Fulguleti de nov - dec 2006 (156)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by chris80

ca sa nu mai vorbesc ca a deschis si usa de la camera lu` pisi, chiar daca spusesem ca doarme, da` trebuia, desigur, vizionata si in somn.

wtf? eu nu cred ca rezistam. hai ca am sters ca din butoi imi ies unele...deci nu, nu esti deloc exagerata.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by chris80

uneori am impresia ca exagerez, alteori cred ca nu reactionez nici pe departe cum s-ar impune. voi ce ziceti, sunt eu dusa cu pluta rau de tot? tot stau si ma gandesc, si mie imi tot rezulta ca am dreptate, pt ca eu nu am lansat nici o invitatie si deci nu aveam de ce sa fiu pregatita pt un strain. iar daca cineva apropiat se nimereste cand spal eu rufele, nu consider ca ar trebui sa ma feresc, mai ales ca nici in cazul asta nu a venit de la mine invitatia.






eu sincer nu te inteleg...,de unde atata bun simt in casa ta?...,cum o fi ea...,plina de dezastre...,asa-i la toata lumea cu copchii mici...,da' nu asta-i bai-ul...,nu inteleg cum de accepti lucruri ca de ex...,vine,da' nu stii la ce ora!...,adica tu-ti faci programul in functie de ei?...,pai atunci afisezi program de vizionat pe pisi...,ca la zoo,apoi nu inteleg cum adica sa intre in camera unde eu am spus sa nu intre!...,mai ales ca-mi doarme copila?!...,pai asta-i nesimtire...si jur ca iesea scandal...
la noi lucrurile stau f diferit...,toata lumea stie ca am copil mic care doarme ziua...,ca sotul meu munceste de noapte...si se conformeaza...,daca cineva din gresala iese din tipar...,am grija sa-l fac sa se simta prost si sa plece...,normal ca si la tine,vin sa o viziteze pe Crinuta...,doar ca eu le impun orele...,au venit pe nepusa masa,cand era ora de iesit in parc?!,"la revedere,dragilor,ne vedem alta data sau iesiti cu noi in parc",eu nu fac programul copilului,dupa al lor...
la noi nu-i mare lucru de vizitat,dar daca era...,asta o faceam eu ca si gazda,daca doream...,nu tanti aglaia de capul ei...
draga Chris,revizuieste-ti comportamenul...,fa-te rea in casa ta,pe confortul tau si dezastrele tale...,le vorbesti frumos,te scuzi politicos si gata,cui nu-i place sa te lase...,probabil ca astia sant si genul pe care nu ti-i doresti f des pe la tine,deci impusti doi iepuri...


Mamica stralucitoare
4+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

de mult ma tin sa intreb si tot uit. cu iz de tema adica...
copiii stau incaltati in casa? sosete/sandale/pantofi?

cu somnul: daca mi se pare ca se lungeste prea tare la al doilea somn si prevad o adormire pe la 12..atunci incep si mai fac un pic de zgomot prin casa. aprind lumina in sufragerie si ma comport ca si cum nu ar dormi nimeni. adica nu ma apuc sa trantesc, doar ca nu il mai menajez. se trezeste singur in 2 minute, si mai e si vesel pe deasupra

cu oul am incercat pe teflon cu un strop de lapte, gen omleta, fara ulei. alex zice ca e bun, eu nu mananc, lui nu i-a placut. in apa n-am incercat, uitasem complet de varianta asta. incercam.

facut briose cu visine. doamne..ce bunatate..mai bune ca alea cu cioco..bune bune. lui d nu i-au placut asa ca am avut cale libera mi le-a stricat alex cand le-a scos din tava ca altfel va faceam poza. buneeee..si frumoase..ma duc sa vad ce rezolv cu limonada aia...


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

februarie are 29 de zile...,scriu pe intuneric,de ce?,nu stiu de ce!,m-am obisnuit cu prea mult romantsm,probabil



Mamica stralucitoare
4+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by dianocica

de mult ma tin sa intreb si tot uit. cu iz de tema adica...
copiii stau incaltati in casa? sosete/sandale/pantofi?

cu somnul: daca mi se pare ca se lungeste prea tare la al doilea somn si prevad o adormire pe la 12..atunci incep si mai fac un pic de zgomot prin casa. aprind lumina in sufragerie si ma comport ca si cum nu ar dormi nimeni. adica nu ma apuc sa trantesc, doar ca nu il mai menajez. se trezeste singur in 2 minute, si mai e si vesel pe deasupra

cu oul am incercat pe teflon cu un strop de lapte, gen omleta, fara ulei. alex zice ca e bun, eu nu mananc, lui nu i-a placut. in apa n-am incercat, uitasem complet de varianta asta. incercam.

facut briose cu visine. doamne..ce bunatate..mai bune ca alea cu cioco..bune bune. lui d nu i-au placut asa ca am avut cale libera mi le-a stricat alex cand le-a scos din tava ca altfel va faceam poza. buneeee..si frumoase..ma duc sa vad ce rezolv cu limonada aia...


diana si david 03.12.06




tema:
acum sta incaltata in sosete/cipici cu talpa antiderapanta sau iarna in adidas/pantof
cand se va incalzi indeajuns cat sa se simta si la noi cald..,stam pe nord,va merge numai in pisierili goali...vizita la ortoped de acum cateva zile nu a facut decat sa-mi intareasca convingerea asta...,a spus omul f clar,mersul in picioarele goale afara/in casa,nu face decat f mult bine...,asta-i modul prin care ei invata sa mearga de fapt...,pentru ca invata sa indoaie talpa,cum este si normal...,pe cand o incaltare cu talpa rigida nu face decat sa-i formeze un mers incorect,de genul doar ridica picioarele pentru a pasi,fara sa reuseasca sa indoaie talpa cum este si normal...,incaltamintea cu talpa tare dedandu-le voie...
deci de acum...,fie sandale cu tapla de ciunga,fie deloc ,imi si imaginez reactiile...,ce-i acuma ca n-are caciula,da' ce-o sa fie atunci cand imi voi lasa copilul descult prin parc...

ma bucur ca n-ai reusit sa faci poze la briose
ce visine ai luat?


Mamica stralucitoare
4+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by asiza

quote:
Originally posted by almo

danitaasta cu numaratul pana la 10 cred ca ai scris-o sa ne oftici pe noi astelalte mamici.

deci era o discutie despre ou.. eu ii dau un ou tot a treia zi, si odata i-l dau fiert mai moale, odata omleta moale in putin ulei de masline dar cred ca ar fi mai bine ulei vegetal decat masline nu?
in rest ii dau lapte cu cereale la micul dejun sau paine cu branza si rosie. am vrut sa ii dau crenvsti apoi am citit ca nu ar fi sanatos si l-am scos. ii mai dau rareori e drept pasta de avocado pe paine.

crize de lasat pe jos si dat cu capul are si nicole. acum e la faza cand se lasa cu mare grija jos ca se pare ca a durut-o de cateva ori cand s-a aruncat. eu cred ca prin asta trec toti copii ca ei nu inteleg inca ca nu e voie sau de ce nu e voie. trebuie sa le explicam zic eu ca asa ii ajutam sa priceapa cat mai repede.

am si eu o intrebare. cat dorm copii vostri la amiaza si daca ii treziti voi cand vi se pare ca dorm prea mult. adica nicole cred ca ar dormi si 4 ore la amiaza dar eu dupa 2 ore jumate max 3 o trezesc ca si asa noaptea se culca doar dupa ora 11. mi-e insa tare mila de ea cand vad ce bine doarme dimineata sau la amiaza si imi ia cel putin jumate de ora sa o trezesc. la voi cum e?


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze



1.Cum faci pasta de avocado?...ca eu ii dau avocado doar amestecat cu banana si iaurt simplu, un deliciu...
2. Doarme cam 1.30/2 ore pe zi (bine, nu se pune ca azi a dormit doar o jumate' de ora) si nu-l trezesc niciodata...chiar daca ar dormi trei ore, cred ca nu l-as trezi. Insa el, la 9.00 pm, doarme dus...

Pupici


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!




pasta de avocado o fac simpla. pun f putina sare si lamaie. pt noi pun mai multa sare, lamanie si usturoi. pe paine prajita e f buna.
dar o sa incerc cu banana si iaurt ca suna tare bine.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Multumesc fetelor pt cuvintele frumoase si pt incurajari ... astazi sunt mult mai bine ... am discutat destul de mult si aseara si astazi la amiaza cand au dormit fetele si am ajuns amandoi la un numitor comun:
- sambata sta mama cu fetele si noi mergem in Iasi sa ne facem de cap si sa-mi mai cumpar una alta ca nu mi-am mai luat de mult ceva - abia astept.
- de luni merg si fac vreo 10 ore de conducere ca nu mai stiu sa conduc foarte bine(am 10 ani de cand am permis, dar am condus f putin caci am stat cu copii in spate) si acu avem bus si nu prea imi vine sa ma bag la condus asa din prima ... si la vara ne mai luam o masina mica sa am si eu de plimbat ... sunt f incantata.
- si a promis sa iasa el cu fetele la plimbare sau la mama cand eu nu mai pot.
Sunt multumita momentan ... vedem pe parcurs.
Oricum a incercat sa-mi spuna ca ma intelege si ca o sa faca totul posibil sa stea cat mai mult cu noi.
Revin...multi .

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by porumbita80

Daca tot vorbiti ce fac fulguletii hai sa va zicem si noi ce stim sa facem:cand i-l intrebi "cat ani ai?" ridica degetelul aratator in sus,cand i-l intrebi "cat ai crescut"(asta face doar cu scaunu langa pat adica i-l aduce singur)se urca pe scaun si ridica mainele in sus si mami zice :"mare, mare a crescut",cand ii zic mario campion el strange bratele ca k1 ca un adevarat campion. Stie sa ceara apa adica pronunta da apa, la lapte zice bapte, cand vrea sa manace zice mam si se duce la bucatarie,manaca bucatele de mult,daca ii zic sa-mi dea biberonu sa-i pun apa mi-l aduce, cand vrea afar imi aduce adidasii mei, deschide toate usile le inchide la fel, stie care este olita dar e pe post de jucarie.De vorbit mai mult in limba lui dar ma ia de mana si imi arata ce vrea sau unde vrea, comunica foarte bine cu noi. Cand ii zic arata cat de mult ma iubesti ma strange in brate si ma pupa balos cum stie el, dar cel mai dragostos e cu tati lui ii arata mai mult cat de mult i-l iubeste.Daca se loveste undeva vine si imi arata ce i-l doare ca mami sa-l pupe, si imediat arata cum sa lovit.Daca imi mai aduc aminte va mai zic

Nu face ca nici un animal, le cunoaste dar nu le emita, pot sa zber eu toata ziua ca el rade de mine.Stie sa arate in poze pe cine ii cunoaste.Stie care este masina lui tati ne-o arata pe geam.Cand face kk merge direct la baie sa-l spal, isi scoate singur scutecu daca nu are bady.Inca nu sea dat drumu la vorbit dar intelege tot, vorbesc cu el ca cu unu mare, si da dovada ca intelege.
scuze ca m-am intis asa.

Noapte buna

Stela 24s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



porumbita, super Mario! cred ca merg acasa si o trec pe Nicole la lectii.
chiar spune motamo "mare, mare a crescut"? poate sa pronunte cuvantul "crescut" ? nicole abia pronunta cateva cuvinte din doua silabe.... ma uimiti!
dar danita m-a dat pe spate cu numaratul pana la 10 la un an si patru luni sau n-am inteles eu bine... Danita e adevarat???


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by saryta

Multumesc fetelor pt cuvintele frumoase si pt incurajari ... astazi sunt mult mai bine ... am discutat destul de mult si aseara si astazi la amiaza cand au dormit fetele si am ajuns amandoi la un numitor comun:
- sambata sta mama cu fetele si noi mergem in Iasi sa ne facem de cap si sa-mi mai cumpar una alta ca nu mi-am mai luat de mult ceva - abia astept.
- de luni merg si fac vreo 10 ore de conducere ca nu mai stiu sa conduc foarte bine(am 10 ani de cand am permis, dar am condus f putin caci am stat cu copii in spate) si acu avem bus si nu prea imi vine sa ma bag la condus asa din prima ... si la vara ne mai luam o masina mica sa am si eu de plimbat ... sunt f incantata.
- si a promis sa iasa el cu fetele la plimbare sau la mama cand eu nu mai pot.
Sunt multumita momentan ... vedem pe parcurs.
Oricum a incercat sa-mi spuna ca ma intelege si ca o sa faca totul posibil sa stea cat mai mult cu noi.
Revin...multi .

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)




stiam eu...,ai un sot minunat,poate putin cam obosit,ei cica obosesc/se plictisesc mai repede...,dar tu esti si mai minunata ,ca il intelegi si-i dai timp
spor la cumparaturi,distrati-va cat puteti,te vei simti minunat dupa...si...,nu uita sa ne faci si noua cateva poze cu porumbeii indragostiti...


Mamica stralucitoare
4+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

teme:
somnul: 1h1/2 -2 (chiar si 3h f rar) de pe la 11, apoi dupa vreo 4h1/2-5 inca un somn. la al doilea somn (daca adoarme pe la 6.30) il trezesc dupa 40 min.
incaltari in casa: niciodata cu papuci de nici un fel, sosete antiderapande de la miniblue asta iarna, acum am trecut la sosete subtirele. la vara in piciorusele goale. prin parc nu prea cred de frica cioburilor
tot n-am inteles cum e cu avocado....is bautu-n cap?
donia ce cauti in butoi?
madaluta m-an topit dupa darius pupaciosul de burtica
chris nu exagerezi, ele-s cu pluta. da-le, frumos, afara.

dani e cu mucisorii pana-n barba a fost atat de cuminte in seara asta, a stat la aspirat (a inceput sa planga cand a vazut aspiratorul si batista infipta-n el si apoi nu a mai facut scandal, statea cuminte si ii curgeau doar lacrimioarele), a luat siropul de tuse si panadolul si vibrocil in nas.....si a fost atat de cuminte si eu ii tot explicam cum ne facem bine de la ele....si el asa....nu stiu cum sa zic, parca pricepea tot si zicea in sinea lui: "daca mami zice asa.....asa o fi". nu stiu asa mi-a dat senzatia.

fug si eu la somn, ca nu se stie ce noapte ne asteapta.

pupici si o noapte usoara.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput