Vargabeles si alte retete unguresti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Gabi, cum faci galustele de faina?

Cylyche, si pe mine ma intereseaza retetele, mersi!


wow, Sasha, ce pofta mi-e de o supa de chimen cu crutoane, mmm.

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

ma bag si eu pe la retetele unguresti ...ca doar sunt unguroaica

eu galustele de faina le fac mai rar si de obicei le fac ca si garnitura la tocanitza de vitel.Nu masor nimic de obicei fac dupa ochi : pun faina intr-un bol + 1 ou+ sare + un pic de ulei (1 lg) + apa sa se faca un aluat subtire moale , intre timp intr-o oala fierbe apa cu sare si cu ajutorul unei lingurite "scap" in apa bucati de aluat...sau ideal e cine are "razatoarea" si cutitul special pt.asta...se fierb pana sunt moi , se strecoara.

Nu stiu sa scriu retete



mama de ingeras Norbert (07 dec 2003)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

tocmai voiam sa intreb de rateta pt galuste si hop erika mi-a luat-o inainte. tu scumpa dar astea cum se folosesc ca si garnitura? cu sos? ca nu-mi dau seama cum pot fi asa? si bolul ala cam cat de mare e? unul asa normal (care-o fi ala?) micut? aaaa si sarcina usoara in continuare
si mai am o rugaminte: cylyche nu pui reteta de tocanita cu sos si galuste? plizz!
am inteles eu bine sau si in gulas se pun galuste? acum am un "ghimpe" cu galustile astea si musai trebuie sa fac ceva


adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma bag si io :-)
Galustile de faina+ou se folosesc pe post de garnitura, la chestii cu sos (tocanita de carne, de ciuperci) si in supe (conopida, mazare, gulyas, rosii). Asa fac io cand se cere :-)





Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu fac asa tocanita de pui cu smantana:
Toc marunt o ceapa, o calesc putin in ulei, apoi pun bucatile de pui. Cel mai mult imi place din piept de pui taiat cubulete, dar merge si din pulpe(mie imi place fara piele!). Le mai prajesc putin si pun apa, cat sa acopere carnea si putina sare. Las sa fiarba vreo 30-40 de minute, apoi torn smantana amestecata cu putina faina si apa, mai dau cateva clocote amestecand ca sa nu se formeze cocoloase. Iau de pe foc si pun patrunjel proaspat tocat marunt. Separat fierb galustele asa cum e reteta de mai sus, le strecor si le servesc cu tocanita. Daca raman galuste, se pot pune in tocanita pentru a 2-a zi.

Galustele si eu le folosesc cum a scris mamagiuliei. Pentru tocanite le fierb separat in apa, iar la supe le fierb direct in supa, iese mai groasa putin.

Si eu gatesc ce a scris clyche, insa nu vreau sa ma "bag" peste oferta ei .


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

nuprea am timp acum dar...
daca faceti galuste pt supa (de faina):puneti un ou intrun bol mic si adaugati numai faina fara apa,pana se obtine un aluat f moale,si sapi cu lingurita din ea in supa.daca vrei sa fie mici poti face si cu varful unui cutit.
daca faceti galuste garnutira e cum e reteta de mai sus ,numai sa fie fierte in mai multe reprize.impatiti aluatul in 2-a sau 3parti.se fierb pana vin la suprafata si se strecoara cu o paleta.dupa care poti pune a2-a parte de aluat.
tocanita de pui e si asta scrisa deja .deci asta p poti face din pulpe piept sau aripioare.
mihael da-i bataie nu e nici o suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mai scriu taietei cu varza sau cartofi, ca apoi merg si eu la treaba :
Pentru taietei cu varza: dau varza pe robot pe razatoarea aceea marunta, ca pentru salata de varza. Sarez varza taiata si amestec bine, apoi o pun la calit intr-o cratita cu ulei. Daca se prinde de fundul cratitei, pun putina apa...las sa se caleasca bine, asa ca sa se si prajeasca putin, sa aiba gust bun. Taieteii(taietei din aceia lati, nu subtiri ca pentru supa!) ii fierb separat in apa cu sare(si putin ulei ca sa nu se prinda intre ei), ii scurg bine de apa si apoi ii amestec cu varza calita. Cantitatile sunt dupa gustul fiecaruia...daca va place cu mai multa varza, sau cu mai putina, atunci fierbeti taietei in functie de varza care ati calit-o. Se condimenteaza cu piper dupa gust. Sau necondimentata se poate manca cu zahar deasupra(ungurii mananca multe mancaruri cu zahar).

Pentru taietei cu cartofi: fierb cativa cartofi(curatati de coaja si taiat in cuburi mai mari) in apa cu sare, ii scurg de apa(dar nu chiar de toata) si fac un piure in care nu se pune lapte(de aceea las putina zeama in care au fiert). Se caleste o ceapa taiata marunt in ulei,se ia de pe foc, se pune putina boia de ardei si apoi se pun cartofii piure peste. Se amesteca bine si se condimenteaza cu piper dupa gust. Taiteii se fierb ca pentru cei cu varza si apoi se amesteca cu piureul obtinut. Se procedeaza la fel, dupa gust...cartofi mai multi sau mai putini.

Mama mai gateste taitei cu nuca sau cu mac: miezul de nuca macinat, amestecat cu zahar dupa gust si amestecat cu taitei sau macaroane. Macul dat pe masina de macinat mac, amestecat cu zahar si apoi cu macaroane sau taietei. Taiteii fierti, normal .


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

am revenit si eu
Deci va explic acum mai pe larg cum ii cu galustele.Deci aluatul il aduni tot la marginea bolului.cand fierbe apa (sau supa)umezesti lingurita cu apa si rupi cateva bucatele de aluat ,tot asa repeti pana se termina aluatul.Daca fac garnitura galuste ,precum am mai spus fac in 2 sau 3 reprize ,pt ca primele galuste se pot inmuia pana se fierb ultimele.Atentie la lingurita sa fie curata (ma refer sa nu aiba aluat pe partea cu care rupi)ce se poate lipii aluatul de ea si nu mai ies cum trebuie.Pt garnutira pregatesc o cratita cu putin ulei ,dupa ce sunt fierte galustele le streor si le limpezesc cu apa rece.Le pun in cratita si le amestec sa nu se lipeasca.

Turos Csusza(taitei cu branza)
Slanina afumata (de preferinta de casa ca are soricul mai moale)le tai cuburi mai mici.Le pun intr-o cratita si le prajesc crocante.Dupa care scot micile jumerute din untura.
Fierb taietei lati(de preferinta taietei nu scoci sau alte forme de paste)le strecor si le pun in untura de la slanina.(posibil ca untura sa fie mai mult nu tre folosit toata).
Cand servim eu pun in farfuria fiecaruia taieteii si fiecare se serveste cu branza de vaci(nu telemea),smantana(mie imi place din belsug)si jumerele de slanina.

Apropo de taieteii cu mac si nuca,fratelui meu ii plac cei cu gem.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Supa de carne(strecurata)
Se poate face din pui ,vita,porc chiar si de peste(cap de peste).
Mie imi place sa cumpar carnea de obicei rasol de vita ca are si os cu maduva,cu o zii inainte.Iau un bol si il pun ,torn deasupre apa.Il las asa toata noaptea in frigider.Daca faceti din pui sa fiti atente sa scoateti plamanii si rinighii puiului ca altfel va fii supa tulbure.de aia procedez asa pt apa scoate tot sangele din os si carne.
A doua zii pun carnea intro oala si pun apa peste .Il pun la foc mic,si las sa vina la suprafata spuma.Spuma o iau cu o paleta.Pana sa ajung aici..pregatesc 3-4 morcovi 2-3 buc de patrunjel(radacina) o bucatica de pastarnac,o felie de gulie,o felie de telina ,daca am un sfert de varza mica si o jumatate de ardei,2-3 catei de usturoi(eu nu-i curat)o ceapa la care ii tau numai mustatile(coaja de la ceapa de culoare frumoasa supei) este cine pune si un cartof (eu nu pun).
Zarzavatul il curat si il spal bine si le tai dealungul(nu tre bucati mici) .Dupa ce am luat spuma de pe supa adaug zarzavatul sare pirer vegeta dupa gust.Il las sa fiarba la foc mic pana se fierbe carnea.Eu folosesc kukta(oala sub presiune si asa dureaza 1 ore jumate la foc mic).Cand consideri ca-i gata stingi focul si las supa 10-15 minute sa se limpezeasca.Dupa care o strecor.Ca sa aiba gustul bun nu tre lasata supa sa se raceasca cu tot cu zarzavat.
Supa se fierbe cu fidea ,cu galuste de gris si asa se serveste.Cine vrea poate sa puna si cate un morcov in farfurie.
Poate va intrebati ce faceti cu zarzavatul fiert uite un pont salata beof.
Se mai poate face sos vanatoresc dar acum nu mai am timp sa-l scriu si pe ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

quote:
Originally posted by Sasha.p

Gabi - multumesc mult, maine trec la gatit !
Ce facea bunica-mea cand eram mica : supa de chimen .... o nebunie, cu crutoane ...
cylyche - pe mine ma intereseaza tot ce ai

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003





supa de chimen
Pui intro oala ulei ca si pt rantas,pui o lingurita de chimen si il las sa se prajeasca un pic.Dupa care pui faina (rantas )cam o lingura sau una jumate(depinde cata supa faci).calesti faina si pui boia de ardei si dizolvi cu apa rece,la cantitatea de supa.Cand fierbe adaugi smantana dupa gust.
asta se serveste cu cubulette de paine prajita aruncate in farfurie sau galuste dupa urmatoarea reteta.
Intrun bol pui un ou ,jumatate de frunze de patrunjel tatai marunt si o felie mare de paine prajita taiata cuburi.Adaugi fain apama se face un aluat moale(galuste).Cand fierbe supa deja cu smanatana pui o jumatate de lingura din aluatul obtinut.Se serveste cat se poate de repede sa ramana painea din galuste crocante.



Mergi la inceput