Piticodromul de Sept - Oct 2005 (201)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

BiuMil, am postat amandoua, da, si eu cred asa, tu ai si experienta de gradinita. Vezi, asta e, ce am in jur nu-mi place 100%. E drept ca as mai avea de vizitat vreo 2, de fapt 3, dar despre a 3-a, desi arata foarte bine si e foarte aproape, nu reusesc sa aflu nimic si parca n-as vrea sa aflu pe propria-mi piele, as vrea sa am referinte , adica macar sa nu fie vorba de grozavii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Tonnia, experienta mea este mai mult negativa din pacate...asa ca tind sa fiu negativista. Daca aia ce iti place e noua...nu te baga. Cum se face ca nu poti afla nimic despre ea? Baga si tu aici o lista mica, sa ne dam cu parerea

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Nu e noua dar nu gasesc opinii. Uite e: discover-me, asta e cea de-a 3-a pe care nu vreau s-o vizitez pana cand nu aflu ceva de ea. Deci am exclus-o din cauza asta desi arata foarte bine de afara.
http://www.discover-me.ro/
Mai sunt alte 2 de vizitat (din Cotroceni) si am vizitat alte 2 dintre care una nu mi-a placut iar una mi-a placut pt ca erau niste educatoare tare dragute. Precizez ca la alea 2 ce mai sunt de vizitat oricum am auzit nu doar de bine (dar n-amauzit grozavii asa ca raman pe lista mai ales ca nu se potriveste un parinte cu altul la gusturi, deci daca nu aud ceva naspa le las la vizitat), deci oferta e subtire tare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

Tonnia,cam ce preturi sunt la gradinitele astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

locca felicitariiiiiiii pt fetita
mifloresanatate

noi sintem ceva mai bine,o idee,dar raceala asta a facut ceva bun am scapat de suzetttttttttaaaaaaaaaa ,avem o saptamina ,fac cinste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Uau, Ruxi, si eu cred ca e Clara...hai sa fim seriosi, probabilitatea sa se insele la 17 saptamani e foarte foarte mica...mai alex ca dr ta e si una buna, nu poti sa zici ca nu a mai vazut asa ceva in viata ei.
Eram un pic sceptica atunci la 13 saptamani (parca nu aveai chiar 13 implinite) pentru ca i-am facut si eu capul mare dr meu acum, la 12 saptamani si un pic, m-am rugat de el sa imi spuna si a zis sa mai am si eu rabdare 2 saptamani ca e prea devreme la 12 saptamani si se inseala mult mai usor "pana la un moment dat in sarcina arata la fel" asa mi-a zis, dandu-mi de inteles ca la 14 saptamani deja nu mai arata la fel...Asa ca eu nu cred ca se poate insela la 17 saptamani! Sa traiasca Clara!!!

Si daca tu iei fata, nu-i asa ca imi lasi mie baiatul?

Tonnia, am colaborat la deschiderea gradinitei cu unul dintre psihologii care a lucrat acolo la inceput, o tipa extrem de bine pregatita (ma refer la gradi Discover Me). Conceptul este f misto, a fost prezentat si la noi in revista, chestia e ca tb sa fac un pic de politie sa vad daca ea mai lucreaza acolo si ce recomandari imi da. Oricum ca si dotari, spatiu si programa (cel putin teoretic, ce isi propuneau) erau f tari! Imi amintesc ca mi-a placut descrierea gradinitei facuta de psiholoaga! A si fost la o emisiune tv cu acest concept.
Eu zic sa nu cumva sa il dai la o gradi la o ora distanta! No way. Ma uit dimineata ca vine masina cu copii tocmai de la Piata Unirii incoace, spre Nord, si dorm aia in masina ca ursii, le e cald, se plictisesc, fac o ora pana la gradi si nu e deloc bine. Pleaca primii si ajung ultimii acasa, seara. Ala nu mai e program de gradi, e chin, 8 ore la gradi si 2 ore pe drum, 10 ore e f mult!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Pai,asta afisata e 7 milioane program scurt. cele 2 din Cotroceni, tot cam atat, aia pe care am vizitat-o tot cam atat desi nu arata bine deloc, e super modesta doar ca educatoarele sunt foarte calde, de fapt asa mi s-a si recomandat si asa e.
Aia de departe e mult mai scumpa, haha, departe dar scumpa...

Problema e ca eu nu sunt hotarata cu mine cu ce vreau de la gradinita, in mine se dau batalii, intre a alege ceva aproape cu personal dragut si a-l lasa sa copilareasca si intre a face ceva educatie, or asta costa mai mult, haha.
Adica, n-am inca o parere clara, sa las copilul liber in anii astia, sa-l dau la sporturi etc sau sa pretind de la o gradinita sa faca toate cele. De ex la gradinita cu doamne dragute mi-au spus ca programa pt grupa mica e sa numere pana la 3, sa stie culori si cateva forme, or mi-e clar ca acolo il duc sa se joace. Deci nu stiu ce-ar trebui sa vreau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Despre conceptul asta de Mind lab am auzit si eu...stiam de gradi, ca a fost pe lista noastra la primele cautari, dar primesc copii de la 3 ani. Eu nu as ezita sa o vizitez...poate e o gradi decenta si asta e un motiv pt care nu apare pe forumuri...

asta cu educatia sau joaca eu zic ca e o gluma...de fapt e cam aceeasi branza peste tot, doar ca unii recunosc ca de fapt se joaca...nu multi, dar am intalnit cativa.
Nu cred ca isi propune cineva sa ii invete sa numere pana la 15 la 3 ani in 3 limbi! Nu ar fi realist! daca doamnele sut dragutze, au niste obiective clare in cap, se joaca frumos si creativ au sanse sa invete mai multe decat cu o programa pompoasa....parerea mea...Asta daca nu esti adepta unei metode Waldorf, Montessori, Step by step...

E adevarat pe de alta parte si ca un mediu foarte competitiv, de elita, are avantajele lui....dar, chiar de la 2 ani?

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Kid, da, incearca sa afli ceva daca poti, te rog! M-ar fi interesat totusi si parerea unui parinte.
Da, stiu ca ai dreptate cu drumul.

BiuMIl, ce sa spun...totul e relativ,nu-i vorba de competitie, e vorba de a invata ceva in joaca aia, fiecare dupa potentialul lui, ca asa Tarzan si Peter Pan e si acasa si ii iese de minune. E vorba de a se ocupa cineva de copii dupa puterile fiecarui copil, asta cu varsta e relativa, adica ti se pare normal sa se opreasca cu numaratul la 3 ca asa zice MIn Ed? Si la culori?Poate unul, fara sa depuna efort, numara la greu,altul deseneaza, un pic de educatie vocationala as vrea, fiecare copil e mai bun decat altul la ceva, de ce sa-i facem la fel? S-a inteles ceva, ca-s rupta de oboseala?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Tonnia, eu zic ca toti vor invata sa numere si culorile si sa scrie, si sa socoteasca, dupa puterile lor, oricum la gradi la scoala...
tocmai din joaca si activitatile libere, creative invata intr-adevar ceva, si aici conteaza oamenii si ideile lor.
E adevarat, daca dupa ce au invatat sa numere pana la 3, cum zice programa, ii lasa sa isi scoata okii, e clar ca nu are rost sa te gandesti la asa ceva...dar daca picteaza, deseneaza, canta, danseaza, planteaza o zambila, scormonesc in pamant, pun mana pe viermi, gaze, vine ca porcu' acasa, in ziua aia fii sigura ca a invatat ceva...

acum vine vremea buna si in mod sigur ii vor scoate pe copii afara, daca sunt asa aproape de tine si se vede in curte te poti duce pe la ora panzului sa arunci un oki...eventual mai multe zile la rand. Iti faci o idee, zic si eu...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput