***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

MAi, fetelor, va rog frumos, fara galerie, ca nu vreau sa fie! Na, ca vorbesc si in versuri. Sa ma ierte D-zeu si sa ma scuze fetele care isi doresc acum, dar eu vreau sa fac o pauza. Inca nu m-am lamurit cum sta treaba cu Mara, d'apai sa mai am unul pe drum. Si, in plus, vreo 3 ani sunt rezervati pt Mara sa-i fac zestre, aviz mamicilor de baieti.

Ella, ia vezi, termina cu deprimarea, o fi astenia de primavara, nu stiu ce e, dar da-i un sut in fund si inchide usa. Ce naiba! Pai io te admir ca ai un serviciu solicitant si un bobitz pe masura si mai esti si manechin pe deasupra. Numai eu stiu cata ciocolata as fi bagat pana acum in mine daca as fi avut serviciul tau. La naiba!

Maricicutz, iaca reteta de sarmale, cu copy-paste
* piept de pui/curcan tocat (io l-am taiat la cutit)
* orez (io am pus din ala care se leaga)
* galbenus
*o ceapa tocata fin.

le amesteci si le pui in 2 foi de salata, scria An@, io am folosit doar una si le fierbi in apa cu putin suc de rosii.
Dupa ce le.am facut am turnata apa clocotita peste ele si le-am dat la foc moale.
Cand i le.am servit i le-am pisat cu furculita, si am pus 1 lingurita de iaurt. Noi inca nu servim iaurt.

Reteta e usora si fff buna.

Eu i-am facut MArei aseara, sunt curioasa daca mananca. Oricum, nu stiu cum fac fetele, dar mie mi s-au dezvelit sarmalele astea si s-au invartit in olita de n-au avut aer. Le mai astamparam eu cu lingura, dar nu prea m-am inteles cu ele. Sper sa nu fie Mara mofturoasa pe motive estetice.

Ramona, pe unde haladuiesti?

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna mamici!

Amely, pentru David Cristian
Maricicutz, pentru Ilinca Maria

ckristina imi pare tare rau ca ai iar probleme. Dar tie ti-a spus doctorul care ar fi cauza?! (scuza-ma daca ai scris, dar nu am retinut) Ma gandesc doar ca nu e identificata cauza si tratata, daca tot recidiveaza. Tinem pumnii sa fie bine cat mai repede.

Pepsi uite o de la mine pentru ca iti rupi mereu din timpul tau si raspunzi fiecareia dintre noi detaliat. Multumesc pentru ideea cu curcanul.

maricicutz uite reteta de sarmalute: carne de pui sau curcan, ceapa, orez, galbenus de ou, salata. Eu am blenduit carnea cu ceapa, si a iesit o pasta fina, am fiert putin orezul, apoi am amestecat carnea, ceapa, orezul si galbenusul si le-am impachetat in foi de salata, pe care le-am pus intr-o craticioara mica, le-am acoperit cu apa fierbinte si putin suc de rosii si le-am bagat la cuptor pentru vreo ora jumatate. Spanacul eu i l-am fiert simplu si i l-am amestecat cu putin unt. Mai spunea o mamica ca l-a fiert simplu si l-a amestecat cu orez.



Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Madi, dar dupa ce faci sarmalele, le mai dai prin blender sau doar le pasezi cu furculita?

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

tudorcatalin Uite www.salin.ro/" target="_blank">aici aparatul, vroiam sa iau si eu unul, dar inca nu m-am hotarat, trebuie sa intreb si dr. Nu am auzit de dr Jurjiu, noi am stat la etajul 3, am fost la dr Palade, mie mi-a placut de ea.

S-a ridicat si juniorul meu in picioruse! I-am facut si un filmulet scurt.

Graviduta Tinem pumnii sa nu fie atunci!

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

Madi, dar dupa ce faci sarmalele, le mai dai prin blender sau doar le pasezi cu furculita?

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)



Graviduta prima portie i-am pasat-o cu furculita si am amestecat-o cu iaurt. Insa Ana nu prea stie ce sa faca cu bucatile mai mari de mancare, si ca urmare mai mult le scotea afara, asa ca portia 2 am blenduit-o si asa a lins-o.
Si mie mi s-au mai desfacut sarmalutele, dar nu de tot. Eu le-am pus intr-o olicica mica, mica (de 1 litru) ca am facut vreo 7 sarmalute in total, si nu au mai plecat la plimbare sarmalutele. Si o ora le-am fiert cu capac, apoi am scos capacul.

Cat despre galerie, facem atunci sa nu fie..dar trebuie sa iti schimbi si nickul (glumesc).


Maricicutz mi-am adus aminte ca mai voiam sa iti scriu ca nici Ana nu vrea sa manance singura. Nici cu biberonul, nici cu lingurita. Cand ii dau lingurita loveste cu ea de masa, verifica daca zdrangane, si o baga in gura pe la capatul celalalt iar cand papam laptic cu biberonul ea inca mai adoarme, sau dormiteaza asa...se alinta, deci nici vorba de tinut biberonul cu mainile. Eu mai incerc sa ii dau canunta cu manere, dar la fel, incepe sa o zdrangane de sare apa peste tot! Dar eu inca nu ma speri, le va face si pe astea cand va fi ea pregatita.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

Graviduta, hehe, pai tocmai mai citeam si eu pe forum, ca am ramas in urma rau de tot. Ca sa vezi coincidenta! Interesanta reteta de sarmale, poate bagam si noi. Am gatit aseara la cuit-vapeur-ul ala de la LR; pentru prima data am bagat peste, morcovi, ciuperci, ceapa + niste condimente mai ciudate, ca am mancat doar noi. A iesit super bun. Sotul era happy, ca mancarea la abur cica nu ingrasa si acum el vrea sa slabeasca. Si in timp ce scriu la mesajul asta, mi-am si comandat una bucata cotlet porc + garnitura , ca la lucru sunt fomista. Of!

Ne inscriem si noi pe lista de asteptare la Mara Vrabioara. O luam si fara zestre!

Citisem mai demult ca vanezi cartofi dulci. Sa stii ca sunt si in Carrefour Orhideea, numai ca sunt pititi pe la fructe exotice. O singura data nu am gasit.

Am vazut multi capsunei frumosi mergatori sau cu dintisori (de ninutza, vali5, maricicutz, tudorcatalin, cristalina, ella, andrada, pepsi, elteka, motannel, ioana13). Felicitari!!!

Razvan incearca sa se ridice la marginea patutului si de nervi ca nu ii reuseste si nu are de ce sa se agate, ramane in cap cu fundul in sus si tipa la noi sa-l ajutam.

Papa tot ce ii dam, il mai apuca mofturile seara cand e obosit, de nu ne mai intelegem cu el. In rest, zambeste tot timpul la aparatul de fotografiat, jucariile lui preferate sunt o carte pentru bebei pe care o smotoceste tot timpul si cablul de la telefon. Daca nu te uiti la el, se duce in viteza si trage de cablu.

pentru David Cristian de Amely si Ilinca Maria de Maricicutz

A, si sa nu uit, pentru mamicile de capsunei si capsunele o felicitare de martisor, pe care o puteti vedea aici.

Sa fiti vesele si iubite, mereu tinere!




Salvati o inimioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc tuturor pt felicitari.
Din pacate sunt trista pt ca Bogdanel are febra de azi noapte. Se pare ca din cauza mucisorilor.

Andrada, am intrebat pediatra daca e ok sa mergem cu Bogdanel acolo si ne-a spus ca e o idee f buna. Oricum am stat cam 1,5 ore. Lifturile se schimba la 3 ani. Arata urat pt ca sarea il ataca f repede.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

kid,merci mult pt informatie,am sunat, costa 96 ron(960.000 lei), dupa amiaza ma duc sa-mi iau.e pe undeva ,pe langa Calea Grivitei, sect.1

magda,mama lui tudor catalin



http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ramona, bine ai revenit, pustoaico! Eu nu stiu ce sa mai cred cu cuit-vapeur-ul ala, le-am luat si eu unor prieteni inainte sa aflu ca plasticul nu e f bun prieten cu microundele. Nici acum nu m-am lamurit cat e de nociv, ideea e ca ei nu-l folosesc. Eu zic sa mai citesti si tu si sa faci asa cum crezi ca e bine. Nu de alta, dar vreau sa jucam la nunta.

Liviana, imi pare rau pt Bogdanel. Ai verificat pana la urma daca e pe fond alergic?

Madi, si eu le-am facut intr-o olita mica de tot, dar am facut doar 3 si tot au gasit loc sa se zbantuie, nazdravanele. Bine ca mi-ai amintit de tips, sa-i zic lu' sosu' sa-i dea si iaurt cu ele, ca nu cred ca le-ar manca altfel, mai ales ca e prima data cand ii pun ceapa in mancare.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Hai c-ati fost haioase cu sarmalele plimbarete . E vina mea ca nu v-am spus sa puneti peste ele o farfurie (mica) cu gura in jos, ca altfel se desfac (asa am vazut la mama si bunica mereu si credeam ca ele pun farfuria ca nu au capac la oala aia , dar asta e motivul pt care puneau farfuria, sa nu se desfaca).

Didialex, Madi, ma bucur ca v-au placut sarmalele.

lilylove, esti o draguta! imi place cum scrii! unde te-ai ascuns pana acum?

Pt cine da ficatel (ca si aici sunt controverse, dar eu am ales sa-i dau), va mai dau o reteta (ca noi ne saturasem de ficatel cu piureu de cartofi).
Deci:
intr-o craticioara ii fierb ficatel, morcov taiat rondele, un cartof taiat cubulete si o ceapa taiata fideluta. Acoperite cu apa, putin ulei si cu capac. Deci, nu prajit deloc!! totul fiert sub capac si mixat apoi inclusiv cu ceapa. E super gustos si dulce, de la ceapa. Noua ne place tare mult. Inclusiv mie, care nu ma omor cu ficatul (ca mai ramane cate un ficatel si pun sare si mananc si eu "tocanita" d'asta).


Aaaaaaa, cu intarziere, urez si eu
LA MULTI ANI!!!!!!!
CHIQUITITA
SI
ELLA
.
Sa fiti sanatoase si voioase si sa va bucurati de puiutii vostri frumosi!!!

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput