Copiluti de mai-iunie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Mi-a dat Gusta mesaj pe mess, a zis ca nu mai are putere sa scrie. Marutzu nu e bine, i-au gasit sange in urina si nu-i scade febra sub 40.
Si pina maine nu-i fac nimic.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gtexro spune:

Olga M, multumesc!

Gusta, multa sanatate Marei! Sper ca nu e ceva foarte rau!

Tdi, multa sanatate soacrei! Ma bucur ca a reusit operatia!

Adriana,simpatic tare Aidan! Avem si noi carticica cu 8 silly monkeys...Diana de cate ori cade zice ca s-a lovit la cap, ca maimuta .

Sunt destul de educative carticelele astea, fiecare in felul ei...ultima pe care i-am luat-o are paginile impartite pe jumatati (paginile sunt taiate). Jumatatile de jos au diferite fructe pe care le poti numara (1-10) dar puse aleator (3, 7, 8 etc.) iar jumatatile de sus au scrise numerele si alaturate patratele care sa le reprezinte (adica 4 patratele pentru numarul 4 de exemplu). Mie mi s-a parut foarte bine gandita carticica asta...se pot face asocieri ale patratelelor cu numerele scrise si apoi se pot potrivi paginile de sus cu fructele de jos. Diana inca nu face asocierile astea. Nici nu am insistat, acum mai mult se uita la ce fructe sunt, imi spune culorile si numara patratelele/fructele. Nu incearca sa potriveasca paginile ca nu prea intelege de ce ar face asta si nici nu stie sa "citeasca" numerele daca nu vede patratelele. Nici nu am insistat ca e micuta dar mai tarziu o sa fie de folos...

Hai ca am plecat de la maimute si am dat in altceva...sa aveti o zi buna!

Dana si www.dropshots.com/gtexro" target="_blank">Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Gusta, sanatate multa.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by babygirl



am nevoie de un raspuns mai delicat la o intrebare incuietoare...
care sunt sansele de sarcina daca UM a fost in jur de 4-5 februarie, iar contactul neprotejat a avut loc in 2 martie..? nu dati cu pietre...



Depinde de lungimea ciclului tau in general. Daca e de ~30 de zile sansele sunt minime, daca e mai lung spre 40-45 atunci... sa faci un test pe 16 martie. Si daca ciclul e neregulat atunci ai pus-o!

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Gusta, sanatate multa Marei! Nu stiu ce altceva sa-ti spun, sper doar sa afli repede ce are si sa primeasca tratamentul adecvat.
Tdi, sanatate multa soacrei tale. Am citit ca operatia a reusit, atunci ii urez recuperare rapida si multa, multa sanatate!
Andutzy si daca am retinut eu bine si Cornelia, si Tudora a avut Roseola infantum (asa cred, pentru ca asa mi-a spus pediatra), cred ca intr-o saptamina s-a terminat cu totul. Dar Agata a avut de vreo trei eruptii asemanatoare pe piele, in urma unor viroze, cu febra, cu tot tacimul si nu a fost decit o reactie a organismului ei la virusul respectiv. Sanatate multa!
Monu, voi cum mai sinteti?

Adina???? Nu prea sint sanse de sarcina, pentru ca asa cum ti-a spus si Androix, daca ai un ciclu de 28-30 de zile si regulat, atunci zilele fertile ar fi fost intre 15 si 22, cu aproximatie. Ar trebui sa fie un ciclu de 39-45 de zile ca sa fi fost o zi fertila cea de 2 martie... Sau sa fie un ciclu total neregulat. Sper sa fie asa cum va doriti, asta daca intrebi pentru tine...

Noi sintem astazi doar in trei acasa, pe Tudora a dus-o tati si o ia tot el, adica va sta pina la 6 seara la gradinita, cum nu a stat ea niciodata, vede si ea cum e dupa ora 15.30 acolo... Dar astazi avea biblioteca si ora de franceza si miine are muzica, si am zis totusi sa nu piarda activitatile importante ale saptaminii.

Pe scurt, despre noi, ca ma duc sa calc si sa impaturesc rufele uscate si sa ma ocup de alea murdare:

- La scoala la mine s-a votat din nou greva! Inca o saptamina! Bursa mi-au blocat-o pentru ca am uitat sa confirm venitul si sa trimit copie dupa certificatul de nastere al lui Lisandru. Asa ca, am ramas fara bani exact in vacanta Agatei, ca sa nu mai spun ca sint in intirziere cu platile care sint trecute la mine (gradinita, patinaj, cartile mele de credit... off, cit costa neatentia!)
- Miine mergem la nasa Tudorei, ca sa se joace Agata cu Tudor, si mami sa stea de vorba la o cafeluta. Vom discuta si detaliile botezului lui Lisandru. Daca e tot asa cald afara si nu ploua (sint 2 grade cu plus afara!!! Dar ploua!), poate mergem si intr-un parc...
- Joi, Agata e invitata de Roy, colegul si iubitul ei la film! Inca nu stiu daca se duce doar ea, cu mama si cu sora lui sau merg si eu.
- Vineri mergem la un centru de stiinte, la doua filme in 3D, unul despre Egipt si unul despre Africa. Seara, mami va merge la o intilnire intre fete si mamici, de la Sezatoare, la un restaurant (bebe va fi singurul barbatel de acolo, ca-l voi lua cu mine ca sa nu stau cu grija lui).
- Duminica - Disney on Ice!

Si gata vacanta Agatei! Cred ca si a lui mami, nu cred ca pe 10 vor vota greva in continuare, desi nu s-a rezolvat nimic pina acum.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

I-a mai cazut inca un dinte Agatei!!! Acum e stirba-stirba si vorbeste sisit! E atit de haioasa, mititica lu' mami! Cum se duce ea miine la Tudor si joi la film cu Roy, asa stirba si sisiita!?!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Adica...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Multa sanatate copilasilor bolnavi!
Gusta, daca Mara are febra mare si sange in urina probabil are infectie urinara, nu este nimic grav si se rezolva cu tratament, probabil astia vor sa astepte pana maine ca sa determine ce antibiotic trebuie sa-i dea...sangele in urina inseamna probleme serioase (rinichi afectati, vezica cu probleme, etc) cand persista o perioada indelungata, adica daca se regaseste la mai mult de 3 examene de urina consecutive sau mai mult de 6 luni in examene disparate. Ma gandesc la voi si va doresc din suflet sa scapati odata de probleme!

Ca tot vorbi Adina de "oki", mi-a picat si mie fisa ca-s in intarziere...adica UM 19 ianuarie...da' stati calme ca nu e nimic, de cateva luni vad ca tot intarzie cate umpic, se numeste ca am revenit la "bunele" obiceiuri de altadata.

Voiam sa va multumesc si din partea sotului pentru urarile de sanatate ptr socrella, a mers totul bine si probabil in 2 zile o lasa acasa! I-au implantat un dublu pacemaker care e si defribrilator, costa undeva la 20 mii de euroi deci tre s-o pazim bine de acuma inainte sa nu ne-o fure careva! Ah, avand in vedere ca socrul are ambele picioare de titan si ea inima electronica se cheama ca sunt familie bionica, nu?! Zicea sotzer ca in salon cu ea mai era o femeie de 90 si ceva de ani si a facut aceeasi operatie, deci soacra-mea la 80 e inca tinerica!
Ma retrag ca bazaie Alyssa de mi-a lungit urechile!
Pupam, noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gtexro spune:

Tdi ..... auzi la ea, familia bionica!!!!

Dana si www.dropshots.com/gtexro" target="_blank">Diana

Mergi la inceput