LMA albinute&bondari de martie-aprilie '07 (74)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Buna,

am citit si eu linkurile respectiva, in prima faza m-am panicat, apoi am inteles urmatorul lucru: substanta suspectata sa dea autism este thimesoral, care s=a scos din componenta vaccinurilor ROR. Mai este inca unul pe langa Priorix, ceva cu T (scrie tot acolo) dar cel dat de stat este Priorix si nu contine substanta incriminata. Eu o sa ii fac vaccinul. As prefera sa le fac separat pentru fiecare boala, dar daca se fac impreuna asta e.

Si Alexa, da, sunt de acord cu tine legat de exagerari. Nu uit la inceputul anului cand au fost ninsorile acelea mari in Bucuresti (noi eram la munte si se zvonea ca e inchisa Gara de Nord si nu ne putem intoarce) unde una din televiziuni prezenta Gara de Nord ca fiind practic in pragul dezastrului, inchisa, cu oamenii panicati si care un stiu ce se intampla bla bla bla (imagine de cosmar oricum) si pe alt program transmitea in direct reporterul chiar din Gara de Nord ca sunt doar intarzieri ale trenurilor, ca situatia e relativ sub control, oamenii se descurca, inteleg ce se intampla etc. Si uite ca am ajuns si noi in Bucuresti, intr-adevar cu vreo 20 min intarziere, dar nu era inchisa gara si nu alergau oamenii pe-acolo de nebuni

Pe de alta parte, e suficient sa se lanseze un zvon prost ca sa se amplifice tot la cote alarmante. E suficient ca cineva sa fi spus "eu CRED asta" ca in cateva ore 500 de oameni din imprejurimi sa fie convinsi ca e adevarat Nu va plictisesc cu statistici despre imprastierea nemultumirilor si a vestilor proaste invatate tot la trainigurile firmei

Eu una o sa fac vaccinul si fac si o rugaciune in plus ca sa ma stiu mai linistita

Loli mic

bebe2: pfff, dupa ce e gata casa, si mobilate macar 2 dormitoare (ca mobila de bebe avem deja), si cumparata masina... si vedem cum ne descurcam cu ratele Oricum, n-ar mai trebuie pentru el decat pampersi, ca de restul chestiilor de puericultura nu mai am loc in casa

Atat deocamdata,

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

LA MULTI ANI, LOLI mic! mai ales te-ai sarbatorit o data cu fata mea.

VACCINUL- probabil Maria e prima care a facut PRIORIXUl ca nu a mai scris nimeni. Stiam de scandal ca doar e de prin 1998. Parerea mea: e posibil ca ceva ceva sa fie adevarat (substanta incriminata, greseli in administrarea vaccinului...) dar in acelasi timp am fetita. Nu concep sa nu fie imunizata impotriva rubeolei. Nici celelalte boli nu mi-ar placea sa le faca. Si eu si fratele meu le-am facut pe toate cand eram mici dar trebuie sa fi fost rau daca-mi amintesc si acum de ele. Am avut insa noroc sa nu facem nici un fel de complicatii. Dar sunt atatia copii care nu au norocul asta. Iar legat de autism... In primul rand ca nici un medic nu pune diagnosticul de autism inainte de 2 ani. Iar in State si in Marea britanie vaccinul MMR (adica Ror la noi ) se face la 15 luni. E posibil asadar sa fie mai mult o coincidenta. Sau au fost vaccinati copii cu febra care au facut convulsii etc. Ca si la noi se poate intampla. Consultul Mariei dinaintea vaccinului a durat fix 2 minute- ascultat la plamani si intrebari de genul: are febra, tuseste, stranuta, vomita mai mult decat de obicei. Norocul meu ca ma pregatisem: i-am luat febra cu 2 zile inainte de vaccin si sigur nu era racita, iar de vomitat...asa ca de obicei. Acum sper sa fie bine. Oricum Aceste vaccinuri sunt in lista de vaccinuri obligatorii. Tot trebuiesc facute candva. Daca nu acum la 3-4 ani cand merg la gradinita si tot trebuiesc facute.

PAXELA- mi-au placut mult explicatiile tale. Nu putem lasa copiii sa faca toate bolile posibile pe motiv ca se faceau si inainte si nu mureau. cati copii afectati de poliomielita am vazut eu in centrul de plasament.. parintii nu-i vaccinau, traiau in comunitati cu risc, luau boala, ramaneau infirmi si erau abandonati. Groaznic. Copiii aia nu au nici un viitor. Cu un simplu vaccin li s-ar fi schimbat viata. Iar legat de Ana- o primim in clubul fotomodelelor desi nu ar trebui ca ea papa bine si era o grasa la un moment dat. Important e sa manance din toate si sa fie sanatoasa, vesela si frumoasa. Pupici.

AMMA- ti-am vazut flacaul. E un dulce. Tu cum te simti?

ELYANNE- esti bine psihic? Ca fizic te vei reface f repede. Nu vreau insa sa te simti coplesita de griji. E o perioada grea pentru tine dar totul va fi bine. Multa sanatate. Suntem toate alaturi de tine.

RALUALEXANDREI- si eu m-am gandit ieri la tine, cum ma sunai sa vezi ce fac... Esti o draguta.

Maria nu vrea deloc sa doarma. Ieri a dormit numai 20 minute toata ziua si azi vad ca se repeta situatia. Ca ea pe la 11.00 se culca vreo 30 minute dar acum nu vrea iar. Nu stiu ce sa-i fac. Apoi seara e f obosita, nici sa manance nu vrea, cade lata la ora 8 si apoi noaptea se agita si se mataie. E prea obosita.

Azi nu avem sarbatoriti. De maine o luam de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coolutz spune:

vreau sa va spun ca eu ieri toata ziua am trait cu impresia ca este 1 Martie...ma miram totusi cum de nu primesc smsuri primavaratice asa cum se intampla in fiecare an dealtfel...
asa ca vreau sa imi cer scuze....de la sarbatoritii de ieri pe care nu i-am felicitat: maria tzunei si maria alexandrei si acum am aflat de loli pisikutei
si de la cei pe care i-am "facut mai batrani" cu 2 zile adica: luca, tudor, sophia si simon...cu voi o sa ma treaba numai maine

cam atat

,
andrea si andrei(6april2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Incerc sa intru mai des desi cu timpul nu stau tocmai bine!

Diana_jors - sa va ajute D-zeu ca visele voastre sa devina realitate. Stiu ca nu e usor ceea ce faceti voi, dar va doresc din tot sufletul sanatate, putere si noroc.....si sa faceti o fotografie Mosului cand va ateriza in semineu

Elyanne - eu cred ca totul va fi bine, asadar sanatate si sa auzim de bine! Asta este si un semnal de alarma pentru celelalte mamici de pe aici, sa-si faca timp si de cate o mamografie!
diana69 & Mihael@ - fetele voastre mananca suficien de bine, deci nu va mai stresati....Caterina mananca jumatate din ceea ce ati scris voi acolo...si apoi 9-10 kg nu e chiar asa de rau....

Crina_mio - felicitari mancacioasei...si tineti-o tot asa! Sa stii ca si mofturoasa mea in ultima vreme prefera mancarea pasata mai mare, desi nu are dinti cu ce sa mestece....(iar vorbesc de dinti )

Amma - fromos baiat, bretonat si smecheros....dar unde si-a pierdut caciula? Sau mai bine zis cate grade erau afara, caci avea totusi geaca pe el....sau pe acolo nu bate alizeul?

ghimbuadina - Micutei i-ai dat oul intreg pentru ca deja a facut un anisor sau i-ai dat si mai inainte? Oare cu 3 saptamani inainte de implinirea anului as putea sa ma risc?

Madybulancea - pana se obisnuieste cu incaltamintea mai calca si aiurea.....eu am tinut-o mai mult incaltata si merge prost cand nu are nimic in picioare....asa ca....depinde cum s-o invatat fiecare sa mearga!

Revin cu un nou mesaj mai tarziu ca sa va povestesc cum taiem noi, in Moldova motzatzii la 1 an....


O mamicutza cu 2 fetizte cu fitze : Andra(20.11.1995) si Caterina(22.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Fetele va multumesc inca odata
Nu mi-a frica de taietura in sine, ci de ce iese la analize.
Dar o sa fie bine

Tzuna uitasem... multumesc mult ca te-ai oferit sa stai cu piticii... am reusit sa aranjez de marit pana joi, sa stea cu tac'su si ma'sa mare... si o vecina...
Dar daca ma tine si viner in spital... nu prea mai am cu cine... Tin minte, asta numai daca ai cum... eu sper sa nu stau ata in spital.
Si-i multumesc si lui Carmen, care e la fel de draguta si mi-a spus ca pot sa-i duc si ei pe cap. Multumesc mult de tot.

Si sunt convinsa ca nu sunteti singurele... ete de-asat va iubesc eu pe voi


Amma vazut pozele (vazut majoritatea pozelor... far suparare ca nu incep sa detaliez ) ... mooooama cat seamna fii'tu cu tine


Azi avem liber la sarbatoriti...





Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Elyanne- eu chiar am vb serios. Uite pentru vineri nu-mi propun sa fac nimic si-i poti aduce la mine daca nu ai cu cine-i lasa. Ti-am zis ca nu stiu cum o fi si care o plange dar nu patesc nimic. Plus ca am mai stat cu bebei multi (fara sa fie si al meu pe acolo si fara sa fie rasfatati ca erau vai mama lor dar erau multi, se pune,nu?)Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Tzuna multumesc mult. Te anunt din timp oricum, daca e nevoie.
Sper sa nu stau atat in spital. Ci doar pana joi.
Daca e nevoie, e nevoie droa cu baietii, elena e la gradi, si pana pe la 2-3 cand vine soacra... Si nu urla daca sunt impreuna

Uitasem de vaccin... eu am scris acolo la subiect ce parere am... nu cred toate tampeniile si sunt de parere ca e mult ami periculoasa boala in sine, decat vaccinul





Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

tzuna- La multi ani Mariei .... cu intarziere, desi mesajul anterior am vrut sa-l incep cu sarbatoritii, am uitat....
Sa va dea D-zeu sanatate si putere sa o cresteti mare pe Maria, iar ea sa va bucure din plin cu realizarile ei!

O mamicutza cu 2 fetizte cu fitze : Andra(20.11.1995) si Caterina(22.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

poze de la prima petrecere incepand de aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

cu intarziere...

La Multi Aaaaani, Loli!!!!

Pisikuta, una peste alta suntem o gasca de mamici in acelasi borcan de mai bine de un an jumate si s-au cam intrepatruns aromele. Daca vrei sa faci parte din stupul nostru sunt sigura ca poti, e chestie doar de vointa.


Ammo, o..... frumusete de baiat ai . Si tu te-ai facut gagica.

ieee!!! avem poze de la aniversari, mai ca ma trec fiorii, acu ca vad poze imi dau seama ce copii mari avem
Tzuna, sa mai zic odata ca e o dulceata mica Mariuca?


Vaccinuri....nu ma bag. Refuz sa citesc niste chestii care mie mi se par ...nu mai conteaza. Io fac tot ce e obligatoriu si mai vreau sa ii fac si ala pt varicela...varilix parca.


ptii, iaca vine si primavara.....a doua primavara din viata lui Rares?! anul trecut am uitat sa fac poze cu culorile primei primaveri a lui rares asa ca voi face anu asta.


roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput