Fulguleti de nov - dec 2006 (156)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

am depasit cu mult ora de somn...,de acum nu ma mai culc la 12...,cel tarziu 22.30...,trebuie sa-mi refac fortele pentru a doua zi...,am de muncit ,nu gluma...
am inceput sa iau vitamine ,mananc ca sparta hrean pe paine si mujdei de usturoi pe paine...,toata lumea zice bleahhhhh,io zic yammy,yammy...,la Crinuta mancam mult dulce...,acum am dat iama in acrituri,sa fie baiat?!,parca n-as vrea sa stiu pana nasc...si Claudiu zice la fel...,sa pastram asta ca surpriza cea mare...,sper sa rezist ca-s tare curioasa de felul meu...
n-am greturi deloc...,asa o chestie dimineata...,dar mai mult ca-s zbuciumata de trezitul Crinutei...,in rest sant umflata cu pompa si parca mi-a cresct burta...,stiu...,samburelul-i mic tare...,da' si lichidul si restul?,ce nenica ce?...,sa nu-mi spuneti ca mi se pare...,stiti si voi,doar,nu contraziceti o graviduta

somn usor...


Mamica stralucitoare
4+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

fetelor cred ca aveti dreptate si nu ar trebui sa o trezesc pe nicole. de fapt eu ii pun muzica si o trezesc cu pupaturi si cu ii vorbesc incet, dar cred ca si asa e enervant. cel putin pe mine m-ar enerva. dar mami pe langa muzica, pupaturi ii vorbeste tare sa o trezeasca si o bazaie.
dar dimineata o trezeste la 10 daca nu s-a trezit din proprie initiativa ca alfel iar se culca tarziu la pranz si seara iar la 12, si uite asa intram in cercul vicios. la pranz se culca de obicei pe la 2 dar la 5 abia o trezesc. o sa o las sa dorma sa vad cat ar dormi asa de curiozitate. chit ca acum tocmai sunt fericta ca s-a culcat de doua ori la 11 seara.
ma gandesc si eu ca ii tai orele de somn care pt ea sunt f importante dar seara noi de la 10 o ducem in camera, ii punem muzica f incet si daca avem noroc stingem veioza asta in care nu face scandal f mare. dar ea seara s-ar juca ar face orice sa nu doarma. asa e si sotul meu si asa a fost si el cand a fost mic. soacra-mea cica l-a dus si la medic dar nu a ajutat si azi e la fel.
gena asta!
dandusa nu ii fac baita in fiecare seara, dar pana la un an i-am facut si nu m-a ajutat deloc ca de cand e nicole pe lume tot asa tarziu se culca.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Tema: acum, din pacate, ii dau papuci in casa, cu talpa moale. Nu se poate altfel...dar cand eram la noi acasa, era doar in sosete cu talpa de silicon, spre disperarea maica-mi
Saryta, ma bucur, ma bucur, ma bucur ...Distractie frumoasa la Iasi!
Almo, multumesc
Dandusa, pupicioi si de la noi ...aia cu lasatul descult in parc nu-mi prea surade din doua motive: sticle si caca de caine ...


Aaaa, ca tot vorbea Porumbita de Mario ca stie sa-si arate varsta ridicand degetelul...pe Denis cand il intreb cati ani are, desi i-am explicat de 'thashpe' ori cum sta treaba, el raspunde invariabil si fara ezitare: "doi"! Manca-l-ar mama sa-l manance de puiut!

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

quote:
Originally posted by almo

quote:
Originally posted by porumbita80

Daca tot vorbiti ce fac fulguletii hai sa va zicem si noi ce stim sa facem:cand i-l intrebi "cat ani ai?" ridica degetelul aratator in sus,cand i-l intrebi "cat ai crescut"(asta face doar cu scaunu langa pat adica i-l aduce singur)se urca pe scaun si ridica mainele in sus si mami zice :"mare, mare a crescut",cand ii zic mario campion el strange bratele ca k1 ca un adevarat campion. Stie sa ceara apa adica pronunta da apa, la lapte zice bapte, cand vrea sa manace zice mam si se duce la bucatarie,manaca bucatele de mult,daca ii zic sa-mi dea biberonu sa-i pun apa mi-l aduce, cand vrea afar imi aduce adidasii mei, deschide toate usile le inchide la fel, stie care este olita dar e pe post de jucarie.De vorbit mai mult in limba lui dar ma ia de mana si imi arata ce vrea sau unde vrea, comunica foarte bine cu noi. Cand ii zic arata cat de mult ma iubesti ma strange in brate si ma pupa balos cum stie el, dar cel mai dragostos e cu tati lui ii arata mai mult cat de mult i-l iubeste.Daca se loveste undeva vine si imi arata ce i-l doare ca mami sa-l pupe, si imediat arata cum sa lovit.Daca imi mai aduc aminte va mai zic

Nu face ca nici un animal, le cunoaste dar nu le emita, pot sa zber eu toata ziua ca el rade de mine.Stie sa arate in poze pe cine ii cunoaste.Stie care este masina lui tati ne-o arata pe geam.Cand face kk merge direct la baie sa-l spal, isi scoate singur scutecu daca nu are bady.Inca nu sea dat drumu la vorbit dar intelege tot, vorbesc cu el ca cu unu mare, si da dovada ca intelege.
scuze ca m-am intis asa.

Noapte buna

Stela 24s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



porumbita, super Mario! cred ca merg acasa si o trec pe Nicole la lectii.
chiar spune motamo "mare, mare a crescut"? poate sa pronunte cuvantul "crescut" ? nicole abia pronunta cateva cuvinte din doua silabe.... ma uimiti!
dar danita m-a dat pe spate cu numaratul pana la 10 la un an si patru luni sau n-am inteles eu bine... Danita e adevarat???


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze



Almo creca nu ai inteles bine nu am zis ca zice el eu zic dar el arata, as vrea eu sa vorbeasca asa. Am zis ca foarte bine comunica prin semne de vorbit vorbeste doar cateva cuvinte dar incearca.

Stela 24s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by Laura13
tot n-am inteles cum e cu avocado....is bautu-n cap?



avocado e f f sanatos, paote unul dintre cele mai sanatoase, pt copii si adulti. poti sa il dai simplu sau poti sa prepari tot felul de retete f f gustoase. zici ca e un fruct dar de fapt e o leguma sau ceva intre.
retetele de avocado se numesc Guacamole si sunt f f variate.
asiza il pregateste doar cu banana si iaurt. asta e un fel de desert.
eu il fac frecat cu putina sare, putina lamaie, si usturoi.

Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Laura, ce n-ai priceput cu avocado? ...Sanatate lui Dani!
Almo, dar daca incercati s-o treziti dimineata pe la 8-8.30, oare nu-si va modifica incet incet si ora de somn seara sau cea de la amiaza? Ati incercat?
Dandusa, chiar, ce fain ar fi sa fie o surpriza si sa nu stii ce ai pana cand vine pe lume....cred ca ma voi gandi si eu serios la asta daca va mai fi sa am vreun copil...Si, nu, Doamne fereste, nu contrazicem gravide ...


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Laura13
a inceput sa planga cand a vazut aspiratorul si batista infipta-n el si apoi nu a mai facut scandal, statea cuminte si ii curgeau doar lacrimioarele

dragutul!
Uite de asta sunt in butoi, ca plang o gramada, si de la alea bune si de la alea rele, sunt varza, vorba cuiva, varza tocata sunt...
Si mai ridic capul si mai rad un pic si iar plang... mai un stres, mai o bucurie care ma face sa plang...

almo, Cristi doarme de pe la 9,30-10 pana pe la 11,30-12,00 si apoi inca o tura de la 15,30 pana pe la 17-17,30. Seara il culc pe la 8,30-9 si se trezeste dimineata la 7,30.
Si totusi cum faci pasta aia de avocado? De la a la z... cum il cumperi, cum il alegi, cum il cureti, il speli, fierbi, lasi crud, faci bucati, toci cu toporul, etc... fa sa fie simplu si pentru noi

dianocica, Cristi sta prin casa cu sosete antiderapante.

dandusa, ai o burtaaa... foarte mare, asa e... poze multe, multe cu voi prin parc nu mai pui? sa admiram burta

dianocica, ce reteta ai folosit la briose? Da' sa nu-mi spui sa bat albusul o jumatate de ora ca m-ai pierdut pe drum.

V-am zis ce ma iubeste baiatul meu? Orice trebuie sa imparta cu mine, ce baga el in gurita imi da si mie, si sta uneori dragutul cu mana intinsa pe langa picioarele mele si asteapta sa-l vad, si zambeste frumos si are niste ochisori plini de speranta, increzatori... cereale, paine, carioci, bucatele de servetel, ratustele de la baie, orice trebuie gustat de gurita lui, dar neaparat trebuie sa aiba si mama o portie... ieri am ras o gramada ca a gasit in cosul de gunoi doua hartii de guma de mestecat de ale Roxanei si una si-a bagat-o el in gura si pe cealalata mi-a adus-o zambitor mie... si mi-o indesa in gura cu atat grija, dar delicat cumva Doamne, imi vine sa plang!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by almo

dandusa nu ii fac baita in fiecare seara, dar pana la un an i-am facut si nu m-a ajutat deloc ca de cand e nicole pe lume tot asa tarziu se culca.






eu cred ca baita ar ajuta-o f mult...
Crinuta o perioada lunga de timp,a avut doua partide de somn /zi...,se intampla ca al doilea somn sa se desfasoare pana la 18-19...,initial imi faceam griji ca n-o sa mai doarma fata mea seara sau se va culca mult mai tarziu...,dar nu era deloc asa...,o tineam cu 30 de minute peste ora de baie obisnuita...,apoi ii faceam ritualul de seara...,adica baia si adormea in max 10 min ca de obicei...,dar nu faceam exceptie de la regula(baia)niciodata...,f rar s-au intamplat cazuri fara baie/dush ,orice numai sa se balaceasca putin cat sa inteleaga ea ce urmeaza dupa...
eu zic ca ar ajuta-o pe Nicole,pentru ca banuiesc, creierasul lor proceseaza informatia cea mai recenta respectiv baia...,dupa baie facem nani...si ar uita de somnul luung pe care l-a avut la amiaza...,cumva creierul lor este condus de rutina zilnica ,nicidecum de starile lor...,pentru ca,daca ar fi asa...,asta ar insemna ca dupa ce ca fiica mea nu doarme noaptea,ziua doarme max 1 ora(pana acum o perioada),sa stea apatica intr-un colt,obosita extenuata...,dar nu!,ea zburda ,alearga toata ziua...,deci uita efectiv de oboseala...,ea se concentreaza pe ce-i mai recent,parc,copii,jucarii,o mie de chestii de studiat/urmarit...,ce somn,ce oboseala?...,nooo,doamne fereste...
azi de ex...,era rupta trezita de la 7.40 si pana la 13.35,n-am putut s-o tin o clipa...,era obosita,dar nu se lasa doborata...,am pus-o in scaun si am plecat cu masina...,statea dreapta perfect,nici un pic relaxata pe spate...,a adormit in cateva secunde...,in cur...
ideea era...,oricat ar dormi ziua...,eu cred ca dupa ritualul de seara ar face ceea ce obisnuieste sa faca...,respectiv baie si somn imediat...

acum chiar ca fug la nani...




Mamica stralucitoare
4+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by asiza


Dandusa, pupicioi si de la noi ...aia cu lasatul descult in parc nu-mi prea surade din doua motive: sticle si caca de caine ...





nu mi-e somn...
sa mor daca am vazut cioburi pe aleile parcului...,de maine promit sa ma uit atent...,deci prea multe nu cred ca sant...,in plus eu sant langa ea...,iar in kk poa' sa calce linistita,ciar eu am s-o ghidez...,"stanga...,stanga,dreapta...,cald,cald...,bravoo,Crinuta,maine jucam la loto!"
in parcul unde mergem noi,minunat de altfel...,f frumos,mare,dotat,etc...,am zarit kk imprastiat intr-una din jucariile la care poate sa ajunga si Crinuta...,este un fel de tobogan in miniatura unde cineva si-a facut nevoia fiziologica...,pana sa ma atnetioneze o mamica ,habar nu am avut ce este,ca-i uscat si imprastiat...,sa-ti mai spun de cate ori am fost la acel loc de joaca?nu zic ca-i bine/normal...,dar uneori de neevitat...,mai ales acum ca linge toate barele,mananca nisip,roade toate jucariile cu care se joaca in nisip...,mai bine nu mai dezvolt ca inebunesc...


Mamica stralucitoare
4+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:


Citim,citim tot si noi.pupam mamicile si fulguletii destepti,cei mai frumosi si destepti...nu-i asa????
Noi suntem bine,ne plimbam toata ziulica,ieri la tricou....mucii au trecut,ce mai ...de vis!!!!
Noi avem alta pb.....orice gest,cuvant,poezie,cantec...este urmat de nu,nu,nu....si dk ii zambesti ea spune nu.E mortala!!


Mergi la inceput