Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (20)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Jasmin luni ma duc la pediatru sa vad ce spune si in fct de asta o sa schimb dr sau nu

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Cu Pentaximul se face Euvax care este pentru Hepatita B.
Lixa, da, la odisee aveam linkuri utile si cand am trecut aici am ramas fara. Eu le-am simtit lipsa. :)
A mai patit cineva asa? Sa i se invarta atata copilul, incat sa ajunga in alta parte a patului?
Eu mai nou stau foarte rau cu timpul si mi-am mai luat si doua proiecte de facut acasa , iar ieri sotul mi-a facut cadou pensule noi si paleta ca sa ma mai relaxez pictand. Stiu ca intentia a fost buna, dar nu stiu cand o sa mai fac si asta... se pare ca timpul nostru se diminueaza vazand cu ochii.

Un link interesant ar mai fi asta:
http://www.babycenter.com/0_developmental-milestones-rolling-over_6504.bc

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

quote:
Originally posted by Vasari

Buna!
Noi ne-am trezit super tarziu azi si nu vrea deloc sa stea singurica. A treia zi deja! :) Daca stau sa ma gandesc nici mie nu-mi place sa fiu singura...
In legatura cu diversificarea eu i-am spus pediatrei ca vreau sa o incep la 6 luni si spre surprinderea mea a spus ca ar fi ideal. Desi eu o consider de scoala veche. Asta m-a bucurat mult.

Ce spuneti daca punem pe prima pagina linkurile interesante? cum este cel cu jocurile, etc. Am gasit si eu unele super, tot pe baby center si ar fi bine sa le vada toate mamicile.

Maria de vreo saptamana a inceput sa "inainteze" pe spate. Se impinge cu piciorusele si se deplaseaza, se intoarce. Totul a culminat cu rasucirea la 180 de grade in patut! Am gasit-o ieri seara, in 10 min maxim de stat singurica, cu capul in partea cealalta! Ea inca nu se poate intoarce de pe o parte pe alta si nici pe burtica nu poate inainta, decat daca-i spijin eu piciorusele. Acum mi-e frica sa o mai las singura intr-un spatiu deschis.

Sunt pe fuga. Iesim putin prin parc acum, ii pun doar body si un costumas. O sa iau si o paturica subtire la noi in caz ca-i e frig.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.


URAAAA ! pt intoarcere...! Si Lucas se intoarce cateodata, dar nu asa mult, doar de pe o parte cu fata in jos. Da, e periculos s-o mai lasi nesupravegheata pe canapea sau pe masuta de schimbat...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza






Jasmin, asta e problema, ca nu se intoarce de pe o parte pe alta. Se roteste pe spate, adica impinge cu piciorusele si inainteaza. O gasesc ori cu capul in marginea patului, eu ii las 20-30 cm pana acolo, ori ca ieri.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by Vasari
Un link interesant ar mai fi asta:
http://www.babycenter.com/0_developmental-milestones-rolling-over_6504.bc



Ca sa cuprindem mai multe si sa nu punem linkuri pentru fiecare achizitie, poti pune http://www.babycenter.com/baby-milestones, ca si punct de plecare pentru achizitii , printre care si asta de care zici tu. Ce zici?

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Lixa, perfect de-acord! Mai ales ca sunt foarte interesante si charturile.

Eu mai ies putin pe-afara, mi-ar parea rau sa nu ies si azi de doua ori.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

Si eu il asez pe Iustin intr-un loc si il gasesc in altul(il pun cu capul spre tablia patului nostru si se rasuceste de ajunge pana la urma cu picioarele la tablie),nu plec din camera pana nu-i pun la marginea patului macar o perna...mi-e teama sa nu cada.
Azi,in carut a stat mai tot timpul cu picioarele pe bara din fata....eu il asezam normal...el ridica picioarele...si tot asa.

Eu sunt in cautarea unui patut(noi avem din acela micutz din lemn,gen leagan)si ma bate gandu` sa-i cumpar unul pliabil dar nush de care...am vazut atatea modele pe net si nu ma pot decide.As vrea sa poata dormi macar pana la 2 ani in el.
Voi ce patut aveti???
Ce parere aveti de patuturile pliabile?
Stiti magazine unde gasesc mai multe modele????



AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Vasari
A mai patit cineva asa? Sa i se invarta atata copilul, incat sa ajunga in alta parte a patului?



Seara la "programul de voie la fundul gol" atata mai da din picioare si se impinge in calcaie incat se roteste in directia opusa si in capatul celalalt de pat.Acum mai nou,de vreo 2 zile o gasesc dimineata iesita pe jumatate din sacul de dormit.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

BUNA la toata lumea..stiu ca nu v-a fost dor de noi...suntem bine..am inceput sa ii dau ursuletului si lapte praf ca nu-i mai ajunge ce-i dau eu....de diversificare nici nu vreau sa aud..ii mai dau si ceiut la 2 zile in rest nimic...a inceput sa-mi faca capul calendar..tipa si rade toata ziua...se chiunuie sa articuleze ceva pe acolo..eu ii explic ca e prea mic dar nu vrea sa priceapa ..e ambitios ca ma'sa..in rest e ok..tot cu ochisorul probleme..cica nu are canalul infundat insa suntem la al treilea tratament pt conjuunctivita si nici asta nu da roade...i-am facut iar analizele si asteptam alt tratament..in rest stam toata ziua afara, in parc, prin mall...pe unde apucam..mami si-a reannoit garderoba ca cele dinainte de sarcina imi sunt mari..as vrea sa ma apuc si de sport..gimnastica ceva...am iesit chiar si cu rolele cu carutul..super tare..va recomand..in cadita stam singuri..ne plac rau desenele animate dar nu prea ne lasa mami..papam la greu iar noaptea dormim 12 ore..ceea ce mi se pare prea mult zic eu ..vineri mergem la vaccinu; de 4 luni..astazi m-au dat lacrimile uitandu-ma la hainele din sarcina..mi-e atat de dor de perioada aia si as vrea sa opresc cumva timpul sa nu mai creasca ursuletul..sa ma bucur cat pot de el acum ca e mic ca pe urma vrea la discoteca, o sa incep sa-i spal hainele sa nu-l miroasa tasu ca s-a apucat de fumat, o sa vina cu vreo "negresa" acasa sa ne zica ca vrea sa se innsoare

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"

poze
"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

quote:
amy,pe cerealele astea cu banane zice ca e ok la varsta asta? eu stiu ca banana ca atare s eintroduce tarziu, dupa 1 an..acuma nu stiu..bagata in cereale cum e.



Victo,pe cutie scrie ca se da incepand cu 4 luni,sper sa le accepte asa cum le-a acceptat si pe cele cu orez(cred ca peste o sapt.incerc sa ii dau si din astea).
Sunt asa de fericita,nu a mai varsat!!!la o singura masa a regurgitat putin;sper sa fie bine in continuare caci a fost o per.tare grea din toate pct.de vedere.


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by adra_bell

Buna!
Am venit si noi de la doctor. Tipa a fost foarte draguta, liniuta aia deviata de la fund nu inseamna nimic. Sa nu va imaginati cine stie ce deviere e doar un pic aplecata intr-o parte. Siiii, fiindca ea intelesese la telefon ca e cu suspiciune de luxatie congenitala, s-a uitat si la pliuri si a zis ca sunt simetrice, dar ca ea nu este ortoped. Deci, ma trimite la un ortoped. Si fata asta era draguta, pliurile ar fi simetrice, desi e cam grasuna si nu se vede bine, dar abductia soldului stang nu este totala. Asa ca, daca te cauti gasesti ceva. In spirit de preventie o sa stam cu doi pampersi, si la jumatatea lunii martie trebuie sa mergem la radiografie la Grigore Alexandrescu.
Intrebare de baraj: pampersii se pun unul peste altul, nu? Ca acolo nu am intrebat, mi s-a parut logic asa, dar cand am ajuns acasa, am vorbit cu cineva pe mess, care zicea ca i se pare ca se pun altfel. Dar cum altfel?

Aha, si am gasit si eu un doctor care nu a vrut sa ia bani.
In legatura cu diversificarea, noi incepem la 6 luni, scoala veche de pediatrie recomanda la 3 luni, dar acum vad ca peste tot se recomanda 6 luni. Daca o sa-i mai ajunga lapticul meu. Daca nu, suntem flexibile, si incepem mai devreme.




Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)



Pui primul pampers normal iar pe al doilea il pui cu spatele in fata astfel incat sa fortezi un pic piciorusele sa stea flexate ( acesta este scopul celor 2 pampersi, sa fie mai "gros" intre picioruse).

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput