Piticodromul de Sept - Oct 2005 (201)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Hai sa va scriu si eu ceva ca in cateva minute ma pregatesc sa plec.
Miflore,eu cred ca Ana se va acomoda repede la un nou program.Noi plecam pe la 8 si ceva la gradi si pe la 4 merg dupa el.Programul e de la 7-17.dar nu este in grupa noastra nici un parinte sa vina la 7..toti vin intre 8 si 9.
Cta despre ce ne dorim, e adevarat ca vrem sa fie intr-un mediu securitar...sa ii stim in siguranta, sa se joaca frumos, sa nu fie loviti de alti copii , muscati...etc.Aici educatoarele sunt obligate sa urmeze un curs de prim ajutor.Daca nu il au in momentul angajarii atunci se obliga ca in tr-un anumit timp sa il faca.Cursul dureaza minim 8 ore ..se face in 2 zile...sau se poate sa ajunga la 40-44 de ore.Se reinoieste la fiecare 3 ani si nu este ca in Romania,doar pe hartie,Nu poti obtine hartiute ca l-ai facut si in realitate sa nu stii nimik.Imi aduc aminte ca in invatamant se cerea la un moment dat un test pishologic pt ca e plin invatamantul de nebuni...si credeti-ma,am lucrat in scoala, si majoritatea meregeau la psiholog cu ceva si isi luau hartia.Ei bine,eu m-am dus sa fac testul ca sa ma conving ca sunt in regula ca nu stim nici noi ce ascunde psihicul nostru.A fost o placere si ar trebui facut anual. Aici se pune accent pe lucrurile astea.E dureros sa nu ai incredere sa iti trimiti copilul la scoala ca nu stii peste cine dai.Iar ideea de uniformizare la noi e in floare....mie sincer imi place s alycrez diferit cu copiii pt ca sunt diferiti..unii au o usurinta mai mare in a prinde o limba straina,altii nu...unii invata prin joc,altii prin imagini vizuale...altii stau mai bine cu urechea muzicala si invata mai usor ascultand.dar la noi desi avem si profesori buni lipsete materialul didactic.Caram pe autobuz, eu facand naveta, o multime de material didactic si colega mea de franceza imi spunea"de ce te chinui ca si asa sunt prosti", imi venea sa o bat si acum pretinde sa ramana pe postul meu.,..postul ei fiind in pericol.
Va pup ,am plecat ca pierd autobuzul.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Asa e, Mary, sunt multi nebuni in invatamant. Mama e profa de mate si toata viata am auzit fel de fel de povesti din domeniul asta.
Aseara mi-a spus maica-mea c-a fost rapit un copil de clasa a treia de la scoala generala de langa mine...hmmm...azi o sa aflu mai multe, chiar rapire ??? sau altceva, parinti divortati, a venit celalalt parinte si l-a luat, a chiulit copilul o zi etc...erau parintii si bunicii alarmati, invatatoarea le-a spus copiilor sa mearga in grup, sa nu vorbeasca cu necunoscuti...


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Salutare

Imi pocneste capul de durere, de ieri dimineata.

Mihaela, cum mai rapire? La ce scoala, 157? Ce de povesti si cu scolile...

Simona apropos de cerc.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

salutare
sa va zis si eu de Dennis .



doamne ce repede trece timpul parca mai ieri ne plangeam de greturi si numaram saptamanile pana la nastere si uite ca deja avem copii de gradinitza.
Dennis merge la gradinitza abia din august.aici programul e de la 8 la 12,dar il mai poti duce 2 ore de la 14-16.ca norocu ca e gradinitza aproape.
la capitolu olitza mai avem inca probleme,sper ca nu e singuru din gasca de piticodromi,nu am reusit sa citesc tare mult din urma ,recuperez eu nu e nici o problema.
pun si cateva poze mai noi cu Dennis.poze noi

mihaela si Dennis 20.09.2005
www.onetruemedia.com/shared?p=23f95f74bca9bef4cfc0fa&skin_id=5&&utm_source=otm&utm_medium=text_urlurl" target="_blank">dennis

Dennis-puiu

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=243eebabe6e91c82714dd9" target="_blank">simleu silvaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Pai bine mai, Mihaela, camasa si cravata si pantaloni de pijama? E dulce foc Dennis, l-am admirat in toate pozele!
Ruxandra, cica rapirea a fost la 198, langa noi.
Tu stii ceva de gradi aia de pe stradute pana-n Gorjului, Magic Land?


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

hehehehe miflore pantalonii nu trebuia sa fie in poza:))

mihaela si Dennis 20.09.2005
www.onetruemedia.com/shared?p=23f95f74bca9bef4cfc0fa&skin_id=5&&utm_source=otm&utm_medium=text_urlurl" target="_blank">dennis

Dennis-puiu

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=243eebabe6e91c82714dd9" target="_blank">simleu silvaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salut!

Mihaela, frumoase poze. Nici pomeneala sa fiti ultimii cu pampersi, noi am organizat si un concurs cu premiu pentru mamici - ultimul fara pampersi. Miruna e candidata de top.
Zino, fiecare gradi e cu regulile ei dimineata, trebuie sa intrebi. Da, eu sint foarte multumita de gradi.

Asta toamna, dupa ce vizitasem gradi peste gradi, ajunsesem la mareata concluzie ca vreau o educatoare care sa nu-mi strice copilul (asa de nashpa mi s-a parut ca e situatia pe piata gradinitelor). Noroc ca am dat peste Educatoarea de la Montessori, nu am cuvinte sa o laud destul cit de buna e, as lua-o acasa. Pentru cine are rabdare sa citeasca cum vorbeste un Educator despre meseria lui, www.anvr.ro/reviste/lno/2006-2/evenimenteoameniidei-metodamontessori.php" target="_blank">aici este un articol scris de educatoarea Mirunei acum citiva ani.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Tot eu.

Catush, cum a fost la control?

I-am luat Mirunei scaun nou de masina, Moby de la Bebe Confort, din gama Safe Side; am fost multumiti de scaunul vechi, Iseos SS (care acum e in posesia Smarandei), si am fost placut surprinsa sa vad ca Mobu e la juma' de pret.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Ioana, de ce ati schimbat scaunul? nu mai incapea Miruna? sau ca sa o upgradati pe Smaranda? Si noi tot Iseos avem si ma intrebam cand trebuie schimbat....Milan inca mai incape...
edit ca sa te mai intreb daca se scoate spatarul si ramane inaltatorul....am citit la ei pe site ca e pana la 10 ani...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Mihaela, ce baiat frumos ai, iar in poza cu cravata zici ca se pregateste de bac!

Si noi vrem sa schimbam scaunul, adica sa luam unul pt Dinu si sa-l dam pe celalat lui Sa. dar ma gandeam, inaltatorul pt ce varsta e?

locca, ti-a trecut durerea de cap?

Mergi la inceput