aleasa" mai poate astepta. as opta pt ceva aproape de casa, cu program redus, lejer ca si pretentii de la copii, dar cu personal prietenos, cu tact nativ in cresterea copiilor. sa fie curat, nu neaparat dotari incredibile. parerea mea.
eu as duce copilul de 3 ani la gradi mai mult ca sa se joace. jocul e, pana la urma, activitatea lor principala. asa se dezvolta ei, prin joc. normal ca jocul trebuie directionat, urmarit... insa totusi, sunt copii, copii micuti .
nusht ce m-a apucat sa dau sfaturi, ca de obicei ma abtin. dar stiu ca mi-ai cerut la un moment dat parerea direct, de-aia m-am bagat.

aha, vad ca bianca a descris mult mai convingator aceeasi idee .

oofff, catush, sanatate multa-multa!



cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Kristinutza, nu-ti face griji, baga-te, apreciez sfaturile! mai ales ca stii tu ce stii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Asa, asa, bagati, sa fiu pregatita la intalnirile cu staff-ul gradinitanesc!
Iar faza cu cercul e chiar realista!
Si eu sunt pro joaca la varsta asta, joaca intr-un ambient cald cu educatoare care sa stie sa-si apropie copiii.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput