Colectia de toamna-iarna 2005 (188)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!!!
Am facut si eu mucenicii si i-am pus la uscat!

Vreau sa urez sanatate maxima tuturor piticilor bolnaviori!!! Sa auzim de bine despre voi cat mai curand!

Daria e bine in general, insa parca tot mai muceste putin de tot ! In ret face numai nazbatii ...


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:


Dordiuta, Bulucelule , uitati aici doua versiuni:

Sirop de ceapa cu miere si suc de lamaie

O ceapa mare-mijlocie se taie marunt si se pune intr-un vas de plastic/portzelan/sticla ( vas care ar fii super sa aiba capac). Deasupra se pun 2-3 linguri (lg de supa) cu miere si sucul de la 1/2 lamie. De-asemenea se poate adauga si suc proaspat de portocala (stors direct peste). Se mixeaza totul bine, se acopera cu capac si se lasa la "fezandat" la temp camerei (20-22 grade) cateva ore. Daca vretzi sa obtzinetzi cat mai mult suc se poate lasa chiar si 24h. Dupa care se stecoara prin strecuratoare fina (nu se "freaca" sa treaca prin strecuratoare si "pulpa" cepei, se preseaza bine-bine ca sa se obtzina sucul doar). Mierea "taie" taria cepei (adica sirpoul nu mai "pisca" daca se lasa la fezandat cat mai mult). Gustul e f bun - ca un fel de limonada - dar mirosul tot de ceapa ramane :-)
Se dau 3-4 linguritze dupa fiecare masa principala (3-4 linguritze de 3 ori pe zi). Nu se da inainte de masa deoarece sucul de ceapa poate irita stomacul. Efectele (nu mai sunt atatzia mucisori si nu mai tuseste decat extrem de rar) se vad de-abia dupa cel putzin o zii.


Alta versiune:
Una bucata ceapa (sau mai multe), se face o cavitate in mijloc cu lingurita, respectiva cavitate se umple cu miere. Se acopera vasul (ca miroase!) si se lasa la macerat ceva ore (peste noapte e ideal). La sfirsit, pe fundul vasului se aduna un sirop, citeva lingurite, acela se inghite. Se inlocuieste mierea.


Bulucico, cum mai, poti sa ramai???
nu am mai auzit asa ceva, si tocmai asta incerc sa evit - dupa aceea.







Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ina , eu nu reusesc sa ma loghez sa vad pozele Tu ai curaj sa faci liposuctie abdominala , eu ma mai uit pe Euforia si au acolo o emisiune unde arata cum se fac operatiile astea...bine nu chiar tot dar arata totusi.Cei drept dupa arata tare bine tipele dar imediat dupa operatie arata rau de tot.
Zici ca nu mai scapati de zapada, va trimit primavara de la noi

Camy , tu ai facut mucenici? Eu am cumparat gata facuti doar i-am pus la fiert. Multa sanatate Dariei vorbarete

Diana , multa sanatate si lui Stefan, eu pentru tuse ii dau Stodal, la ea e bun.

CristinaB ,multa sanatate si la voi






Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Ina, mai demult citisem pe forum despre o mamica cu 3 copilasi care-si legase trompele si s-a vazut iaras
De ce? ...nu stiu sa-ti raspund,(poate depinde de profesionalismul medicilor si de cit de mult taie, leaga pe-acolo)
Lavi si Gindacel sigur stiu mai multe!
Hai ca merit o bomboana...le-am lansat eu invitatie sa-ti raspunda.

Dar nu cumva procedura asta trebuie facuta imediat dupa nastere???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Ina, e ceea ce cred eu ca e? Prea cu multa dragoste mangai tu burtica aia care a crescut asa, ca prin minune. Liposuctie... legatul trompelor... eu sunt ametita. Nu ne mai tine in suspans. Despre proiectul "asta" era vb cand spuneai ca vrei sa-i protejezi pe parintii tai? Detalii, te rog, ca nu o sa pot dormi noptile. Te pup si ma rog la D-zeu sa fie ceea ce cred eu.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Neata pe la pranz

Gata si la noi mucenicii, am facut si ceva mancarica...Miruna e la vecina mea si fac impreuna mucenici din aia moldovenesti . Asa ca, am timp sa forumizez nitel

Ieri am petrecut cu gagicile, am fost la Mall si ne-am destrabalat dpdv culinar, am fost admirate , am primit flori de la Buzdugan si Morar (apropo...daca credeati ca-s oameni seriosi..aflati ca nu e decat o impresie, sunt de-a dreptul tacaniti, nu va spun cum radea toata lumea de show-ul pe care-l faceau pe acolo), apoi seara am fost la ziua unui prieten, am avut o zi plina deci. Dar a fost frumos

Azi am fost si mi-am facut abonament la sala, daca tot am slabit asa de mult, macar sa ma fac "dama bine"

Ina pluteste ceva "in aer..sau sa zic in burtica"?. Despre legatul trompelor nu stiu, nu pot sa ma pronunt, mie mi se pare o procedura prea radicala. Cel putin asa vad acum. Dar daca simti ca trebuie sa faci, sunt alaturi de tine si pun un gand bun la DD

Of, cate mai aveam sa va povestesc, dar a aparut maimutza si trage de mine ca vrea desene


Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

s-a pregatit maica-mea cu mancare ca-i vin finii si au sunat-o de dimi ca nu vin "ca nu sunt o echipa".si chiar imi era dor de bebelina lor de 7 luni!
am sfost la selgros sa iau pampers nr 5 si ceai ptr zuz si m-am dus cu burta goala. imi venea sa iau toate rafturile cu mancare acasa. pofteam la orice.

eu nu mai vreau un copil dar nu as face ceva atat de ireversibil ca legatul trompelor.sau e reversibil acum?

Madau mai ai Mirena? cum te mai simti cu el?

fi-miu e cu tac-su in parcul Carol poate-l aduce adormit sa vezi ce-i fac.s-a trezit de dimi fara ciorapi in picioare si stie ca nu are voie pe jos descult. intreaba" unde cioapi?"si tot el raspunde"nu stiu"
as vrea sa va dam varianta noastra de "catelus cu parul cret" nu se intelege mai nimic. partea frumoasa e ca tre sa-l scoti din "se ju7 se ju se ju" repeta pana spui tu versul.
hai ca au aruncat buzduganul aka au sunat la interfon
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna!

DIn cauza de lipsa de timp, am sa raspund foarte pe scurt legat de legarea trompelor, in special Inei, dar si celorlalte fete care au intrebat.

Am gasit o multime de explicatii pe site-urile de limba engleza, bineinteles... Deci puteti da cautare dupa tube ligation side effects. Eu parca asa am dat, ca mai mult asta ma interesa. Motivele pentru care o femeie ar opta pentru ceva ireversibil (da, este ireversibila operatia) pot varia de la o persoana la alta si, mai ales, de la o familie la alta... Eu dupa discutia cu doctora mea si ce am citit, pot spune doar asa: nu este o metoda contraceptiva de ales pentru cele care nu au probleme medicale atat de grave incat o noua sarcina sa le puna viata in pericol inca inainte de a afla ca sunt insarcinate (cazul meu!). Sunt de dorit: contraceptivele orale, steriletul (simplu sau hormonal), contraceptivele pentru sex ocazional (gen diafragma, pilula de a doua zi etc) si bineinteles clasicul prezervativ. Fiecare cum suporta. Eu am ales asta pentru ca s-au adunat mai multe: inca nu venise termenul pt ciclu la mine si deja mi se sparsesera si umflasera venele, iar pana in trimestrul 2 de sarcina aveam piciorul drept pur si simplu negru, toate capilarele erau sparte, venele umflate atat de rau incat labiile erau imense, atat de dureroase incat abia mai puteam suporta chilotii pe mine, abia ma stergeam dupa pishu... nu am vrut sa va povestesc atunci prin ce treceam ca nu avea sens. Plus ca daca faceam caz, nu mai puteam rade si alerga toata ziua cu Bogdan si toti cei din jur, ci le-as fi facut si mi-as fi facut viata urata. Acum ca am scapat, imi e mai usor sa povestesc. Din cauza acestor probleme, nu am avut si nu am voie nici un fel de tratament hormonal. In plus, steriletul normal (fara hormoni), care ar fi fost alternativa, se monta in timpul primului ciclu, insa exista riscul de a ramane inainte de primul ciclu, risc pe care nu mi-l puteam permite, mai ales ca n-as fi stiut ca am ramas, ca n-aveam ce sa socotesc... Asa ca am apelat la singura masura valabila la mine, dat fiind ca o noua sarcina n-as mai fi putut duce.
Doctora mi-a zis atunci ca in general nu face asta, sfatuieste pacientele sa se razgandeasca, pentru ca niciodata nu poti stii ce-ti rezerva viata: alt sot, alta viata, moartea copiilor existenti, pur si simplu poate mai ai chef de un copil etc... Eu va spun sincer ca as fi avut chef de bebe 3, am senzatia ca am facut o prostie cu trompele, dupa care ma trezesc la realitate si imi dau seama ca nu mi-am facut doar un moft, ca daca mai raman o data sunt inconstienta.
Efecte secundare o sa gasiti destul scrise in literatura de specialitate, inclusiv ca mai poti ramane, insa depinde de metoda utilizata. Deci e bine sa discuti cu medicul, ca sa stii ce metoda utilizeaza. Cei care nu doar fac ligatura, ci mai si taie, au sanse 100% de reusita a operatiei. Momentul ales pentru operatie nu are legatura cu nasterea. Eu am facut-o odata cu cezariana, ca sa nu mai tai inca o data, tot eram deschisa... Cristina Buluci, nu am ramas, am crezut asta din cauza simptomelor, insa am avut alte complicatii (inca le mai am).
Un efect secundar care nu este trecut acolo, dar pe care medicii ti-l spun, este ca te ingrasi, deci daca nu ai probleme cu greutatea mai poti zice "ok, nu-i nimic", cum am zis eu... Daca insa ai deja probleme, mai bine zici pas, daca nu cumva ai probleme medicale serioase care cer ligatura. Depresiile care vin in cazul legarii trompelor la fel, daca esti o persoana echilibrata, nu te ating... daca insa ai deja probleme ori esti o persoana mai labila, vei simti si asta. Etc. FIecare poate analiza efectele secundare prin prisma propriei firi si impreuna cu doctorul care (nu) va recomanda si care va explica totul in amanunt, pentru a lua o decizie corecta, nu dupa ce ati luat-o...

Cam astea imi vin in minte acum. Dupa ce mai studiati si va mai puneti intrebari, dupa ce va scrie si Lavi, poate mai intervin pe subiect.

Ina, eu te-am intrebat prima daca e ceva in burtica, dar ai zis ca nu. Pana la urma este?

Pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Gataaaaa. Banuielile mele legate de Ina, cand am dat explicatiile cu somnul copiilor (stie ea ce zic!) cred ca au fost corecte. Ramane doar sa ne zica Ina totusi daca e adevarat. AM vazut pozele cu burta si declar asa: Ina a superba, slaba in rest, fatza frumoasa si pe deasupra cu un zambet ingeresc si fericit, mainile frumoase, burta are forma de sarcina la 8-9 luni! Deci, eu zic ca nu e caz de liposuctie, ci de dus la sala de nasteri. Daca ma insel a doua oara, apoi nu stiu ce sa mai zic! Dar la cate a tras Ina, nu m-as mira sa ne anunte vestea la 37 de saptamani incheiate, adica atunci cand si daca o fi sa se intample ceva, tot e de bine!

Multa sanatate, mamico! Sper sa ne dai vesti bune, oricare ar fi ele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Eu tot dau refresh din 10 in 10 min sa vad daca scrie Ina ceva, dar vad ca ne tine in suspans. Nici copilul nu l-am culcat la ora asta, cand s-o pun in pat cica vrea sa faca kk. Mama, cum stie sa ne manevreze

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput