Fulguleti de nov - dec 2006 (156)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare

sunt in pauza de P ptr ca e in vizita la bunica . apropo, au inceput preferintele la bunici si ofticile din partea celalalta :)) asa ma distreazaaaaa si cred ca si pe el ca intotdeauna aminteste de ceallalta bunica, probabil sa agite spiritele ;)) .

roxanel , thx de intrebare , P spune pe zi ce trece tot mai mult . azi am ramas absolut fara cuvinte cand din proprie initiativa in timp ce il schimbam a inceput sa numere pana la 10 fara ajutor .... ne uitam la baby einstein si la yola o cantareata spaniola pe care o imita :) . ii place shrek si spune okeeeei si stie cati bb are fiona si shrek , acum are treaba cu cariocile . i-am luat un puzzle cu fructe si le recunoaste , la fel si pe pongo - catelul dalmatian .ma uimeste pe zi ce trece .... nu imi puteam inchipuii ca poate fi asa de minunat ! intr-o noapte am visat ca voi avea un bb ......era tocmai ziua cand .....candva incepuse o numaratoare ..... asta e !

pupici cu lipici de scos lumea din butoi !

D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Intebare despre Baby Einstein... se ezicsta in limba romana?

danita, buni pupici, mai trebuie mult lipici :)
Ce program la P... vizite... baiat mare!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Donia

dianocica, sa nu uiti sa iei lamai!
sa-ti dea dumnezeu sanatate! pfiu ce bine, taman ma sunase alex sa ma intrebe ce vreau de la piata si bineinteles ca uitasem. tu si cu draga de chinico care mi-a salvat o ciorba


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
spune pe zi ce trece tot mai mult . azi am ramas absolut fara cuvinte cand din proprie initiativa in timp ce il schimbam a inceput sa numere pana la 10 fara ajutor


danita: tu vorbesti serios???? bai..e un geniu ...
felicitari!!!!!!


Madalina28
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Noroc cu un sef mare care s-a trezit sa vada biroul nostru in drumul de la aeroport spre hotel. Asa ca stam constiincioase la birou, ca sa vada omul cum muncesc sclavii pe plantatiile romanesti. Si in sfarsit am mai apucat sa citesc ce mai fac fulguletii....maaaaaare greseala, ca acum piticul meu va capata dimensiuni gigantice. David al meu NU spune decat "tata", "Dede" si "aaaaa", NU imita animalele, doar le priveste, NU cunoaste partile corpului (decat piciorul), NU vrea sa alerge singur prin parc, doar sa stea in brate, NU merge sa se socializeze cu alti copii (apropo, vazut pe conu' sambata in Herastrau, cand se pregatea de masa......m-am chiorat eu la el, dar pentru ca nu am cunoscut "conducatoarea" de carut, am zis sa nu ma bag in seama ca poate gresesc. Ei bine, n-am gresit, ca ulterior mi-a zis maica-mea ca baietelul ala la care cu nesimtire m-am chiorat avea si un fratior mai mare, Matei, care era la tobogane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

a venti dc de familie. ce sa zic? sau ? zic si eu intre.... dani nu are nimic la plamani, dar are rosu in gat. si 2 canini care stau sa iasa. dar pt ca are rosu in gat si tuseste sa ii dam antibiotic si eurespal pt tuse. eu voi continua cu stodal si antitermice pana maine cand ajung la pediatra.
multumesc mult mamicilor care s-au gandit azi la noi si ne-au urat sanatate!
va pup

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

danitaasta cu numaratul pana la 10 cred ca ai scris-o sa ne oftici pe noi astelalte mamici.

deci era o discutie despre ou.. eu ii dau un ou tot a treia zi, si odata i-l dau fiert mai moale, odata omleta moale in putin ulei de masline dar cred ca ar fi mai bine ulei vegetal decat masline nu?
in rest ii dau lapte cu cereale la micul dejun sau paine cu branza si rosie. am vrut sa ii dau crenvsti apoi am citit ca nu ar fi sanatos si l-am scos. ii mai dau rareori e drept pasta de avocado pe paine.

crize de lasat pe jos si dat cu capul are si nicole. acum e la faza cand se lasa cu mare grija jos ca se pare ca a durut-o de cateva ori cand s-a aruncat. eu cred ca prin asta trec toti copii ca ei nu inteleg inca ca nu e voie sau de ce nu e voie. trebuie sa le explicam zic eu ca asa ii ajutam sa priceapa cat mai repede.

am si eu o intrebare. cat dorm copii vostri la amiaza si daca ii treziti voi cand vi se pare ca dorm prea mult. adica nicole cred ca ar dormi si 4 ore la amiaza dar eu dupa 2 ore jumate max 3 o trezesc ca si asa noaptea se culca doar dupa ora 11. mi-e insa tare mila de ea cand vad ce bine doarme dimineata sau la amiaza si imi ia cel putin jumate de ora sa o trezesc. la voi cum e?


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna!

Nu v-am mai scris de muuult timp, pentru ca uite, si la ora asta sunt la serviciu.
Deja nu stiu ce sa mai fac, realizez ca nu este normal, dar nu am incotro...si chiar nu stau un minut, muncesc toata ziua ca o tampita!

Si ca sa puna capac la toate, Maya a cazut, s-a lovit si si-a spart capul. S-a smucit, a fugit si s-a impiedicat de o treapta din gresie (unghi de 90 grade) si a venit cu fruntea in el.
Mi-a stat inima in loc cand m-a sunat mama, m-am speriat atat de tare, incat cred ca am imbatranit cu 10 ai. Fetelor, este ingrozitor...sunt constienta ca si parintii nostri au trecut prin asta cu noi, dar mie mi s-a parut cumplit. Ea a plans, dar nu a lesinat / vomitat / nu si-a pierdut cunostinta, nu a facut febra..doar si-a spart capul (adica pielea de pe frunte, nu fisura craniana Fereasca Dumnezeu). Si pleaca de la serv intr-un suflet, ia copilul si pe mama, care era varza (nu dau vina pe ea, se poate intampla oricui) si fugi cu ele la spital. Nu a bagat-o la tomograf, in schimb a curatat-o, a anesteziat-o local (injectie cu xilina in frunte) si a cusut-o. Ea plangea, eu plangeam, nu va puteti imagina...
Bebe se simte foarte bine, adik nu si-a schimbat starea de spirit deloc si este la fel de imprevizibila si de energiga, totul este in regula si saptamana viitoare mergem sa ne scoata firele.
S-ar putea sa ramana cu un semn, dar asa este, nu avem ce sa facem, bine sa nu a fost mai rau.
Va pupam si va dorim multa, multa sanatate si cat mai putine boacane de acest gen!

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Asa este draga Ingeras, se putea intampla oricui. Saracuta Maya!!!
Aka, sanatate multa la piticuta!
Danita...eu nu mai vorbesc cu voi!!! Auzi ce de chestii face/zice P!!!
Sa stiti ca si piticii din creierii mei fac pui...Maria-Sa Nu mai zice mama deloc, decat tata cateodata, Nu faca ca nici un animal, Nu zice mai nimik decat cuvantul magic tata, Nu se prea joaca cu jucariile, adika timpii de atentie pe care acorda jucariilor sunt tare redusi...Nu face la oala, Nu mananca bucati cu mana, Nu mananca singur, Nu bea singur din canuta...si de cand cu boala lui cred ca a si regresat rau...
Zice-ti va rog ca mai sunt si astfel de fulguleti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

almo ale mele dorm cate 3.5 ore dupa amiaza, daca se culca mai tarziu, si se face aproape 6:30 le scol: deschid usa si noi nu mai mergem 'in varful degetelor' in casa si se scoala ele singurele
seara adorm dupa 9, dar pana in 10, depinde la cat se scoala dupa-amiaza

Mergi la inceput