Fulguleti de nov - dec 2006 (156)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by a_deju

buna de dimineata!!
rapidus, ca-s pe fugus, revin io mai pe la amiaza, cand s-o culca (de n-oi pica si io :)) ).
o intrebare: le faceti ou ochi? ma gandeam sa-i fac dimineata, ca m-am saturat si io de atatea fructe la borcanas.. sa mai diversificam una alta.. :)) si daca le faceti, cum? intr-un strop de ulei? in apa?? eu am tigaie tefal, pe ambalaj zicea ca pot sa arunc oul ca atare, am incercat pt noi, dar a iesit un vax albina... adica ii trebuie totusi ceva in ce sa "pluteasca"... tot la capitolul "hai sa mai schimbam ceva", am incercat felie de paine prajita unsa cu unt de arahide.. nope. nu conteaza, incercam si mai incolo, io totusi sper sa-i dea de gust, ca ar fi un mic dejun excelent pt cat consuma el. eventual si cu doua-trei rondele de banana deasupra..miam-miam :)
gata, ca de fapt dilema era doar cu ou' ochi :)
fugim sa facem rapid piata

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica

"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx



nu le-am dat inca ou ochi, de fapt nu mai vor mai de loc ou, nu stiu de ce (in mamaliga e ok), dar imi aduc aminte de la Tudor ca in puneam oul spart in apa fierband, si, ca sa nu se imprastie, puneam in apa (inainte de ou) un pic de otet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

quote:
Originally posted by dianocica

bun, m-am hotarat. imi iau 2-3 zile de concediu la butoi. daca se poate..va rog mult..nu deranjati..si nici nu ma inghesuiti acolo. multumesc frumos, ne auzim sapt viitoare (weekendurile sunt gratuite in butoi daca stai macar 2 zile intregi. deci am prins si super oferta.)

a, v-am zis ca d plange dupa ce face pipi?

diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda


da ce ai patit? hai afara, ca am auzit ca la voi acolo e cald si bine
incearca sa vorbesti cu un doctor sa nu aiba ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

quote:
Originally posted by mamaana

roxanica , mi-au dat lascrimile , ai un copil minunat



Ei, mamaana, apoi ce sa mai zic de tine, tu ai TREi copii minunati!!
Asiza, asa a zis d-na dr, ai vazut ca si eu am pus semne de mirare in dreptul lor, cand le-am insirat. Zicea prietena asta a mea ca-s alimente grele. Stiu si eu, mazarea o face parte din grupa fasoloaselor, iar conopida o fi ruda cu varza?? Habar n-am. David papa conopida cu maaaare placere si n-am observat sa-l deranjeze la burtica, asa ca nici eu n-o scot de pe lista, nu de alta, dar ramane lista goala
Mancarea de mazare nu-i place, doar cateva boabe pescuieste cu drag din ciorbite si mai ascund io cateva in pireul de legume.
Bravo lui Denis ca a papat oul, sau felicitari tie ca i l-ai servit intr-o combinatie care sa-i fie pe plac, sau felicitari diei ca ti-a dat ideea.
Pentru noi inca nu s-a inventat combinatia mirifica, in care sa accepte oul.
Dia, voi ce mai faceti???Tot cu maselutele va chinuiti sau sunteti mai bine???
Kikineataaaaaaaaaaaaaaaaa, tu te-ntreci cu gluma. M-ai vazut asa mai toleranta si profiti acum, fii atenta, fetitzo, rubrica de absente e plina ochi, te somez sa apari !!!!!!!!!! Cu Chihlimbarul lu' tata de manutza!!

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Roxanicoooooo, ! Personal tare mi-ar fi placut sa fii pe-aici pe-aproape....
Da da da si tu acu' cearta-ma si-njura-ma dar....am o oboseala...stiu am mai zis numa ca acu vreo 2 sapt aproape c-am lesinat de oboseala, de diverse probleme de sanatate, facut analize care-s cat de cat OK....deci incerc sa-mi revin asa ca dorm uneori cu Sara la pranz...ea e bine, io nu prea...noroc ca veni si vremea mea...adika asta calda si stam pe-afara vreo 2 ture. Asa ca la citit mai pe diagonala...na ce sa raspund?? Poate-mi intru-n paine curand!
Briose, briose...tre sa fac briose...m-ati innebunit.


KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Mai Roxanico mai cum suntem noi gand la gand cu bucurie...aici e dragoste cu nabadai nu gluma....hai fata mai da-mi ragaz ceva ca pe bune-s rupta rauuuuuuu. Stii cum ma doare spatele, stii ca adoarme in brate, ma rog o combinatie brate - fostul pat al nostru din camera ei, stii ca doarme cu mine juma de noapte ....si io nu ma odihnesc deloc... Sparg dinti, masele ca la nebuni avem deja 6 dinti, 4 -5? masele, un canin...

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Ha, ha, haaaaa , i catch you ,kiki, asa aproape erai?????
Stiu cum e cu oboseala sfasietoare, da' gata, intelegi, n-are rost sa ne dam batute!!! Hai, baga niste Mg B6 si revino pe metereze!!
Da suna tare rau, aproape lesin...mare grija, mare!! Totusi zici ca analizele au iesit bine? Te astept sa ne spui despre Sara.
Ktrinel, tu???
deny?????!!!!!!!!!

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Roxanica, ce bine e cand esti prin preajma!!!!
Kikineata,

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Roxanico postaram in acelasi timp primul mesaj....asa aproape eram de aia am zis ca e curata telepatie dom'le ce sa mai.
Sara?? e o scumpa de fetita s-o frumoasa rau, a fost tatal meu la noi ceva zile si a latrat la el...pe ceas..o ora jumate...dk pot o sa pun candva filmulete. Tot el a invatat-o scutura price rufa gaseste si le intinde la uscat...si tot rea inchide calculatorul de cate ori poate, ceea ce incearca si acu sa faca...mai grav se urca pe paturi, mese, fotolii...grea viata dar frumoasaaaaaaa

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Kikineata, te inteleg perfect, crede-ma, si-mi pare tare rau ca nu esti bine...Am si eu o oboseala-n mine, de zile mari, dar nici n-am cui ma plange, ca micutul meu n-are chef de povesti triste , ii ajunge aia cu ratusca cea urata...iar barbatu asta a meu...stii la cat mi-a venit aseara acasa???????? la 12. Adica ieri a venit azi, si azi va veni maine si tot asa. Amu sa nu crezi ca-i ceva depravat, dar stii, am tot povestit eu anul trecut ca a luat un examen, si acum deschide noua "afacere", e prins pana peste cap. Il inteleg, am incotro??
Asa ca atata-s de singura ca nici n-am chef si nici putere sa ma mai plang, de fapt nu-s singura, ce vacaaaa, il am pe David, dar intelegi tu ce-am vrut sa zic...
Am observat ca-mi irosesc fortele daca ma autocompatimesc sau daca cersesc compatimire, si parca daca n-ai spectatori le iei pe toate in piept si te descurci cumva, de voie-de nevoie. De ex, cand vine mami si mai sta cate o ora cu noi, ma apuc sa i le zic pe toate si mai rau imi fac.
Aporpo , ca se vorbea intr-o vreme pe aici de luatul unei pauze, cat de oportuna ar fi o pauza, etc. Eu stiti ce-am constatat? Pe mine ma obosesc mai rau pauzele, mie nu-mi ajunge si nu ma incarca o pauza de o ora, eu imi incarc bateriile reacomodandu-ma cu situatia in care ma aflu acum, obisnuindu-ma si asumandu-mi responsabilitatile pe care le am in momentul de fata, ca mama.Asta ma ajuta mai mult.Ca daca ar fi sa iau o pauza , mi-ar trebui o saptamana sa dorm neintrerupt. ceea ce e imposibil. M-as trezi de dor si de frica, ca sta pruncul nemancat.

Editez sa va spun ca pruncul doarme de 2 ore juma, record absolut, da' a si alergat azi vreo trei ore prin parc. Fug ca s-a trezit. Ati scapat de mine. Paaaaaaaaaaa

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Tot pe fuga.. azi poate resusesc sa compun un mesaj din bucatele.

Lavinia si aka, ce zile de groaza ati avut in spital, tare rau imi pare!
aka, ce draguta e Cristina cu papusica, saracuta, ce au mai chinuit-o multumeste-i pentru mesaj

roxanica, ce frumos ai povestit de puiul mic... mai vreau!
Vai, saraca fetita cu slanina
Aozi, sa nu te dai disparuta iar vreo trei zile, ma bazez pe mesajele tale!

saryta, e mai bine? s-a mai dat pe brazda dumnealui? Greu, greu, esti o femeie tare puternica

dianocica, sa nu uiti sa iei lamai! Cand te bagi in butoi vezi sa nu-mi tragi vreun cot in gura, sezi binisor!
Da, faina poezia, am printat-o si eu acum ceva timp si i-am citit-o Roxanei.

Yagmur, nu stiu cum arati dupa atata somn, dar eu ma bucur pentru tine!
asta-i pentru seful nou!

madaluta, asa am patit si eu cu Cristi, nu-l mai gaseam in casa... parca am ramas fara inima, asa am simtit!

a_deju, ou ochi inca nu. Dar daca da, probabil l-as face in apa clocotita.

eri_ka, ce reteta buna cu cascaval pe ou ochi! Distractie placuta in Austria! Ne scrii de acolo?

Laura, scuze ca am tot uitat sa iti scriu de tuse, aici nu se da nimic. Cristi a fost de 2-3 ori racit cu tuse si nu i-am dat nimic, a trecut cand a trecut. Doar umidificare, Karvol si cam atat.

bamboletta, sunteti mai bine cu raceala?

asiza, i-am dat ou fiert lui Cristi la micul dejun si tot la voi ma gandesc ca mi-ai dat ideea. Cristi a acceptat bucatele, cu rosie langa, nu stoarsa.

kikineata of, lesin? e grav. Mananci cate ceva macar?

La noi a fost ceva azi noapte, nu stiu ce, a plans de cateva ori, a supt, apoi pe la 6 am adormit amandoi bustean, noroc ca ne-a trezit Roxana (!!!) pe la 8, ca altfel intarziam la scoala. A fost veselut dupa aceea... nu stiu ce a fost azi noapte.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput