Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (20)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

si apropo de diversificare "minunata" mea pediatra m-a intrebat la ultima noastra "minunata" intalnire ...daca i-am bagat carnita la 4 luni ... si cand am zis ca nu ..a insistat sa ii dau ca trebuie de acum ... hai ca mai carne trebuie sa ii sfaram ... oare nu o vrea sa ii si mestec ??

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

BB imi dai te rog site-ul ala francez de pe care comandau fetele de la odisee hainute de bebei... cel cu reduceri traznet.Am vazut ca ai intrat si tu si le-ai intrebat de el.Mi-am schimbat calc si am pierdut multe site-urile pe care le tot bibileam zilnic

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Aia e mai nebuna decat asta...carne la 4 luni??????????
Poate a inteles 40 de luni

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

quote:
Originally posted by Ank83

si apropo de diversificare "minunata" mea pediatra m-a intrebat la ultima noastra "minunata" intalnire ...daca i-am bagat carnita la 4 luni ... si cand am zis ca nu ..a insistat sa ii dau ca trebuie de acum ... hai ca mai carne trebuie sa ii sfaram ... oare nu o vrea sa ii si mestec ??

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito




sa stii ca in cazul de fata chiar exista scoli de pediatrie (cum e cea afiliata ligii La Leche - organizatia pro-alaptat) care recomanda introducerea carnii rosii foarte repede, datorita fierului necesar bebelusului. Tot sub forma de piure, adica foarte bine fiarta si apoi mixata. Exista si o logica, bebelusii au nevoie de mancaruri dens calorice pentru ca mananca putin si trebuie sa creasca, au nevoie de proteine pentru dezvoltarea musculaturii si au nevoie de fier, care nu e suficient in lapte. Nici una dintre aceste conditii nu e intrunita de celebrul piure de legume sau de fructe, cu atat mai putin de supa de legume. Cerealele au fier, ca asta e si motivul pentru care se imbogatesc cu fier, pentru ca sunt usor de acceptat la inceputul introducerii mancarii solide, dar nu au proteine.



mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Mihuta le dam carne?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

bagam saorma la blender !!!!

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

dar sa fie de vita va rog

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

culmea ca ei chiar recomanda vita sau miel ! Iar OMS-ul ridica in slavi ficatul !

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

At mai stau pana la Paste si bagam miel.Drob are voie ca e cu ficat?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, fetele... Puiutul meu doarme, asa ca profit sa citesc ce-ati mai scris.
In primul rand LA MULTI ANI SI MULTA FERICIRE sarbatoritelor de azi, Gaby si Iuli-ana!!!

Lixa, site-ul ala nu e si in spaniola? Ca eu cu engleza nu prea le am... macar de-ar fi fost in franceza... Mi se pare foarte interesant.

Ancuta, aici se face vaccinul pt meningita la 2 luni, impreuna cu cel de poliomielita si hepatita B. La 2 luni se face prima doza, a doua la 4 luni si ultima la 6 luni. Se face la dispensar, cum se face la noi la policlinica, nu trebuie sa cumperi nimic. Intreaba si tu daca poti sa-l cumperi si sa-l faca Maria acum, la 4 luni. Poate nu e prea tarziu...

Maine ne ducem si noi la controlul lunar, de 3 luni... si bebe face 3 luni... ehe, am puiut mare.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput