Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (20)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Amy26
Voi ati mai auzit de bb asa mici care sa fi luat Omez,Omeran????



Sincer,nu stiam ce este Omez-ul asta si am cautat un prospect pe net.Am gasit unul pe farmaline.ro in care spune ca nu se administreaza copiilor. N-ar fi mai bine sa mai intrebi si un alt medic?

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Amy, am mai auzit de un bb care lua ranitidina. Cat din pastila aia trebuie sa pisezi? Pe prospect scrie ca nu este indicat copiilor, dar doctorul stie mai bine.
Daca ai un feeling ca nu e bine sa-i dai, nu ii da. Asteapta pana maine, vezi ce se intampla, daca mai vomita. Eventual mai intrebi si un alt doctor.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Buna seara ...sunt vesela azi... va multumesc la toate pentru sustinere.Am vorbit azi cu o neonatoloaga... care m-a calmat.Mi-a zis ca din moment ce bebe s-a dezvoltat asa de mult in primele luni si ajuns cam la masurile de un an era normal sa ii creasca si capul ca doar nu o sa aiba un cap ca o portocala daca e mai mare ... si ca ea e sigura ca pediatra noastra s-a gandit la o hidrocefalie.Ea mi-a zis ca la hidrocefalie sunt foart multe semne clinice inainte sa ii creasca capul.. si in mom in care ii creste capul deja nu ar mai reactiona nici cum si asta ar fi ultima faza de unde nu il mai scapa decat operatia... dar sa ma duc pentru linistea mea sa ii fac un nou control...
Cat despre ridicatul capului a zis ca fiecare bebe are tonusul lui muscular... si ca nici fiica ei care are 2 ani nu s-a intors niciodata de pe o parte pe alta si nu a mers de-a buselea si totusi e perfect sanatoasa si a mers in picioare la un an de zile... deci in final ...de peste tot pareri bune si incurajatoare si puiutul meu azi a ras mai mult ca oricand chiar cand s-a trezit a ajuns la carusel si la tras peste el .. cand am fugit la el era cu o oaie in gura... (oita de la carusel sa nu se inteleaga altceva)

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

In legatura cu diversificarea; eu stiu ca nu se incepe cu cereale daca bebelushul e mai grasut. Noi, de exemplu, o sa incepem cu suc de morcov sau morcov fiert, ma mai gandesc ca mai este pana atunci.
Amy, si mie mi se pare ciudat sa nu ii mai dai Vigantol... Dar de ce a hotarat asta?

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Eu stiu 2 bebei crescuti fara vigantol ... au acum 3 ani si sunt in stare perfecta... medicina bato focul
Eu cerealele i le dadeam la masa de seara .. la ultima masa ca sunt mai satioase.Acum nu mai primeste ca suntem prea
Amy ma bucur ca totul e ok cu bebe..
mai vroiam sa zic ceva dar... am uitat

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Amy, iti spun sincer ca eu nu i-as da Omez. Mie mi se par medicamente "de om mare''. Tu faci exact cum simti ca e mai bine pt bebele tau. De asemenea, mi se pare cam mult sa-i introduci cereale la fiecare masa. Sper sa nu te superi, dar asta e parerea mea. Te pup si sper sa iei cea mai buna decizie pt puiul tau.

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

da, mi-a zis sa opresc admin.Vigantolului pt.cateva zile;cat despre Omez a zis sa-i pisez o tb. si sa o impart in 5 parti egale si sa-i dau cate una inainte de bibe
deocamdata nu-i dau...

POZE

AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

hello la toata lumea!!!
Mai scriu si eu , cam rar, dar va citesc aproape zilnic!
Cristian al meu sapt trecuta la 2 luni avea 6,5kg , 60 cm si 40 cm la diametrul pericranian, pediatra a spus ca e dezv ca un bebe de 4 luni....
Am facut si vaccinul..infanrix hexa..a plans doar la intepatura si nu a avut reactii adverse!
Sambata am avut botezul, a fost f frumos si bebe fff cuminte, a doua zi baita de mir cu nasii iar ca urmare...dupa 2 zile de tinut in brate de catre toata lumea ieri a fost cam marait si plangacios din orice...vroia in brate
azi e un model de cumintenie....a dormit chiar si 3 ore dupa-amiaza...mare eveniment pt el
a inceput sa-si suga manutele de zor, vrea sa-si bage in guritza amandoi pumnii, zambeste f des, la orice si oricine si incearca sa rada cu sunete, dar...ioc!
se uita la manutze si vrea sa pape tot mai mult, am inceput sa-i dau cate 150 ml si ii cam bea...afara il imbrac cat mai leger..ca asa se simte mai bineadica peste body si salopetita subtire mai pun niste raiati, o bluzita un pic matlasata si o caciulita si acoperit cu o paturica subtire cu o fata de catifea si alta de matase!..e ffff curios si cand e afara e numai cu ochii in jur..de abia acasa doarme+ da din manutza non-stop..ca un gandacel!!!!!!
Multi pupici de la Catus , mami de Petru-Cristian, 21 dec 2007!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

Fetelor,multumesc frumos pt.sfaturile si parerile voastre...e bine ca va am pe voi

Ank,ma bucur ca e totul ok cu bb Raul si ca te-ai linistit

POZE

AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna

eu doar seara mai apuc sa intru ca in rest suntem doar pe afara!!azi am iesit pe la 11 si am intrat in casa la 19 .....ne-am facut norma...

pussi la iana (doar in centru) au avut hainute superrr, body cu 100 de mii, treninguri de primavara cu 180 de mii... azi am fost din nou dar nu mai au mare lucru.

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput