Piticodromul de Sept - Oct 2005 (201)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Bianca, Mirunei ii iesea capul din scaun de citeva luni, practic nu ii oferea nici un fel de protectie laterala (ii iesea mai bine de jumatate de cap). La Moby suportul lateral pentru cap se ridica in functie de inaltimea copilului.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Aha, asa stiam si eu ca pe langa kg, capul e un alt indicator...vezi ca am mai intrebat ceva cu edit...Merci!

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Mihaela, e un dulce Dennis!
Sa stii ca nu sunteti ultimii impampersati! Si noi candidam, de fapt sunt inca multi copilasi in piticodrom cu pampers. Eu astept vara sa exersam, teoretic stie la ce foloseste wc-ul sau olita, practic nu isi doreste sa le foloseasca inca...o mai las pana prin mai-iunie si incerc atunci.

Ioana, super scaunul! Si noi avem un iseos isofix, inca incape bine alexandra in el, dar il vom schimba si noi pana la anul cred...Am fost multumita de el (mai putin de sistemul de scos al isofix-ului, f f complicat de "extras" scaunul din stransoare) dar banuiesc ca toate sunt asa.
Bianca, e nevoie de suport lateral pentru varsta lor, cred ca pana pe la 4-5 ani tot e nevoie (de fapt si dupa cred ca e mai safe). Avem un inaltator mostenit, de la Brevi si e o mare porcarie. E un sezut cu doua cotiere si atat. Nu are spate si nici laterale. Nu se fixeaza in nici un fel de bancheta, se pune copilul in el si apoi se petrece centura masinii peste copil (din cauza inaltatorului, centura ii vine bine copilului), dar el nu se sustine. Mi se pare ca se misca periculor, plus ca ei nu au inca muschii spatelui si ai gatului puternici si un impact lateral ar fi dezastruos. deci spatar si suport lateral pentru cap. Musai.

Mie imi face cu ochiul scaunul www.jane.es/seguretat/index.php?fuseaction=indyplusteam" target="_blank"> asta ...noi avem carucior de la Jane si scoica (f f f bune produsele si la niste preturi super in Anglia, mai ieftin decat e Chicco la noi, de ex) si am vazut importatori romani de Jane la Baby Expo in decembrie. Aveau stand. Ma duc in aprilie sa ii caut din nou, poate nu mai e nevoie sa il import (probabil ca va fi, ca in buna traditie aici va fi cu 30% mai scump, ca deh, noi suntem mai bogati).

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Revin si cu www.groovystyle.co.uk/productpages/jane-2007/indy-team-plus.htm" target="_blank"> pretul scaunului aratat mai sus. Pai la 105 lire sterline (pana in 5 milioane jumatate) aratati-mi mie un scaun asemanator (cu sistem isofix cu tot) in Romania...Bebe Confortul nostru a costat 12 bulioane la sfarsitul lui 2006...mama lor...abia astept sa le vad preturile la targ.


bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Bianca, da, se scoate spatarul si ramine doar inaltatorul.
kid, eu am dat 4 milioane si ceva pe Moby, dar fara isofix.
Antonia, si noi am vrut sa luam doar inaltator, dar ne-am gindit la fel ca si kid si am luat si spatar cu suport de cap reglabil.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Kid, Tonnia se intreba de la ce varsta e inaltatorul...pe mine ma interesa sa stiu daca dupa ce nici asta de grupa 2/3 nu mai e bun, trebuie sa cumpar inaltator...si vazand pe site la ei ca e pana la 10 ani, ma miram sa stea pana la varsta asta in scaun de tipul asta...m-am lamurit acum

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Imi pare bine, miflore, ca te-ai lamurit cu scaunul!
Kid, glumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Antonia. Pari prea odihnita, zi drept, ai dus copiii la bunici?

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Sau e Ioana obosita...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Nu, i-am legat ! dorm micutii teroristi, sunt franti dupa joaca de afara.


Mergi la inceput