Copiluti de mai-iunie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

proba

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Olga sanatate multa Mayei, ufff, noi am scapat pe moment, dar tot asa am tras-o toti trei cu boli in primele doua luni ale anului. Imi imaginez saraca cit ii este de greu sa stea cu persoane straine si mai ales ca nu se simte bine.

Olga, Iuliana nici sotul meu nu prea le are cu cadourile, dar i-am atras atentia ca daca... cumpara flori, sa ia doua buchete, ca de ziua indragostitilor, Isabella mi-a sutit florile, cica erau ale ei nu ale mele. Asa ca astazi, a vrut nu a vrut, s-a conformat . Bag si dovada ca sa vedeti
http://good-times.webshots.com/photo/2404588800080132939TlcRto
http://good-times.webshots.com/photo/2990574550080132939HVDMfg

Andra sanatate multa si la voi, -ici bolnaviorului sa nu fie nevoie sa intrerupa iar gradinita.

Gabitza moama, dar scumpe oua mau au romanii , iti dai seama peste doi ani cind o sa ai doi care or sa vrea oute

Monule cum mai sinteti cu sanatatea ?



Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:


La multi ani de 8 Martie!

Sanatate multa la bolnaviori!
Noi in intarziere, ca de obicei!
Martisorul a fost darnic anul asta, o sa va pun si poze daca ma lasa pisica sa le descarc (se joaca si ea la computer mai nou!)

Alyssa nu e bine, a inceput de ieri cu o tuse puternica si seaca, a facut alergie la ceva ca are pete pe fatza si e umpic umflata in jurul ochilor, in plus are momente cand se scarpina la nas, urechi si ochi...am dus-o la pediatria de serviciu azi, fiind sambata n-am avut incotro, si bineinteles ca n-am rezolvat nimic...le-am zis clar ca are alergie si sa-mi dea ceva antihistaminic iar ei insistau ca i-am facut testele sau de unde stiu?! pai eu sunt alergica de o viatza si in plus imi cunosc la perfectie copilul...ete na, nu i-am convins. cica e epidemie si poate are virusul "a 5-a boala" care se manifesta cu inrosirea fetzei si fundului () doar ca nu-si explica de ce are doar fatza cu pete si nu si fundul....sau poate conjunctivita, ca are ochii inrositi (da nu de la alergie, doamne fereste!)...na hai ca m-am enervat! astept pana luni sa ma lamuresc cu pedi al nostru.

Multumesc pentru raspunsurile cu comportamentul si gradinitza!

Voiam sa-i zic Iulianei... mi se par mari preturile la gradinita la voi insa nu am idee cat sunt salariile pe acolo. aici salariile sunt foarte mici, daca as lucra un part-time, gradinita m-ar costa jumate din salar.

Danelutza, frumoase flori ati primit! bravo tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Olga, multa sanatate Mayei. Sa nu mai aveti treaba cu racelile anul asta. Nu iti face griji pentru carte.

Tdi, multa sanatate si la voi. Nu prea am citit asa ca nu stiu ce ai intrebat despre gradi. scuze daca nu am raspuns.

Antonia nu e bine. Mie mi se pare ca nu a facut mari progreses. In continuare haraie si suiera si respia greu mai ales noaptea cand e cel mai periculos. Azi noapte a plans si a dormit la mine in brate. Mergem de 2 ori pe zi la tratament la Elias unde oficial ramanem internate. Dr a zis ca daca mai face inca vreo 2-3 raceli de genul asta Antonia va avansa la astmatici.

Azi dimineata cand am mers la tratament am cerut sa o vada medicul de garda ca suiera rau de tot. Zicea si dansa ca virusul ce bantuie acum e tare nenorocit.

Asteptam sa ii treaca. E si pe regim fara sare din cauza ca ia prednisol. Nu stiu ce vom face. Nu mai are voie sa raceasca iar Alexia sigur va mai aduce virusi acasa. Pe de o parte e Alexia pe de alta parte e sanatatea Antoniei.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Monu, imi imaginez prin ce treci cu fetele bolnave, cred ca iti este foarte greu! iti doresc multa putere si lor multa sanatate, suntem cu gandul la voi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

poze: http://www.dropshots.com/teddylyon1#date/2008-03-08/00:04:42

tortul e facut de Alyssa si tati! va invitam la o felie!
cosuletul cu mimoze este al piticei, zambilele ale mele...de la tati, bineinteles! florile rosii mi le-am cumparat eu iar cele galbene le-am primit la aprozar!
ps. l-am somat pe sotzer sa nu mai apara si anul asta cu orhidee ca i le pun in cap...voiam zambile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Nu cred ca va imaginati ce e aici!!! Ninge!!! Dar ninge cu niste fulgi mari si frumosi ce-i drept, dar nici nu ma mai pot bucura... ca luni trebuie sa ma duc dupa fete... si asa erau nametii pina la genunchi. A facut Octav doua filmulete, le pun ca sa vedeti si voi.

OlgaM, stiu ca esti disperata acum, cu recelile permanente ale Mayei, dar pot sa te consolez zicindu-ti ca se va mai imuniza si la un moment dat, peste doi satu trei ani, va mai raci o data pe an sau nici macar atit. Asa am fost eu cu Agata in primul an de gradinita, de la 2 la 3 ani sau anul trecut cu Tudora (imi dau seama acum cind scriu ca totusi Tudora a fost mai rezistenta decit Agata, doar ca a facut multe otite una dupa alta, dar asa raceli cu muci, git si febra nu a avut). Si de la 3 la 4 a avut Agata citeva raceli nasoale, dar apoi a facut cite una pe an, cu care rezolva foarte repede si fara complicatii. Nici macar anul acesta, cind am avut si avem inca o iarna extrem de grea, cea mai grea de cind sintem aici, desi sta afara cu orele pe orice vreme, tot nu a avut decit o saptamina de raceala. Dar mai ai inca de tras un pic.

Imi pare rau ca sint din nou copilasi bolnaviori, le doresc insanatosire grabnica la toti!

Am pus www.dropshots.com/Aurice#date/2008-03-07/17:19:22" target="_blank">filmuletele cu ce e la noi afara, fetele sint in curte si se distreaza nevoie mare, au iesit si ciinii de sus si de la parterul vecin si e mare distractie pe ele, eu nu as iesi nici daca mi-ai da o mie de dolari pe vremea asta, ele au o ora de cind se joaca afara. Am vrut sa le mai fac un filmulet, dar deja nu se mai vede nimic, a inceput sa ninga si mai tare si cu fulgi si mai mari... mos Craciun mai lipseste din peisaj!

Martisor - 8 martie: nici sotul meu nu se intrece cu dragaleseniile in zile de genul acesta, l-am pus sa o sune pe mama lui astazi si mi-a spus ca ii este jena de ce va zice, cica nu a sunat-o niciodata pina acum. De 1 martie a uitat si ce zi era, i-am spus eu seara, am scris in calendar martisorul meu??? si el m-a intrebat daca vorbesc serios. Auzi la el! Normal ca vorbesc serios! Astazi am scris floarea mea??? cu rosu, ca sa se vada si am zis ca nu-i spun, il las sa vada cind o vedea si sa se simta aiurea ca a uitat. Dar nu a uitat, insa mi-a adus un tort, ca a zis ca florile ar fi inghetat pina acasa pe vremea de afara! Un tort yami de cafea si amande, numai pentru mine!!! Nu sint eu foarte pretentioasa, mai ales in situatia in care sintem cu banii, dar mi-a facut mare placere ca mi-a adus ceva. Femeia tot femeie, dom'le!

Eu ma apuc acum sa fac mucenici moldovenesti, asta ca sa mearga cu vremea de afara, si asa am senzatia ca ne pregatim de Craciun!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

La multi ani de8Martie fetelor!!!Si eu am primit un buchet de flori de la sotzior.

Alex are febra e dimineata.Ieri intr-adevar am mers pe jos vreo 3 statii de autobuz cand ne-am dus la biblioteca pt story time si ne-am intors tot pe jos.Desi au fost 11grade batea un vant de ma dureau urechile cat am stat fara gluga.Copilul a fost imbracat normal si cu gluga in cap(care sta foarte bine pe cap).Si totusi azi mi s-a parut febril si avea 37.7.S-a comportat normal astazi si desi i-am dar nurofen si paracetamol supozitor tot nu a scazut.Dar mananca si e vesel ca de obicei.
Am inchiriat un film, imi fac niste popcorn si mi-am cumparat o bere(ca niciodata).Acum Sotul citeste poveste la copil si il aud prin monitor.Si e simpatic sa il auzi ca viteste povesti cu un dialect moldovenesc..si vorba lui vara-mea care cand l-a auzit ii placea mult, cites: parca ascult o placa la pick-up cu povesti de creanga.HI, HI,HI

MULTA SANATATE COPIILOR , CACI AM VAZUT CA MULTI AU PROBLEME SANATATE IN PERIOADA ASTA.




Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

La Multi ai de 8 Martie! ca ieri nu am apucat.
Sanatate copiilor bolnaviori: Alyssa, Maya, Dragos, Antonia!
Monu- sanatate Antoniei! Eu aseara am aflat ca piticii cu care statusem in salon au facut la o zi dupa plecarea noastra bronhopneumonie,respectiv pneumonie. Adica am venit cu bb bolnav din spital asa cum a zis si pediatra cand i-am explicat cum a debutat la Alexandru. E un virus tare nenorocit, am auzit de foarte multi copii bolnaviori primavara asta. Cica Grigore e plin de infectii respiratorii, spunea un tatic al carui bb tocmai se externase.

Nelia - ma ia cu frig cand povestesti de cata zapada si ger ai parte.

Androix - pupici Georgiei! Nu esti singura care este nervoasa, socializeaza cu toate bunicile din parc si astepta un moment prielnic de baie. Vorbesc cu toata lumea cu copii din cartier: cat are, daca merge la gradi, la care, cand l-a dat si cat a a dat..
Ca si Filip si Catalin vrea la "Gandanitza".


Flori de 1 si 8 Martie? Poate cand vor creste baietii. Ca de la tati nici o sansa. Catalin in schimb iubeste florile si mai nou ii cumpar cate o zambiluta sau o lalea la fiecare plimbare. Acasa le schimba apa, le aseaza si aranjeaza de n ori pe zi. Inca asteapta sa ii infloreasca gardenia.

Gabitza - eu am vazut la Tv celebrele oua si m-am mirat de pret. Cica au coaja tratata cu un "procedeu secret"(asa s-a exprimat nenea ala de vb) ca sa nu crape cand se toarna cioco fierbinte in ea.

Noi? Sa spun ca suntem spre bine. Adica Alexandru e ok. Nu mai haraie, nu mai tuseset, nu mai e mucios. Catalin - care nu ia siropul de tuse(am ajuns sa i-l pun in sticluta de apa, ca pe asta o bea sigur)- inca tuseste si se inneaca cu secretii. Si plangeee. Dar in rest e vesel, cu "Nu stiu" in brate (cum spuneati si voi saptamana trecuta). La orice"de ce ai facut?", raspunsul e "Nu stiu". Aaaa, m-a parat mamei ca am zis ca nu vede el vacante singur la mamamia ca ii cresc cornite ca la ied. Si cum a sunat mama, ce credeti? :"Mamaie Doiena, a zis mami: nu pupi tu vacanta singuic la mamaia ca faci coane ca la iedul Matei, de nu iup in veci". Auziti la el miezul. Sa parasca. Azi face baiatul meu mic 1 anisor. Nu il sarbatorim in mare pentru ca el inca are dieta de tranzitie. Si nu risc sa ii distrug stomacelul (e asa pofticios de ii trage lui frate-su din mana, ca aseara s-au certat de un cornulet, desi aveau o punga plina). Prin urmare, la amiaza voi face niste pui la cuptor cu garnitura de orez (de-astea are voie si Catalin papa cu placere). Prajituri nu voi face. Aniversarea cu tortulet o facem cand il demotzam , adica in mai-iunie, sa fie cald , ca vom merge la ai mei la curte. II vom da azi cadoul.

Iar am scris un hectar.

Poze cu copiii

O primavara frumoasa tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

LA MULTI ANI ALEXANDRU!!!!

Alex tot cu febra e , cu tuse si muci uscati.

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput