Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (97)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Sabina si Luy, sarut manusitele pentru raspunsuri. Asa am sa fac. O sa fierb puiul separat. Si nu o sa-i dau decat in ziua aia. Lasa ca papa mami restul. Ma scarific, ce sa fac?


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Fetelor, eu nu stiu ce sa ma mai fac... Baiatul meu e fomist rau. Iar a inceput sa se trezeasca noaptea sa pape. Borcanele astea nu il satura neam. Ma gandeam sa incerc sa-i fac eu supita.... I-am facut o singura data si s-a deranjat rau la stomac. Mama zicea ca nu trebuia sa las zeama de la pui, ca are grasime si aia i-a facut rau. De atunci nu i-am mai dat. Borcanasele care au carne nu prea le agreeaza. Trebuie sa le combin cu morcov si mar ca sa le pape. Voi cum preparati supita? Fierbeti puiul separat? Legumele le pasati si apoi adaugati doar carnita, fara zeama? Zeama de la legume e ok sa o pun? Si ce legume anume puneti? Am vazut ca folositi morcov, cartof, dovlecel, pastarnac, patrunjel. Ce altceva mai pot pune?
Si inca ceva... Preparati doar cat sa pape o data? Sau se poate pune la frigi si sa ii dau de doua-trei ori??? Nu e vorba de lene, vreau doar sa stiu cantitatile. Eu am prostul obicei sa fac mancare pentru un regiment intreg. Mi se pare aiurea sa ma urnesc pentru un flintic. Dar pentru sanatatea lui bebe, orice sacrificiu merita facut!!!


Micul Yannis creste mare





Eu fierb legumele cam 1 ora si carnita separat cam 2 ore (pana acum am folosit pui de la tara). Cand au fiert mixez carnea fin si o adaug peste legumele si o parte din zeama la blender. Pana acum am facut cam 3-4 portii si le-am tinut la congelator. Maine fac varianta saptamanala 7 portii. Lui bebe ii place tare. La noi e problema cu fructele insa, dar am inceput sa ne obisnuim si cu astea.

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Isabeluta, fierbi legumele o ora? Nu e cam mult? Ma gandesc ca se duc si mama lor de proprietati, vitamine si alte alea... Si dupa ce pui la congelator, cum faci apoi? Le incalzesti la microunde sau pe aragaz? Ia sa faci testul cu 7 zile si sa imi spui daca in ultima zi a papat la fel de bine?!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Uite cam am uitat sa zic ce legume: am incepuit cu morcov, pastarnac, patrunjel si telina, apoi cartof si dovlecel. Nu am mixat albiturile si telina. Mie mi-a facut urat la pastarnac asa ca...pas deocamdata la patrunjei si altele asemenea.

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

quote:
Originally posted by isabeluta

quote:
Originally posted by Annisia

Fetelor, eu nu stiu ce sa ma mai fac... Baiatul meu e fomist rau. Iar a inceput sa se trezeasca noaptea sa pape. Borcanele astea nu il satura neam. Ma gandeam sa incerc sa-i fac eu supita.... I-am facut o singura data si s-a deranjat rau la stomac. Mama zicea ca nu trebuia sa las zeama de la pui, ca are grasime si aia i-a facut rau. De atunci nu i-am mai dat. Borcanasele care au carne nu prea le agreeaza. Trebuie sa le combin cu morcov si mar ca sa le pape. Voi cum preparati supita? Fierbeti puiul separat? Legumele le pasati si apoi adaugati doar carnita, fara zeama? Zeama de la legume e ok sa o pun? Si ce legume anume puneti? Am vazut ca folositi morcov, cartof, dovlecel, pastarnac, patrunjel. Ce altceva mai pot pune?
Si inca ceva... Preparati doar cat sa pape o data? Sau se poate pune la frigi si sa ii dau de doua-trei ori??? Nu e vorba de lene, vreau doar sa stiu cantitatile. Eu am prostul obicei sa fac mancare pentru un regiment intreg. Mi se pare aiurea sa ma urnesc pentru un flintic. Dar pentru sanatatea lui bebe, orice sacrificiu merita facut!!!


Micul Yannis creste mare





Eu fierb legumele cam 1 ora si carnita separat cam 2 ore (pana acum am folosit pui de la tara). Cand au fiert mixez carnea fin si o adaug peste legumele si o parte din zeama la blender. Pana acum am facut cam 3-4 portii si le-am tinut la congelator. Maine fac varianta saptamanala 7 portii. Lui bebe ii place tare. La noi e problema cu fructele insa, dar am inceput sa ne obisnuim si cu astea.

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)



Mi se pare cam mult o ora ptr fiert legume, 15-20 min e super suficient, macar sa ramana vreo propriete sanatoasa in ele. Si ptr carne mi se pare tot mult 2 ore.

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Sim, doar ma cunosti... Nu am ocolit subiectul din lasitate, ci din respect pntru voi. Dar daca tot ai adus tu vorba, nu mesajul m-a deranjat ci faptul ca ii spunea Nanei ca nu a avut ea net. Nu am inteles de ce atata justificare. De parca Nana alta grija nu a avut. Nu a mai putut sa doarma ca nu i-a scris ea... In fine, nu mai vreau balci pe aici. Abia redevenisera lucrurile la normal... Ma rog, atat de normala cat pot fi eu...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia1178 spune:

Buna seara,
Hop si noi la apel.....dupa atatea saptamani.....citit tot......m-am pus in tema cu tot ce s-a mai intamplat.....asa ca raportam si noi......Am mers la vaccinul de patru luni, nu au fost complicatii..ori febra( cea mai mare fiin doar 37,8), papam in fiecare suculet de morcov si mar fara de care nu am face ceva mare in pampers, si daca nu facem o zi e bai.......si seara papam cereale.
Dupa o zi plina am si eu putin timp sa va spun si eu 2 vorbe despre noi.......si nu in ultimul rand ma bucur foarte mult pentru Andrei de Nana....Dumnezeu e mare!
Va rog sa ne treceti si pe noi pe listuta voastra. Va multumesc!

Claudia si Teodora Victoria
10.10. 2007
1800gr, preeclamsie dar sanatoasa--------acum 5,400gr.
http://community.webshots.com/user/claudia117829

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Am retinut Isabeluta. Deci scot radacinile dupa ce le fierb si pasez doar morcov, cartof si dovlecel. Super. Mama ce mancare-i trag lui Yannis bananis, de sta matza-n coada!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Alinkav si mie mi s-a parut mult o ora pentru legume. Deci tu zici sa le fierb cca 20 de minute. Si carnea? Mai ales ca e pui si asta se face imediat...

Si inca ceva, ce parte a puiului folositi?


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Da le fierb 45 minute pana la o ora cu aproximatie...ce sa zic o fi mult. Nu am stat cu ceasul in mana. Carnea am fiert-o mai mult, v-am zis de ce: nu se inmoaie asa usor ca pieptul de la supermarket.

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput