Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (157)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

dianocica, bravo lui d .. si nu te rusina, ca are dreptate lavinia... si nu e din cauza lucrarii tale de diploma, ci datorita faptului ca citesti constant si te informezi .. si cum e reteta aia de budica de paste cu branza la cuptor? detaliat pliz

ruxandra, calut/catel/elefant din ala cum ai vazut la dbunny avem si noi.. de la tcm cumparat cu 18 lei .. cu tot cu pompa inclusa

fetelor ziceati ceva de budinci.. ia dati niste amanunte cum se fac, ca ama facut odata si oana s-a scarbosit la greu, nici vorba sa manance.. ma gandesc ca poate nu stiu io sa fac.. hai, ziceti una usoara, ca pt incepatori.. si dc tot suntem la caitolul gastronomie :) va rog niste idei pt paste: cu ce as putea sa le combin in afara de branza, cascaval, peste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by dianav
1.Ce lapte dati copiilor vostri? Si cam ce cantitati beau ei pe zi, la varsta de 1 si 3 luni cat au in prezent...

2. Cate mese pe zi oferiti copiilor vostri?

3. Cati bani dati bonei? (daca aveti)A mea primeste 9,5 mil pt. 10 ore care de fapt sunt de multe ori 9, plus cadouri si imi sugereaza de cate ori are ocazia ca pretul pietei e mai mare. Oare?


1. Eu de la 1 an am inceput cu Milli ca nu-i mai place laptele praf. De o luna nu-i mai place nici un fel de lapte. Dimineata ii dau 200 ml cu paste sau cereale in functie de cum sta cu tranzitul intestinal(avem ceva probleme cu constipatia), la masa de prinz ii pun cubuletele de legume cu 100 ml lapte...pe langa ce mai are ea acolo, a treia masa e la 16 si acolo are 50 g branzica cu 100g iaurt cu fructe si un fruct proaspat ras sau din compot, tot in functie de tranzit iar ultima masa e la 20 si acolo primeste de obicei 200 g iaurt cu fructe. Din cate zice pediatrul nu trebuie sa scada sub 500 ml lapte, dar aici incluzi si iaurt si branzica, toate lactatele.

2. Stefy a ajuns la 4 mese pe zi, toate la lingurita. Cand vede biberonul cu lapte tipa de parca o tai (asta de o luna incoace).

3. La punctul asta nu cred ca iti e de ajutor raspunsul meu, dar in Iasi am doi colegi care au bona si pt 10 ore ii dau 4 mil. Ii mai platesc transportul, dar atat. Nu cadouri, nu altele... dar nu stiu care sunt sumele in Bucuresti. Vezi pe site-ul asta ca sunt si subiecte despre salarizarea bonelor.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

[quote]Originally posted by dianav


2. Stefy a ajuns la 4 mese pe zi, toate la lingurita. Cand vede biberonul cu lapte tipa de parca o tai (asta de o luna incoace).


Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)



ai incercat sa-i dai din cana sau cu paiul?

chiar, cum ati invatat copiii sa bea cu paiul? ca oana face numai bulbuci cu el si se prapadeste de ras, nici gand sa traga din pai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by dianocica
d are scaune apoase de 2 zile. as zice ca e si un pic deshidratat, are buzitele cam rosii, bea ceva mai multa apa decat de obicei si face mai putin pipi si mai concentrat. dar nu e de la mancare. deci..azi iau ceva pt rehidratare si sper sa prind dr la tel. na, taman a facut unul bun


Pentru hidratare incearca Hydrasec sau saruri de hidratare. Nu-l lasa, ca apoi ajungi la perfuzii. Iti spune un om patit, dar eram la inceput si nu stiam cu "ce se mananca" un bebe.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Nici Alessia nu bea nimic cu biberonul... apa bea din sticla, cu paiul, si asta de cateva luni...lapte direct din bol, supa la fel...restul tot papam cu lingurita...

A dormit o ora si s/a trezit din cauza mucilor...tot rinita...eu tot cu nervi...
Am apucat sa stau pe pat fix 12 minute...am adormit/o, am terminat mancarea, m/am asezat si s/a trezit...maraita bineinteles...offff

6+ Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Dia1609
ai incercat sa-i dai din cana sau cu paiul?
chiar, cum ati invatat copiii sa bea cu paiul? ca oana face numai bulbuci cu el si se prapadeste de ras, nici gand sa traga din pai


Am incercat.... si rasincercat. lA cana cu pai e tot cu bulbuci, deci sta pe masuta cu vase si se odihneste.. iar la pahar muncim de zor sa invatam sa bem, dar ceai.. sucuri de fructe... nu lapte ca e " caaaaaaaah". La pahar e greu, ca mereu il i-a ea si il varsa, nu stiu cum sa procedez sa aiba rabdare sa bea. dati-mi si mie niste idei, cum ati procedat voi. Deocamdata ceaiul si sucurile le bea cu biberonul, dar de lapte nu vrea sa auda.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

flore nu-i mai dai aerius? lasa nerrvii, ia un maaare

dia d isi inmoaie singur briosele in paharul cu lapte. sau le serveste cu o dusca de tzi intre inghitituri

budinca de paste cu branza

2 maini de paste spirale, o caserola mica de branza dulce, un cub de 3x3x3 de telemea sarata, vreo 2-3 linguri de smantana si un pic de lapte(cat sa se lege si sa nu fie inecacioasa). amestecat totul bine plus zahar (nerafinat) dupa gust. in tava unsa cu unt si tapetata cu faina, la cuptor, vreo 20-30min. cu pastele fierte in prealabil.

paste cu carne

o ceapa rosie mica, un morcov, o jumatate de ardei, ceva albitura daca iti place, taiate mic sau date pe razatoare si carnea tocata se amesteca si se pun intr-o tigaie cu un pic de apa (si sare). amesteci primele 5 min pana isi sch culoarea, apoi completezi cu apa si mai lasi cam 20min. pui un pic de suc de rosii si mai lasi 10min. la sf le rastorni peste pastele fierte sau invers


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Adina bea cu paiul de pe la 10 luni jumate.pe cand mergeam in IKEA cu fetele, venea si o prietena de a Danei, Flori cu un baietel ceva mai mare ca ai nostri care avea canuta cu pai si adina parea interesata. i-am luat si eu dar la inceput pauza. am lasat-o vreo sapt si apoi i-am aratat eu dar fara pai ca nu suflu ci ca trag aer. a incercat, dar nu destul de tare si nu ii ajungea lichidul in gurita. ionut a venit cu idea sa taiem un pai sa-l facem mic sa ajunga mai repede lichidul in gurita. si odata ce s-a prins ca tr sa traga mai tare si vine apa asta a fost. am trecut la canuta cu pai, prietena ei cea mai buna ...

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
copii vostri adorm in patut? noi de cand cu dintii nu mai vrea sa adoarma in patut de fapt nu ar mai vrea deloc vrea sa doarma cu noi,azi noapte pe la 1 a facut ochi a coborat din patut si ne-am trezit cu ea in pat la noi cand am vrut sa o pun inapoi in patut a inceput sa planga cu lacrimi de crocodil asa ca a dormit cu noi nu e prima data cand se intampla cred ca a prins vulpea la rana (mi-ar place sa dormim cu ea dar dormim f rau ne trezim cu picioare in gura se catara pe noi )nu stiu cum sa fac sa adoarma iar la ea in patut


bamboletta
La noi povestea asta e veche...de prin ianuarie de cand a stat la mama 2 sapt. N-am mai reusit de-atunci sa adoarma singurel in patut. Adoarme intre noi si il mutam la el in camera cand ne culcam si noi. Ii lasam fermoarul patutului deschis k sa poata iesi.Pe jos la el in camera avem o saltea relaxa mare si o prefera pe-aia in locul patutului. dar cand nici aceea nu-i mai este suficienta, vine asa k un somnambul in camera noastra si se urca intre noi.Uneori nu se trezeste deloc, dar la 8-8.30 e in picioare. cand vine lg noi, dupa ce pleaca tati la serv si avem loc, dormim toti 3 pana la 10...
nu-ti sun inca cu ce teama dorm k sa nu loveasca burtica...
Dc descoperi vreo metoda mai buna si functionala sa imi spui si mie...

Madalina29
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

stiti ca va iubesc, da? si ca mi-e tare dor de voi.....
repede ca am o gramada de treaba:
propun, again, tema zilei: cum va mai jucati cu copilasii??!! ce jucarii, chestii ati mai cumparat.
noi cu dani nici nu mai stim ce sa facem.....carticele, e topit dupa masini, invam la greu sa vorbim, cu mingile cat ne permite casa, forme, animale.....si, cred, ca ccc cam atat.
lapte bea nan 2, depinde de zi, dar intre 450-600ml pe zi.
doar apap bea si bea cu paiul sau cu canita cu cioc. si cu paharul (cand ne vede pe noi) rar, pt ca inca nu am reusit sa il invat si se uda tot.
vroiam sa va zic ca am inceput de 2 zile peritol, doarme toata noaptea tun, la el in patut, si a inceput sa mai pape. luam 5 zile pt problemele de sanatate, dupa aceea, probabil, vom reveni la vechiul program. deocamdata ne incarcam bateriile.
olynth a pus 3 zile si cred ca diseara nu ii mai pun, desi tot are muci si doarme tare bine dupa el. voi ce ziceti?
cam atat ca ma preseaza termenele limita.
va pup
a! diseara ma vopsesc!!!!!


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput