Colectia de toamna-iarna 2005 (188)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Bine ai venit pe lume, Alexandra!!!!!!!!! sa fii sanatoasa si norocoasa! Maria, felicitari!!!!!!!

Mei, am o problema, ajutati-ma sa gasesc solutia. Fiind in plin proces de renuntare la pampers, a mea mandra nu ma anunta cand face pish si face in chiloti dupa care imi da de stire, eventual (ca sta si uda fara sa se sinchiseasca) ca face. ieri uitandu-se la desene, a facut ditamai balta pe canapea; noah, asta poate e scuzabil ca parca e hipnotizata de TV si nu reactioneaza la nimic. ca urmare i-am taiat desenele pana nu mai face pe ea. Plus ca se intampal sa o intreb daca vrea la oala si dupa ce refuza, peste cateva minute face pe ea. De-a dracului, parca.


Unde am gresit? Sa nu se poata controla la varsta asta? Dar totusi muncim de-atatea luni la treaba asta. ce sa fac, sa o las in continuare sa faca pe ea, cu speranta ca intr-o zi nu o sa mai faca?

azi am certat-o rau cand am prins-o iar cu chilotii uzi

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Decembrie

Botez Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Mihaelutat ,eu de obicei ii fac aerosoli cu Ventolin si Flixotide ,sint bronhodilatatoare ,in general dr mi-a recomandat cind tusea era cu secretii ,latratoare ,la bronsita ,traheita d'astea dar mi-a zis ca-i pot face la orice fel de tuse si la noi a dat mereu rezultate .Cu adrenalina a facut de curind nepoata mea si fetita unei prietene ,cica ajuta dar se da la forme mai usoare .
Maria,felicitari ,recuperare rapida!!
Ioana ,al meu a spus intotdeauna cind vrea sa faca deci nu prea stiu ce sa te sfatuiesc ,ar trebui sa-i explici mai des ca trebuie sa te anunte ,sa nu mai faca pe ea ,ca vor ride copii ,ca va merge la gradi si acolo trebuie sa faca singurica ,la mine astea au functionat ,mai ales ca fi'miu e nerabdator sa mearga la gradi.De controlat se poate controla la virsta asta doar ca poate pe ea n-o deranjeaza faptul ca se uda ,al meu de ex. daca are o picatura pechilotei tipa sa-l schimb iar daca iesim afara nu face cite 3-4 ore ,doar cind ne intoarcem acasa primul lucru e ,,mami fac pipi''
Tania ,eu am intrat mai rar in ultimul timp ,am citit mai pe sarite ,sincer nu stiu ce probleme aveti ,ce s-a intimplat ,te rog sa ne mai spui o data daca ai facut-o deja ,poate te putem ajuta .

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada



www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

BUna colectie!!!

Nu citeste omul o zi si...cand citesc...ce-mi vad ochii...Sunt uluita.

Ina toata bucuria sitoate gandurile bune se indreapta acum catre tine. Felicitari mamico si...sa fie intr-un ceas bun, sa ai un pui minunat si sanatos alaturi de printzesa dulce pe nume Rachel.
Stiu ce inseamna o pierdere de sarcina desi nu asa dura ca a ta, stiu ce inseamna speranta unei noi vieti, stiu ce inseamna incertitudinea si senzatia unei noi pierderi...deci...mesajul tau anterior....m-a umplut de lacrimi si retrairi. Dar...acum ca suntem relati ok...sa ne bucuram si sa mangaiem burticile greu incercate. Te poop si iti doresc tot ce e mai bun in lume!

MAria...Felicitari si o fetita sanatoasa si mancacioasa sa iti dea Dumnezeu!!!

Voiam sa scriu maimult dar bb din burtica protesteaza vehement asa ca ma duc sa ma intind un pic. Revin!




Diana 32+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

da, pbobabil are dreptate Anda, de asta-i suparata Tania.
eu am incercat sa aflu unde-i spitalul asta, daca era cel de "langa" mine (nu-i chiar aproape, dar este in cartier ca sa zic asa) ma duceam o fuga chiar si cu copii ca la o plimbare.
pe google nu am gasit nimic (am cautat si am intrebat cunoscuti) despre spital, doar o pagina unde zicea ca-i pe splaiul independentei - habar nu am unde exact.

plus ca daca ai zis ca-i cu mama lui...am lasat-o in coada de peste.

Joy de Vlad Andrei (1 decembrie 2005) & Alex Gabriel (19 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mihaelutat eu de aerosoli cu mucolitice n-am auzit.
Aerosolii astia se fac cu bronhodilatatoare, (dexa, adrenalina, ventolin et co) ca sa dilate bronhiile sa poata respira copilul.

Din cate am inteles eu la laringita nu e atat problema ca e plin de secretii cat ca se inflameaza laringele si de la inflamatie poate sa se sufoce.

Eu nu sunt de acord cu doctorul lui Madutza care spune ca Ventolinul si Flexotide-ul se pot folosi "la liber", la decizia mamei. Mie mi-a spus ca sunt medicamente puternice care afecteaza inima si trebuie folosite cat mai putin posibil sub stricta recomandare medicala. (Adica practic doctorii nu sunt de acod intre ei; eu ma iau dupa al meu, Madutza dupa al ei ).

In schimb aerosolii cu ser fiziologic ajuta si ei la tusea "de toate zilele" si pot fi folositi la liber, n-au efecte secundare, sunt ca o spalare a bronhiilor.

Mihaelutat eu zic sa mergi pe tratamentul daca e un in care ai incredere.

Cand a avut Nati laringo-traheita a primit aerosoli cu dexametazona 3 zile parca.

Aparat de aerosoli - de la farmacia Help Net am cumparat eu, costa in jur de 200-250 RON atunci era ceva promotie/reducere, a fost mai catre 200.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Deci de cand o mare parte din pitici s-a dezpampersat vad ca avem mari probleme la curatarea locului faptei.
Ca deh, e drept ca e mai greu de dus olita plina decat de aruncat un pampers la gunoi.

Io una recunosc ca nu stiu sa curat olita.

Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Bine ai venit pe lume Alexandra!!!
Refacere usoara Maria, de abia astept sa ne povestesti totul!

Leea scumpa si draga, stiam despre actiunea Biancai, deosebit gest din partea-ti ,sa te gandesti la baietelul meu si la fetita prietenei tale. Iti multumesc mult de tot , te pup de o mie de ori.
Stii cumva ce varste au copilasii femeii amarite? Si cum de-a ajuns in situatia asta disperata, cu atitia copii? Daca ai scris si nu am vazut, spune-mi si ma duc sa caut ca sa nu mai scrii inca o data.

Multumesc pentru sugestiile ref. la ligatura trompelor. Asa cum spunea si Simina, pentru unele femei nu prea exista multe alternative, eu ma incadrez in aceea categorie si nu prea am de ales.

Meems, foarte frumoase pozele de la petrecerea lui Jonathan. Rianna seamana atit de bine cu fetitza care sta linga ea , cea cu tricouas verde, la fel si cu cea cu pulovaras galben banuiesc ca sint verisoare?
Ce frumoasa vreme aveti voi! La noi sint -22 astazi.

Cuscra, Noki,Mihaelutat, refacere rapida puilor!

Tania, un gand bun pentru tine!

Doamne, Alexandrina, ce memorie poti avea!
Imi dau seama ca postarea mea cu “proiectul” nu putea sa fie mai transparent de-atit sau mai ambigu, am bagat lumea in ceata, si-mi cer scuze de un miliard de ori!
As fi vrut sa astept pina nasc si dupa aceea sa spun de fapt, dar uite ca nu am mai rezistat, ma gandeam ca poate-poate atrag norocul la noi in colectie cu vestea mea.

Mihaelutza , sper ca nu ti-a cazut cafeaua pe fusta cind ai citit vestea si ma pui sa-ti iau ceva de la Buffi ala!
Adoptia este exclusa din cauza lui barbatu-meu, care nu a vrut sa renunte la ideea de-a avea copii lui. Daca era dupa cum imi doream, as fi avut vreo 2-3 copii adoptati pina acum.

Madutza, cred ca o mare parte din succesul sarcinii mele se datoreaza acestei d-rite extraordinare,faptul ca sint “pe maini bune” imi da o stare de liniste si siguranta.
Din pacate, ea pleaca pentru doua saptamani in concediu in perioada in care eu ar trebui sa nasc ( 11 Iulie) asa ca pe la sf. lunii iunie ma voi apuca de carat galeti la greu, ridicat Rachelina in brate, ca sa fiu sigura ca voi naste cu ea ( asta, daca nu ma va programa la cezariana, habar nu am cum vor decurge lucrurile pina atunci, mi se par secole pina la vara – mai ales cind vad vremea de-afara, de zici ca ne pregatim de sarbatorile de Craciun).

Xandra, felicitari pentru renuntarea la pampersi!

Ioana, habar nu am ce sa te sfatuiesc fiindca la mine renuntarea la pampersi este ultimul lucru pe lista deoarece : acasa am initiat-o putin si mergea foarte bine, fara probleme, dar la cresa nimeni nu se ocupa de ea, este lasata in pace, si daca sta copila murdara la fund, cum sa nu se zapaceasca si sa nu mai stie ce sa faca? Deci o mai las o perioada, dupa care o voi invata sa ceara la olitza/toaleta in engleza. Si doi: vreau sa rezolv problema cu trezirile nocturne, astea sint cele care ma termina pe mine, dupa ce ca nu pot dormi noaptea din cauza hormonilor de sarcina , mai stau si cu Rachie, va spuneam ca mai mult de doua-trei ore / noapte nu pup, asa ca sint mai ingrijorata de asta decit de altceva, deocamdata.

Dordiutza, se pare ca noi doua nu prea avem incotro, vom fi cele mai puturoase mamici ale colectiei , fiindca sintem fortate sa ne petrecem mult timp in pat ( ca niste doamne ce sintem, zic eu asa, ca sa ma consolez, ca urasc sa stau linistita intr-un loc, pedeapsa mai mare nu exista ptr. mine! ) Dar si dupa, o sa ne “scoatem parleala “ cu atitea nopti nedormite....

Nu schimba nimeni olitza, ca s-a cam umplut si da pe dinafara?









Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Lavi ,tu ai dreptate ca nu le pot folosi oricind dar la noi dupa 2 bronsite cind era mai mic ,de frica sa nu recidiveze si fiind suspect de astm bronsic la vremea respectiva dr mi-a zis ca daca-l apuca tusea din senin fara alte simptome ,adica o tuse urata cum era un obicei la el pina acum vreo 9 luni sa-i fac imediat o sedinta cu ventolin si flixotide pina ajungeam la ea sa ne vada ,nu i-am facut niciodata mai mult de o sedinta pina sa-l vada dr. iar dupa aceea ii adauga ceva sau ii scotea ,depinde cat de grav era.Am facut si noi dexa cind chir nu mai putea respira ,cind se ineca ,uneori si injectabil ,multumesc lui Dumnezeu ca s-au terminat toate astea ca bronsita n-a mai recidivat.

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada



www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

maria-felicitari! refacere rapida.
ioana- aceeasi problema o avem si noi,o intreb, zice "nu" dupa care ma anunta zambind "da pipi".... desigur in diapers.
meems- e o frumoasa Rianna,a crescut ,e fetita mare.frumos din partea voastra ca ati sarbatorit ziua de 8 martie cu toti.
sanatate la cei bolnaviori
o saptamana buna va urez.

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Ina..wow..-22 de grade! Mi se pare atat de ireal...Si de craciunesc, vorba ta!Numele baietelului cum vrei sa fie? Romanesc sau international?

Pumba- de ce asa de fugara aparitia?


Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput