Mamici de iulie-august 2008 (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Pe mine ma bate serios gandul sa nu fac nici bitest si nici TT. Mi se par generatoare de stres inutil. As face amniocenteza, macar sa stiu cu adevarat ce si cum, dar in grupul de sep-oct2005 este o fata care a facut amnio de 2 ori, la genetic lab (pe vremea aia erau singurii care faceau asa ceva), sub nume diferite si a obtinut 2 rezultate diferite. A repetat pt. ca prima data i-a iesit ca are copilul SD. A doua oara a dat alt nume ca sa fie sigura ca ii iau in serios analiza si i-a iesit ca e ok copilul si asa a si fost. Dar va dati seama cat stres a fost pe capul ei pana in momentul nasterii.
Si eu am de data trecuta o amintire amara legata de genetic lab. Sper sincer ca intre timp s-au mai schimbat lucrurile, dar daca ma decid sa fac amnio nu o s-o fac acolo.

Fetele cu copil mic, vreau si eu un sfat legat de baby monitor. Daca ati discutat deja despre asta ziceti-mi sa sap in urma.
De care sa iau? Ma intereseaza sa fie bun, nu vreau si cu televizor, doar audio ca sa zic asa. Eu nu am folosit la Matei, il auzeam fara probleme si cu usile inchise, dar acum ne extindem casa si o sa ne trebuiasca.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Ankalaura dar ce s-a intamplat?De ce vrei sa faci amniocenteza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

buna dragelor,

sper ca nu m-ati uitat....am facut si eu parte din aceasta odisee....ma bucur ca sunteti bine voi si burticile voastre.

imi pare tare rau de celelalte fete care au parasit aceasta odisee dupa mine....le doresc tuturor sa aibe parte cat mai curand de un alt bebelus sanatos. Si mie imi doresc acelasi lucru.

eu sunt bine, sunt Z6 si mi-am facut analize care au iesit ok. Pe 7 febr. merg la dr. cu aceste analize si sper sa-mi dea unda verde inca de luna asta....ca altfel abia din aprilie mai pot spera si eu la un alt bebelus. In martie vom rata perioada fertila din cauza ca sotul meu va fi plecat din tara. Cum o vrea Dumnezeu !!!

am si eu o rugaminte la fetele care se ocupa de listuta...la prietenele dragi daca intri pe profilul lor apare profilul violetei69...daca se poate face ceva sa apara profilul persoanei respective ar fi super. multumesc anticipat.

va pup si va imbratisez pe toate !!!

maryb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Locca noi am avut unul care numai aici se gaseste de la bt, dar sunt modele asemanatoare de la avent-philips. Uite www.babyworld.co.uk/information/reviews/product.asp?id=57" target="_blank">aici ce model avem noi, e modelul mai vechi de 2006, si www.avent.philips.com/en_GB/products/DECT_Baby_Monitor.asp" target="_blank">aici ce modele zic eu de la avent. Noi l-am ales asta de la bt ca unitate de parinte se reincarca si nu trebuie sa o tin in priza mereu pot sa il iau si in curte daca am treaba pe acolo si ca pot vb si eu cu fata deci nu numai sa o aud. Afiseaza temperatura din camera, e si telecomanda si pot aprinde o lumina la ala din camera fetei sau sa ii pun cantece de leagan. A fost scump 70 de lire acuma este www.twoleftfeet.co.uk/Baby_Monitors_Category_BT_BM_150_Monitor.html" target="_blank">modelul mai nou tot 70 si o sa mai luam unul ca vine si bebe 2 si sa avem cate un monitor pt fiecare ca fata e mare dar tot tre sa o aud ca se scoala noaptea sau cand e bolnava. A fost cea mai buna investitie facuta de noi si sincer a meritat cele 70 de lire.
Mai sunt si modele mai ieftine de la tomy de ex dar nu stiu cum sunt ca noi nu am avut.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Maryb ma bucur tare mult sa aud vesti de la tine, ca esti mai bine si sa speram ca vei primi cat mai curand unda verde de la dr. Ai incredere si vei vedea ca DD stie ce face. Oricum dupa cate stiu eu, dupa o sarcina urmatoarea se prinde mult mai repede. Asa ca mult curaj si mult noroc iti doresc.

Anna 15+
AMR 25
vinebarza
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Mada, sarumana. Asa vreau si eu, sa pot sa ma plimb cu unitatea dintr-o camera in alta.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Maryb ma bucur ca esti ok si tinem pumnii sa vii cat de curand cu vesti bune. Ms ca mi-ai atras atentia , si eu care ziceam ca am reusit sa repar toate greselile , anyway am corectat la tine trebuie si la kity2004.
Restul de fete daca vedeti ceva greseli in lista please spuneti.
Ruxandra cu placere. Sper sa te ajute inf ca nu stiu cate din astea se gasesc in ro. Oricum noi am cautat un monitor care sa afiseze temperatura in camera, sa aiba volumul si nivelul de sensibilitate reglabil si sa acopere o distanta cat mai mare si sa poti vb si cu bebe nu numai sa il auzi. Astea au fost criteriile si asta de la bt a bifat toate casutele.


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syyylviuta spune:

Hello!
Nu v-am mai scris de mult timp, dar am mai intrat si v-am citit de multe ori. Am avut o perioada mai grea la servici, ne-am mutat la bunica sotului ca sa ne fie mai usor si acolo nu avem net, dar maine este ultima zi la servici, asa ca de saptamana viitoare ma eliberez si voi intra mai des!
Bebe e ok, e baietel si il va chema Stefan. Mi-a iesit rezultatul la triplu test pozitiv, cu risc crescut de Sdr Down si Edwards, dar medicul mi-a spus sa stau linistita, oricum eu zic ca am avut valori scazute datorita faptului ca am facut testul prea devreme (13s5z), iar valorile de la echo aratau un bebe mai mare cu o saptamana, asa ca nu prea aveau cum sa dea testul negativ. Vom vedea, sper sa fie bebe ok. Saptamana viitoare mergem din nou la echo, dupa o pauza de 7 saptamani, cred ca a crescut foarte mult si abia astept sa-l vad din nou!
Burtica mi-a crescut, si inca destul de mult, desi nu am luat in greutate decat 3 kg. Vreau si eu sa imi iau o pereche de pantaloni de gravidutze, ca pana acum am umblat numai cu fuste sau colanti, dar m-am cam saturat!
Va pup pe toate!

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

quote:
Originally posted by Myra26

Buna, ma primiti si pe mine la voi in grup?
Sunt din Oradea si sunt insarcinata in 10 sapt, DPN e 21 august 2008.


Buna Myra bine ai venit! Sarcina usoara si bebe sanatos si papacios. Pt listutza ne mai trebuie data ta de nastere si data ultimului ciclu.
Primele mesaje iti vor fi moderate deci nu apar exact cand le postezi ci mai tarziu dupa vreo 11 mesaje scapi de moderare asa ca scrie cat mai mult ca sa apara in timp real.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Silviutza ma bucur ca mai scrii. Imi pare rau pt rezultatul de la test dar se gresete f mult dupa cate vad cu testul asta in ro, oricum nu exista rezultat negativ sau pozitiv ci numai o statistica. Numai la amniocenteza poate sa dea un verdict. Tin pumnii sa fie bine si sa nu fie probleme de fapt. Fii optimista ca daca iti faci ganduri negre nu face bine la bebe.
Sper sa iti gasesti pantalnoasi frumosi.
Eu perechea de blugi de la sarcina trecuta o am si acuma si cat de curand tre sa trec la ea ca burtica e mai mare si pantalonii mi-ar veni da nu ii pot inchide din cauza burticii, deci acusi trec la blugii de gravida. Si sarcina trecuta i-am purtat pana la sf sarcinii ii spalam ii uscam ii purtam ca numai aia imi erau buni si ma simteam f bine, mai aveam o pereche da nu imi erau asa comozi ca astia.
Merg sa pun la listutza ca o sa aveti un baietel.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput