Piticlontzi de iulie-august 2004 (248)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Daria, ce sa zic... e o preventie in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roxi, dar tu l-ai face copilului ?
Nu vreau sa fac toate porcariile ce apar, insa ma informez Poate chiar aveti careva o parere buna despre vaccinurile despre care io habar n-am Ca sa ma prezinta la pediatra cu lectia invatata



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Multumim pentru soare...a ajuns primavara si la noi
Roxi mocirleala este de la transee...meiii au facut parcul supeer,l-au sapat au plantat copacei flori,au schimbat bancile....dupa o saptamana au inceput santurile pentru reabilitarea termica a cartierului
Daria ce vaccin este ala...btw sa ne spui si noua ce inveti la cursurile alea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

deci nu doar la noi se practica prostia, facem un lucru bun, apoi sapam pentru altceva ...
Ioana, sa scapati repede de mocirleala !
La curs ... e tinut de educatoarea noastra si de ink o doamna educatoare de la alta gradinita, e vorba de atachment parenting, despre cum sa stimulezi copilul pozitiv, ma rog, lucruri citite din carti si aici pe forum, cam tot ce inseamna noul stil de a creste copiii, eu asa consider. Deja am iesit in evidenta pe acolo, atata ete. Sunt io o mama nebuna, dar voi stiti deja Nu m am incaierat cu celelalte mentalitati , dar mi am spus parerea opusa lor

Mai, sa stiti k eu chiar sunt nebuna.
Mai sunt copii care tusesc de atata amar de vreme ?
Avem aparat de aerosoli, umidificator, sa mai iau si unul salin ?
Ce sa mai fac ???
M am incaierat insa de dimineata cu dadaca, pt k ea nu intelege cum poate fi atat de mult timp bolnava Giulia ... mie mi se pare in rand cu ceilalti de la gradi ...
In fine, ma innebuneste gandul , de fapt sirul gandirii alergologului rinite, alergii => bronsite => ast bronsic.
As face orice sa evit asta, chiar orice.

Scuzati k m am lungit, multumesc daca m ati citit si nu ati vrut sa puneti mana pe vreo bata ...




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Daria eu nu prea fac copilului vaccinuri. adica doar alea din schema obligatorie, havrix-ul i l-am facut ca m-am pricopsit cu unul. asa ca... nu stiu ce sa zic. cat despre rinite si altele, Pat era la fel in toamna. acum, in afara de mucii astia ce ii are de vreo 4-5 zile nu a mai fost bolnav din toamna. si pe mine ma omorau ai mei ca e vesnic bolnav, degeaba le tot esplicam ca e normal si ca toti sunt la fel. acum vad ca nu m-au mai pisat, s-or fi plictisit
Ioana imi pare rau de mocirlele voastre... sper sa treaca mai rapid!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Neata...
Gabi ce tare faza!
Roxa deci sinteti pe drumul cel bun:) Felicitari pt reusite! Aici nu se aplica metoda cu poeziile si cintecele..se considera ca se pot invata mai multe prin joaca..Nici nu stiu cum este mai bine ..
Ioana cel mai complex sport se pare ca este inotul..Ce look iti tragi?
Daria eu sint pro...la tot ce exista vaccin...Cit de des tusiti, de cit timp si in ce perioada a zilei? Teste alergice ai facut?
Lia Luca bea si maninca numai de la frigider..de la virsta de 1 an...inclusiv apa este de la frigider..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Vivia, eu te cred, am mai auzit si pe altii ca fac la fel....eu nu am incercat pt ca eu daca mananc din frigider iaurt, zacusca, sau beau suc, sau lapte, de exemplu....fac rosu-n gat. Mica fiind dar si pana-n facultate inclusiv faceam rosu-n gat si daca beam apa minerala sau suc acidulat. Inghetata nu mananc nici de frica, din nefericire, ca poftesc de numa.

De asta nici cu copiii nu am indraznit sa fac nimic...apa le dau doar de la temperatura camerei, idem iaurt si tot restul de mancaruri.

Roxi, felicitari ca ai psihic tare si felicitari si copilului ca nu face viroze nasoale....are Danut niste prieteni care dintr-o luna stau acasa 2-3 saptamani cu tuse, muci, febra si puroi in gat, deci eu zic ca esti norocoasa ca Pat face forme usoare. Si stai asa, ca astia micii de care povestesc eu au fost imunizati "solid" cu polivaccinuri (polidin, bronhodin, vaccin stafilococic etc) de la Cantacuzino comandate. Si cu toate astea sunt cobza luna de luna, merg 4-5 zile si alte 5-6 zile stau acasa cu tratam,ent.

Daria, eu zic ca oricat de multe rosii ti-ai lua ca-ti spui parerea diferita de a altora, s-o spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata!
azi e o zi frumoasa, e miercuri si eu mai am 6 zile pana plec in concediuuuu.... asa ca-s mai bine cu moralul.
azi dimineata la noi iar discutii la lapte - ca nu vrea sa il bea, ca aia ca car ca mar. l-am implicat intr-o poveste cu mersul la expozitia de dinozauri de la Bucuresti si l-a baut. doamne este inebunit cu dinozaurii, credeti-ma. are o carte cu dinozauri si cu modele de construit din hartie... ii stie pe toti, dar pe toti! ma tot intreaba daca stegozaurus prietenul lui e la expozitie. sper ca da

quote:
Originally posted by Dorsilia
Si stai asa, ca astia micii de care povestesc eu au fost imunizati "solid" cu polivaccinuri (polidin, bronhodin, vaccin stafilococic etc) de la Cantacuzino comandate. Si cu toate astea sunt cobza luna de luna, merg 4-5 zile si alte 5-6 zile stau acasa cu tratam,ent.


na ca asta ma face sa zic iara aia cu imunizarea = 80% frectie la picior de lemn. da na, daca e la moda.... ce fac cupiii, is ok? ati rezolvat cu masina noua?
Oliv ati fost la inot? ca parca martea mergeati. abia astept sa mergem si noi.
treceti la semnat condica, ok??
Mitzu ai la absenteee... moaaaamaa, e plin catalogul!
azi sunt hotarata sa fac prezenta asa ca.... beware
pup tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza,io semnez repede ca am treaba multa...meiii dormi cupilu beton...iar eu am avut insomnie
Vivia vaz ca esti mana in mana cu sotiorul meu sa ma convingeti cu inotul
Roxi nici a mea nu bea deloc lapte,dar n-o pot convinge cu nimic....concediu,ce concediu,zi repede....
Daria ...mmmm suna interesant,am sa ma informez si eu cu AP si altea alea...
pupicei,revin in pauza de capuccino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Buna dimineata!
Noi am avut norocul unor zile de primavara aici, superbe, cu mult soare si fara ploaie (incredibil!)

Roxi, unde pleci in concediu????
mamagiuliei, cum mai e Printesa?
leeloo, tare figura cu gradinita si copilul!
Ema, tin pumnii sa fie totul bine ! Ai grija de tine!

Mergi la inceput