Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (95)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza.
prisi - mai menajeaza-te nitel...frumoasa cu falcutze!
alina - pupam doi ochi albastri si veseli.sunteti niste dragutze!
carpatina - bafta la ex!
adi - pai poate vrea sa recupereze ce a scazut zilele trecute!pt mamica obosita!
va pup pe toate.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Buna dimineata !
Cum v-am zis ieri, am avut o durere de cap de nici nu eram in stare sa vorbesc, cand a auzit sotul meu a venit acasa si ne-a dus cu carutul la o prietena care are bebe de 6 luni, sa ne plimbam impreuna si sa ne imprietenim bebeii.
Si mi-am revenit complet. Andrei e foarte sociabil, vorbeste-n limba lui, se agita sa se joace cu oricine, chiuie, e foarte activ. Cand prietenul lui a inceput sa planga, a inceput si el, mult mai tare, eram doua mamici cu carucioarele urlatoare pe noi ne bufnea rasul ca de, simpatizau copiii si la suparare, asta vreo 10 minute pana au adormit. Al meu pe burta si cu fundu-n sus ( ghemuit), asa a vrut el ieri in carut.
ce mai, ne-am plimbat vreo 3 ore, picii au dormit la soare, dupa aia au halit biberoanele si ne-am intors acasa. Eu n-am prea iesit asa mult timp in aer liber in ultima perioada, drept care am adormit aseara rapid, n-am mai intrat pe DC.


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Sabina Y, , carevasazica n-ai mers cu masina...atunci chiar nu-mi explic. Tineretea domnule .!

Luy, ce mai face frumusica? Sa stii ca cei care fac o tzara de febra au reactivitate mai buna a sistemului imun, daca asta te consoleaza vreun pic. Eu zic ca nu era de speriat 38,7. La ei, ce e pina in39 e asa..." de control".

Vad ca tura asta au febricitat mai multi bebei. Am emotzii si pentru a mea.

Piciulika, se pot adapta schemele de vaccinare f de circumstante. Cea mai buna dovada ca nu e totul batut in cuie e faptul ca schemele standarad mai difera intre tari. Ex: in uk uzualele alea care se fac si la noi se fac 2-3-4, iar la noi 2--4-6 luni. Sincer, nu stiu ce vaccin era acela, banuiam ca e cel pt hemophilus, m-am uitat nitel in prospect dar nu dadeau variante alternative, cum e de ex la Prevenar, care se poate incepe de la 2 luni, odata cu cele obligatorii dar se poate incepe si mai tirziu, pe la 7-8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna dimineata, fetelor!
Nu stiu cum reusiti voi sa scrieti in fiecare zi , ca mie nu-mi mai ajunge timpul deloc. Daca ar avea ziua 48 de ore ce bine ar fi...
Cred ca v-am spus ca avem deja 2 dintisori si suntem tare zambareata.. Aseara, am facut vaccinul de 6 luni, cand am ajuns acasa i-am pus un supozitor cu paracentamol, comprese cu cartofel la piciorus si nu a facut nici o reactie adversa. Doar ca dimineata am observat ca s-a inrosit locul unde a intepat-o. E vreo problema , ar trebui sa-mi fac griji sau e o reactie normala? Parca la vaccinelul de la 4 luni, nu s-a inrosit. Voi ce spuneti?
In rest suntem tare ocupate cu diversificarea. Dimineata papam compotel de mar cu cereale si bem suculet de mar cu morcov, iar la pranz papam supica si piure in care am introdus si carnita acum cateva zile.
A, apropo de diversificare si vaccinel, am mai citit pe un alt forum ca timp de 10 zile de la vaccin, nu e voie sa introduci nici un aliment nou. Asa este?
Pupici
Mami de bebe Bianca
http://www.flickr.com/photos/nasturel/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by diwana

Ma culc si eu, mai citesc maine si ma uit la poze ca papanash mi-a facut-o cu linkul ei, tot acolo am ramas Dar e fain, ma distrez si io.


Diwana si pitic Rares (14.09.2007)



Ma bucur ca-ti place, sa vezi cand o sa inceapa Rares sa-ti cante si sa recite.......
Somn placut !





Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

La multi ani sarbatoritilor zilei, sanatate, eruptii linistite de dintisori , diversificare placuta !





Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Adi, ia sa te scutur eu putin!!
ce-i aia sa notezi asa strict la ce ora a mancat copilul?
si gheorghe a avut zile in care vroia din juma din juma de ora la san. ei si? asa a vrut,. asa i-am dat!
Si Sim a trecut p[rintr-o etapa din asta. Nu inseamna ca nu ai lapte, sau ca sufera, sau ca e bolnava, sau mai stiu eu ce scenarii.
Se numeste puseu de crestere
Si mai e ceva. Eu cand merg/primesc vizite bb vrea la tzitzi mereu. Un fel de captare a atentiei. Si eu ii dau, evident.
Fii mai relaxata, ca stilu freestyle trendy flendy flowerpower nu mai dureaza mult...intrati pe mancarica si gata:)
Desi eu si atunci voi da sanul la cerere.
Nu poti sa te gandesti ca esti in Africa si nu ai ceas? Ce crezi ca fac mamele acolo?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

azi e cam frig afara, totusi o sa ma duc sa caut caciulite pt. Andrei ca i-au ramas mici, am numai de iarna pe masura lui de-acum. Voi de unde cumparati caciuli haioase ?
ma duc sa termin cafeluta ( merci Afibebe, gustoasa cafea ai facut ) si ma apuc si eu de trebaluit, e casa cam vraiste. Nu am chef, da-i musai !
stiti poezia aia cu sters praful ?

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Sterge praful, daca trebuie...
Sterge praful, daca trebuie, dar oare n-ar fi mai bine
Sa pictezi un tablou sau sa scrii o scrisoare,
Sa coci o prajitura sau sa plantezi o samanta,
Cantarind diferenta intre a vrea si a avea nevoie?
Sterge praful, daca trebuie, dar vezi ca nu prea e timp,
Cand sunt rauri in care sa inoti si munti pe care sa te cateri,
Muzica de ascultat si carti de citit,
Prieteni de iubit si viata de trait.
Sterge praful, daca trebuie, dar lumea e acolo afara,
Cu soarele in ochii tai, cu vantul prin parul tau,
O fulguiala de zapada, o rapaiala de ploaie.
Aceasta zi nu se va mai intoarce niciodata.
Sterge praful, daca trebuie, dar tine bine minte
Batranetea va veni si ea nu e intotdeauna blanda.
Iar cand va fi sa te duci, si va trebui sa te duci o data si-o data,
Tu, chiar tu insuti, vei lasa in urma ta mult praf.


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

quote:
Originally posted by papanash

Sterge praful, daca trebuie...
Sterge praful, daca trebuie, dar oare n-ar fi mai bine
Sa pictezi un tablou sau sa scrii o scrisoare,
Sa coci o prajitura sau sa plantezi o samanta,
Cantarind diferenta intre a vrea si a avea nevoie?
Sterge praful, daca trebuie, dar vezi ca nu prea e timp,
Cand sunt rauri in care sa inoti si munti pe care sa te cateri,
Muzica de ascultat si carti de citit,
Prieteni de iubit si viata de trait.
Sterge praful, daca trebuie, dar lumea e acolo afara,
Cu soarele in ochii tai, cu vantul prin parul tau,
O fulguiala de zapada, o rapaiala de ploaie.
Aceasta zi nu se va mai intoarce niciodata.
Sterge praful, daca trebuie, dar tine bine minte
Batranetea va veni si ea nu e intotdeauna blanda.
Iar cand va fi sa te duci, si va trebui sa te duci o data si-o data,
Tu, chiar tu insuti, vei lasa in urma ta mult praf.


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)


hihihi..
vezi, d-aia nu sterg io praful!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput