Infanrix - cer sfat medicilor si nu numai

Infanrix - cer sfat medicilor si nu numai | Autor: cafera

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat greu sa incep acest subiect. Nu din cauza faptului ca timpul mi-ar permite sa-l scriu oricand, din contra, ci pur si simplu ...mi-e teama. De fapt traiesc cu teama asta de doua luni...

Sa incep! Am hotarat, dupa ce m-am informat, sa-mi vaccinez fetita cu infanrix. Totul a decurs firesc, am ajuns la cel de-al doilea vaccin in perfecta stare de sanatate. Vaccinul i s-a facut la acelasi picior ca si la doua luni; nu stiu daca are relevanta acest fapt. A plans putin in momentul intepaturii, dar s-a calmat si si-a intrat in programul obisnuit.

Trebuie sa mentionez ca imi alaptam fetita, dar primea si completare formula. Vazand ca totul decurge firesc, am dat curs unei vizite si am considerat ca nu e cazul sa-mi expun copilul dupa vaccin, asa ca am preferat sa las fetita in grija bunicii, care contribuia la cresterea acesteia inca de la nastere. Deci copilul era perfect familiarizat, o simtea si comunica cu ea.

Am alaptat fetita si am last-o dormind. S-a trezit si dadea semne ca inca ii este foame, asa ca bunica i-a dat formula. A mancat, dar brusc a inceput sa planga. Bunica nu exclude o atingere a locului vaccinului, dar orice incercari de linistire au fost zadarnice. Ne-a alarmat si am ramas surprinsa de plansul copilului meu. Desi era prin telefon mi-am dat seama ca nu e un plans obisnuit. Era ascutit, puternic si semana cu un tipat.

Tare greu imi e cand ma gandesc si nu imi doresc sa mai trec...

Am ajuns acasa cat de repede am putut. Fetita mea era congestionata la fata, plangea cu capul in extensie spre spate, era rigida si nu reactiona la nici un stimul, nici la prezenta mea. Am lipit-o de pielea mea, am incercat sa o pun la san si sa-i vorbesc. Greu s-a linistit... A supt printre suspine si a adormit oftand. Am mai tinut-o lipita de mine pana m-am asigurat ca doarme linistit si profund.

Noaptea a trecut in liniste si dimineata era copilul cooperant pe care-l stiam.

Medicul care a vaccinat-o are dubii. Plansul peristent e trecut ca reactii date de pertusis. Sa fi fost aceasta reactie?

Am crezut ca in aceste doua luni ma voi edifica, dar...au trecut si in afara de a ma incarca cu temeri si mai mari, nu am rezolvat nimic.


Rog medicii de pe forum sa-mi dea un sfat cu competeta de care dau dovada, dar si cu inima de parinte.
Rog parintii care au trecut prin situatii asemanatoare sa-mi impartaseasca din experienta lor.

Am mare nevoie de ajutorul vostru!



Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Vaccinarea cu pricina a fost la sfarsitul lunii noiembrie 2007.

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Va rog sa-mi dati un sfat!

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Nu e nimeni care ma poate ajuta?

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna Cafera,

Iti scriu doar ca sa te incurajez: daca a fost o reactie singulara, nu pare sa fie ceva grav. Noi am facut Pentaxim, dar am citit pe Forum ca de cele mai multe ori aceste vaccinuri nu dau reactii, cu atat mai mult dezvoltarea uneia dintre boli.Insa doar un medic iti poate confirma sau nu acest lucru.

Sanatate

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by Adriana mica

Buna Cafera,

Iti scriu doar ca sa te incurajez: daca a fost o reactie singulara, nu pare sa fie ceva grav. Noi am facut Pentaxim, dar am citit pe Forum ca de cele mai multe ori aceste vaccinuri nu dau reactii, cu atat mai mult dezvoltarea uneia dintre boli.Insa doar un medic iti poate confirma sau nu acest lucru.

Sanatate

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...





Multumesc pentru incurajari. Poate am norocul ca unul dintre parintii-medici sa-si arunce ochii peste subiect. Sa-si spuna parerea. Am consultat mai multi medici si sunt debusolata, deoarece au pareri divergente. Mai am o raza de speranta peste 2 sapt, cand cei ce distribuie vaccinul respectiv (carora, le-am trimis impreuna cu medicul de familie sezizare_) imi vor da si ei un raspuns.

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

?

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Nici un parinte-medic nu a vazut subiectul meu?

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Vad ca nu ma ajuta nimeni...Pote totusi....

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

?

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Poate ai obtine mai multe raspunsuri la sectiunea "Parintii intraba, parintii raspund"

Mergi la inceput