Piticodromul de Sept - Oct 2005 (201)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Tonia, te-am inteles ..
Aceeasi dilema o avem si noi. Am inscris-o la gradi de engleza din toamna, la particular, program scurt (4 mil/luna). Am dus-o o zi si eu deja mi-am format o parere, ca nu e chiar ce vreau de la gradinita aceea. Educatoarea e cam tanara sa stie stie pedagogie atat cat se lauda directoarea ca si metode de invatare (senzoriale, etc) Vreau sa mai vad lectiile de muzica si dans si dam verdictul... Avem o gradi de stat in vedere (cu program normal, pana la 4 dupamasa).

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Da, Codruta! La voi cum e cu gradinitele?

Nanadana, felicitari!!!!!! hai ca sunteti tari de tot cu suzeta!

BiuMil, vreau info din interior.
In rest, da, jocuri creative, se pare ca sunt greu de realizat, oamenii nu sunt pregatiti,copiii sunt uniformizati inca, asta-i regula, rar vezi persoane cu vocatie in domeniul asta. Dar nu trebuie cred sa-ti spun eu, cate ceva ai vazut si tu, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Inteleg dilema, eu insa m-am convins, v-am mai spus, si stiu ca sunt extremista...dar asta este...nu imi trebuie cine stie ce educatie...ce o fi insemnand si asta, vreau sa am incredere ca daca sta acolo 6 ore, e in siguranta...de toate tipurile, fizica, emotionala...nu mi se scoala parul pe spate daca ma gandesc ca nu va sti sa citeasca pana incepe scoala, ci la gandul ca plange ignorat pe acolo sau ii scoate careva okii!

As vrea sa faca cate putin din toate, sa invete lucruri noi...doar pt a exersa invatarea...sa fim seriosi, la un moment dat o sa isi dea seama singur ca vaca are 4 picioare, nu trebuie sa ii repete cineva asta la gradi...dar cel mai mult sa se joace, daca se poate nu cu jucarii, sa fie vesel, sa experimenteze, sa rada, sa cante, sa topaie, sa faca cat mai mult sport, sa nu fie nici o clipa in pericol si sa fie inconjurat de oameni echilibrati si responsabili...si cam atat!

Cat despre uniformizare...din pacate asta e sistemul, si la scoala ne vom lovi dureros de asta. si nu cred ca se va schimba ceva in 4-5 ani!dar mai avem noi pana atunci

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Waw...unde v-am lasat si unde v-am gasit....frumos subiectul...din pacate adevarul este cel pe care il expuneti....eu pot sa spun doar atat...copilul meu e fericit la gradinita, ii simte lipsa daca e bolnavior si il tin acasa...plange dupa copii,dupa educatoare...ce le face nu stiu...dar toti o iubesc pe Gabi -educatoarea mai ceva ca pe mami.Copilul meu la gradi face pipi si kk la toilette...acasa plange ca nu vrea ..la gradi papa ..acasa nu.Doarme, mananca ,iese la aer....face activitati...fac sport in gradi..cu muzica,au facut serbare de craciun si cred ca pun ceva la cale pt luni pt 8 martie....simt eu ca prea e agitat iaris si mai scapa cate una alta, ies..mai ales vara la plimbari luuuuuungi..merg in parcuri ...aduna frunze...iarba si alte prostiute cu care fac colaje, vor merge la piscina..la teatru ..au facut iesiri la gradina botanica....au avut intalnire cu mosu...au fost la expozitii...e mai plimbat copilul asta decat mine.Sincer sunt multumita.Am vazut in scoala al mine clase cu copilasi de 3 ani...fac activitati foarte faine...dar deocamdata nu imi permit luxul de a-l da intr-o scoala privata..nu inca.Dar mi-ar place sa fie descoperit ca un talent aparte intr-un anumit domeniu.
Locca, waw ce schimbare de la un control la altul...sa dea Doamne-Doamne s afie cum vreti voi.
Nanadana,bravo pt suzeta...eu am fost terorista cu Iaris..la un an si 4 luni cand avea toti dintii ..i-am luat-o.Desi am fost mereu impotriva ei...am ajuns sa i-o dau si nu mi-a parut rau ca ne-a salvat la crizele cu dintisorii cand nu ii trecea cu nimik...dar suzeta il linistea.M-am distrat in toamna aici ca am vazut un prichindel de vreo 5 ani...cred eu ca atata avea ca avea ghiozdan de scoala..cu ghiozdan in spate si suzeta in gura...m-am uitat foarte lung..ce o fi crezut mama lui nu stiu...dar eu m-am mirat ca romanu'
Va pup ma duc sa imi aranjez hainele in dulap...azi am fost sa ii iau la Iaris ceva hainute de joaca..de casa si m-am intors cu haine de vara,cu multe tricouri si doua perechi de sandale la preturi foarte bune....cu geaca de primavara si toamna.Asa ca saptamana viitoare musai sa iau ce imi propusesem azi.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Aylin, ma bucur ca iti plac numele alese de noi, eu nu sunt asa incantata de al meu, dar m-am obisnuit.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi





nu numai ca imi place, imi creste inima in piept! avand un nume mai rar nu sunt obisnuita sa il mai intalnesc. daramite complet, adica ambele prenume! sa va traiasca Petra Alexandra! si voi pe langa ea!

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

maryparerea mea este ca ori este la o gradi privata sau de neprivat fac cam acelasi activitati(vorbesc ,de aici ,de exemplu),acuma depinde cit de sociabil este copilu, eu il inteleg perfect pe Iaris pt ca am un exemplu adica antoine ,zic eu ca este un lucru bun ca copie ce vad la alti, dar cu noi fac pe timizi sau pe ca nu stiu,coquin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Ai dreptate...Dana, acolo trebuie sa fie in rand cu ceilalti copii, acasa pot sa mai scape cate una ca nu e bai.Cert e ca depinde si de copil, de personalitate. Iaris e un zglobiu, foarte rar se intampla sa nu intre in contact cu alti copii...pentru el faptul ca este cel mai mic din grupa mare este un avantaj...se joaca cu ceilalti , invata de la ei, dar este si alintat...are o fetita care se comporta cu el ca o mama,cand nu se poate incalta o striga pe Ana, cand nu reuseste sa isi traga pantalonii tot pe Ana o striga.Acum din toamna Ana va merge la scoala...deci Iaris va ramane sa se descurce singur...sau sa isi gaseasca o noua mamica.Pe mine ma intereseaza sa creasca frumos, sa fie corectat cand isi iese prea mult din normal..ca are perioade in care vrea sa iasa in evidenta si face prostiute si trebuie corectat la timp, iar Gabi asta face,lucram impreuna pentru el metodele sunt diferite decat pentru altii.Iaris cere atentie,uneori poate fi obositor,el vrea sa fie mereu acolo unde esti tu si Gabi, ca si mine ii acorda atentie.El e cu ea peste tot..la plimbare e singurul care nu sta in ham ci de mana cu Gabi...la masa are locul langa Gabi...cand doarme Gabi e langa el....Si el se simte bine acolo.Pentru mine conteaza enorm sa il vad fericit.Ca nu stie lucruri pe care altii le stiu deja, asta e, le va stii.Nici nu vreau sa il obosesc cu activitati, cu teme, chiar educatoarea m-a sfatuit ca acasa sa il las sa fie cum vrea el,fara sa uitam tousi de limite..dar sa il las sa ia din ceea ce vede in jur,exact ceea ce il intereseaza la varsta asta.Dar el e curios,el vine cu cartea si mai ntreaba,ce-i asta?si sunt litere si i le spun...sau cifre...Daca el e interesat eu nu pot sa ma fac ca ploua.Of ce ma lungesc...ma duc sa il iau ca e 4

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Da, concluzia ai spus-o tu, BiuMil, trebuie sa experimenteze la gradinita. Asta cere ceva pregatire, ca pamant am si eu acasa sa experimenteze. Cu siguranta incep, bineinteles ca asta vreau dar siguranta am acasa din plin, deci vreau mai mult, pt atatia bani ce dau chiar nu pot sa pretind sa experimenteze cum zici tu cate ceva? Pai sunt gradinite unde nu experimenteaza nimic, pt ca nu stiu educatoarele ce sa-i puna sa faca si in afara de creioane colorate si plastilina nu mai stiu nimic. daca nu avem asteptari de ce sa-i mai dam? Sa fim seriosi, socializarea o obtii si altfel, sunt atatea variante.
Da' fiecare cu parerea lui, fiecare are asteptari diferite si motivatii de alegere a unei gradinite diferite, ceea ce mi se pare normal.

Marinela, ma bucur ca ii place lui Iaris la gradinita! Ai facut o alegere tare buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

LA MULTI ANI MAMICIIIIIIII DIN TOATA LUMEA

maryce simpatic cu prietena lui Ana
tonia sa nu ma intelegi gresit cu socializarea copilului la gradinita,eu vorbeam de aici, pt ca, am vazut ,auzit ce program au (privata sau neprivata),eu sint bucuroasa ca gradinita de care apartin este buna, chiar cea mai buna din cartier am auzit numai de bine de ea,in plus este in spatele blocului meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

Grea treaba asta cu gradinitele.Eu va dau tuturor dreptate.Sunt si eu in dilema alegerii unei gradinite.Prima mea problema e daca sa aleg o gradi de stat sau una particulara.Eram hotarata pe una particulara dar cand m-am dus sa-l inscriu nu mai erau locuri,plus ca am aflat si ceva chestii care nu mi-au placut(erau 18 in grupa,cu varste intre3 si 5 ani;nu prea-mi miroase bine amestecul asta,mi se pare ca-i dezavantajeaza pe cei mici).
Clar cea mai buna gradinita e cea in care copilul se simte bine si la care merge cu drag.Dar asta o putem afla doar incercand.
Dreapta-i vorba aia "copil mic,probleme mici,copil mare,probleme mari".

LA MULTI ANI!,doamnelor mamici!Sa fici fericite si iubite!

Mergi la inceput