Copiluti de mai-iunie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ah, credeam ca e alt virus, uitasem ca si Alexia a fost bolnava. Imi pare atit de rau, cit te mai chinui cu ele, sigur sa vor mai imuniza cu timpul, dar inca mai ai de tras. Sanatate!
Androix, m-am uitat de trei ori la filmuletul cu Georgia si nu-mi vine sa cred cit a crescut! Abia astept sa-l vad si pe Lisandru in fundulet si ca capul teapan... el, micutul, vrea deja sa se ridice, nu-i mai place culcat, dar daca nu-l asculta corpusorul lui... asa ma induioseaza cind ii vad atit de mici si neputinciosi! Georgia e mare deja, are control pe miscari, din felul in care se intinde pe pe pat la masuta, as putea spune ca e chiar superdezvoltata la capitolul motricitate, nu!?!

Ii spun Agatei, care tot freaca scaunelul pe parchet de vreo ora si care si-a pus si o pereche de cizme care fac zgomot, ca sa danseze: Of, mai mami, m-ai innebunit cu scaunul ala... si cu cizmele alea! La care ea, calma: cu cizmele abia incep sa te innebunesc, ca abia le-am luat. Dar de ce te innebunesc, stai rau cu nervii!?!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralwka spune:

Pentru ca maine nu stiu daca ma pot apropia de calculator, va urez de astazi LA MULTI ANI, DE 8 MARTIE! Sa fiti niste mamici si sotii fericite, sanatoase si iubite!
Va pup si va imbratisez pe toate cu mult drag si dor...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

nu stiu ce sa ma mai fac cu asta mica. de 2 luni are rana la nas si langa gurita. isi zgandare cojile zilnic pana-i da samgele. nu functioneaza cu nimic. i-am explicat frumos, i-am spus ce i se poate intampla, i-am laut desenele animate si dulciurile,iar azi am certat-o rau de tot si ca sa ma pedepseasca a facut kk pe ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Sunt complet mirata de cate a realizat Aidan in ultimele zile!
Noi citim mereu niste cartici despre mersul la WC si olita si nu imi venea sa cred ca de vreo 2 seri imi spune Aidan tot ce scrie in cartici!!Mai pierde cuvinte dar in mare imi reproduce tot.LA fel si cu cartica cu maimutele si mai are una favorita cu Elmo.
Ca sa nu spun ca desi acum cateva zile a facut prima data puzzle cu 8 piese ca astazi sa il faca pe cel de 24 cu Bob the Builder!!
Sunt complet naucita de cat poate sa tina minte...ma bucur enorm pt ca cred tot mai mult ca nu va fi greu sa il scolesc acasa, macar cativa ani, iar daca vad ca merge bine voi merge pana la capat cu asta.

Cuscra, felicitari pt gradi!!

La fel si voua TDI, sper sa fie asa cum va doriti la gradi :)

Androix, ai fetita mare!! Bravo voua!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

Va doresc (in avans) de ziua femeii si a mamei, sa aveti parte numai de soare, sa va bucuratii de cei mici si cei mari, sa creasca sub ochii si dragostea voastra. “La Multi Ani !” tuturor si mamicilor voastre.

N-am mai intrat de mult timp, dar din pacate am foarte mult de munca la serviciu, mi-am scurtat si pauza de masa la 1/2h dar incep numai la 8:30 a.m. Deocamdata, s-ar putea sa revin la programul de 8 sau chiar inainte de 8, depinde de hotararea pe care o luam cu daycare-ul lui Patrick. Deocamdata el e inca in Canada, dar am inceput sa ne uitam in State. La inceput vreau o combinatie intre cele doua, asa ca maine mergem la un open house la un Montessori School unde poate ramane pana in clasa I-a. E foarte bine cotata, 9 din 10, putin mai departe de noi, dar nu-I o problema ca l-ar duce sotul, plus ca prietnii nostri au baietelul cel mare tot acolo. Am face cu schimbul la adus.
Anyways, acasa cand ajung nu ma mai pot si nu vreau sa ma mai rup din timpul si activitatile cu Patrick. A crescut mult de tot, e tot mai mult fun, e tot mai active (construim cu lego, cuburi, puzzle, jocuri pe computer si TV, cel mai drag ii e cel cu police , chiu-chiu train ), mi-e drag de nu mai pot. Pasiunea ptr. carti a ramas, si sunt efectiv mirata de cat de bine reproduce pasajele pe care i le-am citit deja. De multe ori nici nu ma mai lasa sa citesc eu, daca e o carte mai veche - spune el tot. Si efectiv numai uitandu-se la poze isi aduce aminte cam despre ce e vorba pe pagina aia. Ma doare sufletul in timpul zilei si mi-e un dor de el (chiar si de nazdravaniile lui) toata ziua. Am scapat de susu peste noapte, am mers la magazine si-a ales o masina mare de teren ptr. condus afara in curte si a scos suzeta din buzunar si i-a lasat-o caseritei, fara nici o problema. De atunci adoarme putin mai greu, dar e OK. Avem progrese si la olita, nu pot sa-l las fara diaper inca, dar macar sta si mai si face acolo. Astept sa vina vremea buna si calda sa trecem cu totul la chilotel chiar daca vor mai fi accidente. Inca e iarna si la noi (asa o iarna grea n-am avut de cand suntem aici) si de abia astept sa se termine.
In weekend-uri cum ne e obiceiul ori suntem plecati, ori mergem la activitati cu el, ori avem musafiri. Au inceput copii de la gradinita sa implinieasca 3 anisori si e invitat la party cam tot la 2 saptamani. Nu stiu daca mai pot tine pasul cu chefurile lui
OanaC, la ultimul party la care am fost parintii au invitat un clown, asa ca a trebuit sa plecam foarte repede, caci efectiv era speriat si nu numai ca nu voria sa-l vada, dar nici macar sa stea in aceiasi camera cu el. Asa ca ne-am scuzat frumos si am plec. Deci decizia de a nu veni la Disney anul acesta, cred ca e una buna. Despre ride-uri nici atat … nici macar pe caluseii de la “Mary goes around” n-am putut sa-l conving.

Luna aceasta sunt Pastele Catholice si sotul mi-a facut surpriza si a book-uit un weekend (5 zile) ptr. Las Vegas, inchiriat masina si vazut Grand Canyon. De fapt numai 2 nopti dormim in Vegas, traseul ales e un loop in jurul la Grand Canyon. Foarte frumos … dar… nu se deloc entuziasmata fiindca … mergem fara Patrick . E prima data cand el ramane acasa fara unul din noi, mi-e inima stransa, stiu ca va fi bine, fiindca cu mama, dar … nu mi-e tot una. Sper sa pot trece peste asta (sunt sigura ca odata ajunsa la Vegas, voi fi OK fiindca va fi un go, go, go) Plecam joi seara si ne intoarcem marti la amiaza.

As vrea sa felicit proaspete mamicute, Lili si Pisik, bravo, sa aveti o sarcina cat mai usoara si frumoasa, bebei sanatosi, sa fie ceea ce va doriti voi, cuminti, mancaciosi si o nastere usoara.

Multa sanatate piticilor bolnaviori, sa se faca repede mai bine, Gusta, ma gandesc la Marut si sper sa fie bine, sa nu mai aveti de trecut prin nici o boala cu ea. OlgaT, sper ca Tony a scapat de febra si se simte mult mai bine. Multa sanatate si Antoniei (monu).

OanaC, acum cateva zile am vizionat pe indelete toate pozele care mi le-ai trimis. Eva e tare dulce si indemanateca dupa cum se vede. Astronaut se va face, dupa cum n-are nici o teama de nimic. A crescut mare si e tot mai frumoasa . Bravo ei. Ma bucur ca ai gasit o gradinita dupa placul inimii, ca ii place si ei, se simte bine. Are nevoie oricat iti este tie de greu, e varsta si mai ales ca ea e o fetita foarte active, va fi in lumea ei acolo.

Laura, ce-ti mai fac fetele? Cum fu la botez? V-ati dantuit, dezmatat cu atatea “personalitati” in preajma?
Am citit de patania cu Tramvaiul, Doamne fereste, bine ca e toata lume nevatamata, iar Delia a luat-o ca pe un fun, si nu s-a speriat.
Multumesc de intrebarea cu Thea, au fost in tara ptr. 2 saptamani in care una au petrecut-o la Bucuresti si i-au facut toate investigatiile. Se pare ca nu nimic ne in regula la cap, creier, e doar unul din copii care face crize din cauza dezvoltarii creierului prea rapid, si in unele cazuri poate da semnale eronate. Oricum din investigatii a iesit ca altfel nu e nici o problema, si ca dupa varsta de 5 anisori ar trebui sa se incheie capitolele astea.

Elisorrrrrrrr, e bine cu sorela? Ce mai face albastrica mea iubita ? Sper ca s-a mai inzdravenit daca a stat acasa cu surioara ta. Cum se simte surioara? Se vede bine burticica? A ajuns si mami a ta?

OlgaM, ce mai face Maya? Ati scapat amandoua de raceli? Ma bucur ca te-ai obisnuit si-ti place noul job. Mai da cate un semn de viata cand mai ai timp.

MamaJipa, TDi, nu va ingirjorati in legatura cu comportamentul copiilor. Odata ce vor sta mai mult in comunitate cu copii de varsta lor, gradinita se vor schimba. Acum fiindca sunt acasa cu voi, sunt tare dornici de copii, din cauza asta atunci cand sunt in mijlocul lor, le fac pe plac celorlalti din frica de a nu-I supara.
Patrick nu da in copii, dar daca ii cere cineva ceva care nu vrea sa-l dea si acel copil insista, o sa-l impinge pana la urma. De obicei ii place sa share-uiasca, mai ales cu cei mai mici ca el, dar are si momentele sau lucrurile lui care nu si nu.
Copii trec prin diferite faza, dar asta nu inseamna ca nu sunt trecatoare, si se vor schimba.
Mama Jipa, din pacate exista si vor exista jigodii pe lumea asta, dar nu trebuie generalizat. Asta nu inseamna ca toate gradinitele sunt asa, iar in momentul in care iti vezi copilul fericit, ca efectiv iubeste personalul care are grija de el, ca ii rad si ochisorii in cap cand ajunge acolo, pot fi sigura ca e un loc in care iti poti lasa copilul. S-a intamplat de atatea ori sa nu se simta bine la daycare, iar una din ingrijitoare sau pe rand, l-au tinut numai in brate, pana am ajuns. Atata blandete in ochii lor, m-a impresionat de multe ori.
Vorbesti cu personalul, le explicit ce astepti de la ei, vezi care e reactia lor, vezi reactia copilului si vei sti imediat daca ceva nu e inregula.

Dana, gata s-a terminat delegatia (training-ul) si ai ajuns si tu acasa? E tare dulce gogoasa mica si are o imaginatie de invidiat. Imi inchipui cum iti vine sa o mananci de obrajiori, cand o vezi cat e de serioasa in rolurile sale.
Ai fost plecata destul de mult timp de data asta, cum ai regasit-o? Cat mai stau parintii? Ai mei undeva pe la jumatatea lui mai se vor intoarce inapoi.

Cred ca am fost destul de vorbareata pe ziua de azi, inca o data va doresc un 8 Martie cat mai frumos, insorit si sa-l sarbatoriti cum doriti, dupa placul inimii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Sa va urez si eu La multi ani! pentru ziua de miine.

Androa, Georgia e o scumpete si are niste ochi asa frumosi. Filip seamana bine cu tati, iar tie iti sta tare bine asa si se vede ca ai slabit.

Ca vorbeati de impartit jucarii. Fetele mele amindoua nu sint nici rele si nici bune la suflet. Sint exact acolo unde trebuie. Ma bucur tare mult...stiu sa imparta, dar si sa stand up pentru ce e al lor si asta chiar si profesoarele lor mi-au confirmat.

Tdi, pai cu 200 euro pe luna e boierie. Eu acum platesc pentru Emma 800$ pe luna aproape full time si are acusi 5 ani. Pentru Diana platesc numai 250, dar daca ar merge si ea full time as plati vreo 900$, deci cu numai 200 euro pe una stati bine. As vrea si eu sa gasesc asa gradinita:).

Adriana, am auzit si eu aici de homeschooling, insa eu nu prea sint de acord cu asta pentru ca in felul asta copiii nu prea socializeaza si, inainte de acumularea cunostintelor, consider ca la virsta asta (si nu numai) socializarea e pe primul plan. Cunosc mame care homeschool copiii, dar astia sint tare salbaticuti si sufera ca nu au prieteni. Consider ca, orict de multa techinca de predare are o mamica, un copil invata mai multe in colectivitate.


www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

www.onetruemedia.com/shared?p=2351399f8c46a1ae170a0b&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaje 1,www.onetruemedia.com/shared?p=234cdd6e62ba9d04868ae9&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">2,www.onetruemedia.com/shared?p=23501567911f18fe8b4543&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

Multumesc tuturor fetelor care mi-au raspuns.E drept...copilul sta acasa si poate asa cum a spus New Mamy incearca sa le faca pe plac.Nelia nici eu nu il educ pe alex in public indiferent ce face.Procedez exact ca tine si merge de minune(stiu cum ma simteam cand ma dojenea tata cu musafirii de fatza).DAr stii care e partea proasta ca englezii astia daca mergi la ei le spui ceva de copilul lor Doamne fereste...ca mai bine iau copilul din acel playground si plec 20 km departare.Se pun pe un tzipat la tine, sa imi vad de copilul meu...etc deci nu iti poti imagina.
TDI..pai da ca eu am mai povestit cum imi vine sa imi bag mainile in copilul altuia care are DOAR intentia de ai face rau.dar ma calmez gandindu-ma ca si el e copilul cuiva.

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

andreea: parca acum vad cum sotul tau ne-a anuntzat ca ai nascut.hmmmm...si acum fiica-ta mananca acadele.

monu: sanatate multa si putere sa treceti peste toate.

loreen: pai ce faci fata draga ...ne-ai povestiti de baba care era sub masina si gata....nu mai scrii nimic!

adriana:felicitari pt progrese!La mai multe!!!Invatzatul acasa...si aici se practica(mai ales copii genii stau acasa si sunt scoliti ori prin computer ori de parinti sau jumate jumate).Sunt si pro sunt si contra.Si eu l-as scolii pe Alex acasa pana la un moment dat..dar stau si ma intreb cat ii afectam pe copii ca ii vom tzine acasa.Lumea in care traim nu e perfecta intr-adevar dar cred ca copii scoliti acasa nu-si vor gasii niciodata locul printre alti copii in scoala.SAu poate gresesc, copii fiind se adapteaza repede dar nu se poate sa nu aiba nici o urma de "traumatism".De ex verisoara mea a fost la o scoala catolica de fete si mi-a spus ca la 16 ani nu stia sa vorbeasca cu baietii.NU stia sa se socializeze cu ei .NU la 16 mai devreme 14-15.Si ca atare, ea a considerat ca sa treaca peste hopul asta va trebuie sa isi piarda virginatatea mai repede decat vroia ia.(era singura ca feciaora M)Si a facut-o si tare rau ii pare.Dar vezi cum gandesc adolescentii in ziua de azi.Nici nu stiu daca la 14 ani esti considerat adolescent desi in engleza numere care se termina in teen esti adolescent.(zic ei)

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Iuliana si Oana, :) mai mult imi place ideea de homeschool decat sa il arunc in gradi nemteasca sau la baza unde oricum nu pot ajunge.Cat suntem in Germania asta este alegerea noastra, cand ne vom intoarce in State vom avea mult mai multe optiuni decat aici.
Despre socializare nu ma ingrijorez, la noi vin mereu mamici cu copii sau adulti, iar parcul in care mergem in fiecare zi este plin de copii.Nu traim in jungla :)
M-am documentat foarte mult pe net si pana acum nu am citit despre oameni care nu s-au intregrat in societate pt ca au fost scoliti acasa.Din contra le merge mult mai bine decat multor altora :)
Eu am sa incerc macar primii ani, daca ne merge bine ii dam mai departe iar daca va vrea la scoala vom cauta una buna si gata :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Dragelor, sa ne bucuram de aceasta zi si sa ne bucuram ca suntem femei Sa fim iubite!
Va doresc o zi foarte frumoasa, cu soare si zambete.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput