Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (95)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Papanash

AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

'Mneatza la toata lumea.
Ieri iarasi am muncit la geu - am terminat de zugravit si spalat baia si un hol la noua casa.
Eram plina de vopsea, cand a apucat-o pe Eliza maraiala. Am lasat-o vreo 40 de minute acolo in patutz, si de-abia cand mi-am terminat peretele m-am dus la ea. Cum am luat-o in brate, cum a inceput sa rada . Partea buna in totul a fost ca azi noapte a dormit legat pana la 7 jumate dimineata, cand am intrat eu in camera ei, speriata ca 'mai traiestre domne copilul?'

Diversificarea am (re)inceput-o si eu de pe 25 - morcovel si gris deja mai papase inainte de excursia in Ro, asa ca ieri i-am dat pastarnac. Le-a papat cu placere, dar se satura repede, adica de-abia mananca vreo 3 linguri, ca pe urma incepe sa vorbeasca / stranute cu gura plina Sa va spun cum arata cearceaful unde o pun sa ii dau sa pape?




Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by bikmaria

quote:
Originally posted by mihailescu teodora

Cuscra draga,vezi ce ginere ti-am pregatit?Poate nu ma duci la turnul Chindia cind vin la petit,c-ai imbulinat-o cu mine!
Luy,multumim mult!

Betty,de mult ma tineam sa te intreb,voi l-ati botezat pe Mario,ca neuronul meu e hai-hui!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou


cuscra draga poti veni oricand pe la noi sa te duc la TURNUL CHINDIEI ,copii trebui sa-i lasam sa se cunoasca mai bine

BIKMARIAmamica de dulceata mica MARIA TEODORA (05-09-07) si de papanas maricel ALEX (14-07-96) Poze noi ,cu noi



Ne bagam si noi la o intalneala la vara la turnul Chindiei, stam chiar langa el. Poate vine si Isabeluta ca e si ea tot din zona. Ce frumos ar fi.

P.S. Teo, stai linistita ca noi nu ii facem concurenta Mihutzului cel dulce. Ii lasam drum liber catre frumoasa si minunata Teo.

Nana, Andrei Stefan - 26 septembrie 2007
Ingerasul care ne-a schimbat viata!
Andrei la 3 luni.
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna dimineata,

Afibebe multumim de cafea...bunaaaaaa, pt cine bea...hihi


Am vazut un roscovan dormind, o Degetica suparat ca ii fac vaccin si niste ochi albastriiiiiiiiiiiiiii, superbi.

Danielle chiar voiam sa-ti zic ca a zis Cristi sa-i mai arati si lui poze cu printesa Ebonne, dar am renuntat cand am vazut ca se da la roscati.....


Gata merg sa-i dau papa....

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

M-a terminat...imi vine sa plang si sa ma dau cu capu' de-un zid.Bagati aici sustinere de moral ca incep s-o i-au razna.
Dupa 3 ore in care s-a fatait prin pat,se rostogolea,plangea,iara se rostogolea si tot asa...in sfarsit a adormit.

carpatina ce-as fi vrut sa fie mama azi aici.I-o pasam si scapam de durrea asta crunta de cap.
Cum sa fie?Greu...bunicii ii e greu.Vb la 2 zile telefonic...internet inca n-avem.E greu...cu atat mai mult cu cat in tara nu mai are nici un fel de alte rude...e singura.Insa de venit inapoi nush cat de mult isi doreste,are o varsta si se adapteaza mai greu.Insa crd ca de dragul Erikai(a stat cu ea zilnic) ar venii.

Bag doua portocale,poate imi revin


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by devylla

M-a terminat...imi vine sa plang si sa ma dau cu capu' de-un zid.Bagati aici sustinere de moral ca incep s-o i-au razna.
Dupa 3 ore in care s-a fatait prin pat,se rostogolea,plangea,iara se rostogolea si tot asa...in sfarsit a adormit.


Bag doua portocale,poate imi revin


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)




bucura-te ca e activa, daca e foarte linistita nu-i bine.Vrei sa stea intr-un loc unde o pui tu, sa nu se agite, sa nu planga ? ? Gata cu astea, acum incep explorarile, curiozitatile, ies dintisori, stai cu printzesa tot timpul sa te simta aproape, sa se stie in siguranta.
Te cred cu oboseala maxima, dar dupa 2 ore de somn o sa te remontezi.
Pentru depresie iti recomand sa citesti un jurnal, se numeste 'jurnal de mogalneata'. Ii multumesc mamicii care l-a scris, e o fiinta tare sensibila si e foarte indragostita de puiul ei.



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Neata fetele!

La multi ani sarbatoritilo de zi!!!
Pentru 6 lunite implinite ii uram multa sanatate lui Alexandru!!!
Iar ptr junioarele clubului, Eliza si Hannah Patricia, sa fie sanatoase si frumoase!!!


Alina,

Alex-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Adi, ia sa te scutur eu putin!!
ce-i aia sa notezi asa strict la ce ora a mancat copilul?
si gheorghe a avut zile in care vroia din juma din juma de ora la san. ei si? asa a vrut,. asa i-am dat!
Si Sim a trecut p[rintr-o etapa din asta. Nu inseamna ca nu ai lapte, sau ca sufera, sau ca e bolnava, sau mai stiu eu ce scenarii.
Se numeste puseu de crestere
Si mai e ceva. Eu cand merg/primesc vizite bb vrea la tzitzi mereu. Un fel de captare a atentiei. Si eu ii dau, evident.
Fii mai relaxata, ca stilu freestyle trendy flendy flowerpower nu mai dureaza mult...intrati pe mancarica si gata:)
Desi eu si atunci voi da sanul la cerere.
Nu poti sa te gandesti ca esti in Africa si nu ai ceas? Ce crezi ca fac mamele acolo?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabinescule, ma gandeam eu ca intri cu tancul . Imi notez pt ca asa m-am obisnuit din spital. Apoi am continuat si acasa, pt ca eram cam chianuna si astfel imi era f comod sa contorizez nu neaparat cat si cand mananca, ci cate scutece ude am pe zi! Eu dupa asta m-am luat mereu ca ii merge bine. Minim 6 scutece grele. Si kki cel putin 1 data. Mereu a fost asa. Adevarul e ca scutecele de pp le schimb de mult mai multe ori, uneori si de 13 ori. Asa am reusit sa imi dau seama ca, de fapt, cu toata scaderea de greutate si tzitzilitul la greu, copilului meu ii merge bine in continuare, uda scutece cum si cate trebuie (deci nu e deahidratata, nu ii lipseste mancare). Si am reusit sa fac asta uitandu-ma la cum a papat si a murdarit scutece saptamana asta. Adevarul e ca nu am timp si nervi sa tin minte toate detaliilea astea si prefer sa le notez. Eu sunt freak cu organizatul si informarea corespunzatoare, asa ca metoda asta functioneaza. Si nu, nu asta m-a dus la disperare, ci asta m-a scos! Deci la faza asta nu iti dau dreptate...

In rest, prefer sa nu imi imaginez Africa, nu de alta, dar ma cuprinde mila - situatia nu e chiar asa lez afaire cum vrei tu sa cred...

Si referitor la capatatul atentiei... Lisa chiar nu cere cand merg in/primesc vizite. Cere doar cand ii e foame, indiferent de unde ma aflu. Cand sunt in mall am noroc de parents' rooms. In rest, nu ma stresez, ca Lisa mananca oriunde si nici eu nu ma sfiesc sa ii dau. Adevarul e ca face un scandal mosntru daca ii e foame si nu ii dau cand ii trebuie. Stiu ca am max 10' sa ma organizes cu "masa" .

O sa vad cum va fi cand introducem papic. Dar pana atunci mai trebuie sa ma educ, sa facem unele cumparaturi.

In fine. I-am dat mai devreme sa pape iar si a adormit. Am pus-o in pat; sa vad acum cat doarme. E 7:44pm, nu am apucat sa ii fac baie inca. Sa vad daca se trezeste mai tarziu...

Pupici.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Na, ca s-a trezit. A dormit o jumatate de ora!!!! Ma duc sa ii fac baie . Ca pana foshneshte ea jucariile prin patut, ii incalzesc baia si prepar cada si ii fac cald si in camera, ca la noi sunt vreo 15*...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by magdaz
[br
Piciulika, se pot adapta schemele de vaccinare f de circumstante. Cea mai buna dovada ca nu e totul batut in cuie e faptul ca schemele standarad mai difera intre tari. Ex: in uk uzualele alea care se fac si la noi se fac 2-3-4, iar la noi 2--4-6 luni. Sincer, nu stiu ce vaccin era acela, banuiam ca e cel pt hemophilus, m-am uitat nitel in prospect dar nu dadeau variante alternative, cum e de ex la Prevenar, care se poate incepe de la 2 luni, odata cu cele obligatorii dar se poate incepe si mai tirziu, pe la 7-8.

mama de Cristian(05.01.2004) si Ana-
Maria (05.09.2007)http://community.webshots.com/user/magdaz74


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112487




Iar aici se fac la 3-5-6 luni.

Nana, Andrei Stefan - 26 septembrie 2007
Ingerasul care ne-a schimbat viata!
Andrei la 3 luni.
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput