Piticlontzi de iulie-august 2004 (248)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ema, sper k sunteti tot mai bine, da ? Tin pumnii in continuare sa fie totul foarte bine. Pupam Ricu gradinar ! Ketoful i l dau 5 ml dimineata, 5 seara. Si nu da deloc somnolenta la Giulia. Insa macar i a revenit pofta de mancare. Ieri toata ziua a baunat dupa chiftele si a tooot mancat, fara paine, bine nteles ...
Cristal, spor la munci sa ai !!! Te asteptam back cu forte noi :-)
Leeloo, pupici la tine sa ti treaca starea urata, pupam burtik !
Ioana, trimitem noi soare si la voi ! Aici e primavara.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

mey da' ce pustiu pe aici...
noi we asta am gradinarit si inca mai avem gramada, mi-am cumparat seminte de flori si puieti de capsuni, zmeura si afine, o sa mai punem rosii, mai e inca treaba in gradina dar sambata a plouat asa ca n-am putut face mare branza. ne-am comandat mobilier pt dormitor dar dureaza vreo 3 sapt pana vine, sa vedem daca-mi mai place pana ajunge.
in rest, copilu' somnoros la greu dimineata pt ca am trecut la ora de vara si aseara s-a culcat dupa ora 9, apoi in miezul noptii l-am luat cu mine ca era maraici.
cam atat, am muuuult de munca si chef deloc.
o saptamana minunata

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Intrebare: voi apa la copii acum le-o dati afara tinuta in termos sau asa direct din sticla tinuta aiurea? Ca azi Andreea a facut pe capoasa si dupa ce i-am dat apa afara, apa tinuta de mine cu mare grija in gentuta termos, n-a mai vrut sa-mi dea sticla inapoi sa o pun la loc....in parc peste juma de ora uitai ca e sticla tot la ea, si pana sa ma dezmeticesc eu de pe la leagan cu Danut asta mica a supt toata apa. Presupun ca se racise si mama apei in juma de ora de cand o scosesem din termo, erau afara vreo 13-14 grade maxim. Acu sa ma astept la rosu-n gat?

In plus din parc si pan-acasa a urlat ca din gura de sarpe ca nu vroia nici in brate nici in carut ci doar pe jos....alergand, haotic, printre picioarele oamenilor si prin santuri cu apa, noroaie, in fata, roata in jurul meu, in spate, ...fiecare incercare a mea de corectare a traiectoriei ei se solda cu zbierete revoltate si asezat pup si plans cu ochii stransi, imi venea s-o mananc de drag asa cum o vedeam ghemotoaca nervoasa, dar nu mai stiam cum s-o conving sa plecam din loc pe unde trebuie, o luam pe sus o pupaceam, ea imi tragea palme pe unde apuca, dadea din craci...gaaaaaaaaaad, asudata am ajuns acasa. Taman cand sa zic hop, a coborat vecina cu cainele si pisica la facut nevoile...pai credeti c-au avut vreunul liniste sa faca ceva? Andreea a fost cu mainile-n coama lor instant. Danut se uita interzis la ea, pe bune, ea cu mainile intinse la pisica, s-o apuce de toate alea, apoi nu mai stia cum sa prinda si cainele sa-l flocaie, toata tremura si tipa de bucurie, eu o trageam sa nu se-nfiga sa se umple de par, a lins-o cainele pe maini si era-n culmea fericirii, apoi asa linsa a smotocit pisica, avea palmile pliiiiine de par....horror pt mine si imina mea....am luat-o pe sus si cu Dani urcand cate doua trepte am ajuns si direct la baie s-o spal cu sapun sa scapam de microbi nene....pfiuuuuuu, am ars niste sute de calorii zdravene azi. E ora 7 seara si doarme inca.... DE 4 ORE dupa toata alergatura. Am tot intrat peste ea sa vad ce face si doar o gasesc pe alta parte, o mai acopar si nu se deranjeaza sa se trezeasca. Numai sa nu-mi traga un rosu-n gat din cauza neglijentei mele ca ma ucid cu ce gasesc la indemana.

Danut e in parc iar, cu taica-su. Acum imi dau seama ce cu minte si igienic s-a invatat el si ce rebela e sora-sa. El si acum daca vrea sa manance ceva, merge si se spala, daca-i cade o bucata acolo o lasa, ea se repede s-o indese la loc in gura de pe jos, de unde-o fi, din praful cel mai gros, el nu a tipat si zbierat ca vrea prin noroaie daca am zis NU, animalele mai ales cainii il sperie, pisicile ii plac dar nu le atinge, pai ea le-ar linge si-n urechi si ar pupa cainii-n bot daca as lasa dupa ea. El a fost usor de pacalit si convins, ea e capatanoasa si e exlus sa am sanse de doua ori cu acelasi tertip. Daca la Danut se rastea un copil se speria si se retragea, ea insa nu da inapoi, se repede si-l si pocneste daca se gandeste mai bine. E prietenoasa dar nu se lasa dominata. Ea stabileste limitele jocului si cu Danut. De aici mi-am dat seama... cel mai mult conteaza firea copilului, degeaba ii cresc si educ la fel, fiecare e diferit, primeaza temperamentul, personalitatea fiecaruia, nu metodele mele.

Ema....sanatate, Mario a procedat corect. Deci mai e putin si iesi la liman, rezista, copiii au nevoie de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Neata...nimic deosebit de la noi..
Monica drum bun si relaxare placuta!
Roxa cum ai rezolvat cu Pat?
Ioana...inotul ajuta la crestrea in inaltime..stie sotul tau ce stie:)Vazut cintareata...nemaipomenita ca deobicei...
Daria bafta la operatie!
Camen am inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata!
ooff tare multa treaba de lunea! si vad ca si la voi e cam la fel.
Oliv am rezolvat mai mult nu . adica tot suntem in plin proces de cumintire. jumatate de sambata si duminica a stat la ai mei ca m-a rugat frumos de tot.... si a fost tare cuminte. poate mai trec cornitele . asta pentru ca tot mi-l lauda educatoarea ca e prima intai la memorat poezii, cantecele si n-are nici un pic de trac. una calda, una rece,nu?
Lia, nici gand sa pun apa in termos. o bea asa cum e. Andreea e un copil destept si voluntar, o sa ii faca bine asta in viata . cat despre animalute.... eu is obisnuita, Patrick este la fel. si nu ma stresez de nici un microb sau par, ne spalam si gata.
Andreea de pupi spor la gradinarit! asteptam pozele cu mobila noua
o zi frumoasa tuturor.... va astept la semnat condica!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata fetele!

Eu mi-am inceput ziua ca la circ...deh, sunt si distrata si gravida... am plecat frumusel de acasa, ma inscriu in traficul demential din aceasta dimineata de la Eroilor si nu stiu cum intorc capul si vad copilul in masina tacind chitic...moment in care imi dau seama ca m-a furat peisajul si am uitat sa las copchilul la gradi... vai, ce a fost la gura mea, nu va dati seama...dai, intoarce-te, ocoleste, pina la urma am ajuns si la gradi in cu ceva intirziere si la servici...
Deci ziua de azi se anunta una deosebita!

In rest suntem bine...ma bucur ca am reusit sa comand pe net complexul de vitamine si imunostimulatoare de la hadas - alea sub forma de monede de ciocolata - dupa cum ma asteptam, au avut un succes imens, Stefan le-a halit intr-o clipa. Acum sper sa fie intr-adevar bune si dpdv medicamentos...nu de alta dar el pastile nu ia neam, siropurile deja mi le refuza, asta era unica sansa !

Am uitat sa-i raspund Liei - eu lui Stefan nu i-am dat niciodata lichide fiind atenta la cit de reci sunt - el bea apa direct din dozator (si aia stii si tu cit e de rece!) si nu am avut niciodata probleme de rosu in git! E drept ca depinde de cum obisnuiesti copilul, dar chiar si in cazul tau cred ca Deea e ok!

Gabriela 29+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata.
Semnez si eu rapid condica.
Lia, noi asa bem tot, cum este, fara termos si alte alea, la fel si iaurturi din frigider sau inghetata de cate ori ne apuca. Eu sincer nu cred k de aici se pot declansa bolile, la noi, cel putin de cate ori a mancat inghetata in iarna, nu a facut amigdalita.
Rox, pupam copilul cuminte !
Andreea, spor la trebi si asteptam pozele cu gradina !

Edit: Leeloo, pupam mamica dristrata ! Cred k avea o mutrita tare dragalasa Stefan acolo, asteptandu si randul. Si eu mai patesc din`astea in trafic ... Giulik deja stie k ne invartim :-)))




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza,neatza..vrem si noi primavara..ca la noi este o mocirleala afara...bonus s-au apucat de sapat transee in parc asa ca in fiecare zi bag una bucata purcel in casa..m-am saturat de spalat ghete,pantaloni si dat cu aspiratorul in fiecare seara...normal ca se baga cu totii unde-i noroiul mai mare si pescuiesc in balti....
Vivia gata m-ai convinso inscriu si eu la inot....de fapt chiar vreau sa o dau la ceva,din aprilie,la tenis,la dansuri...o sa vad eu la ce...
Roxi si noi avem probleme cu "personalitatea"...ii zic sa nu faca ceva si exact aia face, de exemplu sa nu se bage in noroi....normal ca se baga si se uita la mine cu niste ochisori "ma scuzi mama,scuzaaaa-maaa mamaa!"
Lia io zic sa stai linistita ca nu va face rosu in gat..eu nu-i mai iau demult in termos...in schimb nu-i dau de la frigider..pupicei la pitici
Ema multe si multe ganduri bune din partea mea...trebuie sa fi optimista ca se vor rezolva toate....btw ce se mai poarta primavara-vara 2008 in materie de tunsori si nuante la par...ca ma bate un gand de schimbare
Andreeap succes la gradinarit...si io vreau sa fac o reorganizare a florilor,mi-am luat ghivece,pamant, seminte...acu timp sa-mi gasesc!
Hai pupicei si sa avem o zi buna....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gabi suuuuuuuuuuuper faza!! si Stefan care credea ca ii faci o surpriza si il duci in alta parte .
Daria sunteti ok cu tusea?
Ioana de ce mocirla, asa tare ploua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ioana, trimit io la voi vreme buna !
Rox, tusim ink. Azi nu am dus o la gradi, k dimineata s a lasat cu vomitaturi de la "kestiile" din gat. Am aspirat insa cu spor tot ce se putea, am negociat si a ramas home. Azi mergem la pediatra sa ne evalueze, k am gatat cele 3 siropuri ... in rest, e vesela, vioaie, papa bine, n are treaba. Sambata mergem la salina sa vedem ce iese.
Mey, vi am zis k merg la curs pt parinti ? La gradi. E ceva de genul AP, cu filmulete, instructaj :-)
Rox, intrebare: ce zici de vaccinul ACT-HIB. La gradi e o mamica pediatru care il recomanda ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput