Fulguleti de nov - dec 2006 (156)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

FLORE, sa fie intr-un ceas bun samburelul baietelul

bravo cu tigarile si ia de aici o citronada!

ma duc sa-mi conving perechea ca mai vreau un bebe!


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Iupiiiii....mama ce bucuroasa-s!!! ...Bravo Flore si Nicu! Ce frumooooos va fi...lasa grijile la o parte si enjoy!

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by almo

Felicitari fetelor Dandusa, Porumbita, Flore! Sa fie intr-un ceas bun! Nicole a venit dupa 7 ani de incercari, asa ca pt mine e prea tarziu sa mai sper la un al doilea bebe.... of viata asta ce scurta e!
Ma bucur insa ca s-a intamplat macar odata si ca am avut sansa si norocul sa cunosc si sa simt dragostea de mama, ca atunci cand se lipeste de tine sa simti cum te-ai topi daca ai fi de gheata sau daca ai avea arpi ai putea pluti de fericire. Ca utiti de pb si totul pare atat de frumos, curat si de nepretuit cand ai un copil.
Inainte cand auzeam vreo mamica spunand ca e asa minunat sa ai un copil imi repetam vorba aia"cine-i are sa ii creasca cine n-are sa nu-si doreasca". ei, dar nu e asa, cine n-are sa-si doreasca ca viata lor va fi neimplinita si stearpa fara ei.
Ma gandesc insa f des ca Nicole o sa ramana singura pe lume odata si odata, fara sa aiba si ea un fratior sau o surioara si asta ma doare...



Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze





Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Of, Dandusa, oare nu era stricat oul?? Sau poate totusi ar trebui sa-l sfarmi cu furculita...Bine ca si-a revenit mititica si e vioaie din nou!

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

Flore, felicitari de 1000 de ori ! ce ganduri sa ai ? tu nu iti dai seama ca e un inceput super ? t epup de 1000 de ori si sa ai grija de samburel !

D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

felicitari Flore si Nicu!
flore, sa ai o sarcina usoara, un Alesucu' frumos si okios si sanatos, sa terminati mansarda cat mai curand
si lasa grijile la o parte ca o sa fie minunat! si ti-o plimb eu macar o data pe saptamana pe printesuca atunci cand o sa-ti fie greu ok? asta chiar dc n-o sa mai fii educatoarea oanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
mama, mama ce veste MINUNATA!!! flore sa fie intr-un ceas bun, sa iti dea DD o sarcina usoara si un bb sanatos!
mai fetelor dar ce se intampla de tot ploua cu mamici? tare ma mai bucur pentru voi!

am intrat ca am promis sa va dau raportul.....am fost la pediatra. rinofaringita acuta. nas congesionat, rosu in gat, la plamani curat. ea banuieste o viroza, nu ca ar avea vreo infectie pe undeva. asa ca paracetamol sup. la 8h maine, de duminica numai 2/zi sa vedem cum se descurca organismul. daca face febra peste 38.5 o sunam si vedem ce e de facut. si pt tuse eurespal si humex in caz de maxima urgenta (adica noaptea daca se trezeste din cauza secretiilor). bambo cati ml de humaex ii dai? ca mie mi-a spus o masura (parca, am pierdut reteta) si nu stiu ce masura.
dani e tot rau, tuseste fff urat, nici nu vreau sa ma gandesc la ziua de maine....eu ma panichez f usor cand sunt singura cu el si el nu e bine.
vroiam sa va intreb: cum ii dati eurespalul? nu mananca, pana in seara asta a baut lapte, i-am pus eurespal in 90ml de lapte, a baut 20 dupa care nu a mai vrut lapte deloc, nici macar din acela fara eurespal. asa ca nu a luat eurespalul in seara asta. ceva ponturi??? pls!
ma bag si eu la somnic ca sunt cam varza, ne auzim maine.

o noapte linistita!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

FLOREEE!!!!!!.
Sa dea DD sa ai sarcina usoara si bb sanatos!
LAURA,sanatate multa lui Dani.Secrete,ponturi cu med.nu
prea am.sincer si eu ma oftic de nu mai pot cand nu vrea sa ia si are nevoie de respectivul med.
In seara asta insa m-a terminat.I-am dat Advil(k nurofenul se terminase si doar asta am gasit aici) si bineinteles k nu vroia.
i-am zis de 2 ori k ma supar si ma faceam k plang.a treia oara
a luat singura seringa si a dus-o la gurita.imi venea sa o mananc!!!
pupici multi si noapte linistita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Salutare, salutare!
Iar bantui singura pe aici la ore tarzii.

Tema: Alexia sta in casa doar in sosete, iar la vara in picioarele goale, n-am incaltat-o niciodata cu pantofiori sau sandale. Cand am fost saptamana asta la ortoped chiar mi-a spus ca in casa copilul trebuie sa stea descult sau cu sosete, nu cu incaltaminte, si e bine ca pe jos sa fie si covoare, nu doar suprafete perfect netede (parchet, gresie).

Dianocica Imi pare rau ca D plange dupa ce face pipi! Fa-i o urocultura, ca sa vezi ce si cum.
Laura, sanatate multa lui Dani! Ponturi nu stiu sa-ti dau. De vreo 3-4 ori am incercat sa-i dau Alexiei Eurespal cand a tusit, dar de fiecare data l-a vomitat, asa ca l-am schimbat cu Plantusin, pe care l-a acceptat cu placere.
Aka, o pup dulce si apasat pe Cristina! Va doresc sa scapati cat mai repede de problemele de sanatate!
Roxanica, slanina prajita cu ou aproape in fiecare dimineata? Biata copila!
Kikineata
Danita, P e avansat tare, nene! Bravo!
Almo, Alexia doarme cam 2-3 h in timpul zilei, rareori 4 ore in doua reprize. Nu o trezesc.
Danutz, nici Alexia nu face la oala, imita doar rata si calul, nu mananca singura. Bucatile prefer sa i le dau eu, pentru ca ea mai mult se joaca cu ele decat sa le bage in gura. Dintre partile corpului imi arata doar pasarica (atunci cand e dezbracata), restul nu vrea si pace, desi sunt convinsa ca le stie pe multe dintre ele. Vocabular: mama, tata, ce, baba, caca si multe cuvinte pe limba ei. Are timp sa le invete pe toate si sa le faca pe toate, nu-mi fac griji. Nu repeta dupa mine, asa ca pot sa spun un cuvant de 100 de ori, ca ea n-are nici o treaba (dar sigur ii ramane in creieras).
Ingeras, pupam capsorul Mayei! Nici nu vreau sa ma gandesc cat de tare te-ai speriat!
Chris, nasoala faza! Nu exagerezi absolut deloc. Pe mine m-ar scoate din sarite o chestie de genul asta. La noi nu vine nimeni in vizita neanuntat din timp. Prietenii si rudele stiu ca nu-mi place sa ma trezesc cu ei la usa, asa ca ma suna si ma intreaba daca avem chef de vizite si cand pot veni, ca sa nu-i strice Alexiei programul de somn sau de iesit la plimbare.
Madaluta, de cand a inceput Alexia sa mearga de-a busilea eu am pus pe hol si in bucatarie, unde am gresie, covorase cauciucate (mi-au trebuit vreo 16 m ). Sunt antiderapante, nu mai e asa de rece pe jos si nici nu se mai loveste rau atunci cand cade.
Aelita
Mamaana, felicitari pentru intarcatul fetelor fara probleme! pentru ca ai reusit sa le alaptezi pana acum!
Flore Inca o graviduta! Felicitari, sa fie intr-un ceas bun! Sarcina usoara si un bebe sanatos!
Dandusa, bine ca si-a revenit mititica, dar cred ca ati tras o sperietura... Multi pupici de la noi!

Noapte buna tuturor!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Azi am facut spaghetele carbonara cu reteta lui Bambo , au iesit foarte faine si se fac usor. Cristi mancase inainte o portie mare de fructe cu branza, apoi a mancat si o gramada de spaghete... cum era cu gura goala, cum facea "Ne-ne-ne-ne-ne!!!", adica sa bagam iar
Pe la pranz eram la bucatarie si i-am dat niste biscuite, mi-a tot dat si mie, iar la final ii ramasese o bucatica mica pe care mi-a intins-o la gura, apoi s-a razgandit si cu degetelele lui micute a rupt o frimitura cam asa de mare , pe care mi-a intins-o dragalas Cu lingurita il mananc!

ingerasa, ce sperietura cu lovitura, bine ca n-a fost mai grav! Of, ce de emotii ne mai asteapta...

danita, cum v-a fost la vaccin? Sper ca nu va laudati cu reactii. Ce dulce trebuie sa fie... oooott!

roxanica, a explicat deja si Ruxanadra cum e cu tusea. In plus, ceva studii care s-au publicat anul trecut au aratat ca antitusivele pentru copii sunt in doza prea mica pentru a avea si ceva efect, asa ca sunt prescrise cam dam degeaba. Iar o doza mai mare care ar fi terapeutica ar fi cam toxica.
Si nu, noi n-avem amgidale inflamate, rosu in gat... ai fost mortala...
Adevarul e ca de cele mai multe ori aflam ca avem viroze care trec cu paracetamol , de aici frustrarea multor emigranti romani care sunt obisnuiti sa plece de la doctor cu o lista de analize si cu o sacosa de medicamente.
Vaaai, da' te bat! Cum adica baieteii nu sunt harnici? Vaaaai, unde e biciul?

Dia "aseara a cazut in cap incercand sa se uite la putza" saraca, mi-o si imaginez!

ruxandra, unde ai plecat? La munte? La schi? Cauti si tu un petec de zapada cum cauta ursuletul Martinel din diafilm?

almo si mamaana, multumesc pentru avocado, poate o sa fac si eu.
almo, sigur, sigur e prea tarziu pentru bebe 2? Stii ca eu dupa ce am zis ca ma opresc... parca undeva o voce mica imi spune ca pe la 40 ar fi numai bine sa il fac pe al treilea...
mamaana, bine ca treceti usor peste intarcat. O fi ultima experienta, dar sigur a fost foarte intensa, cu doua minuni de alaptat!
Eu am innebunit, acum incep sa ma bucur de alaptat din ce in ce mai mult... e atat de dragut!

asiza, multumesc de intrebare, azi am fost mai bine, inca n-am plans, aseara ma apucase ca nu gaseam un creion dar pana la urma m-am stapanit... nu'sh ce-i cu mine, nu ma prea recunosc...

chris, eu nu m-as stresa deloc cu degetul in nas... si-l baga si Cristi intr-o vreme, nici nu mai stiu de ce, dar mai nou nu l-am mai observat.

flore, o sa te descurci, o sa vezi, ai toata increderea, o sa iti gasesti putere mai multa decat credeai ca ai.

dandusa, sper ca e bine Crinuta! Poate a vomitat doar pentru ca era surescitata si obosita, se mai intampla... s-o lasi usor maine, mai mult lichide.

Laura, sa aveti o zi usoara maine, poate se mai linisteste tusea lui Dani.

Ma duc, ca iar vine agentul cu hartii la semnat pentru casa...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput