Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (157)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

DIANOCICA au aparut mucii dupa 3 luni de tratament cu aerius...imi vine sa ma spanzur ( vorba vine )...naiba de medicamente. Am fost ieri la homeopat: coacaz negru, sapadilla, si mai ceva...incercam si asa... tare tare pe amandoi

DIA m/ai inebunit cu "I"M LEGEND"...asa ca ma descarcat si noi, si am vazut jumate aseara...nu am mai reizstat, picam de somn...asta seara continuam...am trecut de faza cand il omoara pe Fred
LAURA ne jucam asa: ascund in pumn o chestie mica si zic:"unde/i?' si ea pune mana pe una si daca e acolo zic uite/o si daca nu e jucaria acolo zic nu/i...si asa zice si ea......sau ne jucam cu degetelele: oiau fiecare degetel ( mana sau picior), incepand cu cel mare si zic: Asta e mai maricel/ Asta fuge dupa el/ Asta taie baga/n oala/ Asta gusta de/i sarat/ Si pe asta l/am papat...si rade de numa...avem o carte cu animale: " Joaca/te si descopera" si toata ziua descoperim pe/acolo diferite animale...asta cand e vreme urata, ca azi de ex, ca daca e cald suntem afara toata ziua...
In alta ordine de idei, am pe lista asa:
- Fetita: EMMA NICOLE; ANNA NICOLA...
- Baiat: MARK NICOLAS ( fara alte variante, ramane asta definitiv)...
Pt fetita doresc pareri, opinii


6+ Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Salutare

Am o lene de as dormi toata ziua cica iar vine frigul

aseara am adormit-o ca de obicei in patul mare si a dormit pana dimineata la ea in patut
concluzia:vom continua ca pana acum adormit in patul mare si mutat in patut,daca vrea cu noi in pat o vom lua si gata,cand la ea in patut cand la noi

Dandusa-si noi tot pat mare avem incapem toti trei bine dar tot dormim rausi eu m-am consolat cu ideea ca somnul nu va mai fi cum era

Dianav- 1.pana la 1 an a papat Humana 2,dupa am trecut pe milumil 3 si de 1 luna bea dorna rosu pe zi bea cam 400-500ml

2.mese pe zi are 4-5 depinde cum se trezeste dimineata
-dim papa laptic cu cereale pt bebe sau cereale pt oameni mari
-la 11 papa fructe cu biscuiti si iaurt,outz fiert,tartine cu unt si cascaval
-la 14 papa ciorbita cu carne,legume cu carne,orez cu legume,paste cu carne cu peste
-la 17-18 papa mamaliguta cu branza si smantana,peste la cuptor,mar cu biscuiti
-la 21-22 papa 200-250ml laptic cu cereale

3.nu avem bona

Chris-urat din partea bonei,pt pisi

Carla

Dianocica-baiat mare
deja esti experta in bucatarie

Anateo-abia astept si eu momentul cand va veni cu martisoare facute de Antonia multa santate

Laura-ce culoare te vopsesti?

Tema-ne jucam cu lego construim castele dupa ea le strica,ne jucam cu castronele dam papa la papusi ,mai desenam,jucam ascunsa dupa canapea dupa usi ,invatam din carticele,are o sacosa de la cadouri si face cumparaturi prin casa ,e f pasionata de pantofii mei cu toc se incalta cu ei

Flore-frumoase numele alese

Ah uitasem sa va spun aseara a bagat telefonul lui tasu in wc noroc ca era ala de le digimobil inca functioneaza


Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Flore26 propun Ana Nicole

1. lapte praf pana la 18 luni la indicatia pediatrului.

2. 5 mese din care 3 importante si 2 gustari pe zi in afara de lapte.
9-10am lapte cu cereale (cel mai bun mic dejun pt copii) sau ou cu painica sau paine cu branza si rosie, tot timpul iaurt 25-30% calciu.
11am ceva fructe
1-2pm supa, un borcan de papa de copii (dupa care e inebunita) si 120 ml lapte praf
5 pm un biscuit eventual un fruct.
7.5-8 mancare de-a noastra sau cereale sau paine cu branza si rosii.
9pm 150 ml lapte praf asta e lege
11 pm 150 ml lapte praf nu pot stinge becul sau sa adoarma fara acest surplus.

3. la jocuri: lego sau rasfoitul cartilor, povestit despre imagini, sau sotul meu ii deseneaza.





Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Scriu pe fuga, ca si Roxana e acasa, bolnavioara. N-a dormit toata noaptea, eu asemenea, asa ca azi functionam la capacitate redusa. Sper sa nu se imbolnaveasca si Cristinel, o pun pe Roxana sa se spele pe maini de o suta de mii de ori, si eu la fel.
Suntem sub nameti si inca ninge, desi ar fi trebuit sa se opreasca pana acum. Dar... inca mai rezist psihic, am avut destule ierni identice si in Brasov.
Sanatate si pupam!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

DONIA,sanatate muuulta !!!!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)

"Life can give you a hundred reasons to cry,but you can give life a thousand reasons to smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Azi a avut Matei lectie deschisa la gradinita, la matematica. Bre, da se cunoaste ca educatoarea isi cunoaste meseria si, mai ales, c-o face cu placere. Totul a decurs ca o joaca; era bataie intre ei care sa raspunda sau sa rezolve problema. Nici unul nu vroia sa ramana pe dinafara si era asa un hai si-o veselie. Fiecare rezolvare corecta era aplaudata de ceilalti si daca un copilas era in impas, se delega altul sa-l ajute. Ba au lucrat si pe echipe.

Imi placea si cum reusea sa-i stapaneasca.. ca mai era unul mai zapacit, altul mai agitat. Apoi cand au avut foaie de lucrat, adica la masa, ce nebunie.. fiecare avea cate ceva de spus si-o striga.. ba daca e bine, ba ca n-are creion galben, ba ca s-a stricat creionul, ba daca tb sa coloreze cu verde deschis sau inchis.. normal, toti in acelasi timp.. huh, nervi de otel s-ai.

Apoi ne-am facut de cap si-am servit pranzul in oras, m-a scos flacaul al mare la o pizza.


Donia, off. Multa sanatate Roxanei si voua va tinem pumnii stransi sa n-o luati, mai ales Cristinel. Dar ce s-a intamplat?

Apropo Roxanica, cum mai e David?


Si intrebare intrebatoare pt Dianocica si nu numai:
1. de unde ai luat zahar brun?
2. de unde ai luat faina integrala, parca ai zis si ca-i bio? (ca azi conu a ras la pranz ciulama facuta dupa reteta modificata a Doniei, + carnita de pui)

3. unde sa gasesc forme pt muffins (la Ikea n-au), mi-e indiferent ca-s de silicon sau clasice; le-as incerca pe amandoua


tema cu jucatul:
- Grigore a facut o pasiune pt masinile lui fra-su (nu de bb, din alea de baiat mare).. le impinge pe covor minute intregi, in timp ce face "brum-brum-brum". Apoi mingii, de diverse dimensiuni. Le arunca, le aduce inapoi, da cu sutul, iar le arunca. Apoi cuburi, le scoate in cutie, le piguleste, le plimba, eventual le pune inapoi in cutie. Apoi cuburi de construit.. se joaca cu ele; nu le imbina. Ah, si mai impinge la masina mare pe care o si poate calari, dar el prefera sa se suie in picoare pe ea si, logic se rastoarna amandoi destul de des ; mai ascunde diverse in cutia ei, etc.

edit: se pare ca si noi am inceput sa imbinam cuburile, dar numai pe cele mari

N-am mai luat nimic deosebit, doar o papusa de carpa pe care mai stau un pic si i-o scot la inaintare. Si mai tre sa-i asamblam caruciorul de la Ikea. Si mai vreau sa-i cumparam un carucior de papusi; s-a jucat in parc cu unul si i-a placut mult. Si, poate, pe viitor calutul-balansoar de la Ikea si musai tabla de scris; da mai incolo. Deocamdata atat.



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by Donia


mamaana, nu vrei sa vii?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.



avem program pentru vineri... mi-ar fi parut tare bine sa pot veni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

donia multa sanatate Roxanei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

am fost ieri la vaccinul de 15 luni: doctorita le-a facut mmr in loc de pneumo-something (a schimbat 15 luni cu 18 luni) ca avea stocul de mmr pe terminate, si cum le facuse din el la 12 luni, a zis ca sigur primeste de la alta firma pana la 18 luni, asa ca le face mai bine acum
Isabelle are 9.4kg iar Stephanie a ajuns la 10kg !!!

s-a oprit ninsoarea!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

ruxandra zahar brun nerafinat bio si faina integrala bio de la angst. si cerealele la fel. de forme ziceau fetele de la subiectul cu briose ca sunt si in cora si carfur dar n-am cautat. de silicon avea tipa din germania, unele super in forma de trenulet, la prima comanda imi iau


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput