Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (95)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Buna fetelor!!!
Nu am mai intrat pe DC de 3 zile...curatenia e de vina!!
Cat mai citesc eu din urma va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. Tudor nu papa decat de la mine si de la sotul meu.Cand plecam la cumparaturi sau cu alte pb de rezolvat si tb sa-l hraneasca soacra mea mananca f f putin sau deloc.mentionez ca soacra mea il vede zilnic, ii face baie se joaca cu el si el se simte f bine...totul pana la mancare.S-a mai confruntat cineva cu pb asta? Cum sa procedez cu el?
2. mamici de baietei ce stiti de decalotatul penisului?Se recomanda...e obligatoriu?Cand?
3. Ce parere aveti de pireurile de fructe la borcanase.M-am chinuit cu Tudor sa pape pireu de mar in fel si chip...am schimbat marul, am adaugat cereale, l-am infometat...nu-i place. In schimb papa cu placere pireul de pere de la Nestle? Eu nu prea sunt de acord cu ele dar pediatra m-a asigurat ca totul e ok.

Va multumesc anticipat si acum ma apuc de recuperat la capitole....
Melania, mami de Tudorica fara frica (05.10.2008)
http://community.webshots.com/user/melaniatud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

quote:
Originally posted by melaniatud
3. Ce parere aveti de pireurile de fructe la borcanase.M-am chinuit cu Tudor sa pape pireu de mar in fel si chip...am schimbat marul, am adaugat cereale, l-am infometat...nu-i place. In schimb papa cu placere pireul de pere de la Nestle? Eu nu prea sunt de acord cu ele dar pediatra m-a asigurat ca totul e ok.



Poate nu-i place omului marul . De-aia eu am ales sa incep cu borcanasele, ii dau cate o linguritza - doua, sa vad ca ii place si nu face alergie la ele. Cand o sa manance bine, ma apuc si eu de gatit si facut piure ...

Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by carpatina

quote:
Originally posted by NanaMotoc

O intrebare: bebelusii vostri misca degetelele in somn? In sensul daca tresar. La ANdrei se intampla asta, ba cate un degetel, ba 2-3 odata si ma intreb daca as afac bebelusii si e normal sau iar ne pregateste ceva?!



Incerc sa-mi amintesc.. insa nu reusesc... Sper din suflet sa nu fie motiv de ingrijorare. Pana la urma au sosit rezultatele analizelor pe care le-ati facut in America?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)



Deocamdata nu. Ne-a sunat un genetician de acolo aseara sa ne spuna ca trimite astazi pe mail la dr noastra cateva rezultate care au iesit normale dar ca inca mai sunt unele care mai dureaza 2-3 saptamani.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Am venit si noi de afara, e placut chiar daca nu mai e chiar asa de cald ca si ieri. Scumpa mea fetita a adormit la mami in brate, a gangurit si s-a rasfatat la mine in brate pana a pus capul pe pieptul meu si a adormit asa de linistita.............
Imi vine sa o mananc asa imi este de draga....... chiar daca fac nopti albe cu ea, chiar daca nu mai stiu de nimic in afara de ea, acum ea e universul meu.
M-a apucat nostalgia. Nu-mi mai pot inchipui viata mea fara ea.
Si acum ar trebui sa ma apuc de treaba, de smotruit si de facut mancare dar nu am nici un chef, am o lene.......
Melania imi pare rau dar nu stiu ce sa-ti zic, cu mancarica nici a mea nu mananca decat de la mine, rar de la tati si eu ma confrunt cu aceeasi problema, astept sa vad ce-ti raspund fetele. Iar in privinta mancarii la borcanel eu nu i-am dat niciodata, dar voi incepe si eu.
Nana sa stii ca si fata mea face asa in somn, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.
Ma apuc sa mai citesc din urma, oricum Erina pentru aprecieri.
Bai fetelor ma uitam azi in parculet si mi se parea ca sunt cea mai tanara mamica, ma simt asa mica si fara experienta, suntem niste parinti tineri, cateodata ma simt aiurea am impresia ca lumea nu ma ia in serios.



Mamica fericita de Ana-Adelina (24.09.2007)http://community.webshots.com/user/cristinaculea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Fetelor am tras o sperietura azi, sora cu moartea. Luca a cazut din patul mare jos pe spate. O fractiune de secunda m-am intors , il imbracam sa mergem la controlul de 5 luni, si el era in patul mare imbracat. M-am intors sa-i iau geaca si el a ajuns jos. A plans un minut dar s-a linistit. Nu am stiut cum sa plec mai repede la doctor.

La doctor l-a controlat mi-a zis ca e OK. Sa-l urmaresc sa nu verse in jet , in rest e bine. Doamne ajuta!La controlul de 5 luni a iesit bine. Avem 8.750 g si 71.5 cm. Fontanela e cam deschisa si a zis ca vrea sa ne faca un D3 injectabil. Voi ati auzit ceva de asta?
Mi-a zis sa-i mai dau calciu si Fier
Si sa incep de saptamana viitoare cu suc de mere. El mananca numai san, foarte rar lapte praf cand plec eu de acasa.
Voi ce ziceti? Cu ce ati inceput diversificarea? La 5 luni si 1 saptamana e prea devreme?

Nana si Luca mai tresare in somn si isi misca degetele.
Cred ca nu ai motiv de ingrijorare.Te pup

[red]Melaniatud[/red la baie noi spalam bine baiatul, de fapt sotul meu face o usoara decalotare atat cat sa-l spele. Nici noi nu stim cum e mai bine.

Va pup. Sunt inca sub impresia cazaturii si nu am mai iesit afara azi. L-am supravegheat toata ziua. Si nu am mai facut altceva
Hai ca m-am intins...
Pupici

Mada si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Mada sa stii ca si eu am tras asa o sperietura cand a lovit-o tati cu cotul in caput, asa ne-au zis si noua sa o urmarim si daca vedem ceva ciudat sa mergem cu ea la dr. Eu zic sa te linistesti, puiu mic.
Eu sa stii ca am inceput diversificarea la 5 luni fix si alaptez in continuare, dar a mea era foarte dornica sa manance. Si mie mi-a zis sa incep cu suc de mere, dar ei i-am dat direct mar copt dimineata si am introdus apoi supa de zarzavat si seara cereale fara gluten.
Cunosc pitici care i-au supliment de calciu si fier.


Mamica fericita de Ana-Adelina (24.09.2007)http://community.webshots.com/user/cristinaculea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:



Pentru cele 6 lunite implinite
Papanashului Alexandru de mami Oana MC

Pentru cele 4 lunite implinite
Dulcetei Hannah Patricia de mami Dantje
Dulcetei Eliza de mami gabitz78
Dulcetei Angelik Melany de mami ricea

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by adimercedes

Fetelor, nu am vesti superbe... Lisa a mancat azi asa: 6:13, 8:38, 10:42, 11:45, 13:31, 14:17, 15:28 si inca mai urmeaza... Aproape dupa fiecare tura a adormit. La fiecare tura s-a cerut sa ii dau, s-a tanguit etc. Si in timp ce manca ma framanta, storcea tzitzi, ma "batea" cu mana libera. Incercam sa ii scot gazele, se plangea de mama focului. Se linstea cand o puneam inapoi. Se mai chinuia o vreme, pana incepea sa planga.


Draga mea, probabil i-a crescut nevoia de laptic si INCA nu ai suficient. Faptul ca te "maltrateaza" asa, te stimuleaza sa-i produci suficient - creste productzia, ca e cerere. E ea fata desteapta! O sa vezi ca in max 2 zile ai scapat de stressul asta. Stiu de la ursuletz.


Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

nana - si eliza isi misca degetelele in somn. eu nu cred ca e semn de ingrijorare!
mada - pupici sa treaca sperietura.si stef avea fontanela foarte mare, dar nu i-am facut injectabil, s-a inchis abia la 2 ani jumate!nu stiu ce sa zic.
melania - eu il spalam pe stef si decalotam putin cat sa-l curat, nu trageam, doar ce se desfacea...intelegi tu...
greyeras - si ce daca esti tanara? foarte bine...toti baietii o sa o invidieze ce mamica tanara are!
pupici tuturor.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by adimercedes

quote:
Originally posted by Sabina

Adi, ia sa te scutur eu putin!!
ce-i aia sa notezi asa strict la ce ora a mancat copilul?


Sabinescule, ma gandeam eu ca intri cu tancul . Imi notez pt ca asa m-am obisnuit din spital. Apoi am continuat si acasa...


Sabinescule, si eu exact asa fac... Scutura-ma si pe mine! Da' taaandru, ca mi-s fire sensibila!
... inca in excel nu le-am bagat!

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput