*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (1)*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Buna seara buna seara

fetelor va multumesc pentru mesajele de incurajare referitoare la silueta mea...cea pufoasa...zic eu....citeam eu ce citeam ..si cand vad poze de Mitsu..pai..si dintr-o data ma simt pufoasa...maaa..esti hot hot..dar ma rog..asta stiam cu toatele....ai grija sa nu sara barbatii pe tine...serios...

Stancutza..tare mult m-ai impresionat cu mesajul tau in care spui ca ai plans ca nu te mai doare...eu tot citeam ce scriai tu despre alaptat si ma gandeam in sinea mea ce fericita si norocoasa sunt eu ca nu am probleme legate de alaptat...si ii multumeam lui Dumnezeu pentru asta..si ma gandeam cat de curajoasa si ce mult te admiram ca nu te dai batuta...bravo..esti un adevarat exemplu...

Miri...super adevarat ce spui cu somnul..biiine..tot ce spui..e foooarte adevarat si folositor..multumim ...si mai mult decat atat...mi-am dat seama in seara asta ca avem si noi o mare problema pe care nu o sesizasem...mananca pitik prea mult..si de aia o doare burtica..si bolboroseste..si eu interpretam plansul ei ca un strigat de foame..si una doua varam tztza in gura..evident ca nu refuza..si..manca..tztzele produceau mai mult...curgeau intr-o veselie..dar ea..cu cat manca mai des evident ca si regurgita la greu...saraca...am sa incerc sa ii dau mai rar..si sa invat sa ii interpretez mai corect plansul..sigur nu vrea mancare de fiecare data...in plus..cred ca o chinui cu atat lapte..ii fac mai mult rau de cat bine...asa-i?

Honey..despre Gatta stiu eu ..mi-a dat sms ieri si mi-a zis ca sunt bine, au facut o iritatie la funduletz de la urina al carei Ph s-a schimbat din cauza antibioticului..dar in rest sunt bine, abia asteapta sa vina momentul externarii..vor acasa...probabil mai dureaza pana se vor externa..pentru ca tratamentul dureaza 2 saptamani...imi cer mii de scuze ca nu am postat ieri ce mi-a zis Gatta...

Offf..si noi am trecut de 6 saptamani..avem liber la sex..dar nu am incercat..intr-un fel am emotii..parca incep ceva nou..nu stiu cum sa zic..abia astept..si totusi..as vrea asa..preludiu lung..si atmosfera..dar presimt ca va fi ceva rapid...pentru ca ne vom astepta din clipa in clipa sa se trezeasca pitik...sper sa fie ok...






Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Raportam zuzicilor o zi ok. Dormit, trezit, schimbat,papat,adormit la loc, uitat eventual pe pereti... in basinet, fara sa plangem.

Pe seara insa, mi s-a trezit in jur de 9, i-am dat 2-3 guri sa pape, caci ii era foame si sa-l linistesc inainte de baita,care a fost rapida, caci s-a tot vanturat si mi-a plans.

Apoi l-am pus la san si in 5 maxim 10 minute de supt, mi-a adormit.

E ok??? Doarme prea mult?
N-am insistat sa pape mai mult, daca a adormit.

Desi, sanul stang e inca plinut iar dreptul e plin de-a binelea. Ar trebui oare sa.... scot cu pompa si sa pun in sticla in frigider sau congelator? Sa eliberez sanii? Nu sa-i golesc, doar sa-i.....usurez.
Ce ziceti??? Miri??? Mamicile cu experienta?????

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata
Pai bine ma eu va cautam la odisee si cand colo dau de voi la scutece?
Va urez bun venit si sa aveti parte voi si bebelusi vostri numai de lucruri bune si sanatate multa.
Pupicei

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

quote:
Originally posted by ramonab

Nemary eu zic ca depinde ce fel de KK face, daca e apos atunci e diaree si da poti sa ii faci u pic de orez cu morcov.Ii dai cam 30 de ml.Eu asa am facut si ia trecut, dar doar daca era diaree, ca asa face si al meu kk si de 5-6 ori si are aproape 2 luni.Acuma poate fetele mai experimentate or sa-ti mai spuna si ele ce sa faci.

Fetele care alaptati, voi ce mancati? Orice? Ca doctora mea nu ma lasa sa manac fructe, carne de porc, sa beau suc de fructe etc.
Si cateodata nu mai stiu ce sa mananc, ca aia nu e voie aia nu si am ajuns sa mananc toate ziua lactate si pireu de cartofi .

Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://good-times.webshots.com/album/562622931EnvRDd



la fel ca tine!!insa nu mi greu caci mi groaza de noptile pierdute din cauza colicilor si mi se rupe sufletul cand il vad cum sufera..asa ca..suportam!

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

www.lilypie.com/first_birthday_mini.php?r=74088" target="_blank">ce mare am crescut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Fetele.... ajutor!!
Bebe mi s-a trezit acum, dupa o ora de nani.... mi s-a trezit la 11pm si apoi la 12 si un pic.
I-am schimbat pampersul si l-am pus la sanul drept, cel lasat plin. La 5 minute, de cand l-am pus la san, dupa ce i-am auzit burtica iarasi fierband, l-am auzit cand a facut caca... si apoi mi-a vomitat/regurgitat...tot ce papase in alea 5 minute, cred... asa...ca branzica.
Cacutza insa ma ingrijoreaza mai tare...caci mirosea prin pampers si...cand l-am schimbat, era lichidutza cu mucus..cum ziceati voi.
Fetele...ce inseamna asta???? Ce inseamna cand bebe face diaree cu mucus????
Ce sa ii fac eu sa-i fie mai bine????
Stiu ca va innebunesc, dar va rog...un raspuns totusi.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

quote:
Originally posted by kalosalina

Mari nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi. Si eu am patit ca tine si am sunat-o pe pedi. Si mi-a zis asa: cat timp este alimentata exclusiv la san poate sa aiba si 10 scaune pe zi.
Acum, bineinteles am si eu o ingrijorare: gogoshica mea vomita cam des - de ex. astazi, cred ca a vomat tot ce a mancat, m-a adus la disperare . Uneori vomita si branzica...Nu cred ca are zi in care sa nu regurgiteze- uneori mai mult, alteori mai putin. De luat in greutate, a luat bine (1700 pana acum), dar e normal sa dea afara asa mult?

Poze
Poze Daria
Cum creste Daria

Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)



si noi patim la fel si ni s-a spus ca din cauza ca mananca prea mult si cu pofta.ciudat ca daca ma mulg si ii dau cu biberonul nu mi-a vomat deloc!

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

www.lilypie.com/first_birthday_mini.php?r=74088" target="_blank">ce mare am crescut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Stau lipita de calculator pana primesc si eu un raspuns. chiar de-i nevoie sa stau aici toata noaptea, sa stiti.
Offff, Doamne...imi vine sa plang, nu mai pot.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

quote:
Originally posted by alinaatudor

Buna zuzici dragi,

vreau sa felicit si eu micutii crestini..sa pup mamicile curajoase si fericite...

noi suntem tot la parinti la ploietsi...pitik s-a adaptat repede..poate si pentru ca i-am facut culcush in vechiu meu dormitor:D....are cos de dormit...e ca la ea acasa...

am fost in vizita si la socrii unde au venit rude..plus mamaie ..caee era tare emotionata ca isi bede stranepoate/....

acu..ma vait un pic..stiti ce mi se spune..ca m-am ingrasat...dar ..asa..intr-un stil destul de brutal..ceva de genu..auzi..tu esti rotunda asa..sau esti grasa?..innebunesc..eu nu ma simt deloc grasa..adik ma rog..sunt mai pufoasa decat inainte..normal..am nascut in urma cu o luna ..ce naiba...dar nu ma simt grasa...am 57 de kg...si 1,57 m..deci...ar trebui sa mai slabesc vreo 7 kile sa fiu ca inainte..dar am timp,...zic eu.oricum nu ma voi apuca de nici o cura..iar de sport nu am timp..abia reusesc sa dorm cu programul asta haotic de dupa nastere...merg la plimbare cam 2-3 ore pe zi..cu pitik..si nu stam in parc..mergem ..tot timpul..adik cred ca fac cateiva km buni pe jos...ma rog...
parerea mea e ca cei care imi tot spun ca sunt grasa..ori sunt invidiosi., ori prost crescuti..ori ..prosti deadreptul..cum sa spui unei femei care a nascut de curand ca e grasa..normal ca nu e ca inainte..si daca as fi avut 100 kile tot nu era cazul sa se exprime in legatura cu greutatea mea..ca nu i-a intrebat nimeni..nu le-a cerut nimeni parerea...

hai ca mip-am mai varsat naduful..dar sunt destul de suparata pe chestia asta...eu care am vrut sa le fac o bucurie aducand-io pe Stefi la ploiesti sa o vada si ei...


va pup...si ...mai vroiam sa raspund unor zuzici...Nemary..kk e ok cum spui tu..noi ne bucuram tare cand facem...ca asa ne mai ususreaza burtica..si daca facem de 5 ori intr-o zi e tare bine ca ne doare mai putin burtika...

Kalosalina...si noi avem probele cu voma/regurgitatul...am scris intr-un capitol la odisee ... la foecare masa planeaza voma...:d...dr neonat mi-a zis ca e ok..atata timp cand nu e in jet si nu e verde..sa o tin la 45 de grade o jumate de ora dupa ce mananca..si sa ii pun salteluta din pat la 45 de grade..ne ajuta chestiile astea..dar tot reusim sa eliminam mult lapte dupa ce mancam..desi ragaie bine..la fiecare masa...asa ca..mai asteptam sa crestem pana pe la vreo 4-5 luni si poate nu mai dam asa mult innpoi...



Alina si Stefania

Poze cu ingerasul

Ingerasul creste




nu-ti mai fa probleme alina..intradevar nu stiu ce-o avut in cap sa te intrebe asa ceva///eu mo pateam in timpul sarcinii..7 kg o sa le dai usor jos si fara sa te chinui, rabdare sa ai...eu mai am de dat 13...asta dupa ce-am dat 18 kg jos..

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

www.lilypie.com/first_birthday_mini.php?r=74088" target="_blank">ce mare am crescut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by honey79

Fetele.... ajutor!!
Bebe mi s-a trezit acum, dupa o ora de nani.... mi s-a trezit la 11pm si apoi la 12 si un pic.
I-am schimbat pampersul si l-am pus la sanul drept, cel lasat plin. La 5 minute, de cand l-am pus la san, dupa ce i-am auzit burtica iarasi fierband, l-am auzit cand a facut caca... si apoi mi-a vomitat/regurgitat...tot ce papase in alea 5 minute, cred... asa...ca branzica.
Cacutza insa ma ingrijoreaza mai tare...caci mirosea prin pampers si...cand l-am schimbat, era lichidutza cu mucus..cum ziceati voi.
Fetele...ce inseamna asta???? Ce inseamna cand bebe face diaree cu mucus????
Ce sa ii fac eu sa-i fie mai bine????
Stiu ca va innebunesc, dar va rog...un raspuns totusi.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali






Vali, eu zic sa nu te grabesti sa tragi concluzia ca bb are diaree. Asa face si bebicul meu, ii bolboroseste burtica inainte sa faca kk, si ii place sa faca in timp ce suge, dupa cateva minute de supt la san... Stai linistita, eu nu cred ca are nimic...
Probabil a regurgitat fiindca avea prea mult aer in butica (si asta e un motiv de bolboroseala pe-acolo)... Tine-l ridicat sa ragaie inainte sa-l culci, ca eu cred ca de-aia s-a trezit din somn, nu de foame...
Iar in privinta mirosului de kk, daca intr-adevar are diaree ar trebui sa miroasa f f urat...

,

Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

quote:
Originally posted by rlc_sandor

Laura,Sonia s-a nascut cu 3,6kg,am iesit cu 3540gr,dar inca nu am cantarit-o,nu vreau sa devin maniaca,atata vreme cat o alaptez exclusiv,mananca pe saturate,doarme bustean....un of am ca nu au masurat-o la nastere cica la noi se ia in functie de kg;o prostie dupa parerea mea de parca nu putea avea 53 cm sau 59 cm la aceeasi greutate.

Cerceii i-am pus in maternitate,se pun in ultima zi dupa ce se face vaccinul.S-au ocupat de ei asistentele de la copii.E bine sa ii pui cerceii cat de repede ca inca e mica si e mai usor.A trebuit sa punem cerceii in vata imbibata cu spirt cateva ore si apoi i-au pus din cate am inteles cu acul,gaura fiind facuta in functie de lobul urechii(am avut" pretentii" sa nu mi-o ciuruiasca aiurea).Dupa ce i-au pus cerceii mi-au spus sa o curat de 2 ori pe zi cu rivanol si sa misc cercelusul sa nu se lipeasa,un pic s-a rosit si supureaza dar e normal.Niste cunostinte au chemat o asistenta acasa sau poti cere sfatul pediatrului.

va

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd



o frumusete de fata e sonia ta!sa-ti traiasca!

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

www.lilypie.com/first_birthday_mini.php?r=74088" target="_blank">ce mare am crescut!!

Mergi la inceput