Copiluti de mai-iunie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

andra[red]:multumim de intrebare.Dupa ce s-a trezitla pranz iar avea 38.9 , iar a scazut.la 36.9 am reusit sa ii fac o baie, a mancat ceva seara cu greu.Adica mi-a refuzat mancarea total, chiar a si scuipat dar pana la urma l-am convins sa manance.La pranz am avut succes cu ciorba de cartofi desi si pe aia mi-a refuzat-o si cand ne-am pus de acord ca nu mananca si i-am laut farfuria a zis ca vrea. Sa vedem in nopatea asta cum ne prezentam.Felicitari pt prima zi full-time la gradinitza!!!

[red] gabitzam: trebuia sa patrezi si tricoul sotului cu dungi.CAt de repede cresc!!!

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

oooops...i did it again!!!
nu am vrut sa iasa in evidenta!!!

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Ciao fetele, n-am timp sa scriu acuma prea multe, voiam sa va spun ca noi suntem mai bine, in sensul ca azi nu i-am dat cortizon si nu s-a mai umflat la oki iar de scapinat destul de putin...pediatrul nostru a vazut-o azi si m-a linistit mult, sper sa aiba dreptate!
A zis ca e vechea ei dermatita atopica, de care sufera mare parte din copii pana la anumite varste, s-a re-acutizat dar nu e nimic ingrijorator, trebuie sa ii dau cateva zile cu o crema speciala si apoi sa am grija sa ii hidratez bine pielea. Am facut si bilantul de 3 ani ca avea omu timp liber, raportez: 17 kile si 105 cm, foarte bine pentru varsta ei, citez "a crescut spectaculos"...gat, ureki, oki, reflexe, fundik, burtik totul ok...la vorbit suntem in urma insa mai are timp sa recupereze cand o sa inceapa gradinita insa la restul activitatilor cerute la 3 ani suntem in grafic.
Gata, ma duc ca trage de mine sa ne uitam la pisicile aristocrate!
si apropo de pisici...Danelutza, eu eram convinsa ca biata imblanita e de vina ptr alergia fetei si cautam deja s-o dau, doctoru zice ca nu, mai ales ca mitza o avem de 2 luni si problema de 2 zile. Sanatate multa Isabellei, imi pare rau ca i-a revenit febra...incerca sa faci racoare in casa si sa nu o imbraci prea gros, banuiesc ca stii deja...pupam si sa va faceti bine repede!
OanaC, nu stiu daca ai convins-o pe Nelia insa mie sigur mi-ai facut pofta de venit in vizita la voi! Din pacate e irealizabil in urmatorii 2-3 ani...

Pupici la toti si imi cer scuze ca nu mai pot sa raspund la toata lumea...noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am citit despre toti bolnaviorii, sanatate multa!

S-a prelungit greva pina pe 19 martie, au mai intrat doua asociatii in greva, dreptul si literele si s-a votat pentru in proportie de 69%, fata de 52 data trecuta. Si au fost si mai multi studenti, deci se ingroasa treaba. Sint tare suparati pentru ca pentru prima data in istoria universitatilor canadiene, au fost suspendati trei dintre conducatorii asociatiei de studenti de la stiinte umane.

Sint trista pentru ca se pare ca Lisandru o urmeaza pe Agata si are dermatita atopica. I-a iesit o eczema pe fata, care se mareste, trebuie sa ma duc la doctor cu el.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

La multi ani, Alex!

Iuliana-ce ma supara pe mine este ca absolut in fiecare an de cand suntem impreuna (19 ani in total) imi lua cate ceva. Asta este primul an in care nu mi-a luat si nu pentru ca a uitat. Stia foarte bine ca este martisor. Ce-i drept, a fost exact ziua cand s-a imbolnavit Maya din nou, dar nu este o scuza.
Mayei i-am facut flu shot. Toti am facut. Dar cica asta de anul asta a fost conceput gresit si nu a acoperit influenza. Este epidemie mare. Toate cunostintele mele au facut gripa asta. Azi a sunat o colega de servici sa ne spuna ca nu poate veni la servici pentru ca toata familia ei (ea, sotul si 2 copii) au facut flu. Avea o voce saraca!

nelia-si eu m-am saturat rau de tot de iarna. La noi s-a mai incalzit de azi, dar si aici a nins sambata, dar nu chiar ca la voi.
Si eu sper sa se imunizeze Maya ca nu mai rezist. Ca sa nu mai vorbesc ca pana al urma ma da afar de la servici.

blackpanterro-ca sa fiu sincera nici eu nu sunt de acord cu homeschooling. Nu cred ca eu as avea experienta necesara si nici rabdarea sa-i ofer copilului cunostintele necesare. In cazul Mayei s-ar adauga si faptul ca vreau sa invete engleza de la nativi. In plus, cred cu toata taria in nevoia de socializare a copilului si nu cea in care este la playground cu tine, ci cea in care trebuie sa se descurce singur printre straini, sa cunoasca lume variata, etc. In fine, asta este parerea meu. Stiu ca aici se practica homeschooling si probabil ca are niste avantaje. Dar eu nu cred ca i-ar prinde rau lui Aidan sa invete limba germana (ar fi un mare avantaj pentru el), iar scolile in Germania sunt absolut convinsa ca sunt net superioare celor americane. Eu am o parere foarte proasta despre scolile americane. Scuze, sper sa nu te superi. Este efectiv parerea mea si stiu ca tu stii ce este mai bine pentru copilul tau.

monu-abia acum am citit ce-ai patit cu fetele. Sanatate multa Antoniei.

Androix-o scumpete Georgia.

Newmami-imi pare tare bine ca am mai aflat despre tine.

Laura-ce mai faci, de ce nu apari?

Eli-mi-e dor de tine.

Olga-ce mai face Tony? Poate ai scris, dar eu sunt inca in urma cu cititul.

onixone-sanatate multa lui Alex. Sper sa nu fie ceva serios.

Gata, ca se duce seara si eu nu am facut nimic. Dra nici nu prea am chef. As sta efectiv sa ma cuprinda lenea.

Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Hai, ca ne mutam in Alaska ... Vine cineva in vizita??? glumeam
Anca, OlgaM, Tdi, Cuscra, Nelia (pacat ca nu m-am apucat mai devreme sa te conving sa veniti), care pe unde mai este ... nimeni nu vrea o vacanta in Florida si la Disney World???

Cuscra, tot respectul meu pentru homeschooling daca te tin nervii Eu nu ma inham la asa ceva, pentru ca sigur ar ramine fiica-mea analfabeta Dar asa cum ziceau si fetele, nu gasesti o gradi pe linga tine (stiu ca nu ai permis de conducere acolo si nu poti sa te deplasezi pe distante mari)? Chiar daca o sa se uite pierdut la copilasii nemtilor la inceput, pentru ca nu o sa inteleaga, sigur o sa invete imediat limba germana si asta ar fi super!!! Macar citeva ore pe zi, iti mai relaxezi si tu neuronii
Fiica-mea mi-a zis azi, dupa masa de prinz, cind am luat-o de la gradi, ca vrea sa doarma acolo, cu ceilalti copilasi; asa ca ne gindim serios si la varianta asta, poate de saptamina viitoare (pentru ca oricum platim pretul pentru o zi full time, chiar daca sta acolo numai juma' de zi).


Eu in sfirsit am ajuns la concluzia ca fiica-mea are suficiente jucarii Gata, ma simt satisfacuta cu cite i-am cumparat, are din toate domeniile, pentru toate "dezvoltarile", nu-i mai cumpar nimic pina la ziua ei. O sa fac niste poze cu ultimele achizitii, ca-s foarte faine si educative. Casa noastra (si e destul de mare) e plina ochi cu jucariile si cartile ei!
Pentru fetele din America, uitati-va pe site-ul www.discountschoolsupply.com Foarte multe scoli si clase educative isi cumpara ce au nevoie de acolo, iar preturile si calitatea sint super!!! Vedeti la Manipulative, ca sint foarte multe interesante si bune pentru ei, acum.



Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Ola, nu am dormit toata noaptea. Am stat cu grija sa pazesc fetele. Ca asa mi s-a pus piticul. De fapt al mare e Alexia care are rosu in gat si nu stiu cum va evolua pt ca nu ii mai dau nimica. Si dupa atatea zile de medicamente ii curge inca nasul. Aseara respira ciudat si mi-a fost frica s anu faca vreo minune noaptea. Asa ca am stat pe net si amgasit niste chestii interesante referitoare la salina. Acum nu pot pricepe de ce dr-i care se presupune ca stiu multe nu spun nimica. Se pare ca exista saline artificiale amenajate in marile orase, exista aparate de purificat aerul care au si placute cu sare (Tdi saru mana mult de ajutor) exista alternative s dr-ii nu spun nimica.

daniela, tdi, sanatate multa la bolnavioare.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Buna dimineata, va invit la o cafea ... eu tocmai am servit-o.
Sa va mai spun ca am ajuns la performanta de 40,3 febra , tremuram toata asta noapte pe la ora 1.30 cind am vazut cit are si eram doar noi doua acasa. Aseara i-am facut baita la picioare cu apa calda si sare groasa de bucatarie, dupa care era fresh, asta pe la ora 19, dar dupa miezul noptii a inceput din nou distractia. Am luat-o iar in pat cu mine, i-am dat sirop, i-am bagat un supozitor, i-am pus comprese cu apa rece la capusor ca eu am o frica cind are febra mare, intii in racesc capul apoi tot corpul. Ne-am jucat impreuna vreo ora, ca mi-era frica s-o las sa adoarma, apoi am adormit amindoua, dar dupa ce am vazut ca avea febra 39,8, deja eram fericita ca a inceput sa scada. Acum doarme, ufff, ce-as fi dormit si eu, dar lucreaza niste indivizi la reparatul strazii si i-a trezit bunica dis-de-dimineata, adica cu o ora inainte de programul lor , asa ca acum dansez cu o cafea mare si neagra in mina . Astept sa se trezeasca printesa, iar daca face febra din nou, o duc la pediatru ca nu mai rezist.


Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Andra aici nu-ti fac analize ca in Romania, sa vad daca se simte rau o duc astazi. Ii face pediatru control, git, urechi, plamini, da sirop si pa si pusi, nimic altceva. Bafta la gradinita cu Dragos, poate daca vede toti copiii ca sint controlati de doctorita, nu o sa plinga.

Nelia la cita energie are Isabella, la cit e de obraznica, la cit ma face sa tip... am ajuns la concluzia ca am nevoie de psihiatru, eu nu ea. Deci medicul cu pricina avea dreptate ca mama avea nevoie nu copilul

Oana lui'Alex cum ati trecut peste noapte, cu febra sau fara ... sanatate multa

Teddy ... 17 kg si 105 cm . Normal ca a crescut spectaculos
Cum se mai simte Alyssa astazi ?

Nelia sanatate multa lui Lisandru, ufff, eu deja m-am saturat de boli, nu stiu cum rezisti tu cu trei copiii pe care trebuie sa-i veghezi tot timpul.

OanaC vreau eu o vacanta in Florida, are sotul un verisor acolo care ne tot invita, dar din lipsa de timp nu am reusit sa ajungem. Cine stie... poate intr-o zi te trezesti cu mine in vizita

Monu sanatate multa la fete

Denisa nu ma pricep ce sa-ti spun de neurolog. Am cunoscut aici o fetita, care a inceput sa mearga la aproape doi ani, din cauza ca tinea degetele de la picioare indoite si nu avea stabilitate pe picioare. Acum vad ca si-a revenit iar parintii sint foarte incintati ca le merge odrasla in picioare.

Gata, dispar ca am crosetat suficient si ma doare bratul, la propriu nu la figurat.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Ma simt mai bine azi, ca ieri m-am chinuit pina noaptea tarziu cu apasarea aceea in piept si durerea in spate, ma panicasem, n-aveam aer, nu stiu nici acum ce a fost cu mine.

Azinoapte am dormit singura, l-am trimis pe Andrei sa doarma cu taica-su si m-am odihnit si eu mai bine, m-a trezit si pe mine ceasul ca de obicei il pasesc eu sa-l opresc cand suna.

TDI, si Andrei are tot 17kg si cam 105cm Si tot cu vorbirea suntem cel mai in urma, dar in recuperare rapida sper. Chiar ca a crescut tare frumos Alyssa.

Ieri a trecut si Dora pe la gradinita cu Andrei, am trimis-o sa intrebe daca ni-l primesc din mai si au zis ca da. Au intrebat doar daca mai face pe el. Dar am uitat sa-i zic sa intrebe daca trebuie ceva analize facute inainte. Fetele care ati dus copiii deja la gradi in Ro, a trebuit sa faceti ceva analize copiilor sau voi? V-au cerut asa ceva?

Sanatate multa la toti bolnaviorii, mamici si pitici!


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput