Vargabeles si alte retete unguresti

Vargabeles si alte retete unguresti | Autor: columbiana

Link direct la acest mesaj


Caut reteta de vargabeles si prajitura RigoIancsi, si alte retete unguresti daca mai stiti.....mi-e o pofta de mincare ca la mama acasa...


Mersi!


Ana

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eventual cu un gulas sau o tocanita de burta te pot ajuta...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am gasit-o cu google:www.gustos.ro/retete-culinare/prajituri/rigo-jancsi-o-reteta-cu-poveste.html" target="_blank">Rigo Jancsi. Daca nu e graba mare, am sa o intreb pe mama si pe o prietena unguroaica ce retete au. Parca eu imi amintesc de ceva prajitura in care se punea si dulceata, sau aia o fi alta...hai ca revin dupa ce o intreb pe mama, sper sa mai aiba retetele...

Ce alte retete ai vrea? Ca daca ii scriu prietenei mele, pot sa o rog sa-mi trimita mai multe, in masura in care le are si ea...


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Uite aici Rigo Jancsi, am facut-o eu de cateva ori, garantat ca iasa bine. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112055&whichpage=2

Uite si pozele
http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=8CctnDds0as2u

Un link pe Culinar.ro cu dulciuri unguresti
http://www.culinar.ro/forum/continut/Dulciuri/11561/DULCIURI-DIN-BUCATARIA-UNGUREASCA/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Laura, mersi frumos! am gasit reteta de Vargabeles, o copiez aici, poate cineva mai incearca:

2-3 foi de placinte se pune intr-o tava patrata, fiecare foaie unsa cu unt topit.
4 galbenusuri de oua se amesteca cu 100 g zahar pudra. Se adauga 400 ml smintina, coaja rasa de la o lamiie, 500 g brinza dulce, 100 g stafide. Se amesteca cu grija 4 albusuri batute spuma. Se fac clatite din 150 g faina. Se taie fisii si se amesteca cu grija in umplutura de brinza.
Umplutura se pune peste foile de placinta, deasupra se pun iarasi 2-3 foi de placinta. Si se pune in cuptor. Dupa ce e gata se presara cu zahar pudra.

Sincer, eu nu dupa reteta asta fac Vargabeles, nu pun smintina doar daca brinza e prea uscata si in loc de clatite folosesc taietei (practic orice fel de taietei ce am in casa).

mama mea o facea doar cu doua foi de placinta (din acelea de cremes, ce se sfarima) si inauntru cu taietei lati, deasupra zahar pudra...mmm; abia astept sa le fac weekendul asta.


Gabi, sigur ca ma intereseaza gulasul si tocana de burta! mersi!

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Gabi - te rog eu frumos pune aici reteta de gulas, ca m-a innebunit sotu` ca vrea sa ii fac. Multumesc mult,

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Gabi - nu ma uita si pe mine cu reteta de gulas, pleaseeee !

Multam fain

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Gulas: O ceapa taiata marunt se caleste pe ulei , cu o lingurita de chimen . Cand e aproape calita, se adauga zarzavat taiat rondele (morcov+patrunjel), de mai caleste impreuna. Dupa asta urmeaza carnea taiata cuburi (poate fi porc, vita sau chiar si pui) si se caleste pana se albeste un picut. Adaug boia, sare si apa, si cand da un clocot, pun cartofii taiati cuburi. (eu gatesc de obicei in kukta, si la faza asta inchid vasul) Separat fac galustele de faina, si cand e gata gulasul (adica e fiarta carnea) adaug galustele. Se poate pune piper si boia iute daca va place mai iute. Daca o faceti in ceaun, puteti pune si rosii, si ardei, si alte zarzavaturi dupa gust, noua cam astea ne plac:)

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

salut fetelor.
Gulas e f bun daca il faceti la ciaun afara la foc liber ,la un picnic.Dureaza mult pana e gata dar incercati ,merita.
Eu sunt unguroaica ,dar nici eu nu stiu toate retelete.Spre exemplu Somloi Galiska(galuste ala Somlo)e defapt un desert.
Cine ma ajuta si pe mine cu reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

daca va intereseaza...
tocana de pui cu smantana si galuste de faina
turos csusa(un fel de macaroane cu branza)
taietei cu varza sau cartofi(suna ciudat dar e f bun)
Supa de carne(unii zic ca e zeama goala ca e strecurata dar asta se gateste la fiecare sarbatoare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Gabi - multumesc mult, maine trec la gatit !
Ce facea bunica-mea cand eram mica : supa de chimen .... o nebunie, cu crutoane ...
cylyche - pe mine ma intereseaza tot ce ai

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003

Mergi la inceput