Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (100)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Nana...sper ca nu te-am speriat...asta a fost la noi...suna dr...e mai sigur...





Rodica de Darius Filip 19 sept 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Am sunat i cica daca face balutze nu e deshidratat. L-am pus in leagan sa vedem daca scoate au ba.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Na, ca am reusit sa va dovedesc! Moama, da stiu ca ati scris ceva!

Duamna Carpatina, exista o relatie speciala si cu mine sau e doar globul de cristal?
Da, noi am stat internati in spital de joi pana vineri la pranz, iar la ora 16 am plecat spre cabana.
Si ca sa o luam de unde o lasasem (povestea, adica), joi dimineata i-am dat medicamentele si de mancare si a vomat tot! Si m-am ingrijorat si l-am dus la spital, la urgenta, ca respira si rau tare, cu harsait urat in gat! (Aia de la clinica particulara aveau timp liber doar a doua zi la 10!!!) Si la spital ne-au facut aerosoli la fiecare 20 de minute, 4 reprize. Dar au zis ca nu se vede nicio schimbare si mai bine ne interneaza sa ne monitorizeze. Si cica putem sta cu bebele peste noapte. Si am ajuns in salon pe la 14:30 (plecati spre spital la 10:30) si SURPRIZA!!! erau doar 3 patuturi! Si eu am intrebat mirata: Pai eu unde dorm la noapte? Si cica imi aduce o saltea sa o pun pe jos si asternuturi. Eu am si ochit un fotoliu-balansoar, in caz ca nu primesc saltea. Hubby a dat fuga acasa si a adus tot ce trebuia. Si dai cu aerosoli la fiecare 2 ore, antibioticul de seara, ba chiar i-au dat si cortizon (), dar mi-au siz ce e doar dupa aia (prima doza a vomat-o, i-au dat-o pe a doua si am intrebat daca nu ii pot da altceva, ca e clar ca nu-i place, cu ocazia aia afland si ce era)! Si trezit din juma-n-juma de ora peste noapte, ca de, nu dadea medicamentele la toti 3 deodata, iar Tudor se trezea cand plangeau ceilalti copii. Si plans la tratament, linistire si tzitzi, adormit, pac, in jumatate de ora saream ca arsa cand incepea concertul. Si asa a trecut noaptea pe saltea (ca am capatat pana la urma!) Dimineata la 8 am avut norocul ca la Tudor sa mearga tratamentul si plamanii sa fie curati si ne-a zis medicul ca putem pleca acasa. Si asistenta cica ii ia timp sa faca hartiile si abia la 12 putem pleca. Si la 12 cica pot pleca. Pai si hartiile? A, nu iti trebuie nicio hartie, oricum ti le trimiteam prin posta!
Dar ne-a dat unda verde la plimbari si mers la cabana, ca Tudor nu a avut febra deloc, dar sa cuntinuam tratamentul. Asa ca nu am ajuns bine acasa si da-i cu impachetatul si la 5 eram pe drum, la 10 seara ajungeam la cabana (drum de 500 km, prima iesire a lui Tudor!). Baiatul cuminte in masina, dormit vreo 3 ore, tzitzilit mami la greu in rest. La cabana a dormit ca un prunc , dar peste zi, desi a dormit 3 ore legat, am dormit si noi, parintii, cu el, prea lenesi sa ne ducem la schi cu ceilalti, desi am carat cu noi schiuri, clapari, haine de schi...
La intoarcere Tudor a dormit mai tot drumul, s-a trezit exact cu 2 minute inainte de locul unde voiam sa mancam, chiar ne gandeam sa renuntam ca doarme baiatul. Si apoi am mai avut mai putin de o ora de drum si s-a jucat in scaun cu jucariile lui.
Exceptand statul in spital cu trezirile rele si somn pe bucati si eu si el, saptamana trecuta a avut partea buna ca am iesit prima data cu Tudor la drum lung si a fost totul bine! A dormit la cabana, a mancat, s-a jucat, desi mai tusea saracutul.
Acum am eu ceva in gat si tusesc si mucesc, probabil vreun cadou din spital...sau poate aerul prea uscat din cabana (caloriferele erau electrice). Tudor mult mai bine, mai tuseste inca, dar acum problema mare sunt dintii, se trezeste plangand din somn si roade saracul primul lucru pe care pune mana!


Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele!
Si BV La Multi Ani! Sa fii norocoasa, sanatoasa si fericita!
Sarbatoritii mici, sa ne traiasca MULTI ANI!
Eu una urez si sanatate si noroc la un loc, de cand mi-a zis barbatul: "Ureaza si noroc, ca sanatosi au fost si cei de pe Titanic!:, dar probabil stiati si voi treaba asta.
Nana, sanatate muuuulta! Cred ca esti tare ingrijorata cu lipsa apetitului la baiat. Sper din suflet sa fie doar o faza trecatoare. Daca n-ai fi trecut prin ce-ai trecut, ti-ash spune sa nu fii atat de panicata si incrancenata pe problema diversificarii, ca doar ai vazut om mare "nediversificat"? Asa-mi spuneam eu cand nu reuseam nicicum sa deschid gura fetei mele, care acum e bine multumesc mancatoare (ocazional, daca are ea chef). Eu spun ca cel mai important e lapticul. Daca vezi ca nu ai succes cu alimentele, baga rapid niste laptic dupa, poate ii place mai mult acum ca exista si chestii mai rele (morcov cu cartof).Eu asa am patit cu fata mea. Era atat de scarbita de tot ce-i dadeam sa pape, incat a inceput sa bea lape cu drag. Si a mea fusese mofturoasa si la lapte! N-am avut nici o solutie la mofturile ei, decat s-o las in pace. Cat despre pipi portocaliu, mai bine sa vedeti doctorul. In mod normal nu cred ca e de la morcov.
AAaaa si sa nu uit, ca ma trage Razvan de maneca. si pentru toate mamicile si fetitele, din partea papanashului meu!

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor din ultimele 5 zile si o primavara frumoasa tuturor!

Nana, nu te panica! Suna la medic si vezi ce zice. Si chiar daca nu vrea papa mult, incearca sa-i dai apa dupa cele 2-3 lingurite de papa, poate o accepta si macar nu se deshidrateaza! Zic si eu!

Fug ca plage in somn! Mama lor de dinti!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

L-am pus in leagans i face balutze. Deci nu e deshidratat. Slava domnului, ca aasta-mi mai lipsea.
Yaia, pupici si multa sanatate lui Tudor.
Bee , merci de sfaturi, sunt oricand binevenite!

Incerc sa am rabdare pana maine cand mergem la gastroenterologul lui peste, dar mi se pare ca mai e atat de multt. Offf off mai mai.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Nanamultumesc mult pt raspuns.
Urina inchgisa la culoare stiam si eu ca are legatura cu deshidradarea, dar daca zici ca face balute, eok. nu stiu ce sa ti zic. Mai verifica si pampersul urmator. Cris nu a facut niciodata mai colorat de la morcov. Multa sanatate.
Uite ce am gasit eu:
Cum va dati seama daca bebelusul dumneavoastra e deshidratat?

Iata cateva semne:

* Nu arata bine,
* e mai agitat decat de obicei sau dimpotriva, prea moale,
* slabeste vizibil,
* are pielea uscata si fontanela se afunda,
* uda mult mai putine scutece decat de obicei.
* urina e mai inchisa la culoare decat de obicei


andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:

Annisia , salveaza-ma si pe mine te rog ! Evident daca se mai poate salva ceva ! Daca nu , ma duc la coafor!!!!!!!!!

Eu sunt saten inchis de fel si pana sa raman gravida eram blond f deschis cenusiu. Dupa ce am ramas si pana acum nu m-am mai vopsit! ca urmare am 2 culori in cap.M-a mancat rau zilele trecute sa ma fac blonda la loc asa ca mi-am luat decolorant sa mi-l fac in doua etape.Am folosit prima data decolorant si dupa aia vopsea care deschide cateva tonuri ptr ca am zis ca decolorant dupa decolorant nu merge!
Rezultat: juma , blondul vechi , juma culoarea maturii un pic mai deschisa si radacina evident blondul meu , ca lucreaza tartacutza !
Nu inteleg de ce nu s-a deschis mai mult?
Si ce pot face ?
Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna si de la noi

azi am fost prin oras de dimineata apoi am trecut pe la serviciu si drept urmare a vizitei am hotarat ca de la 1 mai sa incep serviciul, apoi am venit acasa si am tras un pui de somn cu Mirunica, acum m-am apucat de gatit ca tipa tati de foame



multumim tuturor pentru aprecieri, iar Miru va trimite cate o

Rodica am vazut puiul de morosan, curat si uscat , e dulce foc

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia1178 spune:

Salutare,
Am intrat si eu sa vad ce mai faceti.......bine sau mai putin bine...urez sanatate multa bebeilor bolnaviori ...
Teodora a facut o criza de lans din cauza gingiutelor....of....noroc ca am o vecina si mi-a a duc Dentanox gel cu care am dat-o , dupa care i-a trecut instantaneu! Acum va rog ceva....vecina asta a mea are o fetita mai mica cu o luna decat Teodora dar care nu mai are laptic , decat foarte putin si neconsistent...deci fetita nu ia in greutate....azi a incercat sa ii dea laptic cu biberonul dar nu il accepta fiind moarta de foame. Nu a mai papat de la ora 11 ...e disperata. Am vorbit cu ea despre voi si m-a rugat sa va intreb daca aveti idei cu referire la acceptarea biberonului sa ce ar trebui sa faca ca sa pape.
Va multumesc!

Claudia si Teodora Victoria
10.10. 2007
1800gr, preeclamsie dar sanatoasa--------acum 5,400gr.
http://community.webshots.com/user/claudia117829

Mergi la inceput