***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

andrada, da, asa e freza lui, tip castron, dar o are din ianuarie asa si acum ii intra parul in ochi.

tudorcatalin, ma bucur ca puiul tau e din nou sanatos!

cristalina, Andrei are parul moale dar ii sta cat de cat bentita. Oricum la vreo 10-15 minute o aaranjez iar.

kid, bravoooo! Ce dulce e cum ii cade prima data funduletul Ma distreaza si imi place ambitia lor sa reuseasca ceva.

ramona7 Multumim pentru felicitare!

Liviana, insanatosire grabnica lui B

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

Liviana, insanatosire grabnica lui Bogdanel!

kid, Felicitari! Ai un umblator super simpatic!

An, multumim de reteta; o sa incercam si noi.

Graviduta, Ne-am documentat demult despre microunde si efecte, ca suntem amandoi "science people", am cautat sa intelegem exact ce se intampla d.p.d.v. chimic cu mancarea pusa la microunde, articole aparute in reviste stiintifice. E posibil sa apara probleme daca nu folosesti vase speciale pentru microunde (exista si un plastic special de microunde). Of, e o poveste lunga... Te-ai cruci daca ti-as spune ca si borsul il fac uneori la microunde.

Daca te apuci sa cauti pe net, apar tot felul de surse dubioase, care vorbesc despre "efectele devastatoare" ale cuptorului cu microunde. Ce e ciudat e ca sunt aceleasi surse, acelasi text preluat pe diverse site-uri. Pana si aici pe dc am gasit o discutie despre asta, care avea si link, la unul din site-urile contra, dar nu citeaza nicaieri surse pro, surse guvernamentale, de la min sanatatii, de la centrele de cercetare etc.

O sa inchei subiectul, pentru care sper sa nu-mi iau prea multe "rosii in cap", tot in gluma, cu un fragment despre microunde care m-a amuzat teribil:

daca esti asa terorizat de “cimpul magnetic…….CLAR CANCERIGEN” iti recomand sa fugi cit poti de repede ,sa zicem….din calea undelor ultrascurte (stii tu..Kiss FM, Radio 21…etc) sa arunci tel. mobil cit mai departe si sa-i rogi pe cei de la NORAD sa-ti acorde “azil medical”. aia sint bine protejati in maruntaiele muntelui. a, si cind ajungi acolo straduieste-te sa stai departe de ORICE motor electric…ale naibii!..si alea au cimpuri magnetice!
in sfirsit…probabil ca ai auzit de radiatia rezultata in urma “big-bang”-ului….exact! microunde!!




Salvati o inimioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

An@ chiar voiam sa intreb pe unde esti, de ce nu mai scri
Si mi-ai adus aminte, ca eu chiar voiam sa intreb care e controversa cu ficatul de pui?? Eu inca nu i-am dat, dar ma gandeam ca dupa un an sa ii fac eu pateu in casa...Pepsi, Andrada luminati-ma si pe mine, va rog.


Kid dragul de el, ce scump e juniorul tau fortos!!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

An@, multumim pt reteta, o sa o incercam si pe-asta.
Eu ii dau ficat Marei de vreo luna si a fost ok. La inceput nu i-a prea placut, dar dupa ce am insistat eu mai mult la blender si a iesit mai fin piureul n-a mai comentat.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

pEPSICA
Multumesc din suflet fetelor care ne-au felicitat pentru ridicatul in picioruse!
Kid felicitari gata avem bebei mari!

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

TRICOURI BUMBAC FETITE SI BAIETEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Graviduta, si eu ii pasez bine ficatelul ca e cam inecacios, restul am inceput sa i le pasez cu furculita si nu avem probleme. Bine, cand e cam satula si o apuca bazdacii, isi mai face greata, dar am ciorba pregatita langa mine si ii trece. Ca a mea e mare amatoare de ciorbe. Noi asa mancam: mai intai felul 2 si apoi ciorba.

Madi, n-am disparut. Doar ca am fost cam ocupata zilele astea, plus a fost frumos afara si am stat mult pe la soare (de 2 ori pe zi cate 2 ore).
Cu ficatelul, se zice ca ficatul e uzina corpului si are toxine. O fi, n-o fi asa, nu stiu. Eu m-am gandit cam cate toxine poa' sa aiba o gaina amarata..asa ca eu ii dau ficatel. DAR, daca fetele scolite au mai multe info despre asta, le rog sa ma lumineze, ca eu sunt open.

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Tocmai am vb cu mariu' si mi-a spus ca Mara a facut scandal dupa prima lingurita de sarmale. Acum nu stiu, ori i-am pus eu prea multa ceapa, desi era doar 1/2 dintr-o ceapa mica, ori ea nu o suporta deloc...

Edit: am mai cautat pe net si am gasit retete k lumea aici http://www. copilul .ro/2_61_Retete_sanatoase.html, dar nu se pot copia. Eventual sa printati pagina cu pagina.

Re-edit: am printat retele alea si le-am scanat. Gasiti doc pe mailul comun.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Gravidutza,
multumim de retete...Site-ul e tare interesant, sunt multe info utile !

Multumim de apreciere tuturor...Nicole va trimite un pupic dulce !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

quote:
Originally posted by Madi

Buna mamici!

Amely, pentru David Cristian
...
Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




Multumim frumos pentru urari Madi!

La multi ani tuturor piticilor care au facut numar rotund de lunisoare!

Stiu ca nu am activat prea mult pe forum in ultimul timp dar ma bucur ca nu ne-ati uitat. Am intrat de multe ori sa va admir comorile si am tras o concluzie: piticii nostri de mai-iunie 2007 sunt cei mai frumosi, destepti si ambitiosi copii. Si asta nu doar pt ca sufar (ca si voi) de "sindromul cioara"

Noutati... intr-adevar David are 10 luni, merge in picioare dar tinut de manute sau cu ajutorul mobilei.
Apropo, bravo voiniceilor care deja au inceput sa se ridice singuri in picioruse si sa mearga fara sprijin! Doxinu, daca am inteles eu bine Stefanel e unul dintre ei. Felicitari, e o mare realizare la varsta lui!

Nu suntem excesiv de mancaciosi, dar crestem ca din apa. Avem 4 dinti jumate cu care muscam rauuu... al cincilea a iesit partial iar al saselea e pe drum si ne chinuie, inclusiv pe vecini.

Cel mai mult ne place pestele la cuptor, cu legume, eu ii fac salau proaspat si mamaliguta cu branza si smantana. Acum are o perioada in care vrea aproape numai lapte din bibe (am inteles ca de la dinti), sau papa solida din care sa muste, dar mi-e cam frica, asa ca ii dau semi-pasat.

E topit dupa tati care are mai multa rabdare cu el. Cred si eu, ca il vede seara dupa ce nu l-a vazut o zi intreaga si si-l pune direct in cap (la propriu) si se joaca de-a calu' prin casa. Ii facem baita in cada mare pe care o umplem aproape pana sus (sta si tati cu el) si ne jucam pana i se increteste pielea la talpite.

De aproape 3 luni l-am dat la inot si e foarte incantat (cu unele exceptii cand e obosit si il apuca crizele in piscina). Din acest motiv (zic eu), nici nu mi-a racit deloc pana acum. Sper ca nici de acum incolo.

Voi i-ati vaccinat la 8 luni? pe noi ne-au sfatuit sa nu-l vaccinam, desi noi citisem ca exista si vaccin pentru 8 luni. Inca nu am inteles de ce unii dr-i recomanda iar altii nu. In concluzie, nu l-am mai vaccinat de la 6 luni, o sa-l vaccinam direct la 1 an, dar as vrea sa mai aflu pareri de la alte mamici, ca stau cu ghimpele in suflet.

Va pupam pe toti, cu mic, cu mare si as vrea sa venim si noi la intalnirea capsunicilor din 11 mai. A ramas tot in Herastrau?

Pupici!

mami de David Christian

www.onetruemedia.com/my_shared?z=1b8b33d8f086559a341c24&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea noastra: David Christian


"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Multumim mult fetele ca ne-ati admirat

Vreau sa va intreb si eu daca pot sa pastrez perisoare la frigider de pe o zi pe alta sau eventual la congelator mai multe zile?


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput