*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (2)*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Fetelor am tras o sperietura azi dimineata!!!
Razvan dupa ce a mancat doar de la un san si a ragait, a dat afara un jet maaaaare de mancare, asa a iesit ca dintr-un furtun, m-a udat din cap pana in picioare.Oare de la ce a facut asta? Nu i-am mai dat sa manance si nici nu a cerut vreo doua ore si acum vad ca a dat afara doar putin si branzos.
Daca nu s-a repetat am de ce sa ma ingrijorez? Oare a dat asa afara pt ca s-a tot scremut si isi ridica capul? Asa a facut vreo cateva minute pana cand a cerut si celalalt san, si cand l-am pus a scos o limba de un cot si pooof: jetu.

in legatura cu ce mananca mama care alapteaza: portocale sau mar e voie sa mancam? Eu deja is nebuna cu ce am voie si ce nu am voie sa mananc.Toata ziua cu asta ma stresez de cate ori ma pregatesc sa mananc In cata vreme de la ora la care mananc ajunge si in lapte, ca sa stiu daca ce am mancat l-a deranjat.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

fetelor, intrebare: cum e cu indemnizatia aia de trebuie sa o primim(600ron)?cand anume dupa nastere trebuie depuse actele? si trebuie sa depun la servici ceva cum ca incetez concediul de maternitate si intru in cel de ingrijirea copilului? va rog frumos, cine cunoaste, sa ma lamureasca si pe mine, ca sunt varza....
si..banii pe trusou, prima de nastere , cand anume se primesc?
alocatia lui bebe de cand incepe sa-mi vina?


Adriana S. - mami de puiut BIANCA(02.02.2008)
Bianca creste
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

si va mai intreb ceva...la voi plang rau bebeii? ca pe mine m-a terminat asta mica...e ragusita de cat plange..si are perioada de la 3,30 - 4,00 dupa-amiaza, pana la baie, la ora 9 seara, cand plange de rupe, nu reusesc s-o calmez cu nimic...ar sta intr-un la tzatza, cere intr-una, chiar dupa ce mananca si o tin sa ragaie, cauta disperata cu gura in toate partile, de ma termina psihic, zici ca-i nemancata de o luna.....mai pateste cineva asa ceva?Plus ca este foarte nervoasa, nu sta locului o secunda, si cand o ridic pe umar sa ragaie, incepe si da din picioare, se intoarce pe toate partile de am impresia ca o scap din brate..nu stiu ce-i cu ea....si mai si plange la tzatza cateodata, de imi vine sa innebunesc....da-ti-mi un sfat....sau o iau pe campii???

Adriana S. - mami de puiut BIANCA(02.02.2008)
Bianca creste
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by ramonab

Fetelor am tras o sperietura azi dimineata!!!
Razvan dupa ce a mancat doar de la un san si a ragait, a dat afara un jet maaaaare de mancare, asa a iesit ca dintr-un furtun, m-a udat din cap pana in picioare.Oare de la ce a facut asta? Nu i-am mai dat sa manance si nici nu a cerut vreo doua ore si acum vad ca a dat afara doar putin si branzos.
Daca nu s-a repetat am de ce sa ma ingrijorez? Oare a dat asa afara pt ca s-a tot scremut si isi ridica capul? Asa a facut vreo cateva minute pana cand a cerut si celalalt san, si cand l-am pus a scos o limba de un cot si pooof: jetu.

in legatura cu ce mananca mama care alapteaza: portocale sau mar e voie sa mancam? Eu deja is nebuna cu ce am voie si ce nu am voie sa mananc.Toata ziua cu asta ma stresez de cate ori ma pregatesc sa mananc In cata vreme de la ora la care mananc ajunge si in lapte, ca sa stiu daca ce am mancat l-a deranjat.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd



Nu ai motive de ingrijorare, a vomat pt ca a inghitit foarte mult aer.

GUGU de LUCA

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by Adryana_4u

si va mai intreb ceva...la voi plang rau bebeii? ca pe mine m-a terminat asta mica...e ragusita de cat plange..si are perioada de la 3,30 - 4,00 dupa-amiaza, pana la baie, la ora 9 seara, cand plange de rupe, nu reusesc s-o calmez cu nimic...ar sta intr-un la tzatza, cere intr-una, chiar dupa ce mananca si o tin sa ragaie, cauta disperata cu gura in toate partile, de ma termina psihic, zici ca-i nemancata de o luna.....mai pateste cineva asa ceva?Plus ca este foarte nervoasa, nu sta locului o secunda, si cand o ridic pe umar sa ragaie, incepe si da din picioare, se intoarce pe toate partile de am impresia ca o scap din brate..nu stiu ce-i cu ea....si mai si plange la tzatza cateodata, de imi vine sa innebunesc....da-ti-mi un sfat....sau o iau pe campii???

Adriana S. - mami de puiut BIANCA(02.02.2008)
Bianca creste
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca



Cu productia de laptic cum stai? E posibil sa planga din cauza asta sau poate o doare burtica de la colici.
Al meu nu e plangacios deloc dar e si el foarte agitat. Eu am gasit o formula magica pt momentele astea. Il incalzesc la burtica cu uscatorul de par, in doua secunde de la caldurica si zgomot sta cuminte cu "roatele" in sus parca e hipnotizat. Incearca si tu.

GUGU de LUCA

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Adryana_4u actele se depun cat mai repede dupa ce ai nascut ca sa iei banii .Actele se depun la Primarie la Directia de Asistenta Sociala pana in data de 20 a lunii, : trusoul bebelusului -150 ron ; indemnizatie de nastere : 195 ron parca sper sa nu gresesc la suma , acte : certificat de nastere bebe , copie dupa BI tata si mama , certificatul de casatorie , se face acolo la ei o cerere tip , iti trebuie originale si copii la aceste acte care ti-am scris eu mai sus, iar pentru indeminzatie de crestere a copilului trebuie sa faci si niste acte la munca (cereri tip ) eu nu-ti pot da mai multe detalii fiindca eu intru dintr-un concediu intraltu si la mine difera putin .Poate iti dau mai multe detalii si alte fete

danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)
Poze Maria

Andrei cu familia

FILMULET CU ANDREI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Honey, Jelimoni, Virgo (?)
si Tobias A FOST cam la fel.... inca din sarcina mi-a zis ca el sta cu "bebe" de abia de cand incepe sa mearga la scoala.... apoi ca nu schimba scutece daca sunt cu kk, din cauza de miros (finut si sensibil sot mai am -care by the way a sters dupa Luky cand a vomitat sau a avut diaree).
Fiind sapt asta in cocediu speram la o noapte pe care sa o dorm si eu de la cap la coada-daca mi-ar oferi cineva asa ceva as fi cel mai happy, e tot ce imi doresc. Aseara Benji a adormit la 22:00 am mers si eu la nani, sotul la comp-asta a facut toata ziua desi avem chestii de rezolvat sa ne ajunga pt toata saptamana. (cica el pt rezolvat chestii si-a luat concediu sau ca se se relaxaze? si atunci eu oare daca nu merg la lucru nu am nevoie de momente de relaxare?????). La 03:00 cand am auzit scancete de foame sotul scump tot la comp dar nu i-a dat prin cap sa vada de copil! Si in timp ce il hraneam pe urlatel a stat cu noi pe canapea si a rememorat nasterea, cand fiind bebe la curatat si imbracat l-a prins de deget pe el, pe TATI!!!!!!!! si ca in sf copilul l-a redescoperit zilele astea si ii zambeste si lui (pana acuma il tineam in brate nevorbind cu el ca cica oricum nu ii raspunde!) De cateva zile e Beni-Bunny si e un scump!Asa ii zice tati! Si in sf il plimba si tati prin casa ca a descoeprit ca asta il calmeaza! Ieri cand am mers cu Benji sa il trezim pe tati la 11:00 am ramas la o sedinta de zambete in pat unde mai sa sara si cutu! Si i-a placut lui tati dimineata in familie!!!!! Se dau ei pe brazda!!!!! NU?????

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

quote:
Originally posted by Adryana_4u

si va mai intreb ceva...la voi plang rau bebeii? ca pe mine m-a terminat asta mica...e ragusita de cat plange..si are perioada de la 3,30 - 4,00 dupa-amiaza, pana la baie, la ora 9 seara, cand plange de rupe, nu reusesc s-o calmez cu nimic...ar sta intr-un la tzatza, cere intr-una, chiar dupa ce mananca si o tin sa ragaie, cauta disperata cu gura in toate partile, de ma termina psihic, zici ca-i nemancata de o luna.....mai pateste cineva asa ceva?Plus ca este foarte nervoasa, nu sta locului o secunda, si cand o ridic pe umar sa ragaie, incepe si da din picioare, se intoarce pe toate partile de am impresia ca o scap din brate..nu stiu ce-i cu ea....si mai si plange la tzatza cateodata, de imi vine sa innebunesc....da-ti-mi un sfat....sau o iau pe campii???

Adriana S. - mami de puiut BIANCA(02.02.2008)
Bianca creste
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca



Cu productia de laptic cum stai? E posibil sa planga din cauza asta sau poate o doare burtica de la colici.
Al meu nu e plangacios deloc dar e si el foarte agitat. Eu am gasit o formula magica pt momentele astea. Il incalzesc la burtica cu uscatorul de par, in doua secunde de la caldurica si zgomot sta cuminte cu "roatele" in sus parca e hipnotizat. Incearca si tu.

GUGU de LUCA

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"






Mai, eu zic ca stau bine cu laptele, schimb si cate 5 tricouri pe zi, ca imi curg sanii cand e ora de papa si ea doarme,sau cand suge ea la un san, la celalalt stau cu prosop, ca curge din el...estelaptic, zic eu, si dupa ce suge ea(oricum nu sta mai mult de un sfert de ora la tzatza), daca storc, tot mai e lapte...acuma nu stiu cat este de consistent...vedeam ca au scris fetele ca dupa ce curge cel slab, care tine de sete, vine smantanica, cea care tine de foame...am observat si la mine chestia asta, vine lapte mai alb, dar tot asa apos este, nu este gros, ca smantana (eu asta inteleg Prin "smantanica"...) deci? cum imi pot da seama daca este consistent? ca nu stiu ce sa mai zic...si intreb si eu cum au mai intrebat si alte fete...la cat timp dupa ce mancam ceva ajunge in lapte? poate asa imi dau seama daca mananc ceva ce nu-i place

Adriana S. - mami de puiut BIANCA(02.02.2008)
Bianca creste
de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Adriana, actele se depun in termen de trei luni de la nasterea colpilului, dar cu cat le pui mai repde cu atat primesti mai repede baniiCred ca in doua luni de la depunerea actelor ii primesti, daca am inteles eu bine. La servici doar concediul postnatal trebuie dus care e de minim 42 de zile de la nasterea copilului si apoi intri in concediul de maternitate.


In alta ordine de idei , azi cand am intrat pe forum am intrat la odiseea sarcinii , am uitat unde suntem deja.

Multumesc pt sfaturi, am renuntat la caciulita in casa.Parca vad ce fata o sa faca mami cand il va vedea fara caciulita.Si stiu sigur ca o sa imi zica sa i-o dau inapoi pt ca se raceste , ca i-e frig bla bla bla.Ea tot timpul ma pune sa il infofolesc in patura sa nu il las dezgolit, iar noaptea sa ii pun extra paturi. Ce ma streseaza cateodata.
Oricum ma bucur ca am renuntat la caciula ca parca nici eu nu eram prea impacata cu gandul sa poarte caciulita in casa.

Despre botez acum: eu l-am facut dupa ce au trecut cele 40 de zile tocmai ca sa nu ma tina popa afara.Am fost la biserica in ziua in care am implinit 40 de zile, mi-a facut molifta aia si in duminica urmatoare am putut participa linistita la botez.Nu as fi putut sta afara.
Razvan a fost destul de cuminte, a plans dupa ce l-a bagat in apa, a tot plans pana l-a luat popa in brate.In momentul ala a tacut instantaneu.
La restaurant a fost foarte cuminte, a zambarit la toata lumea, a mancat si dupa aceea somn vreo 5 ore desi muzica era foarte tare.
Asa ca am putut sa dantzalesc si eu un pic ca tare mi-a fost dor, eu is tare dantzausa de felu meu. Toata lumea s-a simtit foarte bine si noi la fel fericiti ca ne-am botezat ingerasul.

Se zice ca dupa botez se linistesc copilasii. Da de unde!!
Al meu are ziua program de nedormit cateva ore bune, dar fara sa planga totdeauna; asta a facut si inainte de botez. Noaptea nu am avut niciodata probleme cu el, bat in lemn.
Da ziua numai nu are somn si gata, il pun in pat si sta vreo doua ore se uita pe pereti sau ce o vedea el acolo si dupa ce se plictiseste incepe sa planga. Si apoi mai atipeste vreo jumate de ora si iar mananca si iar nu doarme. OOffff.Na ce sa fac cu el ca mi groaza ca nu doarme atata vreme, ca eu stiu ca hormonul cresterii se declanseaza in timpul somnului, si el daca nu doarme....



Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Ca veni vorba de soti. Mai al meu e prea grijuliu, adica el m-ar lasa sa dorm toata noaptea.Cand aude ca se trezeste ala micu zice: Stai tu si dormi ca ma duc eu sa ii dau formula, si eu ma enervez: cum sa ii dai mai formula daca eu am lapte.Da el saracu numai ca sa ma lase sa dorm. Il ia il schimba de scutec mai mereu, nu trebuie sa il rog eu, se ofera el, sta cu el cand e acasa, face mancare, face curatenie, ii spala hainutele, i le calca, eu nu am altceva de facut decat sa il alaptez.
Daca vreau cumva sa fac eu toate astea se supara ca nu il las sa ma ajute si el,zice ca se simte inutil. Bine amu mai fac si eu cate una alta asa pe furis sa il mai ajut si eu cand copilul doarme.
Asa ca eu am avut mare noroc de asa sotz, pape-l mama, ca toata ziua ii zic cat il iubesc si ce sot bun e, si el asa mandru se simte.

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput