Fulguleti de nov - dec 2006 (156)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

ingeras bine ca a scapat numai cu atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Donia-multumim de intrebare suntem mai bine dar tot cu muci si tuse dar mai rar
Danita-mama ce avansat e P bravo lui
Laura-bine ca nu e mai grav multa sanatate
Kikineata-chiar azi ma gandeam la voi
Almo-Antonia doarme 2-3 ore la somnul de pranz,o trezesc doar daca trebuie sa plecam undeva in rest o las sa doarma,dimineata se trezeste la 9-10 si seara somnic pe la 22-23 uneori chiar 12
Ingerasa-offf nici nu vreau sa-mi inchipui prin ce ati trecut,saracuta
Dianocica-frumoasa poezia
Madaluta-si antonia isi scoate ciorapii din picioare,stau mereu dupa ea sa o incalt,burtica ce mai face?


Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by Laura13

a venti dc de familie. ce sa zic? sau ? zic si eu intre.... dani nu are nimic la plamani, dar are rosu in gat. si 2 canini care stau sa iasa. dar pt ca are rosu in gat si tuseste sa ii dam antibiotic si eurespal pt tuse. eu voi continua cu stodal si antitermice pana maine cand ajung la pediatra.
multumesc mult mamicilor care s-au gandit azi la noi si ne-au urat sanatate!
va pup

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006




bine ca nu are nimic la plamani, iar de antibiotic, ce sa zic, stiu ca se prescrie foarte des, dar poate pediatra nu ti-o zice de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
am si eu o intrebare. cat dorm copii vostri la amiaza si daca ii treziti voi cand vi se pare ca dorm prea mult. adica nicole cred ca ar dormi si 4 ore la amiaza dar eu dupa 2 ore jumate max 3 o trezesc ca si asa noaptea se culca doar dupa ora 11. mi-e insa tare mila de ea cand vad ce bine doarme dimineata sau la amiaza si imi ia cel putin jumate de ora sa o trezesc. la voi cum e?



darius doarme intre 2 si 3 ore, dar nu l-am trezit niciodata.Asta si pentru k somnul lui de pranz este la fix 3 ore dupa trezirea de dimineata...parca are cronometru .si dupa alte 3 ore bineinteles k ar dormi din nou, dar fac tot posibilul sa nu-l las pt k asta inseamana sa adoarma la 18-19...si nopatea ce sa mai facem?
Uneori reusesc,alteori adoarme cate o ora...
Eu cred k n-ar trebui sa-i intrerupi somnul , ci doar sa incerci sa o culci mai devreme la pranz

Madalina28
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Ingerasa bine ca sa ales doar cu asta, se poate intamla oricui.
Madaluta Mario la fel face cu ciorapii n-am cum sa ma lupt cu el, cum ii pun trece max 5 min si e fara, dar creca ca sa calit deja ca chear multumesc lui dd n-am racit pana acum.Cum te mai simti?

La noi somnul e mai lung adica doarme in jur de 2.30-3 chear si 4 ore, depinde cat de obosit este, noi avem doar un somn de zi, si ala este pe la ora 15-16, bine dar ne culcam seara la 12-1 noaptea si trezim dimineata la 10.30-11.30. Pot sa zic ca e somnoros ca si mine dormim ambii neintorsi.Tasu imi zice ca i-am facut programul meu, eu asa sunt ma culc tarziu si dorm jum. de zi.


Stela 24s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by almo

danitaasta cu numaratul pana la 10 cred ca ai scris-o sa ne oftici pe noi astelalte mamici.

deci era o discutie despre ou.. eu ii dau un ou tot a treia zi, si odata i-l dau fiert mai moale, odata omleta moale in putin ulei de masline dar cred ca ar fi mai bine ulei vegetal decat masline nu?
in rest ii dau lapte cu cereale la micul dejun sau paine cu branza si rosie. am vrut sa ii dau crenvsti apoi am citit ca nu ar fi sanatos si l-am scos. ii mai dau rareori e drept pasta de avocado pe paine.

crize de lasat pe jos si dat cu capul are si nicole. acum e la faza cand se lasa cu mare grija jos ca se pare ca a durut-o de cateva ori cand s-a aruncat. eu cred ca prin asta trec toti copii ca ei nu inteleg inca ca nu e voie sau de ce nu e voie. trebuie sa le explicam zic eu ca asa ii ajutam sa priceapa cat mai repede.

am si eu o intrebare. cat dorm copii vostri la amiaza si daca ii treziti voi cand vi se pare ca dorm prea mult. adica nicole cred ca ar dormi si 4 ore la amiaza dar eu dupa 2 ore jumate max 3 o trezesc ca si asa noaptea se culca doar dupa ora 11. mi-e insa tare mila de ea cand vad ce bine doarme dimineata sau la amiaza si imi ia cel putin jumate de ora sa o trezesc. la voi cum e?


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze



1.Cum faci pasta de avocado?...ca eu ii dau avocado doar amestecat cu banana si iaurt simplu, un deliciu...
2. Doarme cam 1.30/2 ore pe zi (bine, nu se pune ca azi a dormit doar o jumate' de ora) si nu-l trezesc niciodata...chiar daca ar dormi trei ore, cred ca nu l-as trezi. Insa el, la 9.00 pm, doarme dus...

Pupici


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Daca tot vorbiti ce fac fulguletii hai sa va zicem si noi ce stim sa facem:cand i-l intrebi "cat ani ai?" ridica degetelul aratator in sus,cand i-l intrebi "cat ai crescut"(asta face doar cu scaunu langa pat adica i-l aduce singur)se urca pe scaun si ridica mainele in sus si mami zice :"mare, mare a crescut",cand ii zic mario campion el strange bratele ca k1 ca un adevarat campion. Stie sa ceara apa adica pronunta da apa, la lapte zice bapte, cand vrea sa manace zice mam si se duce la bucatarie,manaca bucatele de mult,daca ii zic sa-mi dea biberonu sa-i pun apa mi-l aduce, cand vrea afar imi aduce adidasii mei, deschide toate usile le inchide la fel, stie care este olita dar e pe post de jucarie.De vorbit mai mult in limba lui dar ma ia de mana si imi arata ce vrea sau unde vrea, comunica foarte bine cu noi. Cand ii zic arata cat de mult ma iubesti ma strange in brate si ma pupa balos cum stie el, dar cel mai dragostos e cu tati lui ii arata mai mult cat de mult i-l iubeste.Daca se loveste undeva vine si imi arata ce i-l doare ca mami sa-l pupe, si imediat arata cum sa lovit.Daca imi mai aduc aminte va mai zic

Nu face ca nici un animal, le cunoaste dar nu le emita, pot sa zber eu toata ziua ca el rade de mine.Stie sa arate in poze pe cine ii cunoaste.Stie care este masina lui tati ne-o arata pe geam.Cand face kk merge direct la baie sa-l spal, isi scoate singur scutecu daca nu are bady.Inca nu sea dat drumu la vorbit dar intelege tot, vorbesc cu el ca cu unu mare, si da dovada ca intelege.
scuze ca m-am intis asa.

Noapte buna

Stela 24s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

almo, si eric se culca tot pe la 3 dupa-masa, si doarme 2 ore juma', uneori 3.. nu il trezesc (n-am facut-o niciodata, nici dimineata, nici dupa-masa, dar asta poate pt ca, de obicei, cat si cand doarme el, dorm si io.. si de fapt, el e cel care ma trezeste pe mine :))) ). seara, la 9 e baita, si uite, acum e 9.32, si e deja culcat (daca si doarme, nu stiu, probabil mai sta la o sueta cu trupa de amici..treaba lui..cata vreme e liniste, consider ca totul e ok :)) ). pe de alta parte..ce sa zic..sfaturi nu pot sa dau, pt ca si eu zic un mare doamne-ajuta, la partea cu dormitul si culcatul nu am avut niciodata, dar absolut niciodata probleme... e singurul lucru care a mers ca uns din ziua in care l-am adus acasa si pana azi. ce-o fi mai incolo, om vedea, dar din ce vad pe zi ce trece, este foarte clar ca el si-a facut un program destul de fix, si chiar foarte fain, care ar trebui sa tina pana..ha haaa..la scoala, cel putin :) (ce frumos visez, nu?? :)) ).

multumesc pt raspunsurile cu oul ochi, incerc maine dimineata sa-l "parlesc" in apa, om vedea ce-o iesi :)

despre buba cu "dam cu capu' de tot ce-apucam"...cred ca era pur si simplu mai crizat pe motiv de maseaua cea noua de jos, plus un colt nou in dreapta sus...nu am stat foarte adanc sa cujet, insa am observat totusi ca se plesnea (si da, e la trecut, ca voila, azi n-a mai facut nimic...) peste falca unde rasareau masele... deci, probabil, era si ceva de durere pe-acolo... si poate ca incepea sa dea si cu capu' de nerv ca nu ma prind io care-i buba... de reactionat, nu prea reactionam in niciun fel, m-am facut de cateva ori ca nu vad, apoi i-am zis ca nu e frumos, faci buba si tot pe tine te doare, chestii de-astea banale, pe ton calm... in baie insa, cand s-a dat cu capul de cada, sincer..m-am speriat, ca na... dar nu s-a mai intamplat, asa ca revin la acelasi "om vedea ce-o mai fi" :)

la partea cu ce NU face...va rog, nu ma faceti sa insir iar carnatu' :)) care si cand s-o mai gandi ca odrasla personala nu face prea multe, tineti cont tot timpul ca la constanta e o trantuta de motan care-i si mai bleg, garantat!! :)).. daca va ajuta la ceva :)))

si asta fu pe seara aceasta, ma duc sa ma-mbaiez si sa-ntind rufe.. pupaturi la minunate!!!!!!!!

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

doamne, ce bine e sa stai atata afara!bagam ca si asta vara cate 2 ture, la mijlocul zilei ne intoarcem acasica pt masa de pranz si nani, si e super, imi lipsea! sper sa mai tina boiereala asta, ca noua ne prieste!

m-am nesimtit. da` pe bune daca inteleg sa nu fac chestia asta. ziua de azi: cineva din familie se anunta in vizita cu textul ,,vin"; bun, vino, uite intre orele astea sunt acasa. precizez ca respectiva persoana venea de la pranz, de la restaurantul de langa mine. cand suna la usa, sa mi se faca rau, erau 2 musafiri, cealalta era o tipa draguta, care sunt convinsa ca a venit doar in urma insistentelor rudei. mai e cazu sa pomenesc ca sufrageria era plina de jucarii pe jos si pe sus, si pe unde nu erau? ca in camera lu` pisi tropna pe pat ditamai mormanul de haine proaspat spalate si calcate nepuse inca in dulap? ca in dreptul masinii de spalat era u alte 2 mormane de rufe, unul cu albe, altul cu colorate, care isi asteptau randul? ca masina de spalat vase era plina, dar ca mai erau o oala si nu mai stiu ce care nu incapusera? si in acest context, normal ca mi-a picat fatza, ca una e sa iti vina cineva de-al tau, si alta e sa intre o persoana din exterior, cu care atunci cand ma vad sunt machiata, cu costum si cu tocuri! le-am oferit cafea, au acceptat,dar pana a fost gata, ruda mea a considerat necesar sa ii faca un tur al casei, adica sa ii arate mai bine dezastrul din fiecare camera. iar in dormitorul nostru, unde era bine si frumos, nu a intrat, ca erau rufele pe jos, alea jegoase, in dreptul usii. cum ziceam, le-am dat cafeaua, si le-am zis ca sorry, io tre` sa mananc, sa imi iau antibioticul, nu stiam ca vin si nici la ce ora vin, as fi facut mai multe paste, si m-am apucat sa mananc in nasul lor, in timp ce ele isi beau cafeaua.
ma enerveaza cumplit chestiile astea, cand e fi-mea folosita de pretext si sunt chemati diversi sa o vada de parca e o maimuta la zoo. sper ca situatia de azi sa fi fost suficient de stanjenitoare si pt ruda mea, ca in viitor sa nu mai faca chestia asta, desi stie ca nu imi plac strainii, cu care eu am contact ocazional, sa vina pe la noi. in cate moduri pot spune acelasi lucru? plus ca una era daca imi spunea si mie, rufele alea murdare nu ar fi fost la vedere, jucariile ar fi fost stranse, si tot asa. ca sa nu mai vorbesc ca a deschis si usa de la camera lu` pisi, chiar daca spusesem ca doarme, da` trebuia, desigur, vizionata si in somn.
uneori am impresia ca exagerez, alteori cred ca nu reactionez nici pe departe cum s-ar impune. voi ce ziceti, sunt eu dusa cu pluta rau de tot? tot stau si ma gandesc, si mie imi tot rezulta ca am dreptate, pt ca eu nu am lansat nici o invitatie si deci nu aveam de ce sa fiu pregatita pt un strain. iar daca cineva apropiat se nimereste cand spal eu rufele, nu consider ca ar trebui sa ma feresc, mai ales ca nici in cazul asta nu a venit de la mine invitatia.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

schimbat semnatura,sa traiti...
sincer asteptam controlul la ginecolog...,nu stiu de ce...,parca totusi nu-mi vine sa cred...,am programare pe 10 Martie,abia astept...

Lavinia,
imi pare nespus de rau ca ati trecut prin atatea...,sper din tot sufletul sa nu mai experimentati asta ever...,multa sanatate lui Mihaita si multi pupici din partea noastra
Madaluta,
mi-au dat lacrimile cand am citit ca s-a deschis subiectul la odisee...,merg negresit sa ma inscriu...,culmea este ca anul asta luna februarie este de 20 de zile si mi-au decalat DPN cu o zi,deci ar trebui sa fie 31 Oct...,dar eu tot la mamici de nov_dec,merg...,sper sa ma primeasca...
cu sosetele eu zic sa nu te stresezi prea tare...,in casa il poti lasa in pantalonii preferati fara sosete,strampi...,nu raceste...,nu cred sa raceasca ca merge pe gresie cateva minute...,probabil ca in camera unde petrece cel mai mult timp este covor...,deci nu-i prea grava situatia...,lasa copilul fara nimic...,daca asta il face sa se simta bine...
la mine sant covoare in dormitoare,in rest nimik...,gresie peste tot...,cum se vede dezbracata,fuge cat o tin picioarele...,o las sa stea unde vrea ,cat vrea...,doar daca se pune cu pasa goala jos pe gresie o ridic,in rest...,moare de drag si eu nu fac decat sa-mi fericesc copilul...
Roxanica,
ma bucur ca ai limbarita si ca imprastii asa un aer optimist in jur,esti minunata...,cum putea David sa fie altfel?!
Adeju,
noi manacam ou ochi facut la teflon fara pic de ulei si iese f bun...,la fel il fac si pt mine,doar ca mie imi pun sare...,lui il poti combina cu spanac,ceapa,cascaval...,iese o nebunie...
ou ochi dar turtit,deci galbenusul nu mai este zeama...
Asiza,
first,pupici de la noi toti
second,eu ii dau oul intreg Crinutei sa-l pape...,deci il fierb,il curat de coaja si i-l pun intreg in brate...,are ea grija de el...,mai pe jos,mai in gurita...,merge..,fata mea este fericita si eu la fel...
Almo,
eu n-as trezi-o...,sincer...,eu zic ca asta-i necesarul organismului ei sa se refaca...,iar tu nu faci deact s-o obosesti mai tare...,stii senzatia aia naspa cand te trezesti cu ceas,fortat?,de-ti vine sa spargi ceasul si mama lui de ceas?...,eee la fel este si la ea...,si apoi stii senzatia aia misto cand te trezec razele soarelui prin geam,te intinzi si te simti odihnita ca te-ai trezit dupa bunul plac fara ceas?...,eee asta are ea nevoie doar...,ca destul s-o trezi la gradi si la scoala...,las-o sa doarmaaaa cat vrea pasarica ei...,nu ii face rau...
poti in schimb sa-i muti somnul,mai devreme...,intrebare:faceti baita in fiecare seara?
Erika,
drum bun,distractie placuta
Laura,
intarcatul merge greu,ca doar asta am ales...,nu-i bai Crinuta sa fie bine...,doar ca mie mi se pare un lucru de care nu am sa reusesc sa o dezvat...,este al naibi de greu s-o fac sa inteleaga ca masa de dimineata s-a dus...,dar merge distrasul...,adica iesim la copii si ne uita d-zeu pe acolo...,ca sa adoarma in carut fara tz...,ca in casa fara tz,n-avem sanse...
cand om incepe si scoaterea mesei de dupa amiaza,n-o sa mai intru in casa decat la somn...,wc am in parc,mancare luam cu noi,pot s-o schimb in carut...,dormit in carut si eu nu fac decat sa ma relaxez...,citesc si iar citesc...,cam asta e...
pupici lui Dani,sa se faca repede bine,multa sanatate
Donia,
sa mai pui poze cu casuta voastra,sa-i arat si lui Claudiu...,sa pui si detalii,poate-l zapacesc cumva...,trebuie sa recunosc ca asta ma cam depaseste...,nu pot sa-l conving,nationalistul lu' mama,nationalist...



Mamica stralucitoare
4+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput