*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (2)*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by ginnette

Ciao fetelor,

Intru si eu la 'scutece'; inca mai am pb constipatiei, la bubulina - face kk doar o data pe zi si atunci "stimulata" cu supozitor.

Fetelor care hraniti bblushii cu formula, este normal? (Ven, stiu ca si tu ii dai lapte "din cutie"; cum sta la capitolul kk?)

Eu citisem ca trebuie sa faca de 1-3 ori.

In rest, super pozele cu micii crestini- adevarate vedete; noi ne pregatim pentru duminica.

Gata, s-a terminat "pauza"!

Roxana si Adela !
Ingerasul nostru
Poze



Si eu ai dau formula, la inceput cand am schimbat sanul pe formula nu a facut kk vreo 4 zile, apoi s-a reglat. Face cam o dat in 24 ore, si e f. normal, atat timp cat nu e constipata sau nu are diaree.

Poze de tot felul

PATRICIA ALEXIA 2 luni de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by raluk.m

Nu mai stiu ce sa fac, bebe nu doarme aproape deloc ziua si plange in continuu, medicii spun ca nu are nimic, mananca f bine,,, si voi ati patit asa? maine facem o luna si noi, dar nu mai stiu ce sa ii fac. simt ca cedez psihic, ajutooooor!!!!



Probabil sunt colicii, incearca sa-i dai ceva pt. asta, intreaba la farmacie, si o sa se mai linisteasca in 2 -3 zile. Si noi am patit-o dar acum s-a linistit. Chiar daca nu doarme intotdeauna mult in timpul zile, sta linistita si se uita pe pereti.

Poze de tot felul

PATRICIA ALEXIA 2 luni de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Sa-ti traiasca mamica, Ceska!!!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by stancutza

A! Intrebare! Aveti vreun truc pe care pot sa-l aplic pt ca pitica mea sa nu mai urle cand suntem AFARA? Ne plimbam prin parc, n zona linistita, aproape de casa, e mancata inainte, ne-infofolita ca am obsesia asta, si totusi urla! Sau macar scanceste...tot timpul plimbarii.




Da-i suzeta, se v-a linisti. Patti doarme dusa in timpul plimbarii, chiar daca e zgomot.

Poze de tot felul

PATRICIA ALEXIA 2 luni de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Irlandeza,Ceska parca si voi ati intrebat inainte de alocatia pt copil.Stiti ceva?Au dreptul si bebelusii nascuti in afara?
Banii astia nici nu-i vreau pt mine,dar al lor mei parinti le-ar fi de mult ajutor,200/luna e ceva.

Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor , vad ca si voi va chinuiti cateodata sa pricepeti ce vrea tontoroiul !

Hai sa va zica matusha cum sta treaba cu baby language , sa vedeti ce gaselnita , o sa va ajute sa pricepeti mai bine ce vrea bebe !

Deci : 5 sunete , mari si late , pe care le scoate bebe si ce inseamna ele . Attention !

NEH - in traducere libera MI-A FOAME . Cum sa recunoasti sunetul ? Uitati-va la gurita lu' bebe si vedeti daca duce limbuta in cerul gurii cand zice "N" . El o sa repete sunetul pana ai sa-i dati ce cere , altfel incepe sa urle si nu mai puteti recunoaste "indicatia" . Cu cat vi se da mai bine urechea cu atat o sa reusiti sa intelegeti ce vrea din primele secunde .

OWH sau AU - inseamna ca este obosit si vrea sa doarma . Aicea e cu schepsis : unii copii fac gurita mare si zic AAAAAAU , altii OOOOU , depinde . Ideea e sa recunoasteti cascatul de oboseala din cuvintelul asta . Deci : pus copilul la somn . Chiar daca protesteaza sau plange , o sa adoarma in cele din urma . Ajutat sau nu , depinde cum l-ati invatat .

EH - il deranjeaza aerul din stomac si vrea sa ragaie . Cum recunoasteti sunetul ? Uitati-va le pieptul lui si cum se contracta sacadat . Ca si cum are ceva de "dat afara" . Ajutati copilul sa ragaie , cateodata are mai mult de un "bac" de dat , o sa continue sa zica EH pana scoate tot .

EAIRH sau EAR - are gaze abdominale . Sunetul e simplu de recunoascut daca va uitati cum isi contracta stomacul si intinde piciorushele . Il puteti ajuta cu un masaj pe burtica sau asezandu-l pe umar .

HEH - este un sunet scurt , repetat foarte des sau spus o singura data , urmat de "foiala" de discomfort . Adica : ii e cald/frig , vrea schimbat sau il deranjeaza pozitia/hainutele/paturica/lumina . Incepeti cu scutecul , ala e cel mai aproape de piele . Hainutele il deranjeaza atunci cand au cute . La fel si asternutul , trebuie intins bine .

Sper ca va ajuta cu ceva ce v-am scris . Bafta multa si astept sa ma butonati cu intrebari daca sunt nelamuriri .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta4you spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Stancutza, LaLa, miri, si eu sper sa nu fie nimic... De canal infundat nu poate fi vorba, curg bine toate canalele,... se simte asa, ca o vanataie, cand tii apasat pe ea. Numai ca eu nu apas si se simte tot timpul Cred ca l-am maltratat... As face o vizita la gine' sa-si dea si el cu parerea. Vedem cum evolueaza lucrurile.
LaLa, uite am uploadat acum niste www.flickr.com/photos/21448537@N03/2310315525/in/set-72157603473968501/" target="_blank">poze, cele mai recente, de acum cateva zile, cand ne-am pus martisor la manuta Nici mie nu imi pare de 5 kile, e drept ca imi rupe mainile... Dar am vazut la Sacha ce inseamna 5 kg... Se scurgea literally... O fi bebe meu mai dens?!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!





...am vazut si eu pozicile...Doamne!! ce frumos e..iti vine sa-l mananci....aia in care e tare supaaaarat e dementiala..ti se innmoaie inima de necazul lui...super!!!!...sa-ti traiasca si sa-ti aduca doar bucurii..

Cristina mamica si bebe Mara Bianca (12.01.2008)
Fericirea mea...Mara...
Eu...in asteptarea ingerasului
Inainte de sarcina
Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by darene

Stiu ca s-a mai discutat dar atunci nu eram interesata.Am inteles de la mama ca Khalid poate primi alocatia si indemnizatia de nou nascut.Asa e?Ce acte ar fi necesare? Poate imi raspunde si mie cineva pana diseara ca maine iar mergem la ambasada.




Daca e vorba despre indeminzatia si alocatia din Ro, sa sti ca nu o sa primesti. Daca tara in care locuiesti iti da alocatie pt. bebe si bani de maternitate pt. tine (daca ai lucrat), atunci din Ro. nu mai primesti nimic. Eu l-am trimis pe tata sa intrebe si asta i s-a spus. Atunci cand completezi hartiile pt. alocatie , semnezi pe proprie raspundere ceea ce ai completat, si daca ai dat declaratii false e nasol.
Daca Emiratele(parca acolo stai)nu iti acorda alocatie si maternitate atunci poti primi din Ro.

Poze de tot felul

PATRICIA ALEXIA 2 luni de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ieri, Tudorash a implinit 5 saptamani si se mandreste cu 56cm (de la 50) si o greutate de 4130gr.


Miri nici Tudor nu reuseste sa adoarma in a doua repriza in noapte. Uneori scap intr-o ora alteori ma tzacane 3 ore. Noaptea trecuta a fost din a doua categorie. Ar sta conectat la tzatza nonstop, ii prieste dak este plimbat. Avand-o pe Ozi in camera nu-mi permit sa-l las sa urle mai mult de 10 minute ca-i termina toata noaptea.

Ziua insa il adorm cu muzica (prefera indiana - melodia favorita: http://www.youtube.com/watch?v=U9fbebzJxdo , fado portughez si muzica populara mai ales moldoveneasca, cea clasica - chiar si pt bebe special - il cam lasa rece) sau il dansez pe muzica latino (adora Pilar Montenegro si Juanes).

Mitzu si eu am patit la fel cu tzitzi: mi-am pus un sutien care initial era ok numai ca Tudor a dormit in balcon 3 ore si jumatate timp in care sanul stang se facuse tzeapan...m-a durut vreo doua zile de ziceai ca am vanataie.

fetelor, voi v-ati depus dosarele pt alocatzii, trusou, prima? eu am deja o sapt de cand il alerg pe sotz- mi-am facut livretul de familie, ba vor nu stiu ce in original, ba s-au mutat, ba vor extras bancar pt a-mi vira banii pe card. E jale! Sper sa primesc alocatia retroactiv.

Am si eu o pb: Tudorash nu reuseste sa adoarma pana nu scoate aerul din stomac si se agita, scoate un fel de fasait si un soi de chihait din gatutz...in plus desi nu are mucisori imi pare ca fosaie pe nas. Cu serul fiziologic nu ma impac pt ca e agitat si-i pun mai mult de 2 picaturi din atata zbucium si atunci imi galgaie toata ziua (ca si cum ar vrea sa expectoreze). Mai face vreun puiutz asa?

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Virgo , e super ce-ai scris despre limbajul bebelushilor...eu chiar am identificat la bebe Tudor sunetele mentionate de tine...voi fi mai atenta!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput