Copiluti de mai-iunie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

gabitza- coproparazitologicul si in baza lui iti elibereaza med pediatru avizul ca e sanatos + dovada de vaccinari tot de la medic.
Iti mai tb. copie dupa certif de nastere al copilului, adeverinte de salarizare ale parintilor cu venitul brut( acum pt ce le o fi tb asa nu stiu) si cererea de inscriere de la gradi si doua dosare plic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Asta e gradinita particulara, nu cred ca-i intereseaza salariile parintilor.

Ma ciupeste si pe mine o raceala asa, usurel. A inceput cu muci si ochii lacramosi. Am inceput sa iau Paragrippe de la primele simptome, sper sa nu evolueze prea mult.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

danelutza: la 4 dimineata avea 39.2.acum la 10 mergem la dr.

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Danelutza, multa sanatate Isei ! Si eu as merge la medic in situatia asta, dar stiu ca in afara de recomandarile de antitermice, nu prea e altceva de facut…

Neliaaaa, Uite o de la mine, imi place ce ai scris despre facut educatie copilului in public.
Monule, multa sanatate Antoniei ! Si noua ni s-a recomandat Ventolin, dar mi se pare ca scrie in prospect ca poate declansa crize de astm, asa ca nu i-am dat Carinei.
Simiena, mi-a placut si mie desenul. Acrilicele astea nu sunt toxice, nu? Am citit intr-o revista franceza ca daca pictezi ceva pe pereti in camera copilului trebuie sa te asiguri ca vopselurile respective au concentratia de plumb sub nu-stiu-ce-valoare, etc…
Adriana, cum mai este nepotica ta ?
Olga M, cred ca i-a fost greu Mayei sa vada in fiecare zi cate o persoana straina, dar bine ca acum sunteti bine. Vrei sa spui ca sotul tau special nu ti-a luat nimic? Premeditat? Sa stii ca nici eu n-am primit nimic de la sot de martisor, iar de 8 martie a fost musai sa mergem sa le luam flori mamelor noastre, si asa s-a urnit si al meu sa imi ia si mie un buchet de flori . Si, ca si sotul Danelutzei, a trebuit sa-i cumpere o floare si lui Emi, ca vocifera langa noi. LOL
Olga T, cum e Tony ?
Gabitza, 16 lei un ou ?! … Bestiale pozele comparate atunci-acum !! Ce mandrete de baiat ai tu acolo ! La gradi cred ca o sa ai nevoie de fisa medicala de la medicul de familie... copro nu ne-a cerut. La capitolul "alte acte" am avut adeverintele de serviciu (parca fara mentionarea salariului, desi e gradi de stat), dosare plic... si cam atat, cred.
Iuliana, am vazut la un moment-dat poze cu fetele tale: niste frumoase, iti seamana foarte bine, si se aseamana intre ele. Sunteti o familie tare frumoasa.
Tdi, misto cu “a 5-a boala”, m-am prapadit de ras. Acum pe bune, se inrosesc doar fatza si fundul ? Hi hi hi ! Felicitari pentru “rezultatele” de la bilant ! 105 cm ?? A mea de-abia a ajuns la 94 … si 14.5 kg.
Andutzy, ce-ti fac baietii ? Horia mic. A cazut in cap ? Are cucui de la cazatura ?
Mami Jipa, picaturile cu Algocalmin sunt cumva Nevralgin ? Sunt foarte eficiente pentru febra mare – le-a testat Emi cu succes Sanatate multa lui Alex.
Cornelia, copiii viitori vegetarieni.
Loreen, unde esti ?
Eli, inteleleg ca a venit sora ta in tara ? Petrecere frumoasa si vreme buna sa aveti !
Oana mygirl, multa sanatate lui Alex !
Adina, . E mortala Ema :))
Denisa, sarcina usoara in continuare. La intrebarea ta, din pacate, nu ma pricep sa raspund.
OanaC, nu stiu sa-l cheme Richard
Lucas, microfon de jucarie ? Deja ?

Acum pot spune ca sunt la zi cu cititul Va multumesc pentru suport, mi-am revenit. Ieri cumnatul a dat-o la intors ca de fapt n-a vrut sa zica asta , iar cumnatzika i-a declarat sotului meu ca n-ar fi vrut ca ccc cumnatzelu sa faca acele afirmatii in public, cu martori , ci in privat Norok ca au fost de fatza si finii mei, care au asistat la tot spectacolul Acu' parol ca m-am racorit...

Multa sanatate tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

....da , am fost la dr si nu aveam nimic la plamani, urechi curate, gat la fel.MI-a spus ca ceea ce ii dau e foarte bine, si ca nu puteam face mai bine de atat.
TDI...da fata draga , am intrebat de paracetamol si nurofen dat impreuna...si raspunsul a fost:Foarte bine faci!!!Si l-am intrebat daca nu e periculos si el a zis ca nu atata timp cat nu depasesc dozele respective pe 24 ore.Si mi-a spus ca mai o alternativa: la ora 9 paracetamol, la 11 nurofen, la 13 paracetamol si tot asa.Mi s-a parut cam doggie sa fiu cinstita dar asta este.Bine ca copilul nu are nimnic pe la plamani ca de fapt asta ma ingrijora.Ma duc sa sun familia sa le zic ca totul e ok.

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

onixone-te intrebai ce-i cu temperatura asta care variaza asa. Maya oricat ar fi de bolnava, aproape totdeauna dimineata nu are febra deloc si pana seara se mareste progresiv. La ea se intampla frecvent sa aiba 38.6 dimineatat si seara 39 cu cine stie cat. Eu nu-i dau nimic daca este sub 38. Febra este buna in general, inseamna ca organismul lupta. Cand le dam antitermice de fapt le blocam mecanismul de declansare a febrei si nu este bine. sanatate multa.

Andra-asa cum zicea Nelia, aici daca nu are febra copilul este trimis la cresa, asa mucios cum este. Nici eu nu eram de acord cu chestia asta cand stateam acasa, dar acum inteleg perfect. Cand ai servici si nu ai cu cine sa lasi copilul, nu-ti permiti ca la fiecare stranutat sa-l tii acasa. Va spun sincer, este foarte greu. Din pacate Maya face febra la orice, asa ca nu mi-am permis niciodata luxul sa o trimit bolnava la cresa. Sanatate lui Dragos.

nelia-ai dreptate cu iesitul afara. Dar Maya nu vrea sa iasa. Eu nu am mai vazut asa un copil caruia sa nu-i placa sa iasa din casa. Ea se simte foarte bine daca nu iesim nicaieri o saptamana. Nu simte nevoia. Eu daca stau jumaatte de zi in casa simt ca o iau razna.

monu-si eu am luat cortizon candva si am mancat sare fara sa-mi dau seama. Nu s-a intamplat nimic doar ca m-am sculat cu ochii ingrozitor de umflati. Evita cat poti.

ioana-cum as fi putut sa cred ca o faci din placere? Eu doar spuneam ca trebuie interzis si daca incearca. Eu asa as face. Ce-i drept ca la noi functioneaza incuietoarele. Dar in Romania nu avem nici noi cheie la usa. Insa de acum ea stie ca nu are voie si sa vezi cum asteapta la usa ca un catelus. Sper ca nu te-ai suparat. Nu stiu ce am de la o vreme ca-mi tot vine sa dau sfaturi. Scuze.

Gata, la servici cu mine. Va pup.



Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Olga si cuscra, deja m-am hotarat la homeschooling :) .Nu dau inapoi pt ca, chiar nu vreau sa mearga la gradi in Germania.Experienta aia urata cand am incercat sa il dau la gradi ma haituieste si acum...stiu ca sunt slaba de inger dar eu sincer nu as putea sa ma relaxez acasa stiind ca, copilul meu poate fi agresat la gradi.....pur si simplu nu pot....atunci cand eram cu el in clasa l-a strans copilul ala atat de tare de gat ca i-a lasat urme, pai cum ar fi daca nu as fi acolo?Aidan nu e obisnuit deloc cu agresiunile si nu stie sa se apere ceea ce e ok, prefer sa fie tare la creier nu la bataie.
Cand vine vorba de socializare chiar nu e o problema, eu nu inteleg de ce chestia asta e atat de inradacinata in noi, ca daca nu merem la gradi sau scoala ramanem salbatici, in fiecare zi intram in contact cu atatea persoane, eu stiam ca aia e socializare, nu inchisul in clasa cu alti 30 de prunci cu care nu ai voie sa vb in ore ci numai 10 min in pauze...Eu in toata scoala am avut o singura prietena desi eram inconjurata de sute de copii.
Ne-am inscris la niste cursuri arts and crafts si am aflat ca la baza militara exista multi parinti care fac homeschooling si care fac mareu tot felul de activitati, au echipe la diferite sporturi, au copii in boyscouts/girlscouts...deci socializare garla.Apoi scoala DOD(department of defence) e atat de slaba ca nu stiu cum vor reusi pruncii sa se descurce in viata cu cunostintele capatate acolo....
Deci pt moment, cat suntem in Germa, asta e alegerea, dupa ce ne intoarcem in State vom vedea ce optiuni sunt.....si eu sunt de acord ca scoala publica in America e de toata jena si chiar am suportul soacrei care profesoara fiind se bucura ca vom face homeschooling :)
Cu limba iar nu e o problema, eu nu am accent deloc si tati al lui e american deci invata de la nativ :)
Este si un topic pe DC despre homeschooling(la scoli, gradinite) ca sa nu ocup eu tot spatiul aici cu ale mele :)


Chris, e ok nepotica fac in continuare terapie sa vada daca reusesc sa o faca sa isi miste picioarele.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Vine capitol nou imediat.

Capitolul 69


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput