Copiluti de mai-iunie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Tdi multa sanatate soacrei.

Monu uite iti zic si eu de Mara.Stii bine ca am zis ca am neplaceri la gradi cu ea ca batea copii si dupa am aflat motivul numai era ea pe primul plan erau toti copii ,nu i se cuvenea ei toate trebuia sa le imparta si tot asa.Veneam de la gradi crize de nervi plus ca ea e intr-o continua greva a foamei si tot ce ii fac eu de mancare nu e bun si daca se poate numai cioco si suc de capsuni.Mai nou in weekend imi vine sa plec de acasa nu am dreptu sa o schimb nimic nici usa la masina nu am voie sa o deschis numai taicasu si tot asa.La tv sa vad ceva ce vreau eu nici in vis dar am ajuns sa nu ma mai deranjeze ,la noi merge asa tv,casetofunul si daca se poate si o jucarie de a ei care face un zgomot infernal si crezi ca se uita la ceva nu ea deseneaza si daca vreau sa schimb zici ca o bat asa incepe sa planga.Adevarul mai tip la ea si sa o vezi ce gura face si ea la mine.

Dar asa cum e o iubesc si stiu ca va veni o zi cand vom trece si de asta si o sa rad cu ea impreuna de toate poznele.Eu cred ca este o manifestare a varstei.Plus ca are momente cand e cuminte si atunci intru la banuieli.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

monu-sanatate va doresc la toate trei si pe cat e posibil sa i acorzi un pic mai multa atentie alexiei pana isi revine din stare asta.

Am trecut de prima zi de gradi. Dimineata a plans de am crezut ca in veci nu se va acomoda , am stat cu ea o ora la gradi ceea ce cred eu ca i a prins bine iar mai apoi am lasato acolo. La pranz m am furisat sa vad daca mananca alaturi de colegii ei, n avea treaba s a integrat si manca parca ar fi fost acasa. Am intrebato daca vine si maine si mi a confirmat ca da. A primit si o bulinuta rosie de care era tare mandra.Primul hop a trecut sa vedem mai incolo cumva fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Stiu ca poate vi se pare ciudat ca ma vait de Alexia. Si inainte era asa dar acum s-a acutizat. Plus ca de cand face injectiile (aseara le-a terminat) de frica sa nu murdareasca bulinuta de pe piti nu mai vrea asa usor sa faca kk sau pisu. Tine in ea. Am ajuns sa ma rog de ea sa faca si sa ii zic de omie de ori ca nu vine peste bulinuta.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Monu, despre ce bulinutza este vorba??
Noi bubosi tare, bine ca nu mai face febra dar acum trebuie sa stam in casa. Cat tine eruptia de roseola? Stie cineva?


Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

monule,nu stiu ce as mai putea adauga la cele spuse de nelia, dar vin si eu sa subliniez ca in cazul vostru, parerea mea este aceeasi: Alexia nu are nevoie de psiholog. Am citit in ultimul an pe forum povesti mult mai teribile despre copilasi asa mici, dar chiar nici ei nu au nevoie de un psiholog. In plus, de cate ori am vazut-o pe Alexia mi s-a parut mai linistita decat Ema din toate punctele de vedere. Si noi suntem intr-o faza in care dulciurile sunt la mare rang. Tremura pur si simplu daca vede ciocolata in mana altui copil, nu mai pot sa o iau in magazine pt ca pur si simplu cauta raionul cu dulciuri si se duce direct la casa cu cate un ou kinder sau biscuiti cu ciocolata. Nu vreau sa supar pe nimeni, mai ales pe tine, dar uneori suntem noi atat de obositi si de coplesiti de dezvoltarea rapida a micutilor, uneori avem atatea pe cap ca sa putem gasi timp sa tragem aer in piept si sa intelegem lucrurile simple din mintea copiilor, incat tindem sa dam situatiilor o incarcatura mai mare decat este cazul. Nu de putine ori am simtit ca problema lipsei poftei de mancare a Emei este mai teribila decat boala bunicii care m-a crescut. Adesea am suferit mai mult pt ca fii-mea nu vroia sa faca baie in loc sa ma supar ca nu mai am timp sa ies la restaurant cu mama mea. De multe ori am uitat sa spun la multi ani celor apropiati pt ca fii-mea stranuta, nimic mai mult. Adesea am ridicat vocea la ea pt ca sa se imbrace total nepotrivit sau ca ma ridica de la masa sa-i aduc olita care se afla la jumatate de metru de ea, in loc sa ridic vocea la cei care imi fac rau voit, dar pe care nu-i observ. Nu stiu daca reusesc sa ma fac inteleasa. Chiar si acum trage de mine sa-i schimb dvd-urile cu povesti. Se uita 10 min la unul si apoi cere altul...Sunt situatii care se justifica prin nevoia lor de a fi mereu in centru atentiei. Cand sunt mici sunt egoisti, iar pe mama in primul rand o vor testa mereu, ii vor testa limitele. Cand nu vrea sa manance gandeste-te un pic daca tu poti sa mananci cand nu ti-e foame, cand n-ai apetit, cand pur si simplu n-ai chef de pilaf ci de sarmale. Te las...trebuie sa-i inchid televizorul si sa-i confisc dvd-urile pt restul zilei. Va bombani 10 minute, dar ii trece...Maine o luam de la inceput..pana ne facem mari..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Andutzy, bulinuta e plasturele care e pus peste locul unde a facut injectia.

Adina, ai dreptate in ce zici ca si Nelia.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Pisik - felicitari pentru bebe. Wow, ce de sarcini proaspete: mai am o colega de la fostul loc de munca care a aflat vineri si inca o prietena,care din pacate nu va tine sarcina Lasa, mami, ca ai timp destul sa te obisnuiesti cu ideea ca vine bebe 9 luni de zile

Lili - am murit de ras cand am citit poeziile lui Sergiu, frate, adevarul e ca sunt mortali, nu alta. A scos si Ana una draguta zilele trecute: cica "Tati are cucul in popou" (bineinteles ca ea asista la baie si la mine si la tac'su si anatomia umana nu mai are niciun secret pentru ea).

Iuliana - am vazut si eu pozele cu casa remodelata, e super. Culmea e ca mie imi placea cum era si inainte (dar probabil ca se simtea nevoia unei renovari din moment ce ati procedat la ea). SI cate camere aveti, mai, frate, ce sa mai, m-am convins ca n-a sa am neam de neamul meu asa ceva. Dar, vorba ta, sanatosi sa fim, ca restul nu conteaza asa de mult. Apropo de case, colegii mei au intrat in fibrilatie ca vor case la Corbeanca (cica e foarte frumos, zici ca esti in America, asta e stilul in care a fost dezvoltat), sunt curioasa pana la urma cati chiar vor reusi.

Of, vreau sa plec, dar sunt unii intr-o intalnire la birou si s-ar putea sa aiba nevoie si de mine. Dupa 3 zile de huzurit, mi s-a parut groaznica revenirea azi, noroc ca a fost o zi mai linistita. Seara buna

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Saliu la fete

Monu, te inteleg perfect cu Alexia. Si Alex are niste faze ciudate, daca le pot numi asa. Ca daca nu-i convine lui ceva, vine la tine si te articuleaza. Nu il bagam in seama si apoi rade. Insa nu inteleg de unde atatia dracusor. Musai sa fie ca el, nu altfel... E ceva de coma... Daca nu-l bagi in seama si ii explici frumos, intelege... La voi posibil sa fie faza ca nu o lasati sa faca ce vrea ea... Iti mai zisesem odata sa-i mai lasi nitel libertate sa faca niste chestii pe care ea le vrea. Nu strica sa-i dau un pic de libertate.

Sa stii ca dupa ce ati plecat voi, Alex a inceput sa vada lucrurile altfel, sa se mai lumineze, invata lucruri noi, dar ai vazut ca eu nu-l tin din scurt. Daca l-as fi tinut, as fi devenit dusmanca lui. Bineinteles ca totul are o limita. Masa, masa, tv la fel, apoi somnic si tot asa. Are un program... Si e destul de ascultator. Atata ca are nervisori, pe care nu stiu de unde ii manifesta.

Psihologul zicea sa-l lasam in pace. Ca totul este din cauza vasrtei. La 2,3 ani, incep sa aibe nervi de numa. La 4 ani, incepe sa vada altfel lucrurile si nervii se mai diminueaza. La 5 e mai ascultator... Asa ca mai astept... Eu am rabdare.

Beatrice, mamic de Alex pifos




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Eu sunt in cautare de gradinite ca azi am fost la 2 sa vorbesc... Bai arata al nasibii de inghesuite, urate. Nu au nimic primitor. Atata ca e loc de primit copiii. Nu au activitati decat la unele, dar si la alea nu invata cine stei ce chestii, mancarea trebuie sa i-o pui tu in pachetel, ca ei nu ofera mancare calda... Cam naspa...

A gasit Seb o gradi unde au activitati faine. Construiesc si fac tot felul, poate ajungem sa-l dam acolo... Sa vedem!

In RO cum sunt? sunt frumoase din cate stiu, nu?

Beatrice, mamic de Alex pifos




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Noi astazi sintem toti patru acasa, Agata e in vacanta (o saptamina), iar pe Tudora mi-a fost mila sa o trezesc ca sa o duca tati si sa o aduca tocmai la 6, ca sa nu ies eu cu ceilalti doi sa o aduc (in primul rind pentru ca ma doare rau de tot un picior si nu stiu de ce, daca nu-mi trece in citeva zile, revin cu intrebari...).

Pina acum a fost liniste si pace, am luat micul dejun pregatit de Agata (care a spalat si vasele, a facut si curatenie in salon, a strins jucariile...), s-au uitat la desene, am iesit o ora afara, apoi am venit si am papat de prinz si dupa ne-am uitat la albumele cu poze tiparite si la cele de pe calculator, pe care tot imi propun sa le tiparesc si sa fac si albume fizice. Au fost atit de placute ultimele ore, cit ne-am uitat la poze si le-am comentat... Agata e foarte patrunsa de tot ce e legat de Romania si imi ride sufletul cind o aud. Abia asteapta vacanta, cind speram ca ea si tati vor sta vreo doua luni pe acolo, prima ei vacanta doar cu tati, care vrea sa o duca in virful muntilor, prin locurile unde a copilarit el, bunica (mama lui) vrea sa o duca la mare, bunica cealalta (mama mea) vrea sa o ia la tara si sa o duca pe unde am copilarit eu... E atit de entuziasmata la ideea unei asemenea vacante incit nici nu mai vorbeste despre altceva. Daca nu vom reusi sa-i oferim acest lucru si motive sint destule, din pacate, va fi o mare frustrare si pentru ea, dar mai ales pentru noi.

Si am scanat singurele poze pe care le am eu de cind eram mica, mai aveam citeva in casa bunicilor care m-au crescut, sper sa ajung pe acolo si sa le iau... Asa m-au emotionat, uitati-le www.dropshots.com/aurice#date/2008-03-03/15:03:30" target="_blank">aici.

Acum ma duc sa facem ceva bun, ca le-am promis fetelor. Sa vezi apoi smotru in bucatarie, ca vor sa si picteze dupa ce punem la cuptor ce ne iese...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput