*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (1)*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


ramona eu ii pun caciulita dupa baie. ziua ii pun cand vad ca stranuta sau tuseste.

cat despre par cica asa e. dupa nastere incepe sa cada mult. eu totusi sper sa nu patesc asa ca nici nu am paru asa des .. as ramane cheala ...

Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

quote:
Originally posted by Ellenuta


ramona eu ii pun caciulita dupa baie. ziua ii pun cand vad ca stranuta sau tuseste.

cat despre par cica asa e. dupa nastere incepe sa cada mult. eu totusi sper sa nu patesc asa ca nici nu am paru asa des .. as ramane cheala ...

Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII





Pai Razvan stranuta in fiecare zi desi nu e racit, stranuta macar de vreo trei patru ori. Sa renunt totusi la caciula?


Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

Imi raspundeti si mie va rog, referitor la cum a luat beb in greutate?
Repet: s-a nascut cu 3,800 kg, am iesit din spital cu 3,560kg, iar la control, la 4 saptamani avea 4,400 kg...
Iar ca lungime : s-a nascut cu 52 cm si la control avea 55cm..
Doctora a zis sa mai vin la control dupa 2 saptamani, si abia atunci se va putea pronunta la cum ia in greutate, dar parea nemultumita de cate kg are bebe.....voi ce spuneti?


Adriana S. - mami de puiut BIANCA

de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

adriana, s-a spus de multe ori pe-aici ca nu toti copiii cresc la fel. daca bebe al tau a crescut 3 cm si vezi ca altii au crescut 6 in prima luna, nu inseamna ca ceva e in neregula la voi.
cat despre greutate, nu inteleg de ce ar fi cineva nemultumit. punctul de reper trebuie sa fie greutatea cu care a iesit din spital. decfi, 3,550, daca am retinut bine. acum are 4,400. deci a luat aproape un kilogram. mi se pare foarte in regula. si daca ar fi luat ceva mai putin, pe la 500-600-700 de grame, era in regula.
ce zici? :-)

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

ramona, eu nu ii pun deloc caciulita in casa. i-am pus la inceput, dupa baie, dar am renuntat. oricum, dupa ce il sterg cu prosopul si il asez pe masuta de infasat, dragos pune foehn-ul pe el, ca sa nu i se faca frig pana ma mosmondesc eu sa il ung, sa ii pun papers, sa il imbrac etc. in felul asta i se usuca si parul. iar parul umed era motivul pt care ii mai puneam caciula la inceput.

ellenuta, ca pomeneai despre stranut. am aflat, la spital, de la doctorita lui palugel, ca stranutul e un reflex care poate aparea, e drept, la schimbarile de temperatura, dar fara sa insemne ca bebelusului ii este frig. prin urmare, nu e musai sa sari cu caciulita cand stranuta eva.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

honey! cu calm!

1. nu face diaree la 2 saptamani. nu are nii un motiv. cand face diaree miroase de-ti vine sa vomezi, literalmente! si e un mucilagiu ca albusul de ou!

2. e normal sa faca caca la fiecare alaptat. nu te speria. pe la 3 sapt. poate o sa ai vreo doua trei zile in car en-o sa faca. si aia e normal. inseamna ca incepe sa asimileze mai bine proteinele din lapte.

3. cand simti ca-ti explodeaza sanii, mulge-te putin daca esti ianinte de masa. asta poate sa-l ajute si sa manance mai bine. cu cat vine laptele mai in viteza, cu atat se ineaca, abandoneaza si probabil regurgiteaza. nu-ti fa probleme, surprlusul iese pe gurita. in plus, uneori baietii au probleme cu maturizarea orificiului din capatul stomacului care lasa sa se produca regurgitarile. dar e drept, ca arsurile pe esofag nu sunt tocmai placute. daca poti, da-i suzeta. sugand, saliva protejeaza esofagul si nici nu mai regurgiteaza asa de mult.


ti-am raspuns aici, ca incerc sama pun la zi cu lectura. poate ti-au raspuns deja fetele.

quote:
Originally posted by honey79

Fetele.... ajutor!!
Bebe mi s-a trezit acum, dupa o ora de nani.... mi s-a trezit la 11pm si apoi la 12 si un pic.
I-am schimbat pampersul si l-am pus la sanul drept, cel lasat plin. La 5 minute, de cand l-am pus la san, dupa ce i-am auzit burtica iarasi fierband, l-am auzit cand a facut caca... si apoi mi-a vomitat/regurgitat...tot ce papase in alea 5 minute, cred... asa...ca branzica.
Cacutza insa ma ingrijoreaza mai tare...caci mirosea prin pampers si...cand l-am schimbat, era lichidutza cu mucus..cum ziceati voi.
Fetele...ce inseamna asta???? Ce inseamna cand bebe face diaree cu mucus????
Ce sa ii fac eu sa-i fie mai bine????
Stiu ca va innebunesc, dar va rog...un raspuns totusi.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali





miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christina-m spune:

Salutare!

Iar n-am intrat de mult deoarece cel mare a stat acasa din cauza de muci si n-am avut timp nici sa suflu. Cel mai tare a fost mersul in parc cu doi copii mici. Cred ca mi-au dat fire albe.

Laura dimitris, si la noi e la fel: cand mihnea doarme, il apuca pe matei dragostea subit, cand mananca, ii trebuie si lui apa sau altceva, cand sta linistit mihnea, matei merge si ii striga in ureche, ii canta sau ii spune povesti. La noi e mai bine acum, dar primele 2 saptamani am crezut ca ma arunc pe geam. Matei era de nerecunoscut: nervos tot timpul, arunca prin casa cu lucruri, dadea afara pe toti cei care venau in vizita, musca pe cei care-l tineau in brate pe Mihnea, etc. Adica lucruri pe care nu le facuse pana atunci si nici nu le-a mai facut.
De dormit, el doarme singur la el in camera fara probleme, doar ca noaptea vine si ne mai controleaza. Apoi se culca la loc. Initial am vrut sa-i pun impreuna in caqmera, dar este imposibil inca, pt ca mi-e teama sa nu-i faca ceva, ca are antecedente: i-a dat cu telefonul in cap, ii pune mana pe gura sa i-o inchida, si alte minunatii.
Dar la gradinita, este foarte mandru ca are fratior. Am intrebat educatoarele si au zis ca tare se lauda cu el. Chisr si in parc, daca venea cineva sa-l vada pe bebe, hop si el mandru si tantos langa carucior.
Incet, incet, trece perioada mai grea. Sper




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

da, e adevarat, la 22 de grad ein casa nua re nevoie de caciulita. tu de ce nu porti? ratiunea e in felul urmator: daca mie nu mie frig, nici lui bebe nu ii e. singura chestie de care tre sa tii seama e ca daca sta nemisca, trebuie sa aiba pe el un strat mai mult decat tine. prin miscare noi ne incalzim, dar ei nu.

ssi din pacate, da, incepe sa pice parul dupa cateva luni. eu m-am tuns deja. previn depresia:)))

quote:
Originally posted by ramonab

Am vazut ieri la euforia o emisiune pt mamici in care era invitata o pediatra. A zis pediatra ca in casa nu e nevoie sa poarte bebelusul caciulita. Ce ziceti de asta? Voi le puneti caciulite in casa? ca al meu are si parca mi-e frica sa il las fara desi in casa e temperatura recomandata de pediatra aia, adica intre 20 si 22 de grade.

si inca ceva: am citit aici pe site ca la trei luni dupa nastere incepe sa ne cada parul foarte mult din cauza ca in timpul sarcinii caderea a fost stopata si acum va cadea o cantitate f mare, cam cat ar fi trebuit sa cada in cele 9 luni de sarcina.
Eu m-am speriat ca eu in tipmul sarcinii am dobandit o podoaba capilara de ma tot minunez de ea.Eu inainte de a ramane insarcinata am avut parul foarte subtire si se rupea repede si crestea foarte greu.Si acu nu as vrea sa raman fara parucul meu frumos.Scuzati lipsa de modestie

Cele care mai aveti copiii, stiti ceva de asta?

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd



miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

calculeaza d ela iesirea din spital. deci 800 de grame! e bine!sa-i spui doctoritei sa-si faca de lucru! ca nu toti copiii cresc la fel! si a ta creste frumos!

quote:
Originally posted by Adryana_4u

Imi raspundeti si mie va rog, referitor la cum a luat beb in greutate?
Repet: s-a nascut cu 3,800 kg, am iesit din spital cu 3,560kg, iar la control, la 4 saptamani avea 4,400 kg...
Iar ca lungime : s-a nascut cu 52 cm si la control avea 55cm..
Doctora a zis sa mai vin la control dupa 2 saptamani, si abia atunci se va putea pronunta la cum ia in greutate, dar parea nemultumita de cate kg are bebe.....voi ce spuneti?


Adriana S. - mami de puiut BIANCA

de toate
www.flickr.com/photos/adryana_4u/2243343089/in/photostream/" target="_blank">Eu sunt Bianca



miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Salutare, zuzici
Azi implineste minunea mea 2 luni Doamne, cum trece timpul! Multa sanatate, iubirea mea, sa cresti mare, sa fii mereu fericita si norocoasa, ca iubita esti si vei fi mereu!
Din nefericire micuta mea a facut ieri, de dimineata, 38,3 grade....am crezut ca mor de inima! I-am pus un supozitor de paracetamol (la indicatia dr) si i-a mai scazut la 37,3, dar dupa cateva ore iar 38,3....sa mor si alta nu! Am sunat-o pe dr ei si nu mi-a mai raspuns asa ca am adus o alta dr acasa si i-a dat antibiotic pt 3 zile Are un usor rosu in gat de cateva sapt si dr ei nu mi-a dat tratament, probabil s-a agravat, desi nu am scos-o pe afara ca bate vantul! Culmea ca nu vominta in jet, ci doar regurgiteaza uneori papa. Acum e mult mai bine, dar am pazit-o toata noaptea, am dormit cu ea in pat si cu lumina aprinsa, din 5 in 5 min, cred ca o tot pupap pe frunte sa vad care-i treaba! Ea, saracuta, era tare vesela cand am schimbat-o azi noapte si i-am luat temperatura si cand i-am dat antibioticul la 4.....cred ca era odihnita, ptc ieri a fost fff galesha si a dormit mai tot timpul de nu va pot spune ce era in inima mea!
Acum e in patutul ei si vorbeste cu caruselul


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare

Mergi la inceput