Strumfi de iulie-august 2007 (63)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Eu m-am ingrasat 600g. Sper sa fiu mai cuminte saptamana viitoare.

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Violeta, lui Albastrel la 6 luni si fix 3 sapt, 2 dintisori jos, i-au spart gingia:)

acu chiar ca am plecat


Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

liaaaaa, ai scris exact exact situatia mea. nu mai scriu si eu ca ar fi plictisitor sa repet cu alte cuvinte aceleasi idei.

am reusit sa fac piureutul, a iesit foarte bine cu mixerul vertical (cine vrea sa stie de ce nu iesise - nu era morcovul ala destul de fiert). insa alma nu a vrut sa guste din el. asa ca l-am mancat eu si bluzitele, jucariile si ce mai era prin jur. pentru ca are un dar de a da din maini si din picioare sa imprastie pe peste tot. iar in gura nu ajunge nimicuta nimicuta. am incercat si cu mar acum, a papat cam 3 picaturi de suc de mar. e bine si asa. maine deja nu stiu ce sa mai incerc. cred ca mai nou nici cereale nu mananca. sa traiasca laptele, ala pe care nu il manca atunci cand trebuia, daca va aduceti aminte. ala la care urla ca din gura de sarpe de zici ca o supuneam la torturi.

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

lavi, mamii, sunflower, carla

ca mi-ati adus aminte de ghe sau nghe, alma zice de mica asta si tac'su deja o poreclise gheorghe.

lacramioara, imi dau lacrimile cand citesc ca mai sunt mamici chinuite ca mine!

mai fetelor, tot respectul pentru voi! pai eu ii fac o data pe zi asa zisul piure, pana le curat, le fierb, spal si incerc sa ii dau, si apoi spal toata camera dupa ea trece ziua. pai cum faceti voi la mai multe mese pe zi? ca eu nu ma descurc cu una!

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

deci aylyn imi povestesti exact cum era ale acum 1 luna si putin!Incearca cu altceva sau mai las.o putin si incearca iar ( la mine nu a tinut da rpoate la voi o sa mearga)Deabea acum dupa o luna si jumatate de cand ma chinui a mancat si el kteva lingurite de morcov cu dovlecel si cartof!DAEBEA ACUM!Si eu am renuntat la gatit in fiecare zi pentru el k sa le arunc am cumparat borcanash dak mananca bine dak nu le arunc...
So... am avut surpriza sa manance ktushi de putin cu toate ca are un gust de raha fetelor... BLEACHSTTTTT BAFTA si nu te ingrijora

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta79 spune:

fetelor care alaptati cum ati reusit sa slabiti? eu nu mai slabesc, tot stau la 67 kg. am dat imediat dupa nastere 12 kg si gata.
intr-adevar la inceput mancam, ca toata lumea imi zicea sa nu pierd laptele, acum am inceput sa manac mai multe fructe beau mai multa apa poate, poate se intampla minunea si la mine, cu toate ca as mai vrea sa ii dau san dariei.
dariuca mea mananca, uneori mai face figuri si imi mai scuipa mancarea.

mamica dariei 08.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

lavi, mamii, sunflower, carla

ca mi-ati adus aminte de ghe sau nghe, alma zice de mica asta si tac'su deja o poreclise gheorghe.

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)




Nu stiti bancul ala cu atat de mic si totusi gheorghe. Un englez credea ca e echivalentul lui 'sir' pentru ca tot auzea Gheorghe, Gheorghe, pe toti romanii ii chema Gheorghe. Cand l-a auzit pe unul adresandu-i-se unui copil cu Gheorghe a zis: wauuuuu , atat de mic si totusi Gheorghe.

Pe a mea o cheama Gheorghe si tot nu a catadicsit sa zica vreun g pana acum.
Dar zice DA POate pentru ca pe mine ma chema DAna. Vrabia malai viseaza.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Lia mi-e mila de tine. Poate e de la gat. Stiu ca spuneai ca i s-a recomandat chiar antibiotic.
Si mie imi recomandase infomentarea pediatra ca sa o fac sa manance insa ALINA mi-a zis ca asta ar fi o ultima masura, nerecomandata, mai ales in cazul nostru, cand Daria deja scazuse in greutate peste 200 g.
Eu i-am dat Sanzyme (parca asa se scrie- nu ma duc sa ma uit acum) - sunt niste enzime care cica i-ar creste un pic pofta de mancare datorita faptului ca grabesc digestia. Au fost recomandate de medic pentru cazul nostru.
Alina ne-a smotruit un pic ca nu ii administram corect fierul si, o eventuala anemie ii taie pofta de mancare. II dadeam cate 3 picaturi pe zi, acum ii dau 10. Se pare ca din nou Alinutza noastra a avut dreptate pentru ca Daria a reinceput sa pape.
Ce vreau sa-ti zic este ca ea incepuse sa nu mai manance nici chiar laptele sau cereale. Nu stiu cum e la tine.
Incearca insa intai sa vezi daca mai are rosu in gat si sa ii faci si analizele la pipi si kk pentru a elimina orice alta suspiciune.
Pot spune ca am combinat toate masurile inclusiv un pic din cea de infometare, in sensul ca ii dau acum doar 4 mese pe zi.
Astazi e prima zi cand a mancat ok (zic eu):
- dimineata (ora 7,30) lapte 200 ml cu o linguritza cereale
- la pranz (ora 14) jumatate de borcanel din acela mare legume cu pui si orez amestecate cu juma de banana ca altfel nici un chip sa deschida guritza
- la 18,30 un mar cu doua lingurite de branzica si doua de cereale
- si sper la culcare (9,30-10) sa-mi bea lapticul.
Intre mese a baut cam 60 suc de portocala cu apa adaugata pana la 100 ml.
TE pup
M-am lungit in sperantza ca te va ajuta cu ceva.


Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Ca sa umplu aceasta pagina va scriu ca de fericire ca am mai labit un kg astazi am incercat sa-mi aduc aminte cum era in sarcina. Toata ziua am deschis frigiderul. Parca as fi mancat intruna ceva si nu stiam ce.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

quote:
Originally posted by nicoleta79

fetelor care alaptati cum ati reusit sa slabiti? eu nu mai slabesc, tot stau la 67 kg. am dat imediat dupa nastere 12 kg si gata.
intr-adevar la inceput mancam, ca toata lumea imi zicea sa nu pierd laptele, acum am inceput sa manac mai multe fructe beau mai multa apa poate, poate se intampla minunea si la mine, cu toate ca as mai vrea sa ii dau san dariei.
dariuca mea mananca, uneori mai face figuri si imi mai scuipa mancarea.

mamica dariei 08.08.2007



Eu am renuntat la paine si la dulciuri. Acum incerc sa fac jogging de 3 ori pe saptamana.

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput