Colectia de toamna-iarna 2005 (188)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Multumesc din suflet de urari, fetelor dragi. Va doresc si eu voua tot binele din lume.

Mor de somn, afara e frig si umed, lapoviteaza in draci, stau ca un cuc in birou si ma coc de cald in tricou. Asa as vrea sa plec da' astept un client cu banii sa ma rasfat nitel. Asa o zi obisnuita este ziua de azi incat nu o percep altfel. Important e ca ma simt iubita si realizata si asta e mult. Cand vad fetele ma umplu de atata fericire si energie incat pot sa fac orice.

Sunt putin necajita cu Ana din 2 motive:

1. E in greva foamei. Nu mananca mai nimic, se joaca cu lingura si furculita, povesteste, se koieste si nu mamanca decat fte fte putin. E foarte slabuta, totusi sub 12 kg la 1m inaltime e silfidenie exagerata. Saraca bona ii povesteste sute de abureli sa manance macar jumate supica. Fata mea care rupea farfuria la toate mesele asa bine manca, si frumos si singura de la 1 an jumate. Vineri mergem la pediatra si ii fac analize de sange, scaun si urina sa elimin parazitii din ecuatie si sa vad cum sta cu glicemie, fierul, ca, etc. Mai este ceva: e fte enrgica, toata ziua fuge, sare, danseaza, nu are cum sa puna pe ea, insa dupa asemenea eforturi, macar ar trebui sa aiba apetit, mai ales ca am inceput sa-i fac diverse bunatati da' de....

2. E extrem de sensibila. Nu ca ar fi plangacioasa sau maraita, nu in sensul asta, insa o afecteaza multe chestii si ma gandesc ca nu e bine pt ea pe viitor sa fie marcata de chestii aparent minore. De ex dc ii zic ca m-am suparat, isi cere iertare de 10 ori, ma intreaba pana la culcare dc sunt suparata si a doua zi dimineata cu asta incepe: nu e suparata mami, da? sau dc o cert (evident nu urlu la ea, ci ridic putin tonul) se fereste ca un copil abuzat, are asa niste reactii de teama de imi vine sa plang cand o vad. In plus, mai zice si: nu bate mami. Pai cum s-o bat? Nimeni nu o bate, nici nu stie ce e bataia, habar nu are, pt ea e ceva abstract. Acuma stiu ca idioata de bona dinainte a zis in parc ca eu o educ pe Ana cu strigate si cu bataia (pt asta era sa ma duc la ea la usa sa-i arat io bataie) - ceea ce e total neadevarat si probabil i-o fi zis Anei: te bate mama sau tata dc faci aia sau aialalta, insa repet: Ana nu este lovita, nu se striga la ea, din contra.... mai scapa tati cu o replica de genul iti iei una la fundulet, insa ea rade si intoarce fundul, deci nici pe asta n-o stie. Nu inteleg de unde-i vin temerile astea nejustificate si faptul ca e atat de impresionabila la fte multe. Pai a plans 2 zile ca a vazut la un serial de-al mamei o tanti care plangea. O data m-a vazut pe mine plangand si a inceput sa planga in hohote si sa zica: nu plange mami, io te iubesc mult-mult! Noah, cam asta e la noi problema zilei. In rest toate bune, nimic nou.
Iris e o adevarata floricica, creste ca din apa, papa si doarme de rupe, rade non-stop si se ridica in fundulet tinandu-se de noi. Se intoarce obsesiv pe burta si incearca sa se tarasca spre jucarii.

Oricum se iubesc atata de mult fetele mele de ma topesc cand le vad cum isi rad una alteia si cum se simte ca tin una la alta. Ana ieri ii facea la Iris masaj la spate si umeri cu atata dragalasenie si finete de mi-au dat lacrimile. Maria, asteptam vesti despre bb, iti doresc nastere usoara.

Raspuns la chestionar:

Linistea uneori. Posibilitatea de a sta cu mine insami. Atat.

Si poate ca mi-as mai dori o evadare in 2, insa si daca as putea acuma, nu m-as simti bine departe de ele. Poate sunt eu mai sucita, insa pt mine e perfect cand suntem toti 4 acasa si stam impreuna. Pentru mine asta e fericirea. Nu-mi doresc deloc sa evadez, sa schimb ceva in rutina, in afara de a nu mai veni la birou, de asta nu mai am rabdare. Prefer sa lcurez cu fetele in jurul meu decat aici.
Sunt cam obosita, dar asta nu din cauza lor, pt. ca ele isi fac somnul noaptea bine mersi. Nu am grija destula de mine din comoditate. Si tot restul. Daca as vrea, as putea face mult mai multe pt mine, insa m-am cam lenevit.

Mitzo, eu citesc de sparg daca am vreo carte buna. II las balta prin camere si ma duc la un suc si o tigara-2 si imi vad de treaba mea :) Nu pot renunta la citit, si ai mei inteleg. Stau si noptile sa citesc daca ma apuca. E drept ca daca ma vede Ana ca citesc isi ia si ea o carte, sau deseneaza si se joaca fte cuminte. Iar tati cu ale lui :)

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Asta am constatat si la puiul meu, ca e foarte sensibil. Il impresioneaa la culme sa vada ca cineva plange, daca vede vreo poveste ilustrata cu ceva urat, care-i face frica, insista mult pe imaginea respectiva, trebuie s-o tot povestim, s-o explicam... Iar el saracutul spune tremurand "nu-i e fiica Chichi", ca si cum s-ar autosugestiona. Cred ca e un proces normal in dezvoltarea personalitatii.

Ce-am mai observat la el in ultima vreme: spune destul de des "eu", "mie", "a mea". Pana nu demult totul era la persoana a 3-a "Chichi vrea, a lui Chichi". Cred ca e si asta o noua etapa, constientizarea eului, dar parca e cam devreme...

Am intrat in a 3-a sapt de concediu = stat cu puiul acasa si trebuie neaparat sa va intreb: voi ce activitati educative mai faceti pe-acasa, cum le ocupati timpul?. Ne ia destul rutina obisnuita, frecatul masinutelor pe parchet - vorba voastra, cititul cartilor, dar am avea nevoie si de altceva.
Ce facem noi:
- masinute - le facem trasee, garaje, poduri
- citim carti. Ultima achizitie de limbaj : "cataputa" (catapulta), am si construit una cu care aruncam cuburi si ne jucam de-a "cavalelii"
- scriem, cu carioci sau pe tablita, mai nou si stampilam. De colorat vad ca inca nu poate.
- catarat de voie, asta vad ca e activitatea lui preferata din ultima vreme.
- mingi, balonane, fotbal - mai ales cu tati
- carti cu abtibilde si cu magneti, dar astea se epuizeaza repede
- puzzle cu piese mari
- uneori isi ia cate o jucarie care devine bebele lui, o plimba, ii da papa...
- portia de desene animate si-o ia in timp ce mananca , dupa 2 lingurite deja incepe cu "pune desene frumoase, pune minimax. Cu B.G./Cu calacatita/Cu dlagonul"

Sper sa veniti si voi cu cat mai multe completari la listuta

Aaa, si ma relaxeaza ff tare povestirile voastre despre concedii . Noi nici nu indraznim sa visam la asa ceva anul asta, dar va citesc cu placere.

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Noi nu prea ne jucam organizat, Maria. NU are nici unul rabdare. Sa nu uit, ca nu stiu cand mai apar: nastere usoara si curaj!

Ripley, poate ca ai prea multa grija de ea, de asta sa fie asa sensibila? Poate e mai dependenta de protectia ta? Cat despre mancat, fa-i analizele, dar mai ales las-o in pace. Isi revine singura. Mancati impreuna relaxat, discutand.

De lipsit, mie imi lipseste somnul, timpul pentru mine nu ca sa ma aranjez, ci ca sa STAU, timpul alaturi de barbatul meu. Si... parintii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Salutare!

Am plecat din Slovacia, am ajuns in Praga am stat o noapte acolo si 2 zile de vizitat, superba Praga, nu merita ratata. Am avut si ceva peripetii cu un restaurant foarte scump, cu tacamuri de argint, unde am mancat carne cruda, dar cruda si am mai dat si o caruta de bani. Stiu ca aici e o mare delicatesa carnea cruda insa, eu i-am specificat bucatarului ca vreau sa fie gatit. Ma rog... a fost o.k pana la urma.... foamea...
Am fost in Frankfurt, Koln, Nurnberg, Brussel, Amsterdam, Rotterdam, Haga, Waterloo, Luxemburg, pe coasta Marii Nordului... foarte frumos. Daca e un oras unde as vrea sa traiesc ar fi Amsterdamul.

Am facut poze, nu foarte multe ca mai mult am filmat. In Amsterdam am [prins toate cele 4 anotimpuri intr-o zi .

Foarte frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Ripley si eu i-as lasa dar nu ma lasa ei sa ma refugiez undeva in casa. Noi stam intr-o cutie de chibrit marca inainte de '89 si in orice colt m-as duce nu e suficient de indepartat inat sa nu ma detecteze si sa vina peste mine. Iar fi-miu nu are nici urma de respect pentru pasiunea ma si vrea atentie si se duce momentul meu de relaxare. Eu sunt pasionata de scriitorii sud-americani care au stilul lor si care, din punctul meu de vedere, necesita multa atentie si concentrare, ceea ce este imposibil in casa noastra. In concedii citesc vreo 2-3 carti, noapte cand se culca teroristul 2, adica sotul, care cere aceeasi atentie ca si nr.1.
Cu activitatile Maria noi suntem codasi, pentru ca dupa-amiaza cand sunt cu el de regula iesim in parc unde incepe marea aventura gen sus pe tobogan, jos la nisip, vreau apica, hai la rate, hai la capre etc, iar cand venim in casa incepe vreua iaurt, ia iaurt, vreau budinca ia budinca, si ne relazam la frecat masinuta pe covor si rarissim citim ceva si eu cant si titi cu tac'su se amuza de vocea mea.
Mihaela


album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna fetelor...

Ce vreme urata azi...offf.

Ripley... sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta.
Cat despre problemele tale....cu sensibilitatea nu stiu ce sa iti zic...la noi e taman invers. Pot eu sa plng sa mor ca fi'miu nu are nici o treaba. DAca il intreb ..."o iubesti pe mami?" sau orice altceva sau...pupici....foarte greu obtin de la el. Iar raspunsul la intrebarile aste este mereu nu. In schimb are momente (nu foarte dese) cand vine si ma mangaie, chiar ma pupa din proprie initiativa, se pisiceste...etc. Dar asa e el mai rece...asa a fost mereu.
La problema cu papa...e f.bine ca mergi sa ii faci analize mai intai...si apoi...daca nu asta e cauza...nu ai decat sa o lasi sa manance cat poate ea. Si Nepotica mea (13 ani acuma) tot asa...a inceput ok cu papa dupa care...s-a cam stricat. In prezent fi'miu mananca mai mult decat ea. DAr acum e mare si stie ca tb sa pape ca e slabutza...si parca ia ceva masuri in sensul asta.
Te poop!!!

La noi problema cu kk incepe sa se termine...adica azi a mers de bunavoie la kk si dupa tentativa de a urla si de a se da jos de pe wc...a facut fara probleme o tona. Am ras, i-am faut pa lui kk, si totul a fost ok. Speram ca suntem pe drumul cel bun.

Felicia ma bucur ca sunteti bine!!!
Noki felicitari pt rezultatele la ex. Suuuper!!
Maria...si noi ne jucam...destul de mult...cu masinute...cu tablita cu magnet, cu animalute mici pe care le aranjeaza si vb cu ele o gramada.
Diferenta e ca fi'miu se joaca f. bine singurel. Ne implicam si noi zilnic dar...dupa o perioada incepe sa nu ii mai convina de noi si il lasam singurel si se joaca f. frumos.
Plus ca perioada de joaca in casa...e destul de scurta...pt ca dimineata de la 10-13 sta afara cu bunu', iar seara de la 17.30-18 - 20.00 sta afara cu tati cu "mochiceta". Dar in zile ca cea de azi....ne-am jucat frumos impreuna dar si separat.
La noi desenele animate sunt total neinteresante. Am incercat destule variante dar mai mult de 5-10 min nu poate fi atent. In schimb...la muzica...la videoclipuri cu apa, mare etc e fascinat, iar la "cutiuta muzicala" danseaza si canta si cate o jumatate de ora. Deja cred ca o stie pe derost!

Si acum am si eu o intrebare"Imi spuneti si mie ce site-uri de cumparaturi on-line pt bbi stiti???"
Mai am cate ceva de cumparat pt bb si as vrea sa ma uit pe net sa ma inspir si poate chiar sa comand ceva.

Va poop ca m-am intins.....!



Diana 31+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Gandacico, eu sunt doar atenta cum vorbesc cu ea, si desigur, am mai rasfatat-o de cand cu Iris ca sa nu simta ca i-au cazut pernele de sub kuruletz. Dar ea e genul care incearca tuturor limitele, ieri cand am ajuns acasa bona era cu ochii rosii de plans saraca.
Nu sunt genul care sa o sufoce, nici vorba, eu dc se joaca frumos si e preocupata o las in treaba ei. N-o cert pt nimicuri, are libertate aproape nelimitata cat timp nu face chestii care o pun in pericol, deci nu e deloc ingradita cu nimic. Nu o bate nimeni la cap, nu o forteaza la nimic.

Maria, sa zicem ca bona se joaca activ cu ea dimineata, iar dupa-masa se joaca singurica cu noi pe langa ea foarte ok. Are cam aceleasi activitati ca si Cristi, in afara de masinute, iar desenele nu-i prea plac. Desigur, avem sute de farfurioara, craticioare si unelete de gatit de care nu se mai satura si de care nu ne lasa sa ne apropiem.

La cuvinte e tare de tot: halababula, parapipipiped, stie vreo 5 poezii si toate versurile de pe toate cutiutele muzicale plus cleopatra, si eu ma mir ce bine le canta. Fara vreun efort din partea cuiva.

Cu mancarea: nu imi permit sa las lucrurile asa, dc avea 1 kg in plus, o lasam sa faca ce vrea, asa cand e efectiv costeliva nu pot s-o las nemancata. Mi-e si ca se micsoreaza stomacul de atata inanitie si apoi nu va mai avea nici atata pofta si loc pt mancarica.

Nu se insista la masa, dar incercam sa o aburim cu povesti cat sa manance macar 10 grame. Ma sperie inapetenta comparativ cu energia consumata care e enorma. Nu-i zic: trebuie sa mananci, ci ceva de genul: uite mami cum au crescut copiii care papa tot, tu papa cat vrei etc... insa cum ai tu energie in parc sa va jucati cu mingea daca nu mananci nimic? Ne controlam fiecare vorbulita la masa ca sa fie incurajata mascat si nu obligata.

In plus, la noi cuvantul "baiatul" (un baietel dintr-o revista) e cuvant magic, cu baiatu' am rezolvat olita si alte chestii.... asta e, ne plac baietii de nu mai putem. (Mami, da luju ala odata ca ma vede baiatu ulata. Nu dam bluzita jos ca vede baiatu' tzitzicile....) Cuscra, totul e sub control, nu-ti fa griji . Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

La multi ani, Delia!
Sa ai o viata frumoasa plina de sanatate, noroc si fericire .

Mie imi lipseste timpul pentru mine si linistea…..de fapt asa de mult s-a schimbat viata mea de dupa nastere

maria m-am tot gandit la tine in ultimele zile, iti tin pumnii sa fie bine.

Diana, eu am cumparat de pe mai multe site-uri,fara o preferinta anume, depinde unde gasesc produsul pe care il vreau la cel mai bun pret.ce vrei sa cumperi?

Tania ma bucur ca este asa de bine pentru Che, tie iti doresc sa faci doar ce iti place .

noki nu trag nadejde la ce imi spui tu, imi este foarte greu si observ ca pe zi ce trece alexia este foarte necooperanta, aseara mi s-a tavallit pe jos dupa ce a primit raspuns negativ la cererea de luat in brate….si ca sa fie paharul plin a fost jale si mai mare ca nu i-am cumparat nu stiu ce chestie dintr-un magazin….degeaba vb cu ea, sau ii explic sau o las sa ii treaca criza ca nu ii trece.Taras am dus-o acasa, si showul continua si in casa, aseara mihai mi-a zis ca pleaca de acasa ca nu mai poate.



Roxana, Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )
si BUBU

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Roxi, pui mic si amarat, nu dispera! Stii ca banditele astea de copile au faze. O sa treaca si asta, cu rabdare si nervi de otel, precum toate celelalte!!!Sanatosi sa fim!

Ripley- ii dai vitamina C? La noi a facut minuni. Dar trebuie cura prelungita, adica a la long. Sarah papa mult mai bine ca mai demult, de cand ii dau vitamina C. Plus ca si imunizeaza nitelus.





Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Roxi ...pt inceput ma intereseaza o salteluta de infasat si un babyphone. Restul le am inca ok de la fi'miu. Si bineinteles niste body-uri...bluzite...etc....Daca nu te superi...imi scrii si mie adresele pe PM plsss.



Diana 31+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput