Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (93)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Greyeras, nici Andrei nu suporta siropelele, iar Nurofen nici atat (e lesinator, tu ai gustat?), pe asta si el il vomita. Incearca mai bine supozitor, dau daca preferi siropele, da-i Panadol care nu e asa dulce lesinator sau Nurofen de capsuni. Mi-a zis si pediatra ca Nurofen cu aroma de capsuni e mai bine acceptat decat cel de portocale, e mai putin innecacios.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Roxana, am verificat gingiutele, dar sunt la fel ca acum o saptamana, aica se vad dintisorii sub ele, dar nu a iesit nimic deocamdata. Probabil se pregatesc, cine stie...
Greyeras, eu iau la picior bulevardul cap-coada. Tu pe ce parte a bulevardului stai?

Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Andreea1002, uite cum a fost la noi. Sambata nu prea a mancat el diversificatele, noi am pus-o pe seama faptului ca mama soacra nu era obisnuita sa ii dea papa cu lingurita si cand a vazut ca scoate papa afara a zis ca nu vrea. Duminica a papat normal in opinia mea, nu foarte fericit, dar a papat. Iar luni am gasit dintisorul. Sigur nu e o regula, sunt multe cauze pentru care nu mananca, pur si simplu pot avea zile cand nu le e foame, ca nici noi nu mancam mereu la fel. E de urmarit. De cand cu dintele Andrei nu vrea bibe, cred ca il deranjeaza, nici nu il tine bine. Ii e foame si plange, dar cand ii dau, bea jumate si aia cu chin si gata, se enerveaza.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ma duc sa ii fac baita si sa il livrez la somn. Apoi mai dau o raita inainte sa culc si fata si gata, ma bag si eu la nani. Prefer sa ma culc inainte sa vina sotul meu ca am pata pusa rau (tot cu PMS sunt!) si nu vreau discutii.

Dar deocamdata incerc sa il culc pe Andrei.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Roxana, sigur nu se intampla nimic, Sa stii ca si eu am patit-o, in sensul ca nu mai pot manca sau bea in fata ei.
Nana, Sim, ce bine ca s-au comportat bine la vaccin copilasii!

UIte, avem si noi poze noi:


http://www.flickr.com/photos/14057076@N07/?saved=1

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Gabriela, dulcetica Sara. Asa imi place foto cu caciulita rosie...


Off, sper sa iasa mai repede dintisorii. Ma rontaia asta seara de degete, mama-mama.
Fetelor, mai nou, de fapt de cateva zile, fata mea si canta inainte sa adoarma...e asa haioasa. Prima oara am auzit-o in masina. O pusesem la ea in scaunel si nu o bagam in seama, vorbeam cu tati. Si dintr-o data a inceput sa cante. Eu, in gluma, ii zic lu' tati: i-auzi, isi canta sa adoarma. Nu trec 2 sec ca fata mea era adormita...

Gata, plec la ...

fetele si Noapte buna!

Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Nana, sigur nu ai schimbat nimic? Combinatia de fructe? Lingurita? Andrei al meu prefera sa pape cu o anumita lingurita. Aaa, uite ce poti incerca, a mers la noi la ambii copii. Lasa-i si lui o lingurita in manuta, pune-i-o tu si lasa-l sa o studieze si sa incerce sa duca la gura. Asa e mai tentat sa deschida gurita cand ii duci tu papa. Ma mai gandesc la solutii, acum nu prea pot. Dar revin, ca eu am avut super mofturoasa de cazusem in depresie cu mesele ei.




Exact asa procedez si eu cu Olivia. O lingurite o tine ea in mana, iar eu o hranesc cu alta.Amandoua suntem foarte multumite. Ca si pe ea o mai apuca plansul in timp ce mananca.

Alina,

Alex-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Wow ce fetita dulce si cocheta tocmai am vazut!!!!Cel mai mult imi place poza intr-un halat de baie, super!!!
Gabriela, Sara ta e o dulcica!

Alina,

Alex-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Iar m-a prins seara "nepostata" , numai ca azi nu voi mai sta sa recuperez, ca aseara, pt ca mi-e rau, nu stiu ce am iar Noroc ca maine dimineata cand merg cu Maria la Medicover am si eu de facut analize, cred ca iar ies proaste
Am intrat acum special pentru a ura La multi ani ! bebelusilor nostri dragi care au implinit de la 4 la 7 lunite.
Sa-mi dati voie sa incep cu micul luptator curajos,
frumosul bucalat Andrei de Nana
caruia ii doresc multa, multa sanatate, sa creasca precum Praslea cel Voinic, intr-o saptamana cat altii intr-o luna si sa-i ajunga din urma ( si sa-i si intreaca, de ce nu ) pe bebelusii care au deja 5 luni acum. Si sa zambeasca, sa chiuie, sa rada in hohote si sa se bucure de toata dragostea pe care i-o ofera parintii lui minunati, iar tot ce a fost greu si urat sa fie dat uitarii !
Si daca tot n-am respectat nici o ordine, am sa-l iau acum in vizor pe cel mai mic dintre sarbatoritii de azi. O fi el mic, da-i tare voinic, este vorba despre
bondarelul cel roscat Razvan de Bee
De data asta fac o exceptie, si am sa-i felicit pe papanashi primii, las domnisoarele la urma. Asta asa, sa nu ma acuze papanashii ca pe ei ii nedreptatesc
Mergem o fuga la malul marii ( sa luam o briza in freza ) intr-o scurta vizita la
papanash dragut Luca de Mada28
Si acum, daca vi s-a facut foame ( cica aerul de mare, iarna, stimuleaza apetitul ) mergem sa ne faca cinste cu un bors moldovenesc
papanashul din categoria grea Vlad Dominic de moldoveanca
Si la desert, va propun o colectie aleasa de dulcetzele :
Maia Iulia de sheherezada
Teodora de Irina.c
Andra Maria de alina.clau
Vera Helena de mishuta
Andra Maria de nikol31

Sa fiti sanatosi, fericiti, veseli si norocosi, iar parintii sa poata sa va ofere tot ce isi doresc pentru voi !


Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

quote:
Originally posted by Ank83

Buna seara ...sunt vesela azi... va multumesc la toate pentru sustinere.Am vorbit azi cu o neonatoloaga... care m-a calmat.Mi-a zis ca din moment ce bebe s-a dezvoltat asa de mult in primele luni si ajuns cam la masurile de un an era normal sa ii creasca si capul ca doar nu o sa aiba un cap ca o portocala daca e mai mare ... si ca ea e sigura ca pediatra noastra s-a gandit la o hidrocefalie.Ea mi-a zis ca la hidrocefalie sunt foart multe semne clinice inainte sa ii creasca capul.. si in mom in care ii creste capul deja nu ar mai reactiona nici cum si asta ar fi ultima faza de unde nu il mai scapa decat operatia... dar sa ma duc pentru linistea mea sa ii fac un nou control...
Cat despre ridicatul capului a zis ca fiecare bebe are tonusul lui muscular... si ca nici fiica ei care are 2 ani nu s-a intors niciodata de pe o parte pe alta si nu a mers de-a buselea si totusi e perfect sanatoasa si a mers in picioare la un an de zile... deci in final ...de peste tot pareri bune si incurajatoare si puiutul meu azi a ras mai mult ca oricand chiar cand s-a trezit a ajuns la carusel si la tras peste el .. cand am fugit la el era cu o oaie in gura... (oita de la carusel sa nu se inteleaga altceva)

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito



Ank83, ce bine ca te-ai mai linistit!!!
Are dreptate neonatoloaga ta in tot ceea ce spune.

Noi am fost azi la control. Cum banuisem o mica anemie pentru care am primit la insistemntele mele reteta cu Fer-Sol. Inca ma gindesc daca am sa incep sa ii dau sau nu. Dupa 6 luni incepem cu carnita si cred ca se va rezolva.

Pediatra a spus ca nu a vrut sa ma sperie asa tare, ca oricum nici nu poate fi vorba de hidrocefalie.
Miine dupa 5 sun sa vad cind si daca pot fixa o intilnire cu medicul radiolog specializat in transfontanelare.Vreau sa ma asigur ca totul e bine.

Pupici roz lui Raoul!

www.flickr.com/photos/23256333@N02/sets/" target="_blank">Poze Daria ianuarie-februarie
www.flickr.com/photos/26805627@N00/sets/" target="_blank">Poze Daria
www.dumex.com.my/members/tickers/98308/ticker2.png" target="_blank">Virsta mea

Mergi la inceput